Примітка 2. У разі розміщення опор на центральній розділювальній смузі шириною до слід з боків від опор установлювати металеву бар'єрну огорожу.

Примітка 3. На вулицях і дорогах, облаштованих кюветами, дозволяється встановлювати опори на бермі за кюветом, якщо відстань від опори до найближчого краю проїзної частини не перевищує .

Примітка 4. На мостах, шляхопроводах, естакадах опори встановлюються в створі огороджень у сталевих станинах або на фланцях, прикріплених до несучих елементів інженерної споруди.

7.13 Світильники на вулицях і дорогах з рядовим насадженням дерев слід установлювати поза їх кроною на подовжених кронштейнах, повернених у бік проїзної частини вулиці (дороги) або використовувати тросове підвішування світильників.

7.14 У транспортних тунелях світильники встановлюються, як правило, на стінах у кутах перекриття на висоті не менше , а в пішохідних тунелях - бажано по осі перекриття за ребристої стелі або на стіна у кутах перекриття за рівної стелі.

7.15 В освітлювальному устаткуванні великих транспортних розв'язок і площ для скорочення кількості опор і покращання видимості доцільно використовувати високі опори ( і вище) за умови забезпечення зручності обслуговування високорозташованих світильників.

Парапетні системи освітлення, що використовуються на проїзних частинах мостів і шляхопроводів допускається використовувати обмежено, у випадках, коли інші рішення виключені.

7.16 Кабелі зовнішнього освітлення слід прокладати на відстані від бортового каменю або краю проїзної частини (укріпленої смуги узбіччя).

8 ОЗЕЛЕНЕННЯ ВУЛИЦЬ І ДОРІГ

8.1 Зелені насадження на вулицях, дорогах і площах повинні забезпечувати захист населення від шуму, пилу, вихлопних газів, покращувати мікроклімат (підвищення вологості, створення тіні), відповідати архітектурно-художнім вимогам і умовам безпеки руху (видимості транспортних засобів, пішоходів і засобів регулювання). Асортимент деревно-чагарникових порід повинен підбиратися відповідно до місцевих грунтово-кліматичних умов, володіти шумозахисними властивостями, пилегазостійкістю, декоративністю, задовольняти вимоги РСН 183.

Залежно від призначення та ширини вулиць і доріг, інтенсивності руху транспорту та пішоходів, а також транспортно-планувальних рішень може застосовуватись однорядне насадження дерев у лунках на тротуарі, рядове насадження дерев на газонних смугах уздовж проїзної частини (однорядне і багаторядне), суміщене рядове насадження дерев із груповим та рядовим насадженням чагарнику, суміщене рядове насадження дерев із груповим і одиничним насадженням дерев і кущів, бульвари, сквери, палісадники, зелений живопліт.

За всіх типів озеленення вулиць, доріг і площ між тротуарами та проїзною частиною для зменшення загазованості та шуму необхідно широко використовувати рядове насадження чагарників.

ДБН В.2.3-5-2001 С.37

Шумо-пилезахисні зелені смуги повинні створюватися з 3-6 рядів густих деревно-чагарникових насаджень загальною шириною від 10 до .

8.2 Відстані між стовбурами дерев у разі рядового насадження слід приймати залежно від розмірів їх крон, але не менше , між місцями насадження дерев з широкою кроною і кущів - не менше , а від окремих елементів вулиці (дороги) до дерев і чагарників - згідно з таблицею 8.1.

Таблиця 8.1

Елементи вулиці (дороги)

Відстані, м, від елементу до краю

стовбура дерева

чагарника

Край проїзної частини вулиць (кромка укріпленої смуги узбіччя)

2,0

1,5

Край трамвайного полотна

5,0

3,0

Пішохідний перехід у одному рівні, зупинка громадського пасажирського транспорту

не менше 10,0

Край тротуару та садової ділянки

0,7

0,5

Щогла та опора освітлювальної мережі трамваю, мостова опора та естакада

4,0

-

Підошва чи внутрішня грань підпірної стінки

3,0

1,0

Підошва схилу, тераси тощо

1,0

0,5

Примітка 1. Висота чагарників, у разі їх розміщення від краю проїзної частини на відстань від 1,5 до

, не повинна перевищувати .

Примітка 2. Відстань між кромкою проїзної частини і кроною дерев повинна бути не менше .

8.3 Зелені насадження на вулицях і дорогах не повинні перешкоджати руху транспортних засобів, пішоходів і прибиральних машин, а на горизонтальних кривих - ускладнювати видимість проїзної частини, тротуарів, технічних засобів організації дорожнього руху. Не допускається розташування дерев і чагарників висотою більше у межах трикутника видимості на перехрестях і пішохідних переходах.

8.4 Основним елементом озеленення центральних розділювальних смуг на проїзній частині вулиць і доріг є газон. За ширини розділювальної смуги більше допускається насадження квітів і низького чагарнику висотою не більше .

На напрямних острівцях дозволяється розміщення чагарників і декоративних зелених насаджень заввишки до .

8.5 Ширину бульварів з поздовжньою пішохідною алеєю, що розміщується з одного боку вулиці між проїзною частиною і забудовою, слід приймати не менше .

9 ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ БУДІВНИЦТВА, КАПІТАЛЬНИЙ РЕМОНТ

ТА УТРИМАННЯ ВУЛИЦЬ, ДОРІГ І ШТУЧНИХ СПОРУД

9.1 Виконання робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту вулиць, доріг і штучних споруд повинне здійснюватись будівельно-монтажними організаціями, незалежно від форм їх власності, організаційно-економічного устрою і управління, на конкурентних засадах, визначених чинними нормативними документами з організації та проведення тендерів і укладенню контрактів, у відповідності з будівельними нормами, правилами та стандартами виконання окремих видів робіт (при будівництві складних дорожньо-транспортних споруд - з дотриманням, крім того, особливих вказівок технічних умов проекту) і тільки за наявності погодженої та затвердженої проектно-технологічної документації: проектів організації будівництва та проектів виконання робіт.

У випадках, коли будівельно-монтажні організації змушені виконувати роботи в умовах, що відрізняються від передбачених контрактами, проектно-технологічною документацією з організації будівництва або виконання робіт, із застосуванням інших методів і засобів, замовник і генпідрядник повинні спільно вирішити питання, що стосуються цих змін.

Відхилення від рішень проектів організації будівництва та проектів виконання робіт повинні бути погоджені з організаціями, що розробили та затвердили ці проекти, а також з органами державного пожежного нагляду, безпеки дорожнього руху у питаннях, що належать до їх компетенції.

ДБН В.2.3-5-.38

9.2 Проектно-технологічна документація повинна забезпечувати цілеспрямованість організаційних, технічних і технологічних рішень і заходів на виконання зобов'язань по контрактах з будівництва вулиці, дороги, штучної споруди (введення їх у дію з необхідною якістю і в обумовлені терміни) з дотриманням виробничо-господарських, економічних та інших інтересів учасників будівництва, правил і норм з охорони праці, безпеки дорожнього руху, пожежної безпеки, санітарно-екологічних вимог.

Технологічні рішення повинні передбачати недопущення можливості нанесення шкоди навколишньому природному середовищу та погіршення санітарно-гігієнічних умов прожи-вання населення. Нанесені природному середовищу, внаслідок будівництва тимчасових об'єктів і споруд, пошкодження повинні бути усунені до введення вулиці, дороги, штучної споруди в експлуатацію.

Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження проектів організації будівництва та проектів виконання робіт визначається ДБН А.3.1-5.

9.3 У процесі розроблення проектно-технологічної документації з будівництва, реконструкції та капітального ремонту вулиць, доріг і штучних споруд необхідно враховувати особливості їх будівництва та подальшої експлуатації в умовах населених пунктів, зокрема:

- обмежені можливості проведення будівельно-монтажних робіт у зв'язку з наявністю забудови;

- наявність складної системи облаштування та інженерного обладнання, що потребує чітко послідовності виконання робіт;

- специфічні типи транспортних засобів і режим їх руху, характер дії навантаження біля перехресть на зупинках громадського транспорту та автостоянках внаслідок зменшення швидкості руху;

- несприятливі фактори водно-теплового режиму дорожнього одягу та земляного полотна: розміщення проїзної частини нижче інших елементів вулиці та використання її для відведення поверхневих в додаткові джерела зволоження від водоносних підземних комунікацій; можливість поступового підвищення рівня ґрунтової води за рахунок зменшення площі випаровування, а також за рахунок забудови;

- зменшення обсягу атмосферних опадів, що надходять у грунт, за рахунок наявності бордюру і більш швидкого відведення дощової і талої води каналізацією, глибини промерзання грунту внаслідок теплового впливу будівель;

- покращання санітарно-гігієнічних умов, пов'язаних з необхідністю зниження шуму, забруднення атмосферного повітря, радіаційного забруднення, поліпшення умов збирання сміття, бруду, снігу, льоду тощо.

9.4 До початку виконання будівельно-монтажних (у тому числі підготовчих) робіт на об'єкті замовник повинен одержати та передати підрядній організації дозвіл на їх виконання.

Порядок одержання дозволу визначається Положенням про порядок надання дозволу на виконає будівельних робіт.

9.5 Підготовка будівельного виробництва повинна з необхідним випередженням передувати кожному етапу безпосереднього виконання будівельно-монтажних робіт і охоплювати заходи з загальної організаційно-технічної підготовки, підготовки до будівництва об'єкта, підготовки будівельної організації до виконання будівельно-монтажних робіт, склад і порядок упровадження яких визначається ДБН А.3.1-5.

9.6 Умови виконання робіт на дорожньо-транспортному об'єкті повинні бути в установленому порядку погоджені з відповідними органами державного нагляду, місцевою адміністрацією, Державтоінспекцією та експлуатаційними організаціями. При цьому обумовлюються: виділення небезпечних зон, меж та осей підземних споруд і комунікацій; схеми руху транспорту та пішоходів із забезпеченням безпечних під'їздів до діючих підприємств, будівель і споруд; протипожежні розриви; заходи з попередження забруднення території, водного та повітряного басейнів, з захисту від шуму, вібрації та інших шкідливих небезпечних впливів.

9.7 Організація технологічних процесів повинна передбачати виконання робіт у межах oгopoджeної та обладнаної технічними засобами ділянки.

Забороняється виконувати підготовчі роботи, завозити матеріали та вироби, розміщувати машини, механізми та устаткування на ділянці робіт до її огородження та обладнання технічними засобами організації дорожнього руху.

Обладнання ділянок робіт, а також відповідальність за правильне розміщення і збереження технічних засобів покладається на організацію, яка виконує ці роботи.

ДБН В.2.3-5-2001 С.39

9.8 Під час організації та виконання робіт слід дотримуватися правил техніки безпеки та забезпечувати безпеку дорожнього руху на ділянках робіт.

Організація руху транспорту та пішоходів на період будівництва повинна бути вирішена в спеціальному розділі проекту виконання робіт і забезпечувати безпеку руху та можливість відкриття максимального фронту робіт. Заходи з організації дорожнього руху на період будівництва повинні бути узгоджені з Державтоінспекцією до початку робіт.

9.9 Будівництво дорожньо-транспортних споруд повинне здійснюватись у технологічній послідовності відповідно до календарного плану з врахуванням обгрунтованості суміщення окремих видів робіт. Виконання робіт сезонного характеру слід передбачати в найбільш сприятливий період року згідно з рішеннями, прийнятими в проекті організації будівництва.

9.10 У процесі спорудження дорожньо-транспортних споруд необхідно застосовувати потокові методи організації робіт.

Швидкість потоку, оснащеність його машинами та механізмами, технологічні перерви встановлюються проектом виконання робіт.

Ступінь і характер механізації робіт на об'єкті вибирається виконавцем робіт або, за погодженням з ним, розробниками проектів організації будівництва і проектів виконання робіт, виходячи з технічної необхідності та техніко-економічної доцільності.

9.11 На кожному об'єкті будівництва належить вести загальний і спеціальний журнали робіт та журнал авторського нагляду проектних організацій, складати акти обстеження прихованих робіт, проміжного приймання відповідальних конструкцій та випробування обладнання, систем, мереж і пристроїв, оформляти іншу виробничу документацію, передбачену будівельними нормами з окремих видів робіт, і виконавчу документацію - комплект робочих креслень з написами про відповідність виконаних у натурі робіт цим кресленням або внесеними до них, за погодженням із замовником та проектною організацією, (мінами, зробленими особами, відповідальними за виконання будівельно-монтажних робіт.

9.12 Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється у відповідності з ДБН А.З.І-З.

9.13 Об'єкти, що вводяться в експлуатацію, повинні мати архітектурно-технічний паспорт за формою, наведеною у Положенні про архітектурно-технічний паспорт об'єкта архітектури.

9.14 Контроль та оцінка якості робіт з будівництва вулиць і доріг здійснюється згідно з ДБН В.2.3-4.

9.15 Порядок планування і фінансування робіт з ремонту та утримання вулиць і доріг, номенклатура робіт з кожного виду ремонту та утримання, оформлення документації на проведення цих робіт, а також порядок їх виконання визначені КДІ-204-12 Укр 214.