С. 34 ВБН В.2.2-45-1-2004

Кінець таблиці 7.2

Примітка 1. Зазначені найменші відстані від опор і заземлювачів ЛЕП можливі за умови виконання таких захисних заходів:

*) – при прокладанні ОКм у металевій трубі або покритті його швелером довжиною в обидва боки відносно опори на відстані не менше ніж 3 м;

**) – при прокладанні ОКм в ізолювальній (пластиковій) суцільній трубці довжиною, яка дорівнює відстані між проводами ЛЕП плюс зазначена в дужках відстань у метрах з кожного боку від крайніх проводів;

* * *) – діелектричні оптичні кабелі ОКД у скрутних умовах можуть прокладатися від заземлювача і підземної частини опори (фундаменту) ЛЕП на відстані 5 м і більшій, незалежно від значень питомого опору ґрунту і без додаткових захисних заходів, позначених символом **), а рекомендовані відстані для ЛЕП від 1 кВ до 750 кВ можуть бути скорочені до 10 м.

Примітка 2. Відстані зазначено без урахування небезпечних впливів, зумовлених ударами блискавки в ЛЕП, а також умов, за яких необхідно влаштовувати контури опор для захисту кабелю від ударів блискавки. Оптимальні відстані від кабелів ЛЗ і ПМ до опор ЛЕП вибираються з огляду на максимальні значення допустимих відстаней, зумовлених як небезпечним гальванічним впливом ЛЕП, так і вимогами щодо захисту від ударів блискавки.

ВБН В.2.2-45-1-2004 С. 35

Таблиця 7.3 – Мінімальні відстані по горизонталі від автозаправних станцій (АЗС) до кабелів ЛЗ і ПМ

Кабелі ліній зв'язку і проводового мовлення

Мінімальні відстані від споруд АЗС, м

Підземні

Підвісні на опорах повітряних ліній зв'язку та проводового мовлення

13

не менш як півтори висоти опори, але не ближче за 13

Примітка 1. При виборі траси прокладання кабелю ЛЗ та ПМ мінімальні відстані до споруд АЗС слід визначати від найближчого з вибухонебезпечних пристроїв та джерел забруднення споруд АЗС (стін наземних резервуарів для зберігання палива, корпусів паливороздавальних колонок, технологічних колодязів, дихальних пристроїв підземних резервуарів витяжних вентиляційних шахт аварійних резервуарів та очисних споруд, вузла зливу палива в резервуари).

Примітка 2. Колодязі кабельної каналізації, з'єднувальні муфти підземного та підвісного кабелів мають міститися не ближче ніж за 30 м від зазначених раніше вибухонебезпечних пристроїв.

Примітка 3. Траса кабелю має бути за територією (огорожею) АЗС і не ближче ніж за 10 м від заземлювача блискавковідводу при питомому опорі ґрунту до 1000 Ом • м і не ближче ніж за 25 м при питомому опорі понад 1000 Ом • м.

8 ЗАХИСТ КАБЕЛІВ ЗВ'ЯЗКУ ВІД ЗОВНІШНІХЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ВПЛИВІВ, УДАРІВ БЛИСКАВКИ І КОРОЗІЇ

Загальні положення

8.1 Під час проектування кабельних ліній зв'язку і ліній проводового мовлення оцінюється шкідливий вплив довкілля на підземні кабелі для розв'язання питання про необхідність захисту лінійних споруд.

При цьому мають бути враховані такі фактори шкідливого впливу і основні вихідні дані для визначення оцінки впливу:

а)захист від ударів блискавки:

  • рівень грозової діяльності;
  • питомий опір ґрунту (у верхньому шарі);
  • орографічні умови (наявність високих об'єктів на трасі кабелю);

б)захист від впливу ЛЕП та електрифікованих залізниць змінного струму:

  • питомий опір ґрунту (у глибоких шарах);
  • відстань між кабелем зв'язку, проводового мовлення і ЛЕП або електрифікованими залізницями;
  • сила струму впливу;

С. 36 ВБН В.2.2-45-1-2004

в)захист від ґрунтової корозії:

  • питомий опір ґрунту (у верхньому шарі);
  • корозійно-небезпечні елементи (іони) у ґрунті;
  • сила блукаючих струмів в землі та їх джерела;

г)захист від впливу тягової мережі електрифікованих залізниць постійногоструму:

  • питомий опір ґрунту (у глибокому і верхньому шарах);
  • відстань між кабелем і електрифікованою залізницею;

д)захист від впливу завад радіоелектронних засобів:

  • питома провідність ґрунту;
  • дані радіоелектронних засобів (розташування, робочі частоти, потужністьвипромінювання);
  • дані про систему передавання лінії зв'язку (лінійний спектр системи передавання, рівні прийому).

8.2Оцінювання впливу зовнішніх джерел електромагнітних впливів, грозовоїта корозійної небезпеки і проектування засобів захисту від впливу зазначенихджерел здійснюється згідно з вимогами нормативних документів, затверджених увстановленому порядку.

В окремих випадках, коли чинними нормативними документами не розглянуто достатньою мірою деякі питання захисту, допускається розробку захисних заходів виконувати на основі рекомендацій МСЕ – Т серії К (Защита от помех) і серії L (Конструкция, прокладка и защита кабелей и других элементов линейного оборудования).

8.3Якщо під час оцінювання шкідливого впливу визначено необхідність узахисті кабельних ліній зв'язку від небезпечного і заважаючого впливів ЛЕП,електрифікованих залізниць, ударів блискавки та корозії, необхідно розроблятипроект захисту від впливу зазначених джерел одночасно.

Під час розробки проекту захисту необхідно враховувати, що захист запроектованих підземних кабелів зв'язку від корозії досягається, головним чином, захисними пластмасовими покриттями металевих елементів кабелю.

Захист електричних кабелів

8.4Захист кабельних ліній зв'язку від небезпечних і заважаючих напруг таструмів має розроблятися згідно з вимогами:

-Правил защиты устройств проводной связи, железнодорожной сигнализации и телемеханики от опасного и мешающего влияний линий электропередачи.

Часть I – Общие положения. Опасные влияния.

Часть II – Мешающие влияния.

-Дополнений и изменений к Правилам защиты устройств проводной связи,железнодорожной сигнализации и телемеханики от опасного и мешающего влияний линий электропередачи.

ВБН В.2.2-45-1-2004 С. 37

-Правил защиты устройств проводной связи и проводного вещания отвлияния тяговой сети электрифицированных железных дорог переменного токата Директивної вказівки Міністерства зв'язку України та Укрзалізниці від 02.07.96«Про зміну норми допустимої індукованої напруги на лініях зв'язку...», а саме:

...«Внести зміни в табл. 3.1 діючих Правил защиты устройств проводной связи и проводного вещания от влияния тяговой сети электрифицированных железных дорог переменного тока, в частині прийняття в Україні значення допустимої напруги, індукованої в проводах ліній зв'язку і проводового мовлення, рівним 42 В (для кабельних і повітряних ліній з залізобетонними чи металевими опорами при вимушеному режимі роботи тягової мережі електрифікованої залізниці)";

  • Временных правил по защите линий связи от гальванического влияниявысоковольтных линий электропередачи с заземленной нейтралью;
  • допустимих поздовжніх ЕРС, що індукуються на ділянках зближення кабельних ліній з ЛЕП та електрифікованими залізницями для конкретних системпередавання;

-Правил защиты устройств проводной связи от влияния тяговой сети постоянного тока;

- ГОСТ 5238; ГОСТ 67;

  • Правил устройства электроустановок;
  • Рекомендацій щодо модернізації існуючих систем захисту станційногообладнання місцевих мереж зв'язку від небезпечних впливів;
  • Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань;
  • Руководства по защите систем передачи от мешающего влияния радиостанций.

8.5 Захист підземних кабелів від ударів блискавки має розроблятися згідно з вимогами Руководства по защите подземных кабелей от ударов молнии та доповненням до нього:

а)Захист від ударів блискавок одночетвіркових кабелів усіх типів (у металевихі неметалевих оболонках) та однокоаксіальних кабелів типу ВКПАП на позаміськихділянках трас необхідно передбачати тільки в тих випадках, коли кабелі прокладаються:

  • у районах з підвищеною грозодіяльністю (зі скельними ґрунтами за грозодіяльності понад 80 год/рік), а також у гірських районах, районах зі скельнимиґрунтами за питомого опору ґрунтів понад 500 Ом • м.
  • у районах, де існуючі одночетвіркові та однокоаксіальні кабелі пошкоджувалися від ударів блискавки частіше за встановлену норму, визначену Руководствомпо защите подземных кабелей от ударов молнии;

- у місцях зближення з окремо розташованими деревами, опорами ліній зв'язку та ліній електропередачі.

б)Кабельні лінії зв'язку внутрішньозонової мережі з одночетвірковими іоднокоаксіальними кабелями в разі проходження вздовж ЛЕП і ПЛЗ за умовамипідпункту а) мають бути захищені від ударів блискавки за допомогою прокладання

С. 38 ВБН В.2.2-45-1-2004

одного грозозахисного троса. При цьому в разі прокладання кабелів на відкритій місцевості передбачається прокладання одного троса над кабелем на відстані 0,4 м від нього, а в разі прокладання кабелю вздовж дерев лісу, ПЛЗ або ЛЕП трос необхідно прокладати на одній глибині з кабелем, на відстані від 1 м до 5 м від нього (у бік дерев лісу, опор ПЛЗ або ЛЕП).

в) Абонентські комплекти телефонних станцій і абонентські пункти МТС і СТС мають бути захищені згідно з вимогами ГОСТ 5238.

8.6Захист підземних кабелів від корозії має проектуватися згідно з вимогами:

- ГСТУ 45.016; 

-ГОСТ 9.602.

  • Руководства по проектированию и защите от коррозии подземныхметаллических сооружений связи;
  • Рекомендаций по одновременной защите кабелей связи от коррозии,ударов молнии и электромагнитных влияний;
  • Рекомендаций по совместной защите от коррозии подземных металлических сооружений связи и трубопроводов (Р 333).

8.7Захист ліній проводового мовлення має проектуватися згідно з вимогами:

- Нормативних документів, зазначених у 8.4 – 8.6;

- ГОСТ 14857.

Захист оптичних кабелів

  1. Оптичні кабелі ОКм з металевими елементами в конструкції (оболонка, бронепокриви, силові елементи, мідні жили для передавання дистанційногоживлення) підлягають захисту від ударів блискавки і небезпечних електромагнітних впливів ЛЕП та електрифікованих залізниць змінного струму згідно звимогами КНД 45-136.
  2. Захист кабелів ОКм від ударів блискавок при необхідності може забезпечуватися:

-прокладанням грозозахисних проводів (тросів);

-вибором кабелю, який забезпечує грозозахист без прокладання захиснихпроводів (тросів).

8.10Узгоджений захист кабелів ОКм (без мідних жил) від індуктивних небезпечних впливів і ударів блискавки має передбачатися одним із наведених даліспособів:

  1. дотриманням умов неперервності екранів (оболонок) у муфтах, длязабезпечення заземлення кабелю на підсилювальних пунктах і улаштуваннямзаземлення екрана (оболонки) кабелю на муфтах у тих місцях, де необхідно обмежити напругу «екран – земля» до значень нижчих від нормованих;
  2. перериванням металевого екрану (оболонки) кабелю в межах розрахункових довжин або в кожній муфті чи додатково у проміжних точках, щоб очікуване значення індуктивної напруги між екраном і землею перебувало в межах нормованих значень.

ВБН В 2.2-45-1-2004 С. 39

8.11Захист кабелів ОКм від гальванічного впливу, що може виникати поблизу опор ЛЕП за аварійних ситуацій на ЛЕП, має забезпечуватися дотриманням умовдопустимих відстаней між кабелями і опорою (заземленням) ЛЕП.

Узгоджений захист від гальванічного впливу та ударів блискавок визначається дотриманням взаємозадовольняльних умов допустимих відстаней між кабелем і опорою ЛЕП, які наведено в розділі 7.

8.12Захист від небезпечних впливів ЛЕП і електрифікованих залізницьзмінного струму оптичних кабелів ОКм з мідними жилами, призначеними длядистанційного живлення, має виконуватися згідно з вимогами нормативних документів, наведених у 8.4.

Через низьку ефективність екранувальних властивостей металевої оболонки не рекомендується заземлювати її з метою використання як електромагнітного екрана.

8.13Оптичні кабелі без металевих елементів у конструкції (діелектричнікабелі ОКд) не зазнають електромагнітного впливу високовольтних ліній електропередачі та контактної мережі електрифікованих залізниць і не потребуютьзахисту від грозових розрядів.

Кабелі ОКд рекомендуються для прокладання на ділянках трас, що характеризуються високою грозодіяльністю і підвищеним питомим опором ґрунту.

У разі використання оптичного кабелю ОКд проектом розв'язуються питання захисту від пошкоджень гризунами.

Обладнання заземлень

8.14Під час проектування заземлювальних пристроїв, що забезпечуютьнормальну роботу лінійно-кабельних споруд і безпеку для обслуговуючого персоналу, необхідно керуватися вимогами і нормами:

- ГОСТ 464;

  • Руководства по проектированию, строительству и эксплуатации заземлений в установках проводной связи и радиотрансляционных узлов;
  • Рекомендаций по вопросам оборудования заземлений и заземляющихпроводок ЛАЦ и НУП;

- КНД 45-136.

Місця обладнання захисних і лінійно-захисних заземлень визначаються проектом.

8.15Під час обладнання заземлювальних пристроїв НПП (НРП], телефоннихрозподільних шаф (ШР, ШРП), абонентських пунктів, кабельних ящиків і тросівпідвісних кабелів рекомендується передбачати:

-металеві стержні довжиною 5 м і діаметром 12 мм у ґрунтах з питомимопором до 200 Ом • м;

С. 40 ВБН В.2.2-45-1-2004

- кутову сталь 50x50x5 довжиною 2,5 м у ґрунтах з питомим опором понад 200 Ом • м.

При техніко-економічному обґрунтуванні допускається обладнання заземлювальних пристроїв з використанням глибинних заземлювачів.

8.16Необхідне (нормоване) значення опору захисного або робочо-захисногозаземлювального пристрою забезпечується за допомогою використання природних заземлювачів (прокладені під землею металеві труби, металеві конструкції,арматура будинків та їхніх бетонних фундаментів та інше, за винятком трубопроводівгорючих і вибухонебезпечних сумішей, каналізації, центрального опалення і побутового водопроводу, розташованих поза будинками, в яких розміщено обладнання зв'язку або станція ПМ).