1.28-97.

  1. Проведення фарбувальних та антикорозійних робіт здійснюється відповідно до вимог ДНАОП 0.03-1.04-72, НАОП 1.4.10-1.13-74, ГОСТ 12.3.005-75.
    1. Організація та проведення зварювальних та газополуменевих робіт здійснюється відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.21-98 та ДНАОП 0.01-1.01-95.
      1. Роботи з металообробки виконуються відповідно до вимог НАОП 1.4.10-1.02

83.

  1. Роботи з підіймання і переміщення вантажів неповнолітніми виконуються за умови не перевищення граничних норм, встановлених ДНАОП 0.03-3.29-96.
    1. Знімання та встановлення двигунів, агрегатів, вузлів машин здійснюється відповідно до технологічних карт.
      1. Роботи по зняттю, установці змінного або додаткового обладнання автогрейдера (грейдера) мають виконуватись двома працівниками.
      2. Під час демонтажа робочого обладнання або гідроциліндрів необхідно встановлювати підкладки під вузли обладнання, що не знімаються, для запобігання самовільного опущення.
      3. Працівники під час виконання ТО та Р дорожньої техніки забезпечуються засобами індивідуального захисту відповідно до ДНАОП 0.05-3.14-80 і ДНАОП 0.00-4.2696.
      4. Працівники, що проводять ремонт дорожньої техніки в оглядових канавах та на естакадах, забезпечуються захисними касками за ГОСТ 12.4.087-84.
      5. Після установки дорожньої техніки на пост ТО та Р вживаються необхідні заходи:вимикається привід, гальмується ходова частина стоянковим гальмом, підкладаються під колеса упорні колодки; вимикаються органи механічного та гідравлічного управління, при необхідності знімаються приводні обладнання; вимикаються рубильники в машинах з електричним управлінням, замикаються ящики, в яких вони знаходяться; вимикається запалення в карбюраторних двигунах та паливоподача — в дизельних двигунах; на пусковому двигуні або колесі керування вивішується табличка «Двигуни не вмикати — працюють люди!» причіпна машина відчеплюється від тягача.
      6. Демонтаж гідроагрегатів, підтягування болтів, гайок і т.ін. необхідно проводити після зняття тиску масла в гідроприводі.
      7. Гідросистема дорожньої техніки з навісним обладнанням розвантажується від статичного тиску при нейтральному положенні важелів керування навісного обладнання шляхом кількаразового знакозмінного вимикання важелів керування золотниками гідророзподілювачів при непрацюючому двигуні.
      8. Підняте навісне обладнання машин (бульдозера, ротаційної косилки, снігоочищувача та ін.), на час проведення ТО чи Р фіксується стопорними пальцями або встановлюється на стаціонарні підставки (металеві козелки, шпальні клітки).
      9. Під час ТО та Р дорожньої техніки на підйомниках (гідравлічних, електромеханічних) на механізмі або пульті керування підйомником вивішується табличка з написом «Не торкатися — під машиною працюють люди!».
      10. Роботи з демонтажу (монтажу) устаткування, які неможливо виконати, знаходячись на одній поверхні з машиною, виконуються із збірно-розбірних риштувань, виконаних відповідно до вимог ГОСТ 24258-88.
      11. Під час знімання довгомірних вузлів (карданний вал, гідроциліндр та ін.) вживаються заходи з їх фіксації за допомогою страхувального зчалювання відокремлювального кінця конопляним канатом до конструкції машини. Відтяжки мають бути попередньо перевірені, без перетертих або розмочалених прядок з коефіцієнтом запасу міцності до допустимого навантаження не менше двох.
      12. Підняту заслінку, що утримується канатами або гідроциліндрами, під час виконання ремонтних робіт в середині ковша скрепера (екскаватора), необхідно закріплювати допоміжними страхувальними засобами (упорами, металевими підставками тощо).
      13. Для транспортування вузлів, агрегатів та деталей спеціальними візками відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.03-93 і ГОСТ 12.2.003-91, останні забезпечуються стояками та упорами, що запобігають переміщенню вантажу по платформі та його падінню з неї.
      14. Рубання сталевих канатів під час ТО або Р дорожньої техніки з канатно- поліспастовою системою проводиться після попереднього обмотування їх дротом з обох боків від місця рубання.
      15. Запасовка канатів машин з канатно-поліспастовою системою та перевірка правильності їх встановлення виконується у рукавицях.
      16. Заміна різаків ротаційної косарки під час ТО проводиться після стопорення ротора через отвір в кільцевій частині ротора.
      17. Поверхні технологічного обладнання в стаціонарних та пересувних майстернях (неробочі поверхні вулканізаційних апаратів, паропроводів і т.ін.), що зазнають в процесі роботи нагрівання до температури вище 45оС, для зменшення виділення тепла та захисту обслуговуючого персоналу від опіків закриваються теплоізоляційними кожухами або панелями; камери гарячого сушіння пофарбованих виробів обладнуються герметичною теплоізоляцією.
      18. Роботи з роз’єднання, з’єднання гусеничних траків, перестановки або зміни колес, спресовування опорних котків слід виконувати з використанням знімальних пристроїв, на які повинні бути розроблені інструкції з експлуатації.
    2. Вимоги під час застосування шкідливих речовин
      1. Примірний перелік основних шкідливих речовин, що справляють шкідливий вплив на прпацівників під час проведення робіт з ТО та Р дорожньої техніки, наведений у додатку 7.
      2. На робочих місцях виробничих приміщень, де утворюються шкідливі речовини (пари, гази, дрібні бризки, пил) улаштовуються місцеві відсмоктувачі.
      3. У разі виконання ТО та Р дорожньої техніки, де використовується як пальне етильований бензин, що містить сильнодіючу отруту — тетраетилсвинець, вживаються додаткові заходи безпеки:працівникипід час роботи з етильованим бензином

забезпечуються засобами індивідуального захисту відповідно до ДНАОП 0.05-3.14-80; у разі потрапляння етильованого бензину на руки або інші частини тіла ці місця змиваються спочатку гасом, а потім теплою водою з милом.

  1. Ємності з-під етильованого бензину згідно з ДНАОП 0.00-1.28-97 фарбуються у сигнальні кольори незмивальною фарбою з написом «Етильований бензин».
  2. Працівники, що зайняті на роботах із застосуванням низькозамерзаючих рідин — антифризів (водних розчинів етиленгліколя), охолоджуючих рідин (водно- гліцеринових сумішей) і т.ін., допускаються до роботи відповідно до вимог ДНАОП 0.00

1.28-97.

  1. Перевезення та зберігання низькозамерзаючих рідин та інших технічних рідин необхідно здійснювати дотримуючись вимог ГОСТ 12.3.010-82 у промислових упаковках або справних безпечних металевих бідонах з герметичними кришками та у бочках з пробками, що загвинчуються та мають пристосування для закріплення пломби.
  2. Тара для перевезення та зберігання погано замерзаючих рідин має бути позначена надписом (великим шрифтом) «Отрута» і знаком небезпеки, встановленим за ГОСТ 19433-88 для отруйних речовин, який виконується фарбою, що не змивається.
  3. На виробничих дільницях запас лакофарбових речовин, антифризів не повинен перевищувати добової потреби.
  4. Переливання в тару мастил, змазок, хімікатів, лакофарбових речовин проводиться із застосуванням насосів, сифонів.
  5. До початку робіт з мастилами рекомендується втирати в шкіру рук суміш безводного ланоліну та прованської олії у співвідношенні 1:1 згідно з ДНАОП О.03-1.30-85.
  6. Після закінчення мастильних робіт слід ретельно мити руки водою з милом, а після висушування знов втирати ланолінову суміш.
  7. Під час виготовлення клею на основі епоксидних смол роботи виконуються у витяжній шафі відповідно до вимог ДНАОП 0.03-1.47-89 та ДНАОП0.01-1.01-95.
  8. До робіт з використанням клеїв на основі епоксидних смол згідно з ДНАОП
  9. 03-4.02-94 допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли попередній медичний огляд і отримали відповідний дозвіл медичної комісії.
  10. Роботи з ТО та Р дорожньої техніки, під час яких виділяються пожежонебезпечні пари або гази, виконуються з дотриманням вимог ДНАОП 0.01-1.01-95 та ГОСТ 12.1.004-91.
    1. Очищення та миття дорожньої техніки, механізмів, агрегатів, вузлів

та деталей

  1. Миття та очищення агрегатів, вузлів та деталей дорожньої техніки виконуються з дотриманням вимог ДНАОП 0.00-1.28-97 та цих Правил.
    1. При ТО та Р дорожньої техніки на гусеничному ходу перед вмиканням механізму обертання вивішеної гусениці з метою самоочищення стрічки від налипання бруду необхідно впевнитися у відсутності людей з обох боків гусениці.
      1. Під час миття агрегатів та деталей у ваннах необхідно додержуватися наступних вимог:

деталі двигунів, що працюють на етильованому бензині, дозволяється мити в нейтралізуючих розчинах;

концентрація лужних розчинів не повинна перевищувати 2-5%, а температура —

+60 оС;

  1. Приготування мийних розчинів здійснюється в гумових рукавицях.
    1. Розлиті на підлогу горючі або легкозаймисті рідини, кислоти та луги видаляються з приміщень із застосуванням піску або тирси.
    2. Вулканізаційні та шиноремонтні роботи
      1. Вулканізаційні та шиноремонтні роботи проводяться відповідно до ДНАОП
  2. 00-1.28-97 та цих Правил.
    1. Роботи з вулканізації покришок і камер виконуються в окремому приміщенні з включеною вентиляцією.
      1. Під час шорсткування шин число обертів шпинделя не повинно перевищувати допустимих обертів шорсткувального каменя, який закріплюється за допомогою фланця. Між фланцями та каменем з обох боків встановлюються прокладки з еластичного матеріалу завтовшки від 0,5 до 3 мм.

10.4.4. Установка, заміна шорсткувального інструмента, а також чистка, змазування та прибирання верстата проводиться після його зупинки. Вилучення гумового пилу з верстата необхідно виконувати спеціальною щіткою за вимкненого двигуна.

  1. Роботи на паровому вулканізаторі починаються після перевірки стану та наявності пломби контрольно-вимірювальних приладів (манометрів, термометрів).
  2. Експлуатація парових вулканізаційних котлів, апаратів проводиться згідно з ДНАОП 0.00-1.08-94.
  3. Для забезпечення герметичності вулканізаційні установки, апарати, повітряні мішки, варильні камери у місцях приєднання до парових та повітряних магістралей повинні мати ущільнення.
  4. Під час роботи на вулканізаційних установках користуються рукавицями.
  5. Сушіння гумових виробів або деталей провадиться у витяжній шафі з включеною витяжною вентиляцією.
    1. Роботи із застосуванням ручного інструменту, електро- і

пневматичних машин

  1. Роботи з ручним інструментом, електро- і пневмомашинами виконуються відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.28-97, НАОП 1.1.10-1.04-85 та цих Правил.
    1. Для інструменту працівникові видається сумка чи то легкий переносний ящик, або спеціальний пересувний візок.
      1. Ручні електричні машини (інструмент) зберігаються в інструмен-тальному відділенні і видаються працівникам після перевірки, якщо забезпечуються наступні вимоги: комплектність та надійність кріплення деталей; справність кабеля, його захисної трубки та штепсельної вилки; цілісність ізоляційних деталей корпусу, рукоятки та кришок щіткотримачів; наявність захисних кожухів; чіткість роботи вимикача; робота на холостому ході; не прострочений термін періодичної перевірки.
      2. Кабель (шнур) машини має бути захищеним від випадкового пошкодження.

Торкання кабеля до гарячих, вологих та масляних поверхонь не припустимо.

  1. Якщо під час роботи виникають несправності електричної машини, робота нею припиняється.
    1. Працювати пневматичним інструментом з приставних драбин не дозволяється.
      1. Роботи пневматичним інструментом виконуються в захисних окулярах і рукавицях.
      2. Під час роботи пневматичним інструментом не дозволяється натягування, перегинання шлангу та перехрещення його з тросами, кабелями та рукавами газозварки.
      3. Приєднання шлангів до пневматичного інструменту та з’єднання їх між собою виконується за допомогою ніпелів, штуцерів і стяжних хомутів. Місця з’єднання не повинні пропускати повітря.
    2. Слюсарно-складальні роботи
      1. Працівники, які проводять ТО та Р машин, агрегатів, вузлів та деталей, забезпечуються комплектами справного інструменту та пристосувань. Під час роботи під машиною поза оглядовою канавою, естакадою працівники забезпечуються лежаками.
      2. Під час складання вузлів та агрегатів машин збігання отворів в деталях, які з’єднуються, перевіряється спеціальними ломиками, борідками або конусними оправками.
      3. Для забезпечення безпеки під час зняття (установки) пружин роботи виконуються на спеціальних стендах з використанням спеціальних приладів для звільнення від енергії пружин.

Перелік дорожньої техніки

1.

Автобітумовоз

2.

Автогрейдер

3.

Автогудронатор

4.

Асфальто, -бетонозмішувач

5.

Асфальтоукладач

6.

Бетоноукладач

7.

Грейдер-причіпний

8.

Гудронатор

9.

Дорожній авторемонтер

10.

Заливальник тріщин

11.

Землезмішувач

12.

Канавовідновник

13.

Канавокопач фрезерний

14.

Канавоочисник

15.

Корчувач

16.

Косарка ротаційна

17.

Коток напівпричіпний на пневматичних шинах

18.

Коток самохідний

19.

Коток самохідний вібраційний

20.

Кущоріз

21.

Кюветовідновник

22.

Кюветокопач

23.

Машина для опорядження цементно-бетонних покриттів

24.

Машина для укріплення укосів земляного полотна

25.

Машина для улаштування укріпних смуг

26.

Машина для улаштування швів під час виконання шляхових робіт

27.

Машина для установлення стовпчиків огорожі

28.

Машина дощувальна

29.

Машина маркувальна

30.

Машина поливально-мийна

31.

Механізм для очищення швів цементно-бетонного покриття на базі трактора

32.

Нарізувач швів самохідний

33.

Піскорозкидач

34.

Профілювальник основ, укосів

35.

Розподільник гравію, щебеню, цементу

36.

Розпушувальна машина

37.

Скрепер

38.

Снігонавантажувач

39.

Снігоочисник плужний

40.

Снігоочисник фрезерно-роторний

41.

Снігоочисник шнекороторний

42.

Термічна установка для розігріву асфальтобетонного покриття

43.

Термопрофілювальник

44.

Трамбівка пневматична

45.

Установка для приготування бітумної емульсії

46.

Фреза дорожня

47.

Щебенерозподілювач причіпний