Зняття огороджень для ремонту обладнання слід здійснювати тільки після повної зупинки механізмів і знеструмлення двигуна.

Пуск механізмів після ремонту, огляду, чищення слід здійснювати після встановлення огородження на місце і закріплення всіх його частин.

  1. Технологічні операції, пов'язані з використанням шкідливих речовин, необхідно проводити при ввімкнених вентиляційних системах з дотриманням вимог Правил з безпечної експлуатації систем вентиляції у хімічних виробництвах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 05 жовтня 2009 року № 164, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2009 року за № 988/17004.
    1. У виробничих приміщеннях апарати з температурою зовнішньої поверхні 45 °С і вище повинні бути теплоізольовані негорючими матеріалами.

Якщо за умовами технологічного режиму заборонено застосування теплоізоляції, слід передбачити огородження цих поверхонь.

  1. Під сальниками відцентрових насосів необхідно встановлювати піддони або лотки з відведенням з корозійностійких матеріалів. Збір забруднених стоків необхідно здійснювати в приймальні збірники (зумпфи).
    1. Для монтажу, демонтажу та ремонту устаткування, арматури, апаратури і знімних вузлів масою понад 50 кг необхідно застосовувати підіймально-транспортні засоби і механізми відповідно до вимог ГОСТ 12.3.020-80 "ССБТ. Процессы перемещения грузов на предприятиях. Общие требования безопасности".
    2. Усі види виробничого обладнання та/або КВПіА, які містять джерела іонізуючого випромінювання, повинні відповідати Основним санітарним правилам забезпечення радіаційної безпеки України, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02 лютого 2005 року № 54, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 травня 2005 року за № 552/10832 (ДСП 6.177-2005-09-02).
    3. Установки, призначені для отримання інертного газу, і установки для обігріву електрофільтрів повинні бути обладнані автоматичними газоаналізаторами кисню з сигналізацією граничнодопустимих значень, а також приладами для контролю за співвідношенням витрат газу і повітря перед топкою.
    4. Небезпечні зони слід позначити відповідно до вимог Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров'я працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 року № 1262.
    5. Організація виробничих процесів, пов'язаних із застосуванням шкідливих і токсичних речовин і устаткування, що використовується, повинна виключати контактування працівників з цими речовинами в процесі обслуговування устаткування та під час виробничих процесів і операцій.
    6. Виробничі процеси, пов'язані із застосуванням або утворенням шкідливих і токсичних речовин, необхідно проводити в герметично закритій апаратурі або під вакуумом переважно потоковим безперервним замкнутим циклом з автоматизацією окремих операцій.
    7. Окремі процеси (зливання продукції, вивантаження і завантаження твердих і пастоподібних речовин), які на цій технологічній операції не можуть бути герметизовані, повинні бути механізовані з повним усуненням ручних операцій.
  2. Вимоги безпеки під час виробництва жовтого фосфору
    1. Дільниці, де встановлені агрегати, під час роботи яких можливе виділення пилу (дробарки, просіювальні агрегати, пристрої для затарювання, транспортувальні пристрої тощо), повинні бути максимально герметизовані, а в разі неможливості повної герметизації повинні бути забезпечені легкознімними укриттями з місцевими відсмоктувачами для запобігання потраплянню пилу в атмосферу.
    2. Транспортування фосфору на склади, а також зі складів у цехи, в яких використовується фосфор і які розташовані на тій самій території, необхідно проводити в трубопроводах або монжусах, що обігріваються.
    3. Температура фосфору і фосфорного шламу під час зберігання і перекачування не повинна бути більше 80° C.

Паропроводи, які підводять гостру пару для розігріву фосфору і підтримання його в розплавленому стані, повинні бути оснащені приладами контролю тиску пари, а також забезпечені пристроями (повітряними клапанами) для запобігання утворенню вакууму і потраплянню фосфору в паропровід відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації трубопроводів пари і гарячої води, затверджених наказом Комітету по нагляду за охороною праці України від 08 вересня 1998 року № 177, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1998 року за № 636/3076.

  1. Виробничі ємності з фосфором повинні встановлюватися в піддони з посиленою гідроізоляцією. Бічні стінки піддона повинні бути розраховані на гідростатичний тиск пролитого фосфору.

Місткість піддона повинна бути розрахована на прийом можливих протікань фосфору, який зберігається, в обсязі не менше місткості одного найбільшого резервуара і шару води не менше 200 мм.

  1. На випадок прориву кислоти і кислої води через сальники відцентрових насосів під сальниками повинні бути встановлені піддони або лотки з відводами, виконані з корозійностійких матеріалів.

Збір забруднених стоків здійснюється в прийомні збірники (зумпфи).

  1. Під час експлуатації вагоноперекидача заборонено ставити під розвантаження негабаритні та технічно несправні вагони.

У будівлі вагоноперекидача з боку подачі, а також з боку видачі вагонів біля рейкових колій повинні бути встановлені сигнальні світлофори.

  1. Приймальні бункери для сировинних матеріалів повинні бути закриті ґратками з чарунками розміром не більше 200 х 200 мм.
    1. Проміжні бункери, якщо вони не заповнюються за допомогою скидальних візків, повинні бути закриті.

Під час застосування скидальних візків слід передбачати завантажувальні отвори, закриті ґратками з чарунками розміром не більше 200 х 200 мм.

  1. При розвантаженні приймальних бункерів залишковий шар матеріалів повинен бути на 0,7 м вище розвантажувального отвору для запобігання надходженню запиленого повітря в приміщення.
    1. Мазут при спалюванні в топкових пристроях повинен бути попередньо розігрітий до необхідної температури з урахуванням в'язкості мазуту даної марки.

Розпалювання мазутних топок слід робити через розпалювальні лежаки і розпалювальні труби з відводом продуктів згоряння мазуту безпосередньо з топки.

  1. Для аварійного зливання мазуту повинен бути встановлений аварійний бак, розрахований на приймання мазуту, що знаходиться в системі.

Аварійний бак повинен бути підземним, розташованим біля зовнішньої стіни будівлі на відстані не менше 1 м від глухої стіни і не менше 5 м від стіни з прорізами.

  1. Сушильні барабани повинні бути обладнані системами витяжки газів і уловлювання пилу.

Для запобігання виділенню газів і пилу у виробничі приміщення сушильні барабани повинні працювати під розрідженням.

  1. Під час застосування в сушильному відділенні і у відділенні випалювання сировини природного або пічного газу повинна бути передбачена автоматика безпеки відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 01 жовтня 1997 року № 254, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 року за № 318/2758 (із змінами).
    1. Для запобігання потраплянню шкідливих викидів в атмосферу грануляційні тарілки повинні бути обладнані системами уловлювання викидів.
    2. Вантажно-розвантажувальні роботи з пеками і електродною масою повинні бути механізовані.
    3. Зберігати пеки та електродну масу необхідно на окремому складі або в окремих відсіках загального складу сировини та матеріалів.
    4. Відділення для дроблення пеків, приготування або розігріву електродної маси повинні бути ізольовані від інших робочих приміщень.
    5. Обладнання відділення для приготування або розігріву електродної маси повинно бути герметизоване або надійно накрите і забезпечене витяжною вентиляцією.
    6. Система електросублімації фосфору, яка включає електропіч, електрофільтри, конденсатори, газодувки, повинна постійно перебувати під надлишковим тиском не менше 3 мм вод. ст. Максимальний надлишковий тиск в електропечі не повинен перевищувати 50 мм вод. ст.
    7. Під час ремонтних робіт на кришці печі, при заміні фурм, конусів, при ремонті шлакових і ферофосфорних літників, при заміні електродотримачів дозволяється надлишковий тиск у печі підтримувати рівним нулю при тиску в системі електрофільтрів і конденсаторів не менше 3 мм вод. ст.
    8. На газовій системі пічного газу необхідно встановити захисні запобіжні пристрої, які виключають збільшення тиску в системі вище допустимого. Скидання пічного газу повинно спрямовуватися на свічку.
    9. У системі водоохолодження електропечі не допускається витікання води в

піч.

У системі водоохолодження льоток повинен здійснюватися безперервний контроль герметичності водоохолоджувальних елементів з автоматичною сигналізацією.

Систему водоохолодження льоток (дюза, фурма) необхідно забезпечити пристроями для запобігання витіканню води в піч при порушенні герметичності елементів льоток протягом періоду, необхідного для відключення печі та системи водоохолодження льоток.

  1. Перед газовідсікачем повинна бути встановлена свічка для відведення газів під час розпалювання печі і в період її тривалих зупинок.
    1. Конструкції електропечей, конденсаторів, електрофільтрів та іншого обладнання, яке містить пічний газ, повинні забезпечувати їх максимальну герметизацію.

Місця, які не піддаються повній герметизації, повинні перебувати під тиском інертного газу.

  1. Майданчик для обслуговування печі, з якої виконується нарощування електродів і завантаження їх електродного масою, повинен бути виготовлений з електроізоляційних матеріалів і не мати наскрізних металевих з'єднань, які торкаються заземлених металевих конструкцій.

Поряд з майданчиком не повинно бути водорозбірних кранів і будь-яких інших трубопроводів, збій у яких може призвести до заливання майданчика і зниження його діелектричної властивості.

На майданчику для обслуговування печі повинна бути обладнана світлова сигналізація: "Піч включена!", "Піч відключена".

  1. Електроди повинні бути відокремлені один від одного ізолювальними перегородками, що виключають можливість дотику працівників одночасно до двох електродів.
    1. При нарощуванні електродів нові оболонки кріпляться до гака крана через спеціальну електроізоляційну пластину-вставку.

Щоб уникнути потрапляння пилу та сміття в кожухи електродів, вони повинні бути закриті спеціальними ковпаками, які знімаються при нарощуванні електродів і завантаженні електродної маси.

  1. Майданчик для нарощування електродів слід тримати в чистоті, регулярно проводити прибирання або обдувати стисненим повітрям для збереження його діелектричних властивостей.
    1. Транспортування, зберігання і нарощування електродних оболонок з використанням електроінструментів та електроприладів необхідно здійснювати, дотримуючись вимог НПАОП 40.1-1.21-98.
    2. Під ферофосфорними вічками в перервах між випусками ферофосфору повинен бути встановлений ківш або передбачений аварійний жолоб для зливання ферофосфору в аварійну ємність або приямок.
    3. Зливання і охолодження ферофосфору необхідно здійснювати в машинах розливу.

В аварійних випадках ферофосфор дозволяється зливати в аварійні приямки або в аварійні ємності, де через шість годин після зливання допускається його охолодження водою. Під час прибирання ферофосфору з приямків, а також під час охолодження його водою повинна бути виключена можливість потрапляння в приямок рідкого ферофосфору з печі.

  1. Під шлаковими льотками при періодичному зливанні шлаку в шлаковози у перервах між зливаннями необхідно постійно мати резервні шлаковози.
    1. Охолодження кожуха і печі водою повинно проводитись таким чином, щоб вода не потрапляла в місця зливання ферофосфору і шлаку.
    2. Стан футеровки поду печі, температуру футеровки коло шлакових та ферофосфорних льоток необхідно постійно контролювати.
    3. Підготовку печі до капітального ремонту та введення в експлуатацію електропечі після капітального ремонту необхідно здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 28.001-83 "Система технического обслуживания и ремонта техники. Основные положения".
    4. При відключенні від електропечі електрофільтрів і конденсаторів для проведення ремонту, чищення або огляду їх необхідно готувати до проведення цих робіт, дотримуючись вимог НПАОП 40.1-1.21-98 та ГОСТ 12.1.019-79 "ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты".

Електрофільтр повинен бути надійно відключений за допомогою заглушок з боку входу і виходу пічного газу та інших комунікацій.

Перед початком робіт працівники повинні знеструмити обладнання і вивісити плакати: "Не вмикати! Працюють люди". Зона ремонту повинна бути огороджена з встановленням попереджувальних знаків відповідно до вимог Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров'я працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 року № 1262.

  1. За потреби проведення робіт всередині електрофільтра останній необхідно продути інертним газом і провітрити до повного видалення з нього токсичних газів.

Проведення робіт усередині електрофільтра необхідно виконувати за нарядами- допусками і в денний час бригадою працівників у складі не менше двох працівників.

  1. Кришки електрофільтрів повинні мати огорожу. Двері повинні бути заблоковані на відключення агрегатів при їх відкриванні.
    1. Перед включенням печі після ремонту всі апарати і газоходи повинні бути продуті інертним газом до вмісту кисню не більше 2 %.
    2. При гідравлічному способі видалення пилу з електрофільтрів мінімальна висота гідрозатворів у приймальному баку повинна бути не менше 200 мм з урахуванням конуса, який утворюється при роботі мішалки.
    3. Апаратура на лінії пічного газу (після конденсації з нього фосфору) повинна відключатися за допомогою гідрозатворів.