4.1.9. Майданчик загальногосподарського ветеринарного об`єкта повиннен мати внутрішні проїзди (з твердим покриттям) з виходом до доріг загального користування.

4.1.10. На майданчиках, де проводиться навантаження сипучих вантажів із стаціонарних бункерів повинні бути встановлені покажчики і розмежувальні лінії для транспортних засобів.

4.1.11. Доріжки для пішоходів мають бути шириною не менше 1,6 м та з мінімальною кількістю перехрещень з вантажопотоками. Покриття доріжок повинно бути виконано з асфальту, бетону, плиток або інших твердих матеріалів.

4.1.12. При виконанні на території господарства будівельних або ремонтних робіт місця переходів через канави і траншеї повинні бути обладнані міцними перехідними містками шириною не менше 0,8 м, споряджені з обох сторін поручнями висотою не менше 1 м, і в темну пору доби освітлені. Небезпечні зони можливого виходу пішоходів на проїжджу частину повинні мати огородження висотою 1 м, пофарбовані в сигнальні кольори відповідно до ГОСТ 12.4.026-76*.

4.1.13. Заглиблені резервуари, колодязі, люки, ями і траншеї повинні бути закриті міцними кришками на рівні з прилеглою територією або огороджені на пе-ріод проведення ремонтних робіт. Заглиблення, що не закриваються, повинні мати огородження висотою 1,2 м з суцільним зашиттям внизу висотою 0,2 м і освітлюватися в темну пору доби.

4.1.14. Підземні інженерні мережі на території господарства повинні мати зовнішні розпізнавальні знаки. Кабельні траси повинні бути позначені пікетами через кожні 100 м на поворотах кабеля, над кабельними муфтами, у місцях перехрещення доріг. На пікетах зазначається номер кабеля і його найменування.

4.1.15. Резервуари, баки та інші ємкості для зберігання легкозаймистих та горючих рідин і мастильних матеріалів повинні бути розміщені на спеціально відведених дільницях відповідно до вимог пожежної безпеки.

4.1.16. Для проведення постійних вантажо-розвантажувальних робіт необхідно влаштовувати криті площадки - платформи. Верхня відмітка платформи повинна бути на 0,9 - 1 м вище рівня землі з боку під`їзду транспорту.

4.1.17. Рух транспорту у господарстві повинен бути організований у відповідності з Правилами дорожнього руху за схемою маршрутів руху транспортних і пішохідних потоків із зазначенням на ній поворотів, зупинок, виїздів, переходів.

4.1.18. Схема руху транспорту і пішохідних потоків на території господарства з позначенням дозволених і заборонених напрямів поворотів, стоянок, виїздів, в`їздів і переходів розробляється у відповідності з законом України “Про дорожній рух”.

4.1.19. Швидкість руху транспортних засобів на території повинна бути вказана на спеціально вивішених загальноприйнятих для кожного виду транспорту дорожних знаках згідно ДСТУ 2586-94.

Швидкість руху автомобільного транспорту не повинна перевищувати таких величин:

по проїздах на території господарства - 10 км/год;

на переїздах, перехрещеннях, при в`їзді і виїзді з території - 5 км/год;

при подачі автомобіля заднім ходом - 3 км/год;

для авто-і електронавантажувачів, електрокар -3 км/год.

Швидкість руху транспортних засобів і кормороздавачів усередині шедів не більше 2 км/год.

4.1.20. Територія господарства повинна утримуватися в чистоті. Водостоки для відводу дощових і талих вод повинні регулярно прочищатись і ремонтуватись у відповідності із затвердженим графіком. Дороги, проїзди, пішохідні проходи необхідно регулярно очищати від сміття, у літній період - поливати, а взимку- очи-щати від снігу і в разі ожеледиці - посипати піском або сіллю. У темну пору доби повинно бути освітлення.

4.1.21. Для збирання сміття повинні бути установлені на асфальтованій або бетонній площадці контейнери-сміттєзбірники з кришками. Площа площадки повинна перевищувати на 1 м2 площу основи кожного сміттєзбірника. Площадка сміттєзбірника повинна розташовуватися на відстані не менше 25 м від будівель.

Очистка сміттєзбірників повинна проводитись не рідше одного разу в два дні, з наступною обов`язковою дезінфекцією.

4.1.22. Паління на території господарства дозволяється лише в спеціально відведених місцях, обладнаних у відповідності з Правилами пожежної безпеки в Україні.

4.1.23. Очищення території здійснюється в установлені адміністрацією сані-тарні дні в порядку, який виключає порушення санітарних норм і вимог охорони навколишнього середовища.

4.1.24. Видалення, обробка і зберігання гною повинні відповідати вимогам НАОП 2.1.20-2.07-85.

При шедовому утриманні звірів кал під клітками періодично повинен засипатися шаром тирси, торфом або піском і не рідше 2-3 рази в рік вивозитися для біотермічного знезаражування.

Площадка для біотермічного знезаражування повинна бути розташована поза територією господарства і мати огорожу.

4.1.25. Кал від звірів, що перебувають в ізоляторі і карантині повинен збиратись і зберігатись в окремих карантинних ємкостях, які слід розташовувати на власному внутрішньому дворі ізолятора чи карантину.

4.2. Виробничі, допоміжні, складські будівлі і споруди

4.2.1. Об`ємно-планувальні і конструктивні рішення виробничих, допоміж-них, складських, санітарно-побутових будівель і споруд повинні відповідати вимогам СНиП 2.09.02-85*, СНиП 2.09.04-87, СНиП 2.10.03-84, СНиП 2.11.01-85*,

СНиП 2.11.02-87, НТП 3-91, ОНТП 8-85, Ветеринарно-санітарних правил для звірівницьких господарств та цих Правил.

4.2.2. Територія господарства поділяється на виробничу і господарську зони.

У виробничій зоні повинні розташовуватись шеди і клітки, санпропускник з побутовими приміщеннями, ветеринарний пункт і пункт первинної обробки шкурок.

У господарській зоні - кормоцех, холодильники, сховища кормів і необхідні об`єкти господарського призначення.

4.2.3. Ветеринарний пункт повинен мати амбулаторію в склад якої входять: аптека, кімната з холодильною установкою для зберігання біопрепаратів, діаг-ностичний кабінет, комора для дезінфекційних засобів, піч для спалювання трупів, стаціонар з ізолятором, кімната для ветеринарного персоналу.

4.2.4.У пункті первинної обробки шкурок мають бути такі приміщення: зні-мальне, обезжирювальне, сушильне, відкаточне, сортирувальне, склад готової продукцїї та санітарно-побутові приміщення.

4.2.5. Будівлі і споруди основного виробництва, приміщення підсобного, до-поміжного та складського призначення повинні бути розташовані:

холодильник і кормоцех зблокований загальною рампою висотою 1,2 м;службово-побутові приміщення - поруч з дезбар`єром таким чином, щоб зовнішній вхід у допоміжне приміщення був входом на ферму;

шеди - ближче до допоміжних приміщень;

кормоцех, холодильник, сховище кормів, цех первинної обробки шкурок, автомобільні ваги - в одному комплексі;

ветеринарно-санітарний пропускник - при в`їзді на виробничу територію господарства;

ветеринарний пункт - на території господарства осторонь від звірівницької ферми і огороджений суцільною огорожею;

ізолятор - блокуватися з іншими ветеринарними об`єктами ветпункту за умови огородження його суцільною або сітчастою огорожею висотою 2 м з цоколем і влаштуванням виходу у власний внутрішній двір.

4.2.6. Приміщення з різко визначеною різницею в температурно-вологісних режимах і сполучених між собою, відокремлюються один від одного тамбурами, коридорами, шторами або повітряними завісами.

4.2.7. Територія ферми повинна мати подвійне суцільне або сітчасте огородження з улаштуванням цоколю, заглибленого в землю не менше ніж на 30 см. Висота огородження ферм для лисиць, песців, соболів - 2 м, для норок і нутрій - 1,5 м. По верхній частині сітчастої огорожі з внутрішньої сторони для лисиць і песців улаштовується козирок, а для норок, соболів - спеціальна смуга шириною 25-30 см з гладких матеріалів.

4.2.8. Територія кожної виробничої бригади повинна бути огороджена огоро-жею з сітки чи матеріалу, що запобігає проникненню звірів і мати службово-побу-тову будівлю і санітарний вузол для обслуговуючого персоналу. Поблизу шедів повинні бути розташовані сараї для інвентаря і підстилки, пожежні резервуари.

4.2.9. При в`їзді і вході на територію звіроферми, вході в бригаду і кормоцех для дезінфекції транспорту повинен бути на всю ширину в`їзду обігрівний дезбар`єр, для дезінфекції взуття - бетонні ванни з решіткою і пористим матеріалом (гумові, губчасті мати), які заповнюють дезрозчином.

4.2.10. Шеди від краю даху до кліток і від підлоги кліток з внутрішнього боку до землі повинні бути закриті сіткою, яка запобігає проникненню птахів і гризунів усередину шеда і втечу звірів із шеда.

4.2.11. Відстані між будівлями і спорудами повинні відповідати таким вимогам:

між будівлями і спорудами обслуговуючого призначення і від цих будівель і споруд до шедів, а також між групами шедів - рівними протипожежним;

між шедами в групі в одному ряду - 4 м;

між відокремленими клітками в групі в одному ряду - 0,8-1 м, а між рядами кліток (прохід для перевезення кормів і гною) - 1,5 м.

Ширина кормогнойових проходів повинна збільшуватися в залежності від габаритів механізмів, а ширина службових проходів для однієї людини може бути зменшена до 0,7 м.

4.2.12. Годівниці і інші конструкції не повинні мати гострих кутів і інших не-безпечних виступів.

4.2.13. У виробничих приміщеннях повинні бути передбачені: місця для інст-рументів, вогнегасників, аптечки першої допомоги, а також плакати, попереджувальні написи з охорони праці, пожежної безпеки і виробничої санітарії.

4.2.14. Індивідуальні клітки для утримання хворих звірів повинні встановлю-ватись у шедах або в ізоляторі.

4.2.15. На кордоні території господарства повинна бути передбачена площадка з контейнерами для збирання трупів і конфіскатів від примусово забитих звірів.

4.2.16. Склад для деззасобів необхідно розташовувати у відокремленій бу-дівлі, склади в складі ветпункту - у відокремлених коморах.

4.2.17. Поверхня будівельних конструкцій і підлога виробничих будівель по-винні бути міцними, рівними і стійкими до хімічно-агресивного середовища, легко оброблятися при проведенні дезінфекції і вологого прибирання.

Конструкція підлоги повинна відповідати СНиП 2.03.13-88.

4.2.18. У приміщеннях кормоцехів, де за умовами технологічного процесу використовується вода, повинні бути передбачені вологовідвідні заглиблення, закриті на рівень з підлогою, решітками. Для забезпечення стоку рідини місцевий ухил до трапів повинен складати 2%. Решітки повинні бути виконані з матеріалу, що має невелику теплопровідність, неслизького за умов змочування і який легко піддається очистці.

Внутрішні поверхні стін повинні бути облицьовані плитками або іншим водовідштовхуючим матеріалом.

4.2.19. Підлога і стіни виробничих приміщень (кормоцех, пункт первинної обробки шкурок), при забрудненні жиром, повинні промиватися гарячим розчином мила або кальцинованою содою, по мірі необхідності, але не рідше одного разу за зміну.

4.2.20. Стіни приміщень для ветеринарної обробки звірів, стерилізаційної, лікувальних процедур, обробки спецодягу повинні бути до стелі облицьовані ке-рамічною плиткою.

Пофарбування виробничих і допоміжних приміщень повинні відповідати

СН 181-70.

4.2.21. Низ віконних отворів повинен бути на висоті не меньше 1 м від рівня підлоги.

4.2.22. Незалежно від наявності вентиляційних установок у виробничих при-міщеннях повинні бути передбачені пристрої для їх провітрювання. Кожний віконний отвір повинен мати не менше однієї фрамуги, що відкривається.

4.2.23. Двері і віконні рами повинні бути обладнані пристроями для відкриття і фіксування їх у потрібному положенні.

4.2.24. Біля дверних отворів виробничих і допоміжних приміщень не повинно бути порогів і виступів. В`їздний ухил повинен бути не більше 5о.

4.2.25. Розміри транспортних і комунікаційних галерей і естакад повинні від-повідати вимогам будівельних норм і правил, технології, при цьому висота проходів повинна бути не менше 2 м, а ширина не менше 0,8 м.

4.2.26. Пандуси для під`їзду до кормоцеху або холодильника повинні мати тверде покриття. Ширина пандусів для проїзду наземних транспортних засобів повинна не менше ніж на 0,6м перевищувати ширину навантаженого транспортного засобу. Схил пандусів необхідно приймати не більше 16% при розміщенні їх у закритих приміщеннях і не більше 10% при розміщенні зовні будівель. Для нормальної експлуатації транспортних засобів необхідно передбачати колесовідбійники і бокові обмежувачі.

4.2.27. Навіс над вантажо-розвантажувальними автомобільними рампами повинен перекривати автомобільний проїзд не меньше ніж 1,5 м від краю рампи. Поперечний ухил підлоги вантажо-розвантажувальної рампи і платформи повинен бути 1%.

4.2.28. Деревообробні дільниці необхідно розташовувати в окремих ізольо-ваних приміщеннях, обладнаних вентиляцією, освітленням, опаленням відповідно до ГОСТ 12.3.042-88.

4.2.29. Водогрійні і парові котли повинні встановлюватися в окремому при-міщенні не нижче II ступеня вогнестійкості на відстані не ближче 15 м від виробничих споруд. Площа приміщення котельної (для одного котла) повинна бути не менше 18 м2, висота 2,6 м.

4.2.30. При обладнанні котельних повинні витримуватися такі вимоги:

вхідні двері відкриватися назовні і не мати запорів усередині;

двері з побутових і інших приміщень відкриватися у бік котельної і мати пристосування для самозачинення;

підлога повинна бути негорючою;

площа віконних отворів повинна бути не менше 30% площі найбільшої стіни;

застосування склоблоків і армованого скла не допускається;

приміщення повинні бути обладнані припливно-витяжною вентиляцією, ава-рійним освітленням і мати аптечку з переліком медикаментів, що в ній знахо-дяться.

4.2.31. Баки для рідкого палива повинні бути встановлені поза котельною. У тих випадках, коли виконання цієї вимоги неможливе, допускається установка в котельній баків місткістю, що дорівнює добовій витраті.

4.2.32. Резервуари з рідким паливом повинні розташовуватися на відстані не менше 12 м від приміщення котельної і мати захист від блискавки.