Друкарські машини глибокого способу друкування слід обладнати блокувальними пристроями для унеможливлення роботи машини за непрацюючих систем вентиляції.

  1. Періодичні огляди і ремонт устатковання та ємностей станцій рекуперації повинні здійснювати спеціалісти (не менш двох) за вимкнення електроенергії. Під час оглядів і ремонту необхідно застосовувати ЗІЗ органів дихання, зору і шкіри.
  2. Трафаретний спосіб друкування має відповідати таким вимогам:
    1. В ізольованих приміщеннях потрібно розміщувати дільниці: друкування (ручних верстатів, машин трафаретного способу друкування); колористичну;

сушіння друкованої продукції; заточування ракелів; змивання ракелів і сит; комору цеху.

  1. Друкарські машини потрібно обладнати блокувальними пристроями для запобігання перекосу аркушів під час їх введення та виведення з транспортера сушильного пристрою.
    1. Трафаретні рами повинні мати гладку поверхню (без тріщин, щілин).
  2. Вимоги до брошурувально-палітурних процесів
  3. Брошурувально-палітурні і оздоблювальні процеси слід організовувати і здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 12.3.002-75, цих Правил, технологічних інструкцій, інструкцій з охорони праці та вимог розділу 8.9 Правил пожежної безпеки на підприємствах та в організаціях поліграфічної промисловості.
  4. В одноножових і триножових різальних машинах слід забезпечити: зупинення ножів під час низхідного руху в довільному положенні у разі

гальмування або припинення подання електроенергії;

виключення повторного ходу ножів (за винятком автоматів); ввімкнення світлової сигналізації робочого режиму в машинах.

В одноножових паперорізальних машинах слід забезпечити: зупинення ножа в завершальній стадії циклу у верхньому положенні (лезо ножа у верхньому положенні не повинно виступати нижче підошви балки притискувача);

застосування систем способів “зайнятості двох рук” (дворучне керування) для захисту працівника і унеможливлення випадків травмування.

Не допустимо встановлювати одноножові різальні машини з суміжними робочими зонами одну навпроти одної.

Одноножові різальні машини потрібно розміщувати осторонь від основних потоків працівників і внутрішнього транспорту.

Різальні машини повинні бути оснащені пристосуваннями для видалення марзанів.

Триножові різальні машини потрібно додатково обладнати:

огорожею зони різання з блокуванням вмикання під час роботи машини;

механізмами подавання і виведення продукції із зони на приймальний та передавальний пристрої;

пристроями, пневмосистемами для прибирання паперових відходів в зоні різання.

  1. Обтискувальні і пакувально-обтискувальні преси потрібно обладнати:

запобіжними клапанами в гідравлічних і пневматичних пресах для блокування гідросистем або пневмосистем за перевищення тиску;

блокувальними пристроями для запобігання вмиканню преса за відкритих огорож і самовільному вмиканню;

блокувальними пристроями для забезпечення в автоматичних подвійних палітурно-обтискувальних пресах зупинення рухомої плити у будь-якому положенні під час натискання на вимикач або за припинення подавання електроенергії.

  1. Друкарсько-позолотні преси потрібно обладнати:

преси-напівавтомати - запобіжними пристроями на талері, зблокованими з автоматичним ввімкненням преса для унеможливлення травмування рук працівника в небезпечній зоні між тиглем і талером;

преси-автомати - рухомою відкидною огорожею робочої зони.

  1. Блокообробні агрегати і агрегати для незшивного скріплення книжкових блоків потрібно обладнати:

пристроями для прибирання паперових відходів і паперового пилу;

огорожею секції торшонування, зблокованою з пусковим пристроєм.

  1. Ниткошвацькі машини потрібно обладнати:

прозорою огорожею зони накладання зошитів і зони зшивання, а також блокувальним пристроєм для унеможливлення роботи машини у разі піднятої огорожі;

блокувальним пристроєм для вимикання машини за перевантаження приймального столу зшитими блоками.

  1. Дротошвацькі машини потрібно обладнати блокувальними пристроями для вимикання електродвигуна у разі піднятої огорожі механізму подавання дроту.
  2. В ізольованих приміщеннях потрібно розміщати цехи: лакування;

припресування плівки; фальцювання; виготовлення палітурок; очищення палітурок від залишків фольги; комплектування, скріплення і оброблення книжкових блоків; виготовлення брошур (вставляння блоків в палітурку, пресування, сушіння і пакування продукції);

виготовлення клеїв; змивання клейових валів і апаратів; компресорну і вакуумну; ремонтну майстерню; комору цеху;

контору цеху (кімнату майстра).

Дільниці з виготовлення палітурок можна територіально суміщати з іншими дільницями брошурувально-палітурного цеху.

Дільниці з оздоблення відбитків (лакування, бронзування, припресування плівки тощо) можна розміщати в друкарських цехах.

  1. Лакування і припресування плівки має відповідати таким вимогам:
    1. Дільниці лакування потрібно обладнати системами місцевої витяжної вентиляції, засобами пожежогасіння і мати вільні шляхи для евакуації.
    2. Для освітлення дільниць слід застосовувати лампи розжарювання у вибухозахисній арматурі. Розподільні електрошафи, вимикачі, штепсельні розетки і запобіжники слід розташовувати поза дільницею.
    3. Для подавання лаку і розчинників до машин рекомендовано використовувати трубопровід. За відсутності трубопроводу лаки і розчинники потрібно доставляти в спеціальній тарі.
    4. Устатковання для припресування плівки потрібно оснастити пристроями для нейтралізації електростатичних зарядів.
  2. Фальцювання має відповідати таким вимогам:
    1. Ножові фальцювальні машини слід оснастити пристроями для запобігання падінню вантажу під час відривання тасьми.
    2. На фальцювальних машинах з ручним накладанням аркушів слід встановити захисні планки для унеможливлення травмування працівників.
    3. Самонаклади, секції зшивання і розрізування швацько-різальних агрегатів слід оснастити огорожами, зблокованими з приводом машини.
    4. Пакувально-обтискувальні преси і столи для зіштовхування аркушевої продукції треба встановити на відстані не менше ніж 0,3 м від машини.
    5. Платформи з готовою продукцією потрібно встановити на відстані не менше ніж 0,5 м від столів для зіштовхування та від різальних і фальцювальних машин.
    6. Дерев’яні частини верстатів для зіштовхування повинні мати гладку поверхню. Дерев’яні столи з нахилом потрібно покривати листовою термореактивною пластмасою.
    7. Під час розрізування малоформатної продукції (етикетки, бланки тощо) для підтримання стопи потрібно застосовувати спеціальні пристрої (кутники тощо).
  3. Оздоблення палітурок має відповідати таким вимогам:
    1. Важіль ручного позолотного преса повинен опускатись не більш ніж 0,7 м до рівня підлоги.
    2. Для очищення бронзувальних машин треба застосовувати порохотяги з фільтром для дрібнодисперсного пилу. Прибирання приміщень слід здійснювати вологим способом після кожної зміни.
  4. Комплектування, скріплення, оброблення і вставлення в палітурку книжкових блоків має відповідати таким вимогам:
    1. За розміщення устатковання в потокові лінії слід обладнати захисні пристрої для обмеження тепловиділення від нагрітого устатковання.
    2. Електронагрівачі для клейових розчинів в апаратах заклеювальних верстатів, блокообробних та інших агрегатах потрібно обладнати терморегуляторами.
    3. Змивання клейових апаратів брошурувальних і палітурних машин слід здійснювати в ізольованому приміщенні.
  5. Виготовлення брошур має відповідати таким вимогам.
    1. Машини незшивного клейового скріплення слід обладнати огорожею зони зворотно-поступального руху покривального апарата.
    2. Робочі столи для сфальцьованих зошитів потрібно встановити на відстані не менше ніж 0,3 м від транспортера вкладально-швацької машини.
  6. Підготування клеїв має відповідати таким вимогам:
    1. Дільниця підготування клеїв повинна бути оснащена захисними пристроями для обмеження тепловиділень від нагрітого устатковання. В місцях, де є відкриті ємності з клеєм, обов’язково має бути припливно-витяжна вентиляція з місцевими відсмоктувачами шкідливих речовин, що виділяються під час роботи з клеями. Площа приміщення має бути не менше ніж 10 м .
    2. Клеєварні котли з боковим зливанням слід встановлювати не нижче ніж 0,5 м від підлоги.
    3. За нагрівання газом “водяної сорочки” котла рекомендовано застосовувати термомагнітні клапани для автоматичного відключення котла від газової мережі у разі зміни тиску газу, затухання пальників або зменшення рівня води у “водяній сорочці”.
    4. Клеєварні котли слід обладнати пристроями для видалення продуктів згоряння через димохід та кранами для зливання води.
    5. Клеєварні котли з паровим обігріванням потрібно обладнати манометрами для вимірювання тиску. “Парова сорочка” повинна бути герметично з’єднана з котлом і трубопроводом від парогенератора, вентилі повинні бути щільно з’єднані з котлом.
    6. Привід мішалки котла повинен мати огорожу. За відсутності в котлах мішалок для перемішування клейових розчинів треба застосовувати ручні дерев’яні лопатки.
    7. Хімічні речовини для виготовлення клеїв треба зберігати в ізольованому приміщенні.
    8. Клей слід транспортувати в щільно закритій тарі.

На підлозі біля клеєварних котлів повинні бути гумові килимки з ребристою поверхнею.

  1. Вимоги до підготування паперу, картону, палітурних матеріалів
  2. В ізольованих приміщеннях треба розташовувати дільниці:

підготування паперу, тканини;

підготування картону;

кімнату майстра.

  1. Паперорізальні і бобінорізальні машини слід обладнати огорожами зони розрізання та пристроями для запобігання падінню рулона з механізмів піднімання і кріплення рулонів.
  2. Картонорізальні машини слід обладнати захисними щитками з боку ножа для унеможливлення травмування працівника та огорожами зони розрізальних секцій.
  3. Бобінорізальні машини треба обладнати огорожами зони розрізальних секцій і намотувальних валів.
  4. Вимоги до виготовлення зошитів

1. В ізольованих приміщеннях треба розташовувати дільниці: лініювання паперу; лініювально-зошитових агрегатів; комплектування, скріплення та оброблення зошитів; пакування готової продукції; склад готової продукції.

  1. Лініювально-зошитові агрегати слід встановлювати із забезпеченням найнижчого рівня шуму та обладнати пристроями для нейтралізації електричних зарядів.
  2. Вимоги до виготовлення паковань
  3. В ізольованих приміщеннях треба розміщувати дільниці: виготовлення форм;

друкарсько-висікальних автоматів; подовжнього склеювання висічок та їх пакування.

  1. Для зменшення рівня вібрації друкарсько-висікальні автомати треба встановлювати взаємоперпендикулярно.
  2. Вимоги до виготовлення алфавітних книжок
  3. В ізольованих приміщеннях треба розміщувати дільниці: алфавітно-висікальних автоматів (машин);

контролю готової продукції.

  1. Алфавітно-висікальні автомати слід обладнати огорожами зони висікання (рухома огорожа, фотоблокування), гальмівними пристроями для зупинення механізму верхнього висікального ножа під час руху зверху вниз в довільному положенні та блокувальними пристроями для запобігання самовільному опусканню ножа в разі припинення подання електроенергії.
  2. Вимоги до виготовлення палітурок на ВЧ-устаткованні
  3. В ізольованих приміщеннях треба розміщувати дільниці: виготовлення штампів;

ВЧ-устатковання;

сортування та зберігання матеріалів і напівфабрикатів, пакування готової продукції;

комору штампів.

  1. Під час обслуговування та ремонту ВЧ-устатковання необхідно виконувати вимоги Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстрованих в Мін’юсті України 10.02.98 за № 93/2533 (НПАОП 40.1-1.21-98), цих Правил та ДСН 3.3.6.096-02 “Державні санітарні норми та правила при роботі з джерелами електромагнітних полів”, затверджених наказом МОЗ України від 18.12.2002 № 476, зареєстрованих в Мін’юсті України 13.03.2003 за №203/7524.
  2. Трансформатори та генератори ВЧ-устаткування потрібно розміщувати на мінімально можливій відстані від приєднаних до них пристроїв.

За розміщення одної установки в ізольованому приміщенні площа приміщення повинна бути не менше ніж 40 м , за розташування генератора окремо від основної частини установки - не менше ніж 25 м2.

Ширина робочих зон біля щитів управління - не менше ніж 1,2 м, а біля робочих конденсаторів - не менше ніж 0,8 м.

Генератори ВЧ-устаткування розміщують в один ряд по фронту, відстань між генераторами в неробочій зоні - не менше ніж 1 м, від стін і колон - 0,5 м.

  1. Генератори ВЧ-устатковання та зони зварювання пресів слід обладнати захисними екранами та блокувальними пристроями для унеможливлення вмикання ВЧ-генератора та подання СВЧ на зварювальний штамп випадково або за знятого (піднятого) екрана.

Екран має бути виготовлений з металевого листа товщиною не менше ніж 0,5 мм.

ВЧ-устатковання потрібно забезпечити блокувальним пристроєм для автоматичного відключення від мережі у разі виходу із ладу системи охолодження генератора.

  1. ВЧ-устатковання комплектують реле часу для автоматичного регулювання тривалості подання СВЧ на зварювальний штамп.
  2. Робочі місця операторів на ВЧ-устаткованні слід комплектувати стільцями з регульованою висотою сидіння.

На підлозі біля генератора ВЧ-устатковання необхідно стелити гумові килимки.

  1. Вимоги до копіювального устатковання
  2. Дільниця повинна бути не менше ніж 25 м2 та обладнана припливно- витяжною вентиляцією.
  3. Відстань від копіювального устатковання до стіни повинна становити не менше ніж 1,5 м. У робочій зоні оператора (на підлозі перед пультом керування) необхідно мати діелектричний килимок.
  4. ВИМОГИ ДО ДОПОМІЖНИХ ВИДІВ РОБІТ
  5. Вимоги до ремонтно-механічних робіт
  6. В ізольованих приміщеннях потрібно розміщувати дільниці: