Повторне замикання контактора переривання ланцюга не можна проводити і не повинно бути можливості зробити це у інший засіб, як пристроєм, що здійснює переривання. Такий автоматичний контактор переривання ланцюга треба застосовувати разом із ручним вими­качем.

    1. Для групи службових ліфтів, якщо після розмикання ввідного пристрою одного службового ліфта, частина силових ланцюгів залишається під напругою, ці ланцюги повинні кожний окремо відключатися в машинному приміщенні, якщо необхідно, припиненням жив­лення всіх службових ліфтів у групі.

  1. Електропроводка

    1. Проводи і кабелі (за винятком підвісного кабелю) для машинних приміщень і для шахти службового ліфта треба вибирати зі стандартів CENELEC і за якістю щонайменше ек­вівалентні характеристикам, наведеним у HD 21.3 S3 і HD 22.4 S3 з огляду на інформацію, наведену в 13.1.1.2.

      1. Проводи як ті, що наведені в CENELEC HD 21.3 S3, частини 2 (H07V-U і H07V-R), З (H07V-K), 4 (H05V-U) і 5 (H05V-K) можна використовувати тільки за умови встановлення їх у кабелепроводи (або жолоби), виготовлені із металу або пластика, або провід повинен бути захищений еквівалентним засобом.

Примітка. Ці положення заміняють ті, що направлені на використовування в додатку 1 до CENELEC HD 21.1 S3.

  1. Жорсткі кабелі, такі як зазначені в CENELEC HD 21.4 S2, частина 2, можна вико­ристовувати тільки у видимій проводці на стінах шахти (або машинного приміщення) або вста­новлювати в кабелепроводах, жолобах або подібних пристосуваннях.

  2. Звичайні гнучкі кабелі, такі як зазначені в CENELEC HD 22.4 S3, частина З (H05RR-F) і CENELEC HD 21.5 S3, частина 5 (H05VV-F) можна застосовувати тільки в кабелепроводах, жолобах або подібних пристосуваннях.

Гнучкі кабелі в товстостінній оболонці, такі як зазначені в CENELEC HD 22.4 S3, части­на 5 (H07RN-F) можна застосовувати так само, як жорсткі кабелі в умовах, визначених у 13.5.1.2 і для з’єднань із рухомими частинами (крім підвісного кабелю для кабіни) або якщо вони підда­ються вібрації.

Підвісні кабелі відповідно до EN 50214 і CENELEC HD 360 S2 треба визначати як кабелі для під’єднання до кабіни в межах, викладених у цих документах. У всіх випадках обрані ка­белі повинні бути щонайменше еквівалентної якості.

  1. Вимоги 13.5.1.1, 13.5.1.2 і 13.5.1.3 не є обов’язкові для:

  1. проводу або кабелів, не з’єднаних із електропристроями безпеки на дверях шахти, за умови, що:

  1. вони не передають потужність більше ніж 100 ВА;

  2. нормально прикладена до них напруга між полюсами (або фазами) або між по­люсом (або однієї з фаз) і землею не перевищує 50 В;

  1. проводки живлення або розподільних пристроїв у корпусах або на панелях;

  1. між різними частинами електроустатковання, або

  2. між частинами устатковання і клемами.

  1. Площа поперечного перерізу проводу

Із метою механічної міцності площа поперечного перерізу проводу пристроїв безпеки дверей повинна бути не менше ніж 0,75 мм2.

  1. Метод монтажу

    1. Електромонтаж повинен бути забезпечений показниками, які необхідні для спро­щення його розуміння.

    2. З’єднання, клеми і роз’єми, за винятком визначених у 13.1.1.1, повинні бути роз­ташовані в корпусах, боксах або на панелях, для них призначених.

    3. Якщо після розмикання ввідного пристрою або вимикачів службового ліфта де­які клеми залишаються під напругою, їх треба відділити від клем, що не перебувають під напругою, і, якщо напруга перевищує 50 В, вони повинні бути відповідно марковані.

    4. Клеми, випадкове з'єднання яких може призвести до небезпечних несправностей у службовому ліфті, повинні бути відділені, за винятком тих, конструкція яких унеможливлює цей ризик.

    5. Для забезпечення механічного захисту протягом тривалого часу, оболонки про­водів і кабелів повинні повністю входити в корпус вимикачів і пристроїв або повинні закінчува­тися ущільненням відповідно до конструкції.

Примітка. Коробчате обрамлення дверей шахти І дверей кабіни розглядають як корпус пристрою.

Проте, якщо є ризик механічного ушкодження від рухомих частин або гострих країв самого обрамлення, провід електропристроїв повинен бути механічно захищений.

    1. Якщо один кабелепровід або кабель містять проводи ланцюгів із різною напругою, усі проводи і кабелі повинні мати ізоляцію, визначену для більшої напруги.

  1. Роз’єми

Конструкція роз’ємів і пристроїв роз'ємного типу в ланцюгах безпеки повинна забезпечити неможливість їхнього помилкового з’єднання, якщо воно може заподіяти небезпечні несправ­ності службового ліфта або якщо роз’єднання не потребує застосовування інструмента.

  1. Освітлення і розетки

    1. Електропостачання освітлення (якщо таке є) кабіни і машинного простору повинно бути незалежне від живлення привода живленням через інший ланцюг або через під’єднання до ланцюга живлення приводу з іншої сторони до ввідного пристрою або ввідного пристрою, описаного у 13.4.

    2. Електропостачання розеток відповідно до 5.6.4.3 та 6.3.3 повинне проходити через ланцюги, на які є посилання в 13.6.1.

Ці розетки повинні бути:

  1. типу 2Р + РЕ, 250 В з прямим живленням від мережі, або

  2. з живленням за безпечної низької напруги (SELV) відповідно до CENELEC HD 384.4.41 S2, пункт 411.

Застосовування цих розеток не означає вимоги, щоб кабель живлення мав площу попе­речного перерізу, що відповідає номінальному струмові розетки. Площа поперечного пере­різу проводів може бути менша, за умови, що провід правильно захищено від перевищення струму.

  1. ЗАХИСТ ВІД НЕСПРАВНОСТЕЙ В ЕЛЕКТРОУСТАТКОВАННІ; ПРИСТРОЇ КЕРУВАННЯ; ПРІОРИТЕТИ

    1. Аналізування несправностей і електробезпечність пристроїв

      1. Аналізування несправностей

Будь-яка несправність в електроустаткованні службового ліфта з наведеного переліку в 14.1.1.1, якщо її не можливо уникнути за умов, зазначених у 14.1.1.2 і (або) в додатку G, не повинна бути причиною небезпечних несправностей у службовому ліфті.

Для ланцюгів безпеки див. 14.1.2.3.

  1. Передбачувані можливі несправності:

  1. відсутність напруги;

  2. зниження напруги;

  3. обривання проводу;

  4. порушення ізоляції від металевих частин або землі;

  5. коротке замикання або розривання ланцюга, змінення характеристик або порушення функцій електричних компонентів, таких як резистор, конденсатор, транзистор, лампа;

  6. відсутність притягнення або неповне притягнення рухомої частини контактора або реле;

д) невідокремлювання рухомої частини контактора або реле;

  1. нерозімкнення контакту;

  2. незамкнення контакту;

  3. перекидання фази.

  1. Немає потреби враховувати нерозімкнення контактів безпеки, що відповідають 14.1.2.2.

  2. Коротке замикання на корпус або на землю ланцюга, у якому є електропристрій безпеки, повинне:

  1. призводити до негайного зупинення двигуна, або

  2. запобігти пуску двигуна після першого нормального зупинення.

Повернення до роботи службового ліфта повинне бути можливе тільки за ручного ски­дання.

14.1.2 Епектропристрої безпеки

  1. Загальні положення

    1. Під час спрацьовування одного з електропристроїв безпеки, необхідного за декількома параграфами, роботі двигуна треба запобігти або зупинити негайно, як зазначено в 14.1.2.4. Перелік таких пристроїв наведено у додатку А.

Електропристрої безпеки повинні складатися з таких компонентів:

  1. один або більше контактів безпеки, відповідно до 14.1.2.2, що безпосередньо припи­няють постачання живлення на контактори, зазначені в 12.2.6, або 12.3.4, або їхні релейні контактори;

  2. або ланцюги безпеки відповідно до 14.1.2.3, складаються з одного або комбінації таких пристроїв:

  1. один або більше контактів безпеки відповідно до 14.1.2.2, що побічно припиняють постачання живлення на контактори, зазначені в 12.2.6 або 12.3.4, або їхні релейні контактори;

  2. контакти, що не задовольняють вимогам 14.1.2.2;

  3. компоненти відповідно до додатка G.

  1. Пункт вільний

  2. Крім винятків, дозволених у цьому стандарті (див. 14.2.1.2), не дозволено під’єднувати будь-яке електроустатковання паралельно електропристрою безпеки.

Під’єднання до різних точок електропристрою безпеки дозволено тільки для збирання інформації. Пристрої, використані для цих цілей, повинні виконувати вимоги для ланцюгів безпеки відповідно до 14.1.2.3.

    1. Вплив внутрішньої або зовнішньої індукції або ємності не повинен спричиню­вати відмову роботи електропристроїв безпеки.

    2. Вихідний сигнал, що виходить від електропристрою безпеки, не повинен бути змінений зовнішнім сигналом, що виходить від іншого електропристрою, який перебуває далі у тому самому ланцюгу і може призвести до небезпечної ситуації.

    3. У ланцюгах безпеки, що складаються з двох або більше рівнобіжних каналів, уся інформація, інша, ніж та, що потрібна для перевіряння на парність, повинна бути узята тільки з одного каналу.

    4. Ланцюги, що реєструють або затримують сигнали, не повинні, навіть у випадку несправності, запобігати або затримувати зупинення привода через електропристрій безпеки, тобто зупинення повинне відбутися в найкоротший час, дозволений системою.

    5. Конструкція і розміщення блоків внутрішнього живлення повинні бути такі, щоб запобігти появленню фальшивих сигналів на виходах електропристроїв безпеки через вплив перемикання.

  1. Контакти безпеки

    1. Контакт безпеки повинен спрацьовувати у разі примусового розмикання при­строїв, що переривають ланцюг. Це розмикання повинне відбуватися, навіть якщо контакти зварилися один з другим.

Конструкція контактів безпеки повинна зводити до мінімуму ризик короткого замикання за несправності пристрою.

Примітка. Примусове розмикання відбувається, коли всі елементи, що розмикають контакт, перебувають у ро- зімкненому положенні, І коли на більшій частині пересування відсутні пружні деталі (наприклад, пружини) між рухо­мими контактами і частиною виконавчого механізму, до якого прикладено зусилля, що активізує.

  1. Контакти безпеки повинні бути забезпечені для номінальної напруги ізоляції 250 В, якщо корпус має ступінь захисту не менший ніж IP 4Х, або 500 В, якщо ступінь захисту корпуса менший ніж IP 4Х.

Згідно з EN 60947-5-1 контакти безпеки діляться на такі категорії:

  1. АС-15 для контактів безпеки в ланцюгах перемінного струму;

  2. DC-15 для контактів безпеки в ланцюгах постійного струму.

    1. Якщо ступінь захисту дорівнює або менший ніж IP 4Х, зазори повинні бути не менше ніж 3 мм, відстань шляху відпливу не менше ніж 4 мм і відстані для поділу контактів не менше ніж 4 мм після розмикання. Якщо захист кращий ніж IP 4Х, відстань шляху відпливу може бути зменшена до 3 мм.

    2. У випадку багатьох розмикань відстань між контактами після розмикання по­винна бути не менше ніж 2 мм.

  1. Стирання електропровідного матеріалу не повинне призводити до короткого замикання контактів.Ланцюги безпеки

    1. Ланцюги безпеки щодо несправностей повинні відповідати вимогам 14.1.1.

    2. Як показано на рисунку 1 треба виконувати такі вимоги:

      1. Якщо комбінація двох несправностей може спричинити небезпечну ситуацію, службовий ліфт треба зупиняти не пізніше ніж на наступній дії, у якій перший несправний елемент повинен брати участь.

Усі подальші дії службового ліфта повинні бути неможливі, доки ця несправність буде продовжуватися.

Можливість того, що після першої несправності відбудеться друга, якщо до того службо­вий ліфт було зипинено дією, зазначеною вище, не розглядають.

  1. Якщо дві несправності, що не створюють небезпечної ситуації, комбінують із третьою несправністю і можуть у разі цього створити небезпечну ситуацію, службовий ліфт треба зупинити не пізніше наступної дії, у якій один із несправних елементів бере участь.

Можливість того, що третя несправність створить небезпечну ситуацію, якщо до того службовий ліфт було зупинено дією, зазначеною вище, не розглядають.

  1. Якщо можлива комбінація більше трьох несправностей, ланцюг безпеки повинен бути з декількома каналами і контрольним ланцюгом, що перевіряє однаковий статус каналів.

Якщо виявлено інший статус, службовий ліфт треба зупинити.

У разі двох каналів функцію контрольного ланцюга треба перевіряти не пізніше повторного пуску службового ліфта, у випадку несправності повторний пуск повинен бути неможливий.

    1. Після відновлення живлення відключеної електроенергії обслуговування служ­бового ліфта в зупиненому положенні не потрібне за умови, що зупинення проводять у ви­падках, наведених у 14.1.2.3.2.1— 14.1.2.3.2.3.

    2. Для ланцюгів із резервуванням повинні бути вжиті всі можливі заходи, щоб уникнути одночасного виникнення дефектів більше ніж в одному ланцюзі від одної причини.

  1. Робота електропристроїв безпеки

У разі спрацьовування електропристрою безпеки, він повинен перешкоджати запуску електропривода або негайно його зупинити. Для електричних службових ліфтів живлення гальма також повинне бути перерваним.