— вимоги до місця встановлення або роботи машини;

— засоби зв'язку і сигналізації машиніста з робітниками. Забороняється застосовувати будівельні машини і механізми не за призначенням.

5.2.2 Переміщення, встановлення і робота машин поблизу виїмок (котлованів, траншей, канав) з неукріпленими укосами дозволяється тільки за межами призми обвалення грунту при додержанні відстані по горизонталі від підошви укосів виїмки до найближчої опори машини не меншої від зазначеної в таблиці 4.

Таблиця 4

Глибина виїмки, м

Відстань по горизонталі від основи укосу виїмки до найближчої опори машини, м

Грунт

піщаний

супіщаний

суглинковий

глинистий

лесовий сухий

1,0

1,5

1,25

1,00 І

1,00

1,00

2,0

3,0

2,40

2,00

1,50

2,00

3,0

4,0

3,60

3,25

1,75

2,50

4,0

5,0

4,40

4,00

3,00

3,00

5,0

6,0

5,30

4,75

3,50

3,50

Стосовно виїмок глибиною понад 5 м відстань по горизонталі від підошви укосу виїмки до найближчої опори машини має бути установлена розрахунком. Якщо неможливо додержати відстаней, зазначених у таблиці 4, укос виїмки треба укріплювати.

5.2.3 При необхідності виконання будівельно-монтажних робіт із застосуванням будівельних машин на місцевості з уклоном, більшим від установленого паспортом машини, треба розробити заходи проти перекидання машин як під час роботи, так і під час переміщення.

5.2.4 Місце роботи будівельних машин має бути організоване так, щоб був забезпечений достатній простір для маневрування та огляду робочої зони.

5.2.5 Над стаціонарними машинами і механізмами, які встановлені поза приміщеннями, необхідно передбачати встановлення навісів, які б охороняли їх від атмосферних опадів.

5.2.6 Якщо машини й механізми (бетононасоси, розчинонасоси, лебідки, домкрати і т. ін.) встановлюють на змонтованих конструкціях споруд, ці конструкції мають бути розраховані й випробувані на міцність та стійкість і здані за актом виконавцеві робіт.

5.2.7 Вантажопідйомні машини і механізми слід вибирати з урахуванням їх вантажопідйомності, висоти підйому гака та вильоту стріли.

Маса вантажу, що підіймається, з урахуванням вантажозахватних пристроїв і тари не повинна перевищувати максимальну (паспортну) вантажопідйомність крана при даних вильоті стріли і висоті башти.

Висота підйому гака має забезпечувати можливість переміщення вантажу, піднятого не менше як на 0,5 м вище від перешкод, що зустрічаються на його шляху (штабелів вантажів, вагонів, змонтованих конструкцій тощо).

5.2.8 Вантажопідйомні машини треба встановлювати так, щоб виключалася необхідність підтягувати вантажі при нахиленому положенні вантажних канатів.

5.2.9 Якщо вантаж піднімається одночасно двома лебідками, треба добирати лебідки з однаковими швидкостями навивання тросів на барабани.

5.2.10 У випадку роботи кількох кранів на одному підкрановому шляху для запобігання їх зіткненню треба передбачувати встановлення кінцевих вимикачів механізмів "пересування, які забезпечують зупинення кранів при відстані не меншій 5 м між переміщуваними вантажами або виступаючими конструкціями кранів.

5.2.11 Піднімання і переміщення вантажу кількома кранами допускаються в окремих випадках. При цьому мають бути зазначені:

— послідовність виконання операцій;

— положення вантажних канатів;

— вимоги до підготовки і стану підкранового шляху та інші вказівки щодо піднімання і переміщення вантажу.

Коли вантаж піднімається кількома кранами, навантаження, яке припадає на кожний кран, має не перевищувати його вантажопідйомність.

Піднімання і переміщення вантажу двома чи кількома кранами ма'ють виконуватися під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за безпечне виконання робіт щодо переміщення вантажів кранами, або спеціально призначеного інженерно-технічного працівника.

5.2.12 Розробляючи проекти влаштування підкранових шляхів для баштових кранів, необхідно керуватися вимогами СНиП 3.08.01-85 Механизация строшпельного производства. Рельсовые пути башенных кранов.

5.2.13 Визначаючи в ПВР межі небезпечних зон поблизу місць переміщення вантажів та поблизу споруджуваних будівель і споруд, треба керуватися даними таблиці 5.

Таблиця 5

Висота можливого падіння вантажу (предмета), м

Максимальна відстань відльоту, м

переміщуваного краном вантажу у випадку його падіння

предметів у випадку їх падіння з будівлі

1

2

3

До 10

4

3,5

20

7

5

70

10

7

120

15

10

200

20

15

300

25

20

5.2.14 У тому випадку, коли драглайн працює спарено з екскаватором, найкоротша відстань між ними має бути не менша від суми їхніх найбільших радіусів дії з урахуванням величини закиду ковша драглайном.

5.2.15 Небезпечна зона під час роботи екскаватора з прямою лопатою визначається

— з боку вибою за формулою Rз = R + b, де R — найбільший радіус копання,

b — відстань від верху вибою до лінії кута природного укосу грунту; з протилежного боку вибою — найбільшим радіусом копання.

5.2.16 Під час роботи стрілового самохідного крана відстань між поворотною частиною крана при будь-якому його положенні і габаритами будівель або штабелями вантажів та іншими предметами має бути не менша 1 м. .

5.2.17 Вантажопідйомність стропа має відповідати зусиллю від маси вантажу, що підіймається, з урахуванням коефіцієнта запасу міцності, кількості віток і кута їх нахилу. При цьому кут між вітками стропа має не перевищувати 90 градусів.

5.2.18 Місця стропування мають бути намічені заздалегідь. Стро-пування довгомірних елементів, що підіймаються в горизонтальному положенні, треба виконувати не менше ніж двома стропами або спеціальними траверсами.

5.2.19 Якщо стропуються конструкції з гострими ребрами способом обв'язування, необхідно між ребрами елементів і канатами передбачати встановлення прокладок, що запобігають перетиранню.

5.2.20 Розраховуючи канат на міцність, треба керуватися рекомендаціями ДНАОП 0-1.03-93 Правила устройства и безопасной эксплу-атации грузоподьемнык кранов.

5.2.21 Талі, поліспасти, домкрати і вантажопідйомні пристрої вибираються за вантажопідйомністю залежно від конкретних умов виконання робіт.

5.2.22 Підйомник треба встановлювати на горизонтальний майданчик з твердою основою чи на настил (плиту) достатньої міцності. Нижній блок вантажопасажирського підйомника необхідно встановлювати на залізобетонну плиту.

5.2.23 Вантажну платформу підйомника слід обгороджувати. Підйомники з поворотною платформою необхідно обладнати пристроєм, що запобігає самовільному повороту платформи.

В ПВР мають бути визначені місця кріплення настінних опор до будівлі.

5.2.24 Біля місця керування підйомником треба передбачати влаштування сигналізації з усіх поверхів, на яких проводиться навантаження або розвантаження.

5.2.25 Верхній і проміжні розвантажувальні майданчики щоглового підйомника чи прорізи з боку підйомника слід обгороджувати знімними (підйомними) фатами. Зона дії платформи (кабіни, каретки) підйомника на рівні землі має бути обгороджена.

5.2.26 Зона переміщення підйомника, встановленого в будівельних риштованнях, на всю висоту повинна мати суцільну огорожу по периметру.

5.2.27 Розтяжки під час роботи треба забезпечити стяжними гвинтовими муфтами або лебідками для їх натягу.

Нижні кінці розтяжок треба міцно закріплювати на нерухомих опорах (якорях) і обгороджувати.

5.2.28 Майданчики, де можливе перебування персоналу, що обслуговує монтажні щогли (крани), мають бути обгороджені перилами висотою 1,1 м.

5.2.29 У випадку підіймання вантажу поблизу риштовань, фасаду, на якому є прорізи або частини, що виступають, має бути зроблена обшивка на всю висоту підйому і на ширину, яка відповідає найбільшим розмірам вантажу, що підіймається.

5.2.30 Будка машиніста, який обслуговує лебідку, має бути розташована за межами небезпечної зони і захищена згори козирком чи навісом. Розміщення будки має забезпечувати машиністові огляд процесу навантаження і розвантаження вантажів на будь-якій висоті.

За відсутності достатньої видимості підіймання вантажів має здійснюватися з участю сигнальника.

5.2.31 Крани малої вантажопідйомності треба встановлювати на рамі (основі), прикріпленій до конструкції будинку (споруди).

5.2.32 Переміщувати пересувний контейнер у складему вигляді на великі відстані або по нерівній поверхні забороняється.

5.2.33 Проходи і проїзди, над якими знаходяться конвеєри, мають бути захищені навісами, продовженими понад габарити конвеєра не менше ніж на 1 м.

5.2.34 Треба передбачати рівномірне освітлення місця роботи конвеєра по всій його довжині.

5.3 Засоби підмощування

5.3.1 Риштовання, помости, колиски, сходи та інші пристрої для виконання будівельно-монтажних робіт на висоті повинні бути, як правило, інвентарними і відповідати вимогам ГОСТ 24258, а також ГОСТ 26887, ГОСТ 27321, ГОСТ 27372, ГОСТ 28012.

Неінвентарні риштовання і помости висотою понад 4 м повинні виконуватися за проектом, затвердженим у встановленому порядку.

5.3.2 Для виготовлення дерев'яних щитів настилів і бортових огорож необхідно передбачати дошки хвойних порід другого сорту за "ГОСТ 8486, що підлягають антисептичному захисту, а після виготовлення — глибокому просоченню вогнезахисним складом.

5.3.3 Стальні елементи риштовань і помостів слід виготовити із сталі, що задовольняє вимоги ГОСТ 380.

5.3.4 Усі елементи риштовань належить розраховувати на міцність, а риштовання в цілому — на стійкість. Настил риштовань має витримувати навантаження, відповідне марці риштовань.

5.3.5 Поверхню грунту, на яку встановлюються риштовання і домости, необхідно спланувати, утрамбувати і забезпечити відведення з неї атмосферних опадів.

5.3.6 Під кінцями кожної пари стояків риштовань у поперечному напрямку треба передбачати укладення суцільної (нерозрізаної) дошки товщиною не меншою 5 см.

5.3.7 Для підіймання робітників на риштовання висотою понад 12 м необхідно передбачати сходи з майданчиками, розмішеними в сходовій секції риштовань на рівні кожного настилу. Уклон сходів не повинен перевищувати 60 градусів.

Підйом на риштовання висотою до 12 м треба передбачати по драбинах, установлених у межах кожного ярусу риштовання і закріплених верхнім кінцем до поперечин риштовань.

Проріз у настилі для виходу із сходів має бути обгороджений з трьох боків.

5.3.8 Елементи риштовань, розміщені біля проїздів і в місцях підіймання вантажів, мають бути захищені від можливих ударів і зсувів.

5.3.9 Вхід до споруджуваної будівлі, в якій установлені риштовання, треба захищати зверху навісом, а з боків — суцільною обшивкою Дошками на всю ширину риштовань. Навіс і боковий захист мають виступати за габарити риштовань не менше ніж на 1 м.

5.3.10 Металеві риштовання мають бути заземлені.

5.3.11 Будівельні риштовання на кожних 40 м їхнього периметра необхідно обладнати одними сходами, однією драбиною (або стрем'янкою), але не менше ніж двома сходами, драбинами (стрем'янками) на всю будівлю.

5.3.12 У жарку пору року треба передбачати періодичне зрошування водою дерев'яних будівельних риштовань, опалубок, робочих настилів майданчиків, а в зимовий час — способи ліквідації обледеніння.

5.3.13 Стійкові риштовання мають бути закріплені до стіни будівлі по горизонталі і вертикалі. Відстань між місцями закріплення риштовань має бути понад 4 м. Місця і спосіб закріплення повинні бути зазначені в паспорті чи інструкції заводу-виготовлю-вача.

5.3.14 Конструкція кожного кріплення риштовань повинна бути розрахована на зусилля не менше 300 кг.

5.3.15 Забороняється кріпити риштовання до парапетів, карнизів, труб, балконів та інших виступаючих конструкцій будівель.

5.3.16 Для підіймання і спуску колисок за допомогою лебідок треба передбачати застосування стальних канатів.

Діаметри стальних канатів, що підтримують підземні риштовання і колиски, мають бути перевірені розрахунком і мати запас міцності не менший від дев'ятикратного.

5.3.17 Настили підйомних і підвісних риштовань слід обгороджувати з зовнішнього і торцевих боків перилами або металевою сіткою, а настили колисок — з усіх чотирьох боків.

5.3.18 Для сполучення між ярусами підвісних риштовань мають бути передбачені сходи, що надійно закріплюються своїми верхніми кінцями до розташованого вище ярусу.

5.3.19 Щоб запобігти розхитуванню підвісного риштовання, його прикріплюють за допомогою зв'язок до стійких частин будівлі.

5.3.20 Консолі, до яких підвішуються колиски, мають спиратися на стіни через підкладки. Спирання консолей на карнизи не допускається.

5.3.21 Встановлені на землі лебідки для підіймання й опускання колисок повинні бути завантажені баластом масою не меншою від подвійного робочого навантаження. Баласт повинен бути міцно закріплений на рамі лебідки.