МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 7 серпня 2008 року N 412

Про відомчий контроль за станом охорони праці на підприємствах ПЕК

На виконання вимог ст. 33 Закону України "Про охорону праці", постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 N 1112 "Деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві" та з метою поліпшення відомчого контролю за станом охорони праці на підприємствах паливно-енергетичного комплексу, що належать до сфери управління Мінпаливенерго та щодо яких Міністерство здійснює управління корпоративними правами держави, наказую:

1. Затвердити:

1.1. Положення про відомчий контроль за станом охорони праці на державних підприємствах, що належать до сфери управління Мінпаливенерго, та в господарських товариствах, щодо яких Мінпаливенерго здійснює управління корпоративними правами держави (далі - підприємства ПЕК), згідно з додатком 1;

1.2. Типову програму відомчої перевірки Комісією Міністерства палива та енергетики України стану охорони праці на підприємствах ПЕК згідно з додатком 2;

1.3. Форми поточної звітності підприємств ПЕК з охорони праці згідно з додатками 3, 4, 5, 6.

2. Установити, що перевірки стану охорони праці проводяться на підприємствах ПЕК на підставі затвердженого Мінпаливенерго плану організаційно-технічних заходів з охорони праці на поточний рік.

3. Керівникам підприємств ПЕК надавати Департаменту фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності Мінпаливенерго (Іванов П. А.):

3.1. Звітність згідно з додатками 3, 5 щомісяця до 3 числа, звітності згідно з додатком 4 - до 15 числа, а звітність згідно з додатком 6 - щокварталу до 20 числа місяця, наступного за звітнім періодом;

3.2. Копію актів про нещасні випадки, пов'язані з виробництвом (форма Н-1, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 N 1112), - протягом десяти днів після підписання акта;

3.3. Узяти до відома, що НАК "Нафтогаз України" (Дубина О. В.) та НАК "Енергетична компанія України" (Зіневич В. О.) за підсумками кожного півріччя і року в цілому на підставі актів за формою Н-1 здійснюють аналіз обставин та причин нещасних випадків на підприємствах, що належать до сфери їх управління, та надають Департаменту фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності (Іванов П. А.) узагальнену інформацію.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Лучнікова В. А.

  Міністр 

Ю. Продан 

 

Додаток 1до наказу Міністерства палива та енергетики Українивід 7 серпня 2008 р. N 412 

ПОЛОЖЕННЯпро відомчий контроль за станом охорони праці на підприємствах паливно-енергетичного комплексу України

I. Основні завдання та вимоги

1. Зазначене Положення визначає основні напрямки організації контролю за станом охорони праці на державних підприємствах, що належать до сфери управління Мінпаливенерго, та в господарських товариствах, щодо яких Мінпаливенерго здійснює управління корпоративними правами держави (далі - підприємства ПЕК).

2. Відомчий контроль за станом охорони праці на підприємствах ПЕК розглядається як функція управління, яка полягає у перевірці стану охорони праці, з метою отримання інформації про виконання та вжиття своєчасних заходів щодо запобігання аваріям та нещасних випадків.

3. Основними завданнями відомчого контролю у галузі охорони праці є запобігання нещасним випадкам, аварійним ситуаціям на підприємствах ПЕК, здійснення контролю за станом охорони праці, цільовим та ефективним використанням коштів на заходи з охорони праці, а також виявлення та усунення фактів порушення законодавства з охорони праці.

4. Відомчий контроль підприємств ПЕК здійснюється такими методами:

• аналіз стану охорони праці;

• перевірка стану охорони праці.

5. Залежно від часу проведення відомчий контроль поділяється на:

• поточний - шляхом надання відповідних даних та інформації в процесі здійснення діяльності;

• наступний - що проводиться по закінченні певних періодів, за підсумками місяця, кварталу, року.

6. Здійснення відомчого контролю у галузі охорони праці містить вимоги, згідно з якими ця діяльність має бути:

• підзаконною, тобто контроль має здійснюватися тільки в рамках конкретних нормативних документів;

• систематичною;

• своєчасною;

• всебічною, тобто охоплювати усі питання служби охорони праці;

• глибокою, тобто перевірці підлягають не тільки ті підрозділи, які мають низькі, а й ті, що мають позитивні результати роботи. Ця вимога дозволяє виявляти і поширювати передовий досвід, запобігати помилкам та упущенням;

• об'єктивною, тобто виключати упередженість;

• гласною - про її результати інформуються ті, хто підлягав контролю;

• результативною (дієвою). Ця діяльність не може обмежуватися виявленням фактичного стану справ. Вона супроводжується конкретними заходами з усунення недоліків.

II. Організація та здійснення відомчого контролю у сфері охорони праці

1. Організація та здійснення відомчого контролю за станом охорони праці на підприємствах ПЕК покладається на Департамент фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності Мінпаливенерго.

2. Спеціалісти служби охорони праці Департаменту фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності Мінпаливенерго, аналізуючи стан охорони праці підприємств ПЕК:

• здійснюють контроль за дотриманням роботодавцем законодавства з питань охорони праці;

• беруть участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;

• отримують інформацію від керівників та посадових осіб підприємств ПЕК про умови та стан охорони праці, а також про випадки травматизму на виробництві та професійних захворювань;

• у разі виникнення загрози життю та здоров'ю працівників мають право припинити роботу підприємств;

• здійснюють перевірку стану охорони праці, виконання обов'язків роботодавців з охорони праці, передбачених колективними угодами та договорами;

• беруть участь у розробленні проектів нормативних актів з питань охорони праці;

• здійснюють контроль за результатами атестації робочих місць за умовами праці, беруть участь у підготовці підрозділів та підприємств у цілому до проведення обов'язкової сертифікації постійних робочих місць на виробничих об'єктах та їх відповідність вимогам нормативних документів з питань охорони праці.

3. Планові та цільові перевірки стану охорони праці на підприємствах ПЕК здійснюються на підставі результатів щорічних статистичних звітів, аналізу виробничого травматизму та стану охорони праці.

3.1. Планові перевірки проводяться з метою всебічного контролю за станом умов та охорони праці на підприємствах, в їх структурних підрозділах.

3.2. Цільові перевірки проводяться для контролю за станом окремих питань охорони праці, виконання окремих наказів, вказівок і розпоряджень Мінпаливенерго, галузевих угод та колективних договорів у частині охорони праці, а також виконання заходів, визначених комплексними перевірками. Цільові перевірки залежно від обсягу та характеру можуть проводитись як комісійно, так і окремими спеціалістами Департаменту, які пройшли перевірку знань з питань охорони праці.

4. Перевірки стану охорони праці проводяться на підприємствах ПЕК комплексно на підставі планів заходів з охорони праці на поточний рік, які затверджуються Міністром палива та енергетики України, та відповідно до Програми комплексної перевірки Міністерством палива та енергетики України стану охорони праці на підприємствах ПЕК.

5. Про проведення комплексної перевірки не пізніше ніж за два тижні до її початку видається розпорядження, де визначаються об'єкт перевірки, склад комісії та терміни проведення перевірки.

5.1. У завданні на проведення комплексної перевірки стану охорони праці зазначається:

• прізвище, ім'я, по батькові посадової особи (осіб), уповноваженої проводити перевірку;

• назва юридичної особи, щодо якої проводяться заходи контролю;

• мета, завдання та предмет заходу, що проводиться, у тому числі нормативно-правові акти, обов'язкове виконання яких підлягає перевірці;

• дата початку та завершення перевірки.

5.2. Заходи з перевірки виконують лише ті посадові особи, які зазначені у розпорядженні (наказі) про проведення заходу.

6. Термін проведення перевірок не може перевищувати 10 днів. Продовження цього терміну допускається з дозволу керівника, який призначив перевірку.

7. Результати планових та цільових перевірок оформляються Актом (довідкою, приписом), що включає пропозиції (рекомендації) стосовно усунення виявлених недоліків, за підписом голови, членів комісії та керівника підприємства ПЕК, де проводилась перевірка.

Якщо керівник підприємства ПЕК має заперечення або зауваження щодо Акта перевірки, він повинен підписати акт і не пізніше ніж через 5 днів подати свої письмові пояснення або зауваження.

8. З метою запобігання дублюванню перевірок Департамент фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності Мінпаливенерго координує свою роботу з Держгірпромнаглядом та, у разі потреби, організовує з ним та іншими контролюючими органами спільні перевірки.

9. У разі виявлення недоліків за результатами планової та цільової перевірок з питань охорони праці по підприємству протягом двох тижнів видається наказ із переліком заходів з усунення цих недоліків та термінів їх виконання. Перелік розроблених заходів надається на адресу органу, що перевіряв, та інформується Мінпаливенерго про усунення порушень, відшкодування матеріальних збитків, притягнення до відповідальності винних осіб, усунення причин та умов, що призвели до порушень.

10. Якщо необхідно вжити термінових заходів для усунення виявлених перевіркою порушень чи зловживань і притягти до відповідальності винних осіб, у ході перевірки складається окремий (проміжний) акт, а відповідні матеріали подаються Мінпаливенерго. Керівник підприємства, установи, організації зобов'язаний вжити заходів до усунення виявлених порушень чи зловживань, не чекаючи закінчення перевірки, про що робиться відповідний запис в акті перевірки.

11. Керівник Мінпаливенерго, який призначив перевірку, зобов'язаний у тижневий термін розглянути результати перевірки та забезпечити контроль за виконанням рішень, прийнятих за наслідками перевірки.

 

Додаток 2до наказу Міністерства палива та енергетики Українивід 7 серпня 2008 р. N 412 

ТИПОВА ПРОГРАМАперевірки комісією Міністерства палива та енергетики України стану охорони праці на підприємствах паливно-енергетичного комплексу

Мета перевірки: оцінка поточного стану охорони праці на підприємствах паливно-енергетичного комплексу, що належать до сфери управління Мінпаливенерго та щодо яких Міністерство здійснює управління корпоративними правами держави (далі - підприємства ПЕК), визначення ефективності функціонування служби охорони праці (далі - СОП), оцінка діяльності СОП у створенні безпечних умов праці персоналу підприємств галузі, стимулювання та систематизація їхньої діяльності, надання СОП необхідної методичної допомоги з боку Міністерства, подальше удосконалення роботи СОП, що у кінцевому результаті сприятиме зниженню рівня виробничого травматизму і профзахворювань та зменшенню кількості пожеж та їх збитковості.

1. Загальна частина

1.1. Перевірка проводиться відповідно до Закону України "Про охорону праці", Типового положення про службу охорони праці, інших нормативно-правових актів, затверджених Держгірпромнаглядом України, галузевих нормативних та розпорядчих документів з охорони праці.

1.2. Перевірки проводяться із залученням як членів комісій представників СОП інших підприємств галузі та мають дві обов'язкові складові: перевірка організаційно-методичної діяльності підприємства з питань охорони праці (далі - ОП) та вибіркова перевірка робочих місць на відповідність вимогам нормативних документів з ОП.

1.3. Результати перевірки оформляються Актом, який містить детальний аналіз стану охорони праці, перелік недоліків, порушень та помилок, узагальнення передового досвіду, оцінку стану ОП за критеріями "задовільно", "недостатньо" та "незадовільно", обов'язкові для виконання пропозиції щодо усунення зауважень та заходи з поширення передового досвіду.

1.4. З Актом перевірки слід ознайомити першого керівника підприємства.

2. Основні питання проведення перевірки

2.1. Організація управління СОП.

2.1.1. Основні організаційно-розпорядчі документи, які визначають структуру СОП. Наявність на підприємстві чинного Положення про систему управління охороною праці, його відповідність вимогам галузевих НД.

2.1.2. Рівень повноважень керівника СОП.

2.1.3. Організація контролю за діяльністю СОП.

2.2. Організація роботи СОП.

2.2.1. Відповідність кваліфікації працівників СОП вимогам Положення, чисельність та укомплектованість служб.

2.2.2. Наявність посадових інструкцій та планів роботи, їх виконання.

2.2.3. Організація навчання та виконання графіків перевірки знань працівників СОП.

2.2.4. Стан виконання директивних і розпорядчих документів Мінпаливенерго з питань охорони праці. Наявність і результати виконання річного наказу з ОП.

2.2.5. Рівень забезпеченості нормативно-правовими актами, галузевими та міжгалузевими нормативними документами, інформаційними матеріалами з питань ОП.

2.3. Організація виконання функцій контролю в СОП.

2.3.1. Наявність графіків і методик перевірки робочих місць. Стан виконання обсягів перевірок. Якість та ефективність перевірок, наявність повторних порушень. Участь керівництва підприємства у перевірках. Охоплення перевірками всіх структурних підрозділів, з мережними дільницями включно.