Пітінг, що спричинює утворення раковинок, які збільшуються лінійно або прогресивно з часом за незмінних умов експлуатації (лінійний або прогресивний пітінг) повинен бути недопустимим. Оцінення пошкодження буде охоплювати повну активну ділянку всіх бічних поверхонь зубців. Повинні бути вра­ховані кількість і розміри нещодавно утворених раковинок на непрогартованих бічних поверхнях зубців. Раковинки часто формуються тільки на одній або тільки на декількох поверхнево прогартованих бічних поверхнях зубців. За таких обставин, оцінення повинно бути зконцентроване на бічних поверхнях із фактичним пітінгом.

Зубці, які можуть бути особливо ризиковані, повинні бути позначені для критичної експертизи, якщо вимагається кількісне оцінення.

У окремих випадках перше приблизне оцінення може базуватися на розглядах усієї кількості про­дуктів зношення. Але в критичних випадках стан бічних поверхонь зубців повинен бути досліджений принаймні тричі. Проте, спочатку експертиза повинна мати місце принаймні після 106 циклів наванта­ження. Залежно від результатів попередніх експертиз наступні повинні бути зроблені після періоду експлуатації.

Коли зношення через пітінг є таке, що загрожує життю людини або спричинює ризик інших серйоз­них наслідків, то пітінг повинен бути неприпустимий. Внаслідок впливів концентрації напруження, ра­ковинка діаметром 1 мм близько перехідної кривої наскрізно прогартованого або поверхнево прогарто- ваного зуба передачі, може стати початком тріщини, яка може призвести до поломки зуба, з цієї причини така раковинка буде вважатися неприйнятною (наприклад, у космічних передачах).

Розгляди, подібні тим, що вище, повинні бути взяті до уваги відносно турбінних зубчастих пере­дач. Взагалі, протягом тривалої довговічності (від Ю10до 1011 циклів), що вимагається для цих зуб­частих передач, пітінг, або надмірне серйозне зношення не можуть вважатися допустимими як таке пошкодження, що може спричинити недопустимі вібрації і надмірні динамічні навантаження. Відповід­но значні коефіцієнти безпеки повинні бути охоплені в розрахунку: тільки низька ймовірність відмови буде допустимою.

Навпаки, пітінг на 100 % робочої поверхні зубців може бути допустимий для деяких низькошвид- кісних промислових зубчастих передач із великими зубцями (наприклад, модуль 25), виготовлених зі сталі низької твердості, якими можна передавати безпечно номінальну потужність від 10 до 20 років. Тут окремі раковинки можуть бути діаметром до 20 мм і глибиною 0,8 мм. Очевидно «деструктивний» пітінг, який виникає протягом перших двох або трьох років експлуатації, нормально уповільнюється. Бічні поверхні зубців стають гладкими і загартовані роботою майже до збільшення величини твердості поверхні за Брінелем на 50 % і більше. Для таких умов відносно низькі коефіцієнти безпеки (в деяких випадках менші від одиниці) можуть бути вибрані з відповідно вищою ймовірністю пошкодження по­верхні зуба. Проте, повинен бути вибраний високий коефіцієнт безпеки проти поломки зуба.

Величина мінімального коефіцієнта безпеки для контактного напруження SH min повинна бути 1,0 (щодо подальших рекомендацій відносно вибору коефіцієнта безпеки контактного напруження SH та інших мінімальних величин див. ISO 10300-1).

Рекомендовано, щоб виробник і замовник узгодили величину мінімального коефіцієнта безпеки.

S ФОРМУЛИ ПОКАЗНИКІВ ЗУБЧАСТОЇ ПЕРЕДАЧ?

  1. Основні положення

Здатність зуба передачі протистояти пітінгу повинна бути визначена порівнянням наступних ве­личин напруження:

  • контактне напруження, базоване на геометрії зуба, точності його виготовлення, жорсткості тіла колеса, вальниць і корпуса та робочого крутильного момента, виражене формулою контактного напруження (див. 6.2.1);

  • допустиме напруження, і вплив умов експлуатації, за яких зубчасті передачі працюють, ви­ражене формулою допустимого контактного напруження (див. 6.2.2).

Розраховування опору пітінгу базується на контактному (Герца) напруженні, в якому напруження розподілено за лініями контакту (див. додаток A ISO 10300-1:2001). Визначником місцеположення при­кладення навантаження є:

  1. внутрішня межа однопарного контакту зуба (ev₽ = 0);

  2. середня точка зони контакту (sv₽ >1);

  3. інтерполяція між а) і Ь), (0 < svp < 1).

6.2 Контактне напруження

  1. Рівняння контактного напруження

Обчислення повинні бути зроблені разом для шестерні та колеса:

Он = ОнОл/Кд/АКнрКна ПНР. (1)

Тут номінальна величина контактного напруження:

оно = ^Zm.bZhZeZlsZZk. (2)

Для міжосьового кута Е = 81 + б2 - 90° застосовується наступне:

^L_.i£_±lzM.BzHzEzLSzzK. (3)

ФтгнЬт W

Щодо /<А, Ку, КНр> Emt, і dyja uv, lbm див. ISO 10300-1:2001, зокрема додаток А для dy і uvTa lbm для формул (A.42) і (A.43).

  1. Допустиме контактне напруження

Допустиме контактне напруження має бути обчислено окремо для шестерні і колеса:

OHlim Znt

OHP =— ^x^l^r^-vEw- (4)

Sh lim

Щодо <jh |im межі витривалості для контактного напруження див. ISO 6336-5.

  1. Розраховані коефіцієнти безпеки для контактного напруження (проти пітінгу) Розрахований коефіцієнт безпеки для контактного напруження повинен бути перевірений окремо для шестерні і колеса:

S gH lim ^NT ZxZlZrZvZw
оно ^К^КуКн(,Кна

Примітка. Це залежність розрахованого коефіцієнта безпеки відносно контактного напруження. Безпека, пов’язана з переда­ваним крутильним моментом, дорівнює квадрату SH. Див. ISO 10300-1 щодо цифрових величин для мінімального коефіцієнта безпеки або ризику відмови (ймовірність пошкодження).

1 КОЕФІЦІЄНТ ФОРМИ СПОЛУЧЕНИХ ПОВЕРХОНЬ ЗУБЦЮ, ZH

Коефіцієнт форми сполучених поверхонь зубців ZH враховує вплив кривизни бічної поверхні зуба в профільному напрямку в полюсі зачеплення на напруження Герца.Коли прийнятий евольвентний профіль зуба, то наступне застосовується для конічних передач без зміщення, де Хт + х2 = 0 і at = а,.л.

  1. (6)

    9 / GOSPvb

H 'ysin(2avt)'

Для деяких загальних нормальних кутів зачеплення ZH можна взяти із рисунка 1.


Рисунок 1 — Коефіцієнт форми сполучених поверхонь зубців ZH для конічних передач без зміщення


  1. ПОПРАВКОВИЙ КОЕФІЦІЄНТ ФОРШ СПОЛУЧЕНИХ

ПОВЕРХОНЬ ЗУБЦІВ, £М

Поправковий коефіцієнт форми сполучених поверхонь зубців ZM-B трансформує ZH і таким чином контактне напруження в полюсі зачеплення до такого у розрахунковій точці прикладення наванта­ження.

Zm-b


tanocyt



(77 Гг

( Оуа2 І _ р _Е_

zv2


(7)


-1-Еі



Допоміжні коефіцієнта Е) і F2 для поправкового коефіцієнта форми сполучених поверхонь зубців наведені в таблиці 2.

Таблиця 2 — Коефіцієнти для розрахунку поправкового коефіцієнта форми

сполучених поверхонь зубців, ZM.B



f2

Е ур — 0

2


0 < Evp <1

2 4" (є *- 2) є ур

2Єуа “ 2 4- ^2 — Є vex)

Evp > 1

£va

£Va t




Рисунок 2 — Радіуси кривизни в середній точці М і точці В однопарного зачеплення шестерні для визначання поправкового коефіцієнта форми сполучених поверхонь зубців ZU.B (див. формулу (7))


  1. КОЕФІЦІЄНТ ПРУЖНОСТІ, ZE

К оефіцієнт пружності ZE враховує вплив властивостей матеріалу Е (модуль пружності) і v (кое­фіцієнт Пуасона) на контактне напруження:

(8)

Я

(9)

(Ю)

кщо Ег= Е2- Е і v-j = v2 = v, застосовується наступне:



Для сталі і легкого металу v = 0,3, таким чином: Ze= ^75E.

Коли пара зубчастих коліс виготовлена із матеріалів, що мають модулі пружності Щ і Е2, Е можна визначити:

2

(11)

ЕіЕ2

4 + 4

Для зубчастої пари сталь по сталі: ZH = 189,8.

Щодо Z£ для деяких інших матеріалів зубчастих пар, див. розділ 5, ISO 5336-2:1996.

  1. КОЕФІЦІЄНТ РОЗПОДІЛУ НАВАНТАЖЕННЯ ZLS

Коефіцієнт розподілу навантаження ZLs враховує розподіл навантаження між двома або більше парами зубців:

ZLS-1



ДЛЯ Єуу > 2 і Evp > 1.


(12)

(13)


4s =1 + 2


Для інших випадків, таких як svy > 2 та svp < 1 і пояснень див. додаток А.

  1. КОЕФІЦІЄНТ КУТА СПІРАЛІ Zp

Незалежний від впливу кута спіралі на довжину контактної лінії, коефіцієнт кута спіралі Zp вра­ховує вплив кута спіралі на поверхневу довговічність відносно пітінгу, де взято до розгляду впливи, такі як розподіл навантаження вздовж контактних ліній.

Zp — функція тільки кута спіралі рт. Наступне емпіричне відношення достатньо добре відпові­дає випробовуванням і практичним досвідам для всіх практичних застосувань:

Zp -7cospm. (14)

  1. КОЕФІЦІЄНТ КОНІЧНОЇ ПЕРЕДАЧІ ZK

Коефіцієнт ZK — емпіричний коефіцієнт, який враховує різницю між навантаженням конічних і ци­ліндричних передач таким чином, щоб узгодити з практичним досвідом. Це постійна врегулювання напруження, яка дозволяє нормування конічних, прямозубих і косозубих передач такими самими допус­тимими величинами контактного напруження для будь-якого матеріалу. Наступне можна використати за відсутності більш специфічних відомостей:

ZK=0,8. (15)

  1. РОЗіШРНИЙ КОЕФІЦІЄНТ Zx

За допомогою Zx враховуються статистичні докази, які вказують, що рівні напружень, за яких ви­никають пошкодження утоми, зменшуються зі збільшенням розміру деталі (більша величина слабких точок у структурі), як наслідок впливу на підповерхневі дефекти виникаючих менших градієнтів напру­ження (теоретичний аналіз напруження) і розміру на якість матеріалу (вплив процесу ковки, зміни в структурі тощо). Головні параметри впливу, що пов’язані з розмірним коефіцієнтом, є:

  1. якість матеріалу (завантаження печі, чистота, ковка);

  2. термооброблення, глибина загартування, розподіл загартування;

  3. радіус кривизни бічної поверхні зуба;

  4. модуль у випадку поверхневого прогартування; глибина прогартованого шару, віднесеного до розміру зубців (підтримувальний ефект серцевини).

Розмірний коефіцієнт Zx повинен бути визначений окремо для шестерні та колеса.

У цьому стандарті розмірний коефіцієнт дорівнює одиниці (Zx = 1).

14 КОЕФІЦІЄНТИ ВПЛИВУ ПЛІВКИ ЗМАЩЕННЯ Zt, Zv, ZR

  1. Основні положення

Впливи на плівку зміщення між бічними поверхнями зубців приблизно відображені коефіцієнтами ZL (в’язкість мастила), Zv (окружна швидкість) і ZR (шорсткість бічної поверхні зубців). Рисунки 3—5 показують діапазон цих трьох впливових коефіцієнтів. На додаток, розсіяння (поширення величин) показує, що там є інші коефіцієнти крім трьох, не враховані в припущеннях.

Примітка. Щодо подальших загальних ремарок щодо цих трьох коефіцієнтів, див. розділ 10 ISO 6336-2:1996.

  1. Обмеження

Коли відсутній всебічний досвід або результати випробувань (метод А), то ZL, Zv і ZR повинні визначитися окремо згідно з методом В (14.3). Проте, у багатьох випадках, фактично для більшості промислових зубчастих передач, може бути використаний найкоротший метод С (14.4). Коли зубчаста пара містить один елемент з твердого матеріалу, а інший з м’якого, то ZL, Zv і ZR повинні визначитися для м’якішого із матеріалів.

а он ііт 850 Н/мм2;

ь ан ііт = 900 Н/мм2;

° сн Ііт = ЮОО Н/мм2;

d снйт = 1100 Н/мм2;

6 Сн Ііт & 1200 Н/мм2.



Рисунок 3 — Коефіцієнт змащення ZL


а стн цт < 850 Н/мм2;

ь сНііт ~ 900 Н/мм2;

с аН|іт = 1000 Н/мм2;

d сНІІт= 1100Н/ММ2;

е анііт^ 1200 Н/мм2.




Рисунок 4 — Коефіцієнт швидкості Zv

RZn, MKM

a cH|im> 1200 Н/мм2;

b cHBm= 1100 Н/мм2;

clim= 1000 Н/мм2;

d cH |im = 900 Н/мм2;

e aH Bm < 850 Н/мм2.



Рисунок 5 — Коефіцієнт шорсткості ZR

  1. Метод В

    1. Коефіцієнт змащення ZL

Враховуючи обмеження, що наведені в 14.2, вказаний коефіцієнт змащення ZL враховує вплив типу змащення і його в’язкості на поверхневу довговічність (пітінг). На рисунку 3 криві коефіцієнта змащення ZL нанесені для мінеральних мастил (з або без добавок ЕР), як функція номінальної в’яз­кості і величини ghNm м’якішого колеса зачепленої пари. У випадку деяких синтетичних мастил з ниж-чим коефіцієнтом тертя можна використовувати більші величини від тих, що розраховані для міне­ральних мастил.

Примітка. Цей стандарт не містить рекомендацію відносно вибору в’язкості мастила, який буде необхідно зробити з посилан­ням на випробовування, досвід, або публікації про змащення зубчастих передач.

Z_ можна обчислити, використовуючи формули (16) і (17), які представляють напрямок кривих на рисунку 3: