Контрольні прилади, за якими ведеться постійне спостереження протягом усього часу випробувань, треба встановлювати поза небезпечною зоною, за обвалуванням.

12.2.17 Під час монтажу конструкцій баштових і щоглових споруд, закріплення їх у проектному положенні та перестановки крана перебування людей у радіусі З0 м від основи щогли забороняється.

12.2.18 Усі монтажні пристрої, розміщені на землі за межами небезпечної зони (постійні анкери, тимчасові якорі, лебідки, блоки і канати), мають бути обгороджені від доступу сторонніх людей.

12.2.19 Під час будівництва висотних залізобетонних споруд (димових труб, баштових градирень, силосів та ін.) усі дерев'яні й брезентові елементи тепляків, пристроїв і пристосувань, що зводяться в переставній опалубці, мають бути до початку робіт оброблені вогнеза-хисними речовинами.

12.2.20 При висоті баштових і щоглових споруд до 70 м для підіймання монтажників треба передбачати тимчасові сходи, а при висоті понад 70 м — проектні постійні сходи, які треба монтувати одночасно з основними конструкціями.

12.2.21 Під час монтажу щогла чи башта повинна мати сигнальне освітлення, щоб запобігти зіткненню літаків з висотними спорудами в нічний час.

Після встановлення і закріплення опорної частини щогли чи башти металоконструкції мають бути заземлені.

12.3 Монтаж тепломеханічного обладнання і трубопроводів теплових електростанцій

12.3.1 У проекті виконання тепломонтажних робіт мають бути вказівки про порядок транспортування до місця встановлення великогабаритних і важких блоків, а також рекомендації щодо забезпечення їх стійкості на транспортних засобах.

12.3.2 Розробляючи ПВР, треба передбачити подання на укруп-шовально-складальні майданчики креслень:

- плану розміщення тепломеханічного устаткування з урахуванням технологічної послідовності складання і монтажу;

— типових чи розроблених для даної ТЕС козлів, тумб, плазів, прокладок, підкладок тощо для складання блоків і транспортування їх у монтажну зону.

12.3.3 Швидкість руху залізничного транспорту на складальному майданчику не повинна перевищувати 5 км/год. Покажчик обмеження швидкості має бути встановлений при в'їзді на складальний майданчик.

12.3.4 Робочі місця, що примикають до автомобільних доріг і залізниць, мають бути надійно обгороджені.

12.3.5 Складаючи ПВР щодо переміщення блоків, які монтуються, треба передбачати відповідні транспортні засоби.

12.3.6 У ПВР мають бути зазначені засоби транспортування і встановлення на фундаменти статора-генератора та інших найважчих вузлів турбоагрегатів.

12.3.7 У разі необхідності виконання монтажних робіт під монтованим устаткуванням чи на устаткуванні, коли воно встановлене на домкратах або підвішене на канатах, треба передбачати підведення під устаткування стальних кліток або інших міцних опор, розрахованих на масу устаткування.

12.3.8 Розміри монтажних прорізів для подавання тепломеханічного устаткування в головний корпус мають забезпечувати провезення найбільшого устаткування з зазором на кожний бік не меншим 0,5 м.

12.3.9 Стропування барабана котла для підняття передбачається за допомогою багаторазового навивання на нього троса. Стропування через трубні отвори не допускається. При довжині барабанів до 12 м дозволяється стррпувати їх через люки. Стропування важкої арматури передбачається тільки за корпус.

12.3.10 До остаточного закріплення устаткування встановлені в вертикальному положенні каркаси і блоки котлів, економайзерів та іншого подібного устаткування мають бути розкріплені розтяжками.

Майданчики котлів мають бути обгороджені поручнями висотою 1,1 м із суцільною обшивкою низу на висоту 150 мм.

12.3.11 Бункери для пилу і золи перед початком монтажу живильників необхідно перекрити суцільним настилом, а бункер для сирого вугілля — шибером.

Забороняється монтувати пилоповітропроводи без закріплення їх на підвісках або тимчасових опорах.

12.3.12 Прокладки між знімними важкими частинами димососів і вентиляторів треба встановлювати до їх опускання. Встановлювати прокладки під час опускання частин цього обладнання не дозволяється.

12.3.13 Для виконання робіт на фундаменті турбоагрегату і навколо нього до монтажу постійних майданчиків і сходів необхідно всі прорізи закрити, встановити тимчасові сходи з поручнями, металеву чи дерев'яну огорожу по всьому верху фундаменту.

Під час виконання робіт у нижній частині циліндрів турбіни прорізи вихлопних патрубків і патрубків відбирання мають бути закриті настилами.

12.3.14 Перед початком монтажу трубопроводу на місці його розташування мають бути встановлені постійні засоби кріплення (кронштейни, консолі, підтримуючі металеві й залізобетонні конструкції, рухомі й нерухомі опори, підвіски і т. ін.). Монтаж трубопроводів на тимчасові опори, підвіски не допускається.

12.3.15 Під час переміщення одиночних труб краном між стропом і трубою треба передбачати встановлення дерев'яних прокладок, а для переміщення труб пакетами передбачати спеціальні захвати, що не допускають випадання окремих труб.

Укладені на опору вузли й прилеглі до них секції трубопроводів мають закріплюватися постійними засобами кріплення. Тимчасове кріплення трубопроводів забороняється.

12.3.16 Під час укладення трубопроводів не дозволяється знімати окремі елементи несучих конструкцій (опор, підвісок або консолей).

12.3.17 У ПВР щодо складання зрошувальних пристроїв градирень з просоченого антисептиками матеріалу мають бути зроблені особливі вказівки про санітарний режим працівників, застосування спеціальних захисних паст для захисту персоналу від токсичного впливу просочувальних матеріалів.

12.4 Монтаж гідросилового обладнання електростанцій

12.4.1 У ПВР має бути проект приоб'єктного монтажного майданчика. При цьому слід, по можливості, об'єднати на одному майданчику всі види робіт з монтажу затвора, сміттєзатримувальних решіток і закладних частин до них, а також облицювання та іншого гідромеханічного устаткування і гідротехнічних конструкцій.

12.4.2 Якщо підготовка до монтажу або укрупнювальне складання металоконструкцій виконується у вертикальному положенні, то в ПВР мають передбачатися робочі креслення на виготовлення кондуктора.

12.4.3 Проектуючи кондуктор, треба передбачати зручний підхід монтажників до кожного вузла. Для роботи монтажника-складальника на висоті більше 1 м кондуктор повинен мати майданчик з входом і поручневою огорожею.

Стальні несучі елементи кондуктора мають бути розраховані на всі види навантажень (від маси виробу, снігу, вітру, температурних, просадкових і монтажних навантажень), а інші елементи риштовань — на міцність і стійкість при постійному навантаженні 200 кгс/м2 і зосередженому навантаженні в середині прольоту 130 кгс/м2.

12.4.4 Для складання затворів сміттєзатримувальних решіток висотою понад 3 м кондуктор необхідно оточити риштованням або передбачити в ньому укладення настилів у кілька ярусів.

12.4.5 Відстань між затворами в кондукторі (або кондукторами), має бути не менша 2,5 м. Якщо кондуктори розміщуються в два ряди, відстань між рядами має бути не менша 5 м. Кондуктори слід розташовувати в зоні дії кранів.

12.4.6 Перед монтажем і центруванням металевого облицювання конуса відсмоктувальної труби її отвір має бути перекритий суцільним настилом із дощок товщиною 40—50 мм, розмішеним нижче від металевого облицювання.

12.4.7 Металеві розпірки, що застосовуються для монтажу облицювання відсмоктувальної труби, мають бути розраховані на навантаження, які виникають під час бетонування.

12.4.8 Якщо облицювання складається з кількох ярусів по висоті, то для монтажу і центрування кожного наступного ярусу треба передбачити кільцеподібні помости з поручнями.

12.4.9 Проектуючи підіймання конструкції чи устаткування двома кранами, треба передбачити застосування траверси або інших пристроїв, за допомогою яких забезпечується рівномірне навантаження на обидва крани.

12.4.10 Під час переміщення конструкції чи устаткування по похилій площині треба застосовувати спеціальні пристрої, які б запобігали їх самовільному переміщенню.

12.4.11 До навішування секцій спіральної камери на статор турбіни для безпечного виконання складальних і зварювальних робіт треба передбачити встановлення поручневих огорож по внутрішньому обводу верхнього обода статора або металевого облицювання шахти турбіни.

12.4.12 Для безпечності монтажу камери робочого колеса треба встановлювати помости на кронштейнах, що тимчасово приварюються до внутрішньої поверхні конуса відсмоктувальної труби.

Кронштейни до встановлення риштовань треба заздалегідь випробувати навантаженням, що вдвічі перевищує робоче.

12.4.13 Для монтажу статорів гідротурбін з об'ємними конусами необхідно звести навколо нижнього конуса спіральної камери риштовання з огорожами, а кратер на рівні підколонного бетону перекрити суцільним настилом.

12.4.14 Для обробки монтажних швів камери робочого колеса (в разі зварної камери) на настилі конуса відсмоктувальної труби вздовж стінок камери треба передбачити встановлення риштовань або сходів з майданчиками й огорожами.

12.4.15 У ПВР має передбачатися надійне закріплення застосовуваних пристроїв (клинів, розпірок, домкратів) до закладних частин чи випусків будівельної арматури, щоб запобігти падінню цих пристроїв з висоти. Для прив'язування домкратів треба застосовувати гнучкі багатожильні стальні канати діаметром 3—5 мм або конопляні — діаметром 10 мм.

12.4.16 Якщо для пробивання вертикальних монтажних осей застосовуються струнні виски із зануренням вантажу в масляну ванну для заспокоєння, на робочих місцях мають бути передбачені засоби пожежогасіння.

12.4.17 Перед складанням і вставлянням лопаток у втулки нижнього кільця напрямного апарата (якщо роботи виконуються до встановлення робочого колеса) на місці нижнього кільця з внутрішнього боку треба передбачити встановлення поручневих огорож або спеціальних риштовань.

12.4.18 У випадку встановлення підшипників верхніх цапф напрямних лопаток і важелів для встановлення кришки турбіни мають бути передбачені поручневі огорожі по внутрішньому периметру верхнього КІЛЬЦЯ.

12.4.19 Встановлювати захисні планки з нижнього боку верхнього кільця напрямного апарата треба із складально-розбірних риштовань.

12.4.20 Для встановлення підшипників напрямних лопаток по внутрішньому периметру верхнього кільця напрямного апарата, якщо ще не встановлена кришка турбіни, мають бути поручневі огорожі.

12.4.21 Перед припасовуванням кромок дотику лопаток напрямного апарата і заведенням гумових ущільнень до опускання в кратер робочого колеса мають бути встановлені огорожі, які б захищали людей від падіння в кратер.

12.4.22 Кантування робочих коліс поворотно-лопатевих і радіаль-

но-осьових турбін треба виконувати на дерев'яних підкладках і шпальних викладках.

12.4.23 Щоб запобігти самовільному розвороту лопатей робочого колеса в бік відчинення, їх під час складання треба попарно з'єднати за допомогою спеціальних струбцин або під них установити додаткові надійно закріплені опори.

12.4.24 Під час піднімання складеного робочого колеса краном небезпечна зона має бути обгороджена або має бути виставлена охорона, яка б не допускала туди сторонніх людей.

12.4.25 Підвішення і центрування робочих коліс у кратері мають виконуватися з риштовань. Допускається застосування підвісних риштовань, надійно прикріплених до робочого колеса.

12.4.26 Для заміни зовнішніх ущільнень лопатей до камери робочого колеса на лопаті укладають і закріплюють дерев'яні настили.

12.4.27 Щоб запобігти перекиданню робочого колеса радіально-осьової турбіни при статичному балансуванні, забороняється відстроп-лювати його до повного закінчення роботи.

12.4.28 Для спускання робітників усередину кратера гідроагрегату і піднімання з кратера застосовується спеціальна драбина з огорожею по всій висоті.

12.4.29 Під час перевірки стану і контрольного зачищення фундаментного кільця і камери робочого колеса з колиски мають бути забезпечені надійний зв'язок і сигналізація між робітниками, що перебувають у колисці, і мотористом лебідки.

12.4.30 Виконання робіт на лопатях робочих коліс після з'єднання фланців валів і зняття підвісок допускається тільки після приварен-ня упорів до втулок робочих коліс біля вхідних кромок лопатей (що виключає їх самовільний розворот) і укладення на лопатях дерев'яних настилів з бортовими дошками.

12.4.31 Роботи в камері робочого колеса дозволяється виконувати тільки при опущених ремонтних затворах і випорожненій спіральній камері. При цьому засувки випорожнення мають бути відкритими, механізми затворів мають бути обезструмлені й заблоковані, а затвори — надійно ущільнені.

12.4.32 З'єднання валів турбіни і генератора має проводитися з настилу, влаштованого нижче від фланцевого з'єднання.

12.4.33 Перевіряючи вертикальне положення вала для електричної фіксації контакту між струною і валом, треба застосовувати напругу не вищу 12 В.

12.4.34 Для скорочення обсягів робіт у пазах і шлюзових камерах укрупнювальне складання, монтаж опорно-ходових частин і ущільнень треба, по можливості, виконувати на монтажному майданчику. Відповідно кількість вантажопідйомних засобів у зоні пазів і камери, передбачена проектом для виконання монтажних робіт, має бути мінімально необхідною, що виключає нагромадження механізмів і убезпечує проведення робіт.

12.4.35 Встановлювати постійні і тимчасові зв'язки жорсткості й стійкості елементів затворів, воріт і решіток передбачається одночасно з монтажем цих елементів. При цьому мають бути безпечні проходи для огляду й. перевірки монтажу вузлів, стиків та для контролю якості зварних з єднань.

12.4.36 Якщо для тимчасового кріплення елементів, що монтуються, передбачається застосування розтяжок, установлення розтяжок і габарити помостів, риштовань, вишок та іншого монтажного обладнання мають бути узгоджені між собою.