1. У разі попадання рідини НГЖ-4 (НГЖ-5у) на відкритий шкіряний покрив ушкоджену частину тіла необхідно помити спочатку холодною, а потім теплою водою з милом. При виникненні больового відчуття або подразнення звернутися до лікаря.
  2. Пролиту на підлогу рідину НГЖ-4 (НГЖ-5у) засипати тирсою та прибрати лопатою або совком у спеціальну посудину.

9.6.10.Обладнання та приміщення для випробувань гідроагрегатів і гідросистем повинні мати попереджувальні написи “Для НГЖ-4 (НГЖ-5)”

  1. Брати пробу, розбирати агрегати, зливати та замінювати НГЖ-4 (НГЖ-5у), знімати фільтри дозволяється при температурі рідини не більше 30°С та при ввімкненій витяжній вентиляції.
  2. У разі викиду в повітря робочої зони рідини НГЖ-4 (НГЖ-5у) із гідросистеми, що перебуває під тиском, необхідно вжити заходів щодо виходу рідини (пари, аерозолю) у приміщення та унеможливити їх вплив на працівників. Рідину необхідно прибрати з поверхні агрегатів, стін, стелі та підлоги чистою сухою ганчіркою, потім протерти ганчіркою, змоченою теплою водою, що містить 1,52,0 г прального порошку на 1 л води. Очищене місце протерти сухою серветкою. Відновлення робіт може бути дозволено тільки після отримання даних аналізу про відповідність повітря робочої зони санітарним нормам.
  3. Приміщення, де виконуються роботи з рідиною НГЖ-4 (НГЖ-5у), повинні бути обладнані припливно-витяжною, загальнообмінною та місцевою вентиляцією.
  4. Після закінчення робочої зміни підлога приміщення повинна прибиратись вологою ганчіркою або вологою тирсою з її подальшою утилізацією.
  5. Усувати дефекти, здійснювати підтягування з’єднань, роз’єднувати трубопроводи, знімати гідроагрегати в гідросистемі дозволяється тільки після повного зняття тиску в системі.
  6. У разі випадкового попадання промивної гідросуміші на виріб її слід негайно зняти серветкою.
  7. Відпрацьовування гідросистеми і гідроагрегатів повинно проводитися від спеціального стенда під керівництвом особи, спеціально призначеної для цього роботодавцем.
  8. Місце відпрацьовування гідроагрегатів (шасі, закрилки, люки) повинно бути огороджене, на видному місці має бути встановлене світлове табло - “Увага, ведеться відпрацювання гідроагрегатів!”.
  9. Входити в огороджену зону стороннім особам або проводити будь-які роботи на гідроагрегатах під час їх відпрацьовування не дозволяється.
  10. Під час відпрацьовування всієї гідросистеми та її агрегатів, а також під час автономного відпрацювання кожного агрегата системи повинні призначатися чергові для спостереження за агрегатами, що відпрацьовуються, та попередження про небезпеку наближення людей до гідросистеми, що перебуває під тиском. При цьому у разі потреби слід користуватися переговорним пристроєм.
  11. Під час проведення робіт у відсіках шасі, коли стійка прибрана, технологічні крани, які встановлені на лініях прибирання шасі, повинні бути закриті. Для унеможливлення зачинення стулок на штоки циліндрів стулок повинні бути встановлені запобіжні хомути, а троси управління аварійного відкриття замка повинні бути від’єднані від замка.
  12. Під час випуску та прибирання шасі, закрилків тощо повинна бути подана керівником робіт команда: “Від шасі!”, “Від закрилків!” тощо і тільки після отримання відповіді від чергового “Єсть від шасі!”, “Єсть від закрилків!” тощо виконуються операції з їх випуску або прибирання.
  13. Після закінчення відпрацьовування гідросистеми стійки шасі повинні бути випущені і зафіксовані в нейтральному положенні фіксатором. Тиск у системі повинен бути знятий.
  14. Під час роботи в зоні можливого переміщення агрегатів тиску в гідросистемі не повинно бути, гідростенд повинен бути від’єднаний від електросистеми і на ньому має бути вивішений попереджувальний плакат “Не вмикати!”.
  15. Після закінчення робіт з відпрацьовування гідросистеми всі органи управління повинні бути встановлені у вихідне положення, а при необхідності - законтрені. Тиск у гідросистемі повинен бути знятий.
  16. Температура робочої рідини під час промивання і відпрацьовування гідросистеми не повинна перевищувати температури, обумовленої технічними умовами на дану рідину.
  17. Відпрацьовування та перевірка систем управління
  18. Під час відпрацьовування систем управління необхідно:

а) поставити чергових біля рулів та щитків;

б) перекладання командних та виконавчих органів системи проводити під керівництвом особи, спеціально призначеної для цього роботодавцем;

в) вивісити на видному місці світлове табло “Увага, здійснюється відпрацьовування систем управління!” і в зоні переміщення рухомих елементів конструкції, перед початком роботи з ними встановити світлову сигналізацію “Небезпечна зона!”;

г) подавати звукові попереджувальні сигнали перед тим, як спрацює система;

ґ ) заборонити перебування сторонніх осіб у зоні переміщення елементів (крила, стабілізатора, закрилків, гальмових щитків, клину повітрозабірника тощо) біля пульта управління, у зоні руху качалок, тяг, бустерів;

д) проводити фіксацію органів управління під час відпрацювання рулів висоти та проводити фіксацію органів управління рулів висоти під час відпрацювання рулів напряму;

е) установити на пульті управління під час відпрацювання рулів висоти (РВ), на органи управління рулів напряму (РН) плакат “Педалями не працювати!”. Під час відпрацювання рулів напряму (РН) на органи управління рулів висоти (РВ) вивісити плакат “Штурвалом не працювати!”.

  1. Під час регулювання поздовжнього управління, ножного управління, управління загальним кроком, поперечного управління верто-льотом фіксацію відповідних органів регулювання у кабіні необхідно проводити спеціальними пристроями, обумовленими технічними умовами на відповідну операцію.
  2. Працівники, зайняті відпрацюванням систем управління, при необхідності (за наявності шуму або коли вони не бачать один одного) повинні бути забезпечені переговорними пристроями.
  3. Під час відпрацьовування системи управління виконувати заміри відхилень органів управління з крила стабілізатора, триматися за закрилки, зализи, елерони, гальмові щитки в момент підйому та випуску їх не дозволяється.
  4. При виконанні монтажу та перевірних робіт на літальному апараті гальмові щитки повинні бути прибрані. У разі відсутності робіт на літальному апараті при випущених гальмових щитках та за наявності тиску у гідросистемі виробу на гальмові щитки повинні бути встановлені спецупори, які б попереджували їх самовільне закриття.
  5. Під час виконання робіт з одним з виконавчих органів управління або злітно-посадочних засобів проводити відпрацювання інших елементів управління заборонено.
  6. Відпрацьовування спецсистем літака та вертольота
  7. Перед підвішуванням вантажів на виріб системи управління стулками люків та скиданням вантажів повинні бути знеструмлені. Тяги управління стулками люків повинні бути від’єднані від стулок.
  8. Робоча зона під час перевірки систем скидання вантажу і систем охолодження повинна бути огороджена, і біля неї повинно бути вивішене світлове табло“Увага, не входити! Іде відпрацьовування!”.
  9. Під час відпрацьовування систем підвішування та скидання вантажу на виробі не повинно проводитись ніяких інших робіт. Виріб при цьому повинен бути знеструмлений.
  10. Працівники, зайняті відпрацьовуванням системи піднімання та скидання вантажу, повинні бути забезпечені переговорними пристроями. Усі команди повинні подаватися тільки керівником випробувань, який перебуває біля об’єкта відпрацьовування.
  11. Підвішування вантажу на касетотримач повинно здійснюватися за відсутності людей у кабіні і на виробі. Під час піднімання та опускання вантажів необхідно користуватися тільки спеціальним оснащенням, яке має паспорт на випробування.
  12. Скидання вантажу повинно здійснюватися у спеціальну яму з амортизувальним заповненням (тирса, поролон тощо). Розміри ями повинні визначатися габаритами моделі вантажу. Працювати в ямі при підвішеному вантажі з незачиненими вантажними стулками не дозволяється.
  13. Перед відпрацьовуванням систем скидання вантажу виріб повинен бути надійно зафіксований, а вантажний відсік повинен бути розміщений безпосередньо над ямою для скидання.
  14. Під час виконання робіт у вантажних відсіках усі автомати захисту мережі (АЗМ) групи “В” у кабіні і на борту виробу повинні бути вимкнуті.
  15. Продувку і заповнення систем охолодження проводити тільки чистим азотом, що має паспорт на його застосування, у відповідності до технічних умов на виконання даної операції. При цьому випробувальні гази із магістралі системи охолодження під час

продування та випробування на герметичність повинні видалятися за межі цеху спеціальним трубопроводом або повітропроводом відповідно до вимог ДНАОП 0.03-1.07-73. Не дозволяється викид азоту в робоче приміщення.

  1. Робота зі спецобладнанням
    1. Робота із сигналізаторами або іншими виробами (далі - сигналізатор), у яких використовуються закриті джерела іонізувального випромінювання, повинна виконуватись відповідно до вимог інструкції з їх монтажу та експлуатації та вимог Основних санітарних правил протирадіаційного захисту України (ОСПУ), затверджених постановою Г оловного санітарного лікаря України від 28.12.2000 № 120 (ДСП 6.074.120-2001).
      1. Сигналізатори із джерелами іонізувального випромінювання повинні зберігатись у спеціально обладнаних стелажах або у сейфах, які повинні зачинятись, пломбуватись та позначатись знаком радіаційної небезпеки.
      2. Транспортування та всі роботи із сигналізаторами повинні проводитись тільки за умови, що вони вкриті захисними пристроями. Захисний пристрій може зніматись тільки під час відпрацювання сигналізаторів під дією струму та перед польотом.
      3. При неможливості подальшої експлуатації сигналізаторів (поломка, закінчення строку експлуатації) датчик із джерелом іонізувального випромінювання повинен бути відправлений на підприємство, що його виготовляє, або переданий з актом до спеціалізованої організації для захоронення.
      4. У разі порушення цілісності захисного пристрою датчика сигналізатор повинен бути перевірений на відсутність радіоактивного випромінювання. Не дозволяється розбирати датчик із джерелом іонізувального випромінювання.
      5. Для контролю за станом сигналізаторів роботодавець повинен призначити наказом відповідальну особу за дотриманням вимог інструкції з експлуатації сигналізаторів.
      6. Межі небезпечної зони для джерела іонізувального випромінювання необхідно позначати попереджувальними знаками радіаційної небезпеки.
      7. При сигналізаторі, що не працює, вихід пучка іонізувального випромінювання повинен перекриватись пристроєм, який передбачений конструкцією сигналізатора.
  2. ВИМОГИ ДО ПЕРЕВІРНИХ ТА ВИПРОБУВАЛЬНИХ СТЕНДІВ
    1. Перевірні та випробувальні пересувні стенди повинні бути закріплені за відповідальними особами, призначеними роботодавцем. Стенди повинні зберігатися в ізольованій прибудові до цеху або в спеціально відведеному місці в цеху.
    2. Стенди, що розміщені в місцях зберігання, повинні бути справними, мати паспорти, у яких повинні бути вказані їх технічні характеристики, принципові схеми та журнали для реєстрації регламентних робіт, що проводяться на стенді, а також інструкцію з експлуатації. У паспорті на стенд повинні бути вказані терміни перевірки стенду.
    3. До управління стендами повинні допускатися особи, які пройшли спеціальне навчання і мають посвідчення на право виконання перевірних та випробувальних робіт на виробі.
    4. Прилади, що встановлені на пульті стенда (для вимірювання тиску та температури середовища), повинні проходити періодичну перевірку відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.07-94. Редуктори, відсічні запобіжні клапани повинні перевірятися на справність з наступним опломбовуванням не рідше одного разу на 6 місяців із занесенням результатів перевірки до паспорта або журналу контрольних перевірок. Тумблери перед підключенням стендового обладнання до джерел живлення системи повинні бути у положенні “Вимкнуто”.
    5. На стендах повинні бути трафарети із зазначенням призначення стенда (“Для промивки”, “Для відпрацювання” тощо), манометрів, вимикачів та інших приладів і агрегатів згідно з принциповою схемою стенда та інструкцією з експлуатації.
    6. Конструкція стендів, пультів управління, рукавів, шлангів та електроджгутів повинна забезпечити надійність і зручність приєднання до виробу.
    7. Для підключення гідравлічних стендів до виробу повинні застосовуватися труби з нержавіючої сталі або рукава з фторопласта з металевим оплетенням.
    8. Стенди повинні бути забезпечені спеціальними шухлядами або контейнерами для зберігання шлангів, рукавів та електроджгутів.
    9. Пофарбування перевірних та випробувальних стендів повинно відповідати вимогам СН 181-70.
    10. Умикання і вимикання стендів в електромережу повинно здійснюватися тільки особами, які мають кваліфікаційну групу не нижче ІІІ. Після закінчення робіт залишати стенди ввімкненими в електромережу не дозволяється.
    11. Матеріали для заправлення гідростендів повинні зберігатися у спеціальному пожежобезпечному приміщенні, обладнаному витяжною вентиляцією.

10.12.Заправлення баків гідросистем гідросумішшю необхідно проводити на спеціально виділеній для цього дільниці, забезпеченій засобами пожежогасіння відповідно до вимог ГОСТ 12.4.009-83.

  1. Під час відпрацювання систем стенд повинен бути надійно встановлений для усунення можливості самовільних пересувань.
  2. Балони зі стисненим газом повинні кріпитися на стенді та мати маркування відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.07-94.
  3. Усі стенди, що застосовуються під час відпрацювання систем літального апарата, повинні відповідати вимогам керівних матеріалів та галу-зевих стандартів на перевірочні і вимірювальні пересувні стенди (додаток 3).
  4. Шланги для підключення систем літального апарата до стенда продувки повинні бути забезпечені запобіжним тросом.
  5. Стенд для зарядження пневматиків шасі повинен бути забезпечений редуктором та манометром. Пневматики повинні бути обладнані захисною огорожею.
  6. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИПРОБУВАННЯ СИСТЕМ І КОНСТРУКЦІЙ ЛІТАЛЬНОГО АПАРАТА НА ГЕРМЕТИЧНІСТЬ ТА УСУНЕННЯ ДЕФЕКТІВ ГЕРМЕТИЗАЦІЇ
    1. Випробування літальних апаратів на герметичність тиском, передбаченим технічними умовами на відповідні літальні апарати, повинні здійснюватися у спеціально ізольованому приміщенні або в цеху, коли інші роботи в ньому не виконуються.
    2. Роботи, пов’язані з усуненням дефектів герметизації, повинні проводитись тільки після випробування систем, конструкцій, агрегатів на міцність. При цьому на даному виробі не повинно проводитись паралельно ніяких інших робіт.
    3. Під час випробування літального апарата або його агрегатів на герметичність люки, двері, ліхтар кабіни та інші подібні місця повинні бути захищені спеціальними чохлами, передбаченими технологією для забезпечення безпеки при виконанні робіт. Розміри зон для випробування визначаються залежно від об’єму та тиску, на який випробується літальний апарат. Зона повинна бути огороджена і на видному місці перед входом до неї повинно бути вивішене світлове табло “Випробування під тиском! Не входити!”.
    4. Під час випробування літального апарата на герметичність, працівники, які проводять випробування поза літальним апаратом, повинні бути в спеціально обладнаному укритті або за межами небезпечної зони, визначеної у технічній документації. Зовнішній огляд літального апарата, агрегатів, вузлів після випробування на герметичність повинен проводитись під тиском не вище 0,02 МПа (0,2 кгс/см2).
    5. Випробування літального апарата, блоків, вузлів, агрегатів на герметичність необхідно проводити тільки з використанням спеціального випробувального стенда, обладнаного відповідними приладами, контрольною апаратурою та системою фільтрів. Перелік приладів, контрольної апаратури та фільтрів визначається технічними умовами на випробування.
    6. Під час випробування на герметичність повинно бути забезпечено герметичне та надійне з’єднання шлангів і трубопроводів, підключених до манометрів, які показують тиск на виробі.
    7. Випробувачі під час перебування всередині кабіни літального апарата, обладнаного відкидним ліхтарем, повинні бути забезпечені індивідуальними засобами захисту голови та очей (шоломами, захисними окулярами).
    8. У кабіні літального апарата повинен бути встановлений запобіжний клапан, передбачений конструкцією випробувального стенда і відрегульований на максимальний тиск з технічними умовами на випробування.
    9. У разі необхідності аварійного скидання тиску в літальному апараті повинен застосуватися спеціальний пристрій. Рукоятка управління цим пристроєм повинна бути запломбована. Випадки зривання пломби повинні заноситись у спеціальний журнал із зазначенням причин.