3.1.7. Перед початком роботи на УКЗ необхідно перевірити справність захисного заземлення поверхневим оглядом.

3.2. Вимоги безпеки під час виконання електрометричних вимірювань:

3.2.1. Під час проведення електрометричних вимірювань на трасі газопроводу монтер ЬХЗ повинен виконувати загальні правила безпеки для працюючих у вибухонебезпечних зонах, тобто користуватись тільки таким слюсарним інструментом, який не дає іскри, використовувати прилади у вибухозахищеному виконанні.

3.2.2. Виміри на рейкових шляхах залізниць для забезпечення безпеки руху слід погоджувати зі спеціальною службою залізниць.


Контакти електрометричних приладів повинні підключати до рейкової мережі не менше двох монтерів: один підключаючий, другий спостерігаючий за рухом залізничного транспорту.

Якщо виміри тривалі по часу, то прилади розміщуються у безпечному місці.

Прилади для визначення потенціалів відсмоктувальних ліній (кабелів), тягових підстанцій залізниць підключає персонал підстанції.

Не допускаються випадки наближення до контактної мережі та струмопроводів, що не огороджені, ближче, ніж на 2,5 м.

Не допускаються випадки влаштування повітряних переходів вимірювальних проводів через контактні мережі і лінії електропередач, які знаходяться під напругою.

Виміри на патронах переходів газопроводу через залізниці і шосейні шляхи повинні виконуватися не менше, ніж трьома монтерами ЕХЗ: один працюючий з приладами, другий -переставляючий мідносульфатний електрод, третій - спостерігаючий за рухом транспорту.

3.2.3. За умови проходження ЛЕП напругою 110 кВ і більше паралельно газопроводу виміри з довгим (0,5-1 км) проводом на трасі проводити забороняється через небезпеку індукції напруги у вимірювальних проводах.

3.2.4. Під час виконання робіт на установках ЕХЗ потрібно відключати їх від мережі змінного струму.

3.2.5. Під час грози виконання електрометричних робіт поблизу ЛЕП напругою 110 кВ і більше та вище контактних мереж електрифікованих залізниць у пристроях ЕХЗ, які живляться напругою 220 В, заборонено через можливість наведення небезпечних для життя персоналу струмів в результаті грозової діяльності атмосфери.

3.2.6. Під час проведення вимірювань різниці потенціалів, з'єднуючі провідники спочатку підключають до приладів, потім один провідник приєднують до електрода і, в останню чергу, до споруди.

3.2.7. Монтер ЕХЗ повинен виключити випадки вимірювання електричного потенціалу "труба-земля" у колодязях.

3.2.8. Під час зарядження електроду, що не поляризується, розчином мідного купоросу, необхідно слідкувати за тим, щоб розчин не потрапив на відкриті ділянки тіла. Після закінчення зарядки руки потрібно добре вимити теплою водою з милом.

3.2.9. Під час вимірювання питомого опору ґрунту приладом МС-08 необхідно пам'ятати, що на клемах І, II створюється висока напруга (1000 В), тому дотик до оголених проводів, які підключені до приладу, може привести до ураження електричним струмом.

3.2.10. Якщо режими УКЗ різко змінюються, то виміри опору анодного заземлення обов'язкові.

Кожне анодне заземлення повинно бути занесено у паспорт УКЗ, який містить схему заземлень з прив'язками, основні технічні і розрахункові величини, дані про результати оглядів і вимірів.

3.2.11. Переносний електроінструмент підключається тільки за допомогою штепсельних з'єднань.

Під час роботи переносним електроінструментом у приміщеннях з підвищеною небезпекою необхідно використовувати захисні засоби (діелектричні рукавички, гумові килимки, калоші), корпуси інструментів повинні надійно заземлюватись.

Перетворювач УКЗ повинен закриватися на замок, а по периметру огорожі повинні встановлюватися попереджуючі плакати.

3.2.12. Під час підключення дренажного кабелю, спочатку необхідно його підключити до відключеної дренажної установки, а потім до залізничних рейок, шляхового дроселя або "мінусової" шини тягової підстанції. Підключення повинно проводитися під наглядом працівника залізниці.

3.2.13. Усі роботи з використанням генераторної групи пересувної електролабораторії електрохімзахисту (ПЕЛ ЕХЗ) необхідно виконувати при заземлених корпусах.


3.2.14. Перед кожним новим запуском генератора, для запобігання перенапруженню, необхідно повністю вводити в електричне коло збудження його реостат.

3.2.15. Для запобігання ураженню електричним струмом, забороняється торкатися будь-яких струмонесучих проводів, шин, кабелів, клем, а також внутрішніх вузлів керування і контролю під час роботи.

3.2.16. Під час переключення зовнішніх ланцюгів на розподільчій панелі ПЕЛ ЕХЗ та під час ремонту силових каналів стенда керування і контролю, необхідно відключати напругу з генератора і виключати вимикач В-1.

З метою запобігання можливості нещасних випадків з обслуговуючим персоналом, забороняється відключати, закорочувати автоматичне блокування ПЕЛ ЕХЗ, знімати огородження.

Величина опору ізоляції електроланцюгів повинна відповідати нормам, що вказані в інструкції по експлуатації ПЕЛ ЕХЗ (при температурі оточуючого середовища 25°С і відносній вологості повітря: 45-80% - 40 МОм; 100% - 5 МОм).

Перед роботою на ділянці розміщення електродів генераторної установки необхідно виставляти попереджуючі плакати.

Не допускаються випадки перевезення у салоні ПЕЛ ЕХЗ сторонніх осіб.

3.2.17.Номінальні напруги джерел струму УКЗ не повинні перевищувати 36 В для підземних і 12 В для підводних газопроводів.

3.2.18.Захист об'єктів, поблизу яких можливе виникнення вибухонебезпечних чи пожежонебезпечних концентрацій повітря робочої зони, може виконуватися тільки за допомогою окремих протекторів із силою струму не більше 1 А. При цьому необхідно вживати попереджуючих заходів проти виникнення у повітрі іскри.

3.3.Вимоги безпеки під час виконання земляних робіт і термітного приварювання катодних виводів на діючому газопроводі:

3.3.1 .Катодним виводом, що приварюється термітним зварюванням, може бути стержень із низьковуглецевої сталі 0 6-12 мм.

3.3.2.Під час копання шурфів для перевірки стану ізоляції труб, приварювання до газопроводу катодних стержнів дозволяється не понижувати тиск у газопроводі. Роботою повинна керувати відповідальна особа, яка призначена наказом по підприємству.

Шурфи необхідно копати тільки вручну з дотриманням кута природного скосу грунту і, за необхідності, укріплювати стіни щитами. Розмір шурфу 1 х 1,5 м. У шурфі повинні бути влаштовані два виходи у протилежні від труби напрямки.

Перед початком робіт на діючому газопроводі необхідно уточнити місце його знаходження і глибину залягання за допомогою спеціальних приладів або відриваючи шурфи через 50 м.

Шурфи, що відкриваються на території головних споруд, КС і ГРС, а також на трасі газопроводу в місцях проходження людей, повинні бути огороджені.

Проводити земляні роботи і термітне зварювання катодних стержнів за наявності витоку газу не допускається до усунення витоку.

3.3.3. Роботи по ліквідації витоків газу на лінійній частині магістрального газопроводу виконує персонал лінійно-експлуатаційної служби, який попередньо навчений і допущений наказом по управлінню магістральних газопроводів (УМЕ) до виконання газонебезпечних і вогневих робіт.

3.3.4. Для приварювання виводів ЕХЗ на верхній частині труби знімається ізоляція площею 100x150 мм, поверхня труби старанно очищується і промивається розчинником. Кінець стержня і місце приварювання зачищається напилком до металевого блиску.

До приварювання стержня до труби, оглядається стан ізоляції труби і складається картка огляду.


Приварювання катодних стержнів до діючого газопроводу дозволяється тільки за письмовою вказівкою начальника або головного інженера підприємства.

Перед виконанням роботи необхідно переконатися у справності тигель-форми. Закритий тигель перевіряється на щільність прилягання вкладишів. При прогляданні на світло на стику половинок не повинно бути щілин.

На зачищене місце верхньої частини труби встановлюється тигель-форма. У нижній боковий отвір форми перпендикулярно до осі труби встановлюється зачищений кінець катодного стержня. Необхідно слідкувати за тим, щоб кінець стержня був встановлений точно у центрі литника. Кінець стержня під зварювання з трубою обробляється на довжині ЗО мм.

У тигель-форму вставляється один металевий вкладиш. У верхній отвір форми висипається одна порція терміту і закривається кришкою. Для розпалювання тигель-форми запалюють термітний сірник і опускають його в отвір кришки форми. Персонал, що виконує роботу, повинен швидко вийти з шурфу і чекати, поки згорить терміт.

Для більшої безпеки необхідно застосовувати пристрій для дистанційного підп&іювання.

Не менш, ніж через 3 хвилини після закінчення горіння терміту, можна спуститися у шурф і зняти тигель-форму.

Після зняття тигель-форми перевірити якість приварювання і легким постукуванням молотка видалити шлак з поверхні контакту.

Виконати ізоляційне покриття посиленого типу місця приварювання стержня.

3.3.5. З метою запобігання виникненню травматизму, аварій та недопущення порушення нормативних актів з охорони праці необхідно дотримуватись наступних вимог безпеки :

- приварювання катодних стержнів термітним зварюванням необхідно здійснювати на тілі труби, не допускати випадків приварення на зварних швах газопроводів та ближче 100 мм від них (бо це може привести до зниження міцності газопроводу);

- не торкатися голою рукою до місця зварювання до повного його охолодження;

- не допускаються випадки приварювання катодних стержнів термітним зварюванням у вибухонебезпечних приміщеннях КС, АГНКС, ГРС та інших об'єктів;

- під час зварювання не залишати у приямку терміт, термітні сірники або запали;

- не спостерігати за зварюванням термітом без захисних окулярів;

- не підсушувати термітні сірники високою температурою або відкритим полум'ям;

- не проводити термітне зварювання на вологій трубі та гасити терміт водою, бо це може привести до виплеску з тигель-форми термітної суміші або вибуху;

- проводити зварювання тільки справною тигель-формою;

- не передавати терміт і термітні сірники стороннім особам;

- не допускається знаходження людей і техніки ближче 2 м від газопроводу під час проведення термітного зварювання.

3.3.6.Терміт, термітні сірники або запали зберігаються окремо у спеціально відведеному сухому місці у закритій упаковці.

Ящики із запасом терміту, термітні сірники або запали повинні знаходитися на відстані не менш 5 м від приямку. У випадку займання терміту гасити необхідно піском, землею або вуглекислотою.

Перевозити терміт дозволяється тільки на автотранспорті, що спеціально виділений. Водій повинен бути проінструктований щодо правил поводження і перевезення піротехнічних матеріалів.

Термітні набої і коробки з сірниками необхідно відкривати безпосередньо перед використанням.


3.4. Вимоги безпеки під час огляду ЛЕП та кабельних ліній:

3.4.1. Під час експлуатації ЛЕП, які живлять УКЗ, персонал, обходячи лінії, зобов'язаний ходити по краю траси ЛЕП.

3.4.2. Під час виявлення обірваного проводу ЛЕП, наближатися до нього на відстань менш 5 м для лінії до 1000 В і менш 10 м для лінії вище 1000 В забороняється. Місце обриву необхідно огородити попереджуючими плакатами і повідомити організацію, що експлуатує ЛЕП. про пошкодження.

3.4.3. Під час робіт на ЛЕП з відключенням електроенергії, з боку подачі напруги встановлюють заземлюючі троси площею перерізу по міді не менш 25 мм . Огляд ЛЕП допускається тільки із землі і у денний час доби. Оглядати лінії дозволяється на відстані не менше висоти опори. Забороняється користуватися металевою драбиною для обслуговування ЛЕП і УКЗ під робочою напругою з метою уникнення ураження електричним струмом.

3.4.4. Підніматися на опору і працювати на ній дозволяється тільки у тих випадках, коли є повна впевненість у достатній міцності опори, зокрема її основи.

3.4.5. Під час роботи на висоті не можна кидати інструмент і інші предмети, підкидувати їх знизу; монтерський інструмент необхідно держати в сумці.

3.4.6. Роботи, які потребують підняття на верх опори дроту (тросів) і їх монтажу, під час сильного вітру, туману, дощу, мокрого снігу, а також у нічний час, не допускається.

3.4.7. Перед підняттям на дерев'яну опору необхідно у найбільш небезпечних місцях перевірити, чи не має загнивання опори, щупом, свердлом або молотком. Під час перевірки деревина, що знаходиться у землі, повинна відкопуватись на глибину 0,3-0,5 м.

3.4.8. Подавати деталі, конструкції на опору належить за допомогою безкінцевого канату (шнура).

3.4.9. Копати (свердлити) ями для опор дозволяється тільки після розмітки траси замовником.

3.4.10. Не допускаються випадки знаходження робітників під опорою чи телескопічною вишкою під час роботи на них, а також під проводами, що монтуються, для уникнення випадків травматизму.

3.4.11. У того, хто працює на опорі, спецодяг повинен бути недовгополий, застебнутий на всі ґудзики, не перешкоджати рухам.

3.4.12. У кошику вишок допускається підняття не більше 2 чоловік з матеріалами і інструментами вагою не більше 10 кг. Закріплення захисним поясом і установлення бокових упорів обов'язкові.

Перед переходом із кошика вишки на траверзу опори монтер повинен надійно закріпити захисний пояс за траверзу або опору.

Приступати до монтажу проводів допускається тільки після закріплення і надійного трамбування землі навколо опори.

Підняття, зупинку і опускання кошика водій-машиніст повинен проводити за сигналами працюючого у кошику.

Не допускаються випадки перевантаження вишок, їзди з випущеним телескопом, їзди з людьми, які знаходяться у кошику вишки, працювати у кошику на висоті під час грози і сильного вітру.

3.4.13. Перед зняттям з опори двох останніх дротів, опору закріплюють з трьох боків тимчасовими відтяжками, а також додатково підкріплюють дві суміжні опори.

3.4.14. Приєднання дротів заново змонтованих ліній до діючих електроустановок або ЛЕП проводиться персоналом організації, яка експлуатує ці установки.