Міністерство надзвичайних ситуацій України
НАКАЗ
12.12.2012м.Київ№1401
Держгірпромнагляд України Включено до Державного реєстру нормативно-правових актів з питань охорони праці “ 24 ” січня 2013 р за N° 511 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України “ 03 ” січня 2013 р. |
за № 46/22578 |
Про затвердження Інструкції з безпечного проведення робіт у підземних електроустановках
Відповідно до статті 28 Закону України «Про охорону праці», підпункту 41 пункту 4 Положення про Міністерство надзвичайних ситуацій України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 402,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з безпечного проведення робіт у підземних електроустановках, що додається.
В. Сиротін
Заступник Міністра- керівник апарату
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України
12 грудня 2012 року № 1401
Держгірпромнагляд України Включено до Державного реєстру нормативно-правових актів з питань охорони праці “ 24 ” січня 2013 р за N° 511 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України “ 03 ” січня 2013 р. |
за № 46/22578 |
ІНСТРУКЦІЯ З БЕЗПЕЧНОГО ПРОВЕДЕННЯ РОБІТ У ПІДЗЕМНИХ ЕЛЕКТРОУСТАНОВКАХ
допускаючий - призначена особа, яка відповідає за правильність і достатність прийнятих заходів безпеки і відповідність їх характеру і місцю роботи, вказаних в наряді, за правильний допуск до роботи, а також за проведення інструктажу, що проводиться цією особою;
керівник робіт - призначена особа, що відповідає за виконання заходів безпеки, передбачених нарядом і за проведення інструктажу членів бригади, наявність, справність і правильне вживання необхідних засобів захисту, інструмента і пристосувань, збереження і постійну присутність на робочому місці заземлень, огороджень, знаків і плакатів безпеки, замикаючих пристроїв, організацію і безпечне проведення робіт;
наглядаючий - призначена особа, яка здійснює нагляд за працівниками при виконанні ними робіт в електроустановках за нарядом або розпорядженням;
наряд - письмове завдання на безпечне проведення роботи в електроустановці оформлене на бланку за встановленою формою;
розпорядження - завдання на безпечне виконання роботи, що реєструється в журналі, визначає її зміст, місце, час, заходи безпеки і осіб, яким доручено її виконання;
роботи в порядку поточної експлуатації - роботи в електроустановках, що проводяться відповідно до встановленого переліку на закріпленій ділянці протягом однієї зміни із дотриманням заходів безпеки.
ВМП- вентилятор місцевого провітрювання;
ВТБ- вентиляція і техніка безпеки;
ПБ ЕЕС- Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів; ПТЕ ЕС- Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів;
РМЗ- ремонтно-механічний завод;
РРЗ- рудоремонтний завод;
ЦЕММ- центральні електромеханічні майстерні.
ІІ.ВИМОГИ ДО БЕЗПЕЧНОГО ПРОВЕДЕННЯ РОБІТ У ПІДЗЕМНИХ ЕЛЕКТРОУСТАНОВКАХ
із зняттям напруги;
без зняття напруги на струмоведучих частинах і поблизу їх;
без зняття напруги вдалині від струмоведучих частин, що перебувають під напругою.
оформлення роботи нарядом або розпорядженням;
допуск до роботи;
нагляд під час роботи;
оформлення перерв, переводів на інше робоче місце, закінчення роботи.
роботи із зняттям напруги з монтажу, налагодження, ремонту та демонтажу в електроустановках із напругою до 1140 В і вище (крім робіт, що проводяться в електроустановках із напругою до 1140 В у порядку поточної експлуатації);
налагоджувальні та інші спеціальні роботи, які виключають можливість їх виконання із зняттям напруги (перевірка відповідності фаз кабельних ліній, трансформаторів, перевірка і настроювання максимального струмового захисту за допомогою приладів і апаратів загального призначення, настроювання апаратури сигналізації, захисту, управління, автоматики).
Роботи за нарядом проводяться не менше ніж двома особами.
позапланові (про необхідність яких не було відомо заздалегідь) роботи тривалістю не більше однієї зміни з ремонту електроустаткування із зняттям напруги в електроустановках напругою до 1140 В, не передбачені переліком робіт у порядку поточної експлуатації;
робота в особливих (аварійних) випадках.
Особливими (аварійними) визнаються випадки виконання невідкладних робіт, пов'язаних із ліквідацією або локалізацією аварії в електроустановках або гірничих виробках, а також із ліквідацією обставин, що загрожують вибухом, пожежею, порушенням провітрювання, затопленням виробок, травмуванням, великим економічним збитком.
Роботи за розпорядженням проводяться не менше ніж двома особами. В окремих випадках, якщо можлива організація безпечних заходів, допускається одноособове виконання роботи.
Відповідно до місцевих умов головним енергетиком шахти складається додатковий перелік робіт, які виконуються в порядку поточної експлуатації. Цей перелік затверджується головним інженером шахти, а виконавці ознайомлюються з ним під підпис.
Роботи в порядку поточної експлуатації не реєструються в оперативному журналі безпечного виконання робіт у підземних електроустановках (за винятком робіт визначених пунктом 2.3 глави 2 цього розділу) і виконуються одноособово.
Керівником робіт, зазначених у пункті 2.3 глави 2 цього розділу, призначається особа з групою з електробезпеки не нижчою за IV.
Список осіб, які призначаються керівниками робіт за нарядами і розпорядженнями і за якими закріплюються іменні пломбіратори, затверджується головним енергетиком шахти.
Наглядаючий за виконанням персоналом робіт в електроустановках, у тому числі відрядженим персоналом, призначається у випадку проведення робіт в електроустановках в особливо небезпечних умовах, визначених особою, яка відповідає за електрогосподарство шахти.
особа, що видає наряд, може одночасно виконувати обов'язки керівника робіт і допускаючого в електроустановках, в яких не передбачаються чергові працівники;
допускаючий може одночасно виконувати обов'язки особи, що підготовлює робоче місце, керівника робіт і члена бригади;
керівник робіт може одночасно виконувати обов'язки особи, що підготовлює робоче місце і допускаючого в електроустановках в яких не передбачаються чергові працівники.
Особа, яка одночасно виконує обов’язки повинна мати групу з електробезпеки не нижче тієї, яка вимагається для осіб, обов'язки яких вона виконує.
Наряд оформлюється у двох примірниках. Перший примірник наряду знаходиться у керівника робіт, а другий - в папці діючих нарядів. Наряд виписується в одному примірникові за умови, що його зміст і заходи безпеки фіксуються в оперативному журналі безпечного виконання робіт у підземних електроустановках. Один примірник наряду видається керівнику робіт.
Строк дії наряду встановлюється до однієї доби. Допускається щоденне подовження наряду із загальним строком його дії не більше 5 діб. Подовження наряду виконується особою, яка його видала, або особою, яка її замінює.
Наряди реєструються в оперативному журналі безпечного виконання робіт у підземних електроустановках дільниці із зазначенням дати і часу його видачі й закриття, електроустановки, номера наряду, керівника роботи (наглядаючого) та особи, що видала наряд.
Оперативний журнал безпечного виконання робіт у підземних електроустановках знаходиться на кожній дільниці, в цеху або відділі, працівники яких мають право на віддання розпоряджень і у гірничого диспетчера.
Розпорядження, які видаються на початку зміни записуються в оперативний журнал безпечного виконання робіт у підземних електроустановках дільниць, цехів, відділів.
В оперативний журнал безпечного виконання робіт у підземних електроустановках диспетчера записується розпорядження, віддане під час зміни і у разі відсутності в нарядній дільниці, цеху, відділу посадової особи, яка має право віддавати розпорядження.
Керівник робіт повинен не пізніше наступного дня здати наряд особі, що його видала, після перевірки правильності оформлення.