І - ширина смуги зелених насаджень, м;

Q - просторовий кут, в який випромінюється шум даною огороджувальною конструкцією, крізь яку шум проникає на територію, рад;

п - кількість огороджувальних конструкцій або їх елементів, крізь які шум проникає в дане приміщення або на територію.

Усі величини у формулах (13)-(17) слід визначати згідно з розділом 5 т

аДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013 згідно з 6.1, 7.1 ДСТУ-Н Б В. 1.1-35, а величини L доп- приймати відповідно до розділу 6 ДБН В. 1.1-31.

Примітка. Характеристики пропорційних і непропорційних приміщень наведені у розділі 4 ДСТУ-Н Б В. 1.1-35.

6.7 Величину результуючої звукоізоляції огороджувальної конструкції, яка складається із кількох елементів з різною звукоізоляцією, слід визначати згідно з розділом 7.

  1. ВИЗНАЧЕННЯ РЕЗУЛЬТУЮЧОЇ ЗВУКОІЗОЛЯЦІЇ СКЛАДЕНИХ ОГОРОДЖУВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ

    1. Результуючу ізоляцію повітряного шуму R'рез, дБ, огороджувальної конструкції, яка складається із кількох елементів з різною звукоізоляцією (наприклад, стіна з вікном, дверима, відкритим прорізом тощо), визначають в

октавних або третиннооктавних смугах частот за формулою:


(18)


Я.


де SK - загальна площа складеної огороджувальної конструкції, м2;

  1. - площа /-го елемента складеної огороджувальної конструкції, м2;

R'i - ізоляція повітряного шуму ї-им елементом складеної огороджувальної конструкції в третиннооктавних (октавних) смугах частот, дБ;

т - кількість елементів складеної огороджувальної конструкції з різною звукоізоляцією.

  1. Індекс ізоляції повітряного шуму складеної огороджувальної конструкції R'Wрез (C; Ctr), дБ (де С і Ctr- показники спектральної адаптації) визначають згідно з ДСТУ Б В.2.6-85 за частотною характеристикою R'рез, визначеною згідно з формулою (18).

  2. Якщо частотні характеристики звукоізоляції складових елементів конструкції відсутні, а відомі лише їх індекси ізоляції повітряного шуму, то результуючий індекс ізоляції повітряного шуму R'Wрез, дБ, складеної огороджувальної конструкції визначають за формулою:


(19)



де SK, S,, m - те саме, що у формулі (18);

Rpw “ індекс ізоляції повітряного шуму /-го елемента складеної огороджувальної конструкції, дБ.

  1. Результуючу звукоізоляцію ЗОВНІШНЬОЇ огороджувальної конструкції З вікнами Я’д-гран рад в дБА (нормований показник звукоізоляції зовнішніх огороджувальних конструкцій житлових і громадських будинків) визначають у загальному випадку за формулою:

«Атр».р» = -ioig , (го;

/si

Де ^рез/ ” результуюча ізоляція повітряного шуму складеною зовнішньою огороджу вальною конструкцією в Аій третиннооктавній (октавній) смузі частот, дБ; визначається згідно з формулою (18);

Le, tri ~ рівень звукового тиску нормалізованого спектра транспортного шуму в /-ій третиннооктавній (октавній) смузі частот, дБ; приймається відповідно до таблиці 5 або 6 ДСТУ Б В.2.6-85;

к - кількість третиннооктавних (октавних) смуг в частотній характеристиці звукоізоляції.

Якщо відомий Індекс ізоляції повітряного шуму зовнішньої огороджувальної конструкції з вікна­ми Кщрез (С; Ctr) дБ, визначений згідно з 7.2, то величину Ядтран. рез > ДБА, визначають за форму­лою:

тран, рез =Rw рез +Qr- (21)

  1. У разі відсутності частотних характеристик звукоізоляції величину RA тран, рез допускається визначати за відомими величинами звукоізоляції RA транi, дБА, складових (вікон і стін) зовнішньої огороджувальної конструкції згідно з формулою (19) при заміні у ній величини R'Wрез на R'A тран рез і величини R'Wi на R A тран і.

  2. Звукоізоляцію окремих елементів зовнішньої огороджувальної конструкції з вікнами треба вибирати такою, щоб враховуючи їх частки площ у загальній площі огорожі, величина результуючої звукоізоляції відповідала нормативним вимогам.

У додатку В наведені номограми, які дають можливість здійснювати оптимальний підбір звукоізоляції окремих елементів зовнішньої огороджувальної конструкції з вікнами при різних співвідношеннях їх площ з забезпеченням необхідної звукоізоляції огорожі в цілому.

Визначені величини індексів ізоляції повітряного шуму в дБ і звукоізоляції в дБА складених огороджувальних конструкцій слідзаокруглювати до цілого числа децибел.

  1. ІЗОЛЯЦІЯ УДАРНОГО ШУМУ МІЖПОВЕРХОВИМИ ПЕРЕКРИТТЯМИ

    1. Загальні положення з розрахунку ізоляції ударного шуму

      1. Одношарові масивні несучі плити міжповерхових перекриттів із бетону, залізобетону тощо не забезпечують необхідну ізоляцію ударного шуму в житлових і громадських будинках при будь-яких їх реальних товщинах. Для забезпечення нормативної звукоізоляції перекриттів від ударного шуму застосовують конструкції підлог, укладених на плиту перекриття на пружному звукоізоляційному шарі (плаваючі підлоги) або покриття підлоги із рулонних м'яко-пружних матеріалів.

      2. Індекс ізоляції ударного шуму міжповерхових перекриттів L'nW, дБ, (нормований параметр ізоляції ударного шуму) з плаваючою підлогою на звукоізоляційному шарі або з пружним рулонним покриттям підлоги визначають у загальному випадку за формулою:

L'nW =L'now ~^l-nw ' (22)

де L'n0W- індекс ізоляції ударного шуму несучої плити перекриття без пщлоги, дБ;

&LnW- індекс поліпшення ізоляції ударного шуму міжповерховим перекриттям завдяки улаштуванню плаваючої підлоги або пружного рулонного чи плиткового покриття підлоги, дБ.

При практичних розрахунках замість індексу L'n0W застосовують еквівалентний індекс ізоляції ударного шуму масивних плит перекриття без підлоги Ln,W,eq, дБ. При цьому індекс L'nWвизначають за формулою:

L'nW ^i-n,W,eq + (23)

де &LnW ~ те саме, що у формулі (22);

К - поправка для урахування непрямої передачі ударного шуму обхідними шляхами по прилеглих огороджувальних конструкціях (стінах), дБ.

Примітка. Після впровадження в Україні регіонального стандарту [9] як національного (на даний час проект) вплив непрямої передачі ударного шуму по прилеглих конструктивних елементах на ізоляцію ударного шуму даним перекриттям у будинку потрібно буде визначати з урахуванням положень вказаного стандарту.

  1. Еквівалентний індекс ізоляції ударного шуму Ln,W,eq масивних несучих плит перекриттів визначають згідно з додатком Б ДСТУ Б В.2.6-85, в якому цей індекс позначено як Ln0W,eq.

  2. У таблиці 12 наведені величини індексів Ln,Weq, дБ, масивних плит перекриттів без підлоги (в тому числі багатопустотних) в залежності від їх поверхневої густини т 1.

Таблиця 12 - Величини еквівалентного індексу ізоляції ударного шуму

масивних плит перекриття

Поверхнева густина плити перекриття m 1, кг/м2

Ln.W.eq, дБ

150

87

175

85

200

83

250

80

300

77

350

75

400

73

450

71

475

70

525

69

550

68

600

67

Примітка 1. При визначенні поверхневої густини т 1 враховують також масу безпосередньо нанесених на плиту перекриття штукатурки і вирівнювальної стяжки за їх наявності.

Примітка 2. При проміжних значеннях т 1 величину Ln W,eq визначають за лінійною інтерполяцією.



  1. У разі наявності підвісної звукоізолювальної стелі під плитою перекриття без підлоги у будинках з акустично однорідними стінами значення Ln,W,eq приймають меншими від наведених у таблиці 12 на такі величини:

  • на 7 дБ (при т 1 < 150 кг/м2);

  • на 6 дБ (при т1 = 200 кг/м2);

  • на 5 дБ (при т1 = 250 кг/м2);

  • на 4 дБ (при т1 = 300 кг/м2);

  • на 3 дБ (при т1 = 350 кг/м2);

  • на 2 дБ (при т1 = (400 - 500) кг/м2).

Наведені величини поліпшення ізоляції ударного шуму несучої плити перекриття за рахунок підвісної звукоізолювальної стелі є дійсними для віброізольованих підвісних стель, виконаних із акустично гнучких панелей (гіпсокартонні або гіпсоволокнисті плити, деревностружкові,

деревноволокнисті плити тощо) густиною не менше ніж 800 кг/м3 і повітряним проміжком між плитою перекриття не меншим ніж 100 мм, заповненим шаром ефективного пористо-волокнистого звукопоглинального матеріалу товщиною не менше ніж 50 мм, або для рівноцінних за акустичною ефективністю конструкцій підвісних стель. При цьому підвісна стеля повинна бути улаштована згідно з рекомендаціями 8.4.

У будинках з масивними перекриттями, в яких внутрішні перегородки і стіни виконані каркасної багатошарової конструкції з акустично гнучких панелей або дерев'яної конструкції, ефективність підвісних звукоізолювальних стель збільшується у порівнянні з їх застосуванням у будинках з жорсткими акустично однорідними стінами і перегородками.

  1. У таблиці 13 наведені величини індексів поліпшення ізоляції ударного шуму AL nW плаваючими підлогами із стяжкою на суцільному звукоізоляційному шарі і плаваючими дерев'яними підлогами, укладеними на масивних плитах перекриття, в залежності від динамічної жорсткості звукоізоляційного шару 5'.

У додатку Г наведені величини індексів AL nW для плаваючих підлог із стяжкою на суцільному шарі деяких типів звукоізоляційних матеріалів, укладених на суцільній залізобетонній плиті перекриття товщиною 160 мм, визначені в лабораторних умовах

.ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013

Таблиця 13 - Величини індексів поліпшення ізоляції ударного шуму

плаваючими підлогами

Характеристика плаваючої підлоги

AL nW, дБ

1 Цементно-піщана стяжка з поверхневою густиною не менше ніж 70 кг/м2, укладена на суцільному звукоізоляційному шарі із мінераловатних плит з динамічною жорсткістю 5', МПа/м:

50

22

40

24

30

26

20

28

15

29

10

30

2 Підлога із деревностружкових плит товщиною не менше ніж 30 мм на дерев'яних лагах, укладених на звукоізоляційних смугах із мінера­ловатних плит з динамічною жорсткістю 5' < 20 МПа/м і товщиною в обтиснутому стані не менше ніж 10 мм, з заповненням проміжків між лагами шаром звукопоглинального матеріалу з питомим опором продуванню постійним потоком повітря r > 5 кПа^с/м2 і товщиною не менше ніж 30 мм

24

3 Підлога із деревностружкових плит товщиною не менше ніж 22 мм, укладених на суцільному шарі звукоізоляційного матеріалу із мінераловатних плит з динамічною жорсткістю 5' < 10 МПа/м

25

Примітка. Дані таблиці наведені відповідно до [4].



  1. При визначенні індексу ізоляції ударного шуму L'nW за даними таблиці 13 і за даними додатка Г (таблиця Г.1) та за іншими даними щодо значень індексів AL nW, визначених для плаваючих підлог експериментально згідно з вимогами чинних нормативних документів, величину поправки К у формулі (23) слід приймати 2 дБ.

  2. Величини динамічної жорсткості 5' шарів звукоізоляційних матеріалів, які застосовують у конструкціях плаваючих підлог, треба приймати за даними випробувань, проведених акредитованими лабораторіями.

При орієнтовних розрахунках динамічну жорсткість шарів звукоізоляційних матеріалів визначають за величинами динамічного модуля пружності Eд і відносного стиснення Єд матеріалу під відповідним навантаженням, наведеними у таблиці 11.

  1. Величини індексу поліпшення ізоляції ударного шуму AL nW для

ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013 пружних рулонних і плиткових покриттів підлоги (лінолеуми на теплозвукоізолюючій підоснові, килимові покриття тощо) слід приймати за даними випробувань зразків цих матеріалів, проведених акредитованими лабораторіями.

При визначенні індексу ізоляції ударного шуму L'nW міжповерхового перекриття з підлогою із рулонних матеріалів за даними індексів AL nW, визначених експериментально, у тому числі за даними додатка Г (таблиця Г.2), величину поправки К у формулі (23) слід приймати 2 дБ.

    1. Індекс поліпшення ізоляції ударного шуму AL nW плаваючою підлогою або рулонним покриттям підлоги визначають згідно з ДСТУ Б В. 2.6­85 за даними лабораторних випробувань згідно з ДСТУ Б В.2.6-86.

  1. Визначення ізоляції ударного шуму перекриттями з плаваючою підлогою за розрахунковою характеристикою AL n

    1. Індекс ізоляції ударного шуму міжповерхового перекриття L'nW (або LnW) за даними експериментальних вимірювань визначають за частотною характеристикою приведеного рівня ударного шуму в приміщенні під перекриттям L'n, дБ (при натурних вимірюваннях) або Ln, дБ (при лабораторних вимірюваннях) шляхом її порівняння зі стандартною оціночною частотною характеристикою ізоляції ударного шуму LnN, дБ, згідно з ДСТУ Б В.2.6-85.

    2. У загальному випадку частотні характеристики приведеного рівня ударного шуму L'n або Ln для перекриття з підлогою визначають в третиннооктавних смугах частот за формулою: