При накладанні шини необхідно виконувати правило: забезпечити нерухомість щонайменше двох суглобів - одного вище місця перелому, другого нижче, а при переломі великих кісток - трьох.

При відкритому переломі кінцівок необхідно розрізати брюки або рукав, припинити кровотечу. Накласти на рану пов'язку та приступити до накладення шини.

При закритому переломі шини накладуються поверх одягу.

5.9.1.5 При одержанні дрібних ушкоджень або мікротравми необхідно ушкоджені місця обробити настоянкою йоду та закрити антисептичною пов'язкою (наклейкою).

5.9.2 При опіках.

5.9.2.1 Надання першої допомоги постраждалому полягає перш за все в гасінні одягу. Потім обережно знімають обгорілий одяг, залишаючи його там, де він прилип до тіла. На ділянку опіку накладають стерильну пов'язку. Для запобігання заражения не дозволяється торкатися руками опіків шкіри.

  1. При тяжких і великих опіках необхідно постраждалого завернути в чисте простирадло або тканину, не роздягаючи його, напоїти теплим чаем та забезпечити йому спокій до прибуття лікаря.
  2. При опіках очей слід робити холодні примочки розчином борної кислоти (півчайної ложки на стакан води).
  3. При хімічних опіках глибина пошкоджень тканин постраждалого в значній мірі залежить від тривалості дії хімічних речовин на них, тому важливо швидко зменшити концентрацію хімічної речовини. Для цього місце хімічного опіку негайно промивають великою кількістю води з-під крана на протязі 15-20 хвилин. При попаданні в очі твердих часток хімічних речовин, їх необхідно видалити вологим тампоном.

5.9.3 При тепловому ударі.

  1. При тепловому ударі постраждалого необхідно вивести (винести) в прохолодне приміщення, в тінь, забезпечити приплив свіжого повітря.
  2. Необхідно покласти постраждалого так, щоб його голова була више тулуба, розстібнути одяг, прикладати на голову холодні примочки, змочити груди холодною водою, дати понюхати нашатир.

5.9.3.3 Якщо постраждалий знаходиться при свідомості необхідно датийому випити 15-20 краплин настоянки валеріани. Якщо дихання слабке абовідсутнє, а пульс не прощупується, необхідно негайно провести штучне дихання,непрямий масаж серця і терміново викликати лікаря.

5.9.4 При враженні електричним струмом.

5.9.4.1 Перш за все необхідно швидко звільнити постраждалого від діїелектричного струму - відключити відповідну частину електрообладнання,перерізати чи перерубати провід (при напрузі до 1000 В) або відтягтипостраждалого від струмопровідних частин, скинути з нього провід. При цьомунеобхідно додержуватися застережливих заходів, щоб самому не попасти піднапругу. Відтягти постраждалого від струмопровідних частин можна взявшись зайого одяг, причому, якщо він сухий або сухою тканиною. Перерізати провідможна тільки інструментом з ізольованими ручками, перерубати сокирою здерев'яною ручкою.

  1. Після звільнення від дії струму надання першої допомоги постраждалому залежать від його стану.
  2. Для визначення стану потерпілого необхідно: покласти його на спину, розстібнути одяг, перевірити наявність дихання, пульсу. Стан постраждалого повинен бути визначений швидко - за 15-20 с.

5.9.4.4 Якщо постраждалий після звільнення від електричного струмузнаходиться при свідомості, то йому необхідно забезпечити повний спокій іспостерігати за пульсом та диханням протягом 2-3 годин або до прибуття лікаря,якого необхідно негайно викликати.

5.9.4.5 При відсутності с.відомості, необхідно розстібнути пояс та одяг,забезпечити приплив свіжого повітря, давати нюхати нашатир, бризкати вобличчя водою, розтирати та зігрівати тіло.

5.9.4.6 При відсутності дихання і пульсу необхідно провести штучнедихання і непрямий масаж серця.