1. Якщо кабіна стоїть на повністю стиснутих буферах, довжина напрямної балансувально­го вантажу повинна бути такою, щоб була можливість подальшого руху не менше ніж на 0,1 + 0,035 у метрах.

  1. Приямок

    1. У нижній частині шахти знаходиться приямок, дно якого повинно бути гладким і майже рівним, за винятком основи будь-яких буферів і напрямних і дренажних пристроїв.

Після установки кріплення напрямних, буферів, будь-яких штахетів тощо, приямок повинен бути непроникним для води.

  1. Якщо є доступні двері в приямок, інші за двері шахти, вони повинні відповідати вимо­гам 5.2.2.

Такі двері повинні бути встановлені, якщо глибина приямка перевищує 2,50 м і якщо дозволяє конструкція будинку.

Якщо іншого доступу немає, повинні бути забезпечені постійні засоби, легко доступні від две­рей шахти, щоб компетентний робітник міг безпечно спуститися на підлогу приямку. Цей засіб не повинен заважати рухомим частинам ліфта.

  1. Якщо кабіна знаходиться на повністю стиснутих буферах, треба одночасно дотримува­тися таких трьох умов:

  1. у приямку повинно бути достатньо місця для розміщення прямокутного блока розмірами не менше ніж 0,50 м х 0,60 м х 1,00 м, що лежить на одній із його сторін;

  2. вільна вертикальна відстань між дном приямка і найнижчою частиною кабіни повинна бути не менше ніж 0,50 м. Ця відстань може бути зменшена до мінімуму 0,10 м у межах горизонтальної відстані 0,15 м між:

  1. пристроєм затискання блоків, запобіжним пристроєм, фартухом або частинами вертикально- розсувних дверей і суміжною стіною (ми);

  2. нижніми частинами кабіни і напрямними;

  1. вільна вертикальна відстань між найвищими частинами, закріпленими в приямку, наприк­лад, натяжний пристрій для компенсаційних канатів у найвищому своєму положенні і нижніми час­тинами кабіни, за винятком позицій в Ь) 1) і Ь) 2) вище, повинна бути не менше ніж 0,30 м;

  2. вільна вертикальна відстань у світлі між дном приямка або самою верхньою частиною уста­новленого там обладнання і самими нижніми частинами головки плунжера в зборі, що рухається вниз, під час зворотного руху гідроциліндра, повинна бути не менше ніж 0,50 м.

Проте, за неможливості обмежити випадковий доступ під головку плунжера (наприклад, забез­печити огорожу відповідно до 5.6.1), ця мінімальна вертикальна відстань може бути зменшена з 0,50 м до 0,10 м.

  1. вільна вертикальна відстань в світлі між дном приямка і самою нижньою напрямною опори телескопічного плунжера під кабіною ліфта прямої дії не може бути менше ніж 0,50 м.

  1. Для кабіни, яка міститься в самому верхньому положенні, що визначається повністю стиснутим амортизаційним упором гідроциліндра, довжина напрямних балансувального вантажу повинна забезпечити подальший направлений рух такого вантажу на відстань не менше ніж (0,1 + 0,035) v2m у метрах.

  2. У приямку повинні бути:

  1. пристрій для зупинення ліфта, до якого був би доступ відразу після відчинення дверей у приямок, і з підлоги приямка, відповідно до 14.2.2 і 15.7;

  2. розетка (13.6.2);

  3. засіб для вмикання освітлення шахти (5.9), доступний у разі відчинення дверей у приямок.

  1. Ексклюзивне використовування шахти ліфта

Шахта повинна бути використана тільки для ліфта. У ній не повинно бути кабелів або пристроїв тощо, інших, ніж для ліфта. Але у шахті може бути спеціальне обладнання для обігрівання шахти, за винятком обігріву паром або гарячою водою під високим тиском. Проте, усі контрольні і регулю­ючі пристрої повинні знаходитися поза шахтою.

Для ліфтів, що відповідають 5.2.1.2, огорожу вважають як «шахта» у випадку:

  1. наявності: площі всередині огорожі;

  2. відсутності: площі наявної у межах горизонтальної відстані в 1,50 м від рухомих частин ліфта (див. 5.2.1.2 ).

  1. Освітлення шахти

Шахта повинна бути забезпечена постійним електричним освітленням, що дає інтенсивність світла не менше ніж 50 люксів на висоті 1 м над дахом кабіни і на підлогу приямку, навіть якщо всі двері зачинені.

Це освітлення повинно включати одну лампу на відстані не більше ніж 0,50 м від найвищої і самої нижчої точок шахти з проміжною лампою (-ми).

Якщо застосовують виняток, описаний у 5.2.1.2, таке освітлення може бути не обов’язковим, якщо електроосвітлення поблизу шахти достатнє.

  1. Аварійна сигналізація

Якщо є ризик зачинення людей, працюючих у приямку без можливості виходу через кабіну або через шахту, повинні бути встановлені пристрої подачі аварійного сигналу для унеможливлення наявного ризику.

Сигнальні пристрої повинні відповідати вимогам 14.2.3.2 і 14.2.3.3.

  1. МАШИННЕ І БЛОЧНЕ ПРИМІЩЕННЯ

    1. Загальні положення

      1. Привод ліфта, зв'язане з ними обладнання і блоки, повинні перебувати в спеціальному приміщенні з капітальними стінами, стелею, підлогою, дверима і (або) люком і повинні бути дос­тупні тільки для санкціонованих осіб (технічне обслуговування, інспекція і аварійні роботи).

Машинне або блочне приміщення не повинні використовувати для цілей інших, крім ліфтів. У них не повинні знаходитися кабелі або пристрої, інші чим для ліфта.

У цих приміщеннях можуть бути:

  1. механізми для обслуговування ліфтів або ескалаторів;

  2. обладнання для кондиціювання або обігрівання цих приміщень, за винятком обігрівання па­ром і обігріванням гарячою водою під високим тиском;

  3. пожежні детектори або вогнегасники з високою робочою температурою, потрібні для елект­рообладнання, стабільними у тривалому збереженні і адекватно захищені від випадкового удару.

    1. Відхиляючі блоки можуть бути встановлені вгорі шахти, за умови, що вони розташовані поза захистом даху кабіни і що огляди, випробовування і обслуговування можна проводити з даху кабіни або ззовні шахти в повній безпеці.

    2. Якщо машинне приміщення є не прилеглим до шахти, гідропривод і електропривод, що містяться в машинному приміщенні повинні мати з'єднання з шахтою ліфта через установлений трубопровід, або жолоб, або окрему секцію з трубопроводом або жолобом, спеціально призначену для цього (див. 12.3.1.2).

  1. Доступ

    1. Доступ у середину машинного або блочного приміщення повинен:

  1. належним чином освітлюватися постійною арматурою електричного освітлення;

  2. бути зручним для використовування в повній безпеці у будь-яких обставинах без необхід­ності входу в приватну власність.

  1. Безпечний доступ у машинне і блочне приміщення повинен бути забезпечений для об­слуговуючого персоналу. Бажано, щоб це здійснювалося по сходах. Якщо немає можливості вста­новити сходи, треба застосовувати приставні драбини, що задовольняють таким вимогам:

  1. доступ у машинне і блочне приміщення не повинен бути розташований вище 4 м від рівня доступності сходів;

  2. приставні драбини повинні бути прикріплені до входу так, щоб вони не могли пересуватися;

  3. драбини, що перевищують висоту 1,50 м повинні в приставленому положенні утворювати кут до горизонталі від 65° до 75° і обов’язково повинні бути не слизькими або не перекидатися;

  4. внутрішня у світлі ширина драбини повинна бути не менше ніж 0,35 м, глибина сходинок повинна бути не менше ніж 25 мм, а у випадку вертикальних драбин відстань між сходинками і стіною за драбиною повинна бути не менше ніж 0,15 м; сходинки повинні бути розраховані на навантажен­ня 1500 Н;

  5. поруч із верхнім кінцем драбини повинна бути щонайменше одна опора для руки на легко­доступній відстані;

  6. навколо драбини, у межах горизонтальної відстані до 1,50 м, ризик вільного падіння з висо­ти драбини повинен бути відвернений.

  1. Конструкція та устатковання машинного приміщення

    1. Механічна міцність, поверхня підлоги

      1. Машинні приміщення повинні бути побудовані так, щоб вони витримували навантажен­ня і зусилля, яким вони будуть звичайно піддаватися.

Вони повинні бути споруджені з міцного матеріалу, що не сприяє утворенню пилу.

    1. Підлоги приміщення повинні бути з неслизького матеріалу, тобто із накиданого товстим шаром залізобетону, рифленого заліза.

  1. Розміри

    1. Розміри машинного приміщення повинні бути достатні для забезпечення безпечних умов роботи з обладнанням, особливо з електрообладнанням.

Зокрема на робочому місці повинна бути забезпечена вільна висота не менше ніж 2 м і:

  1. вільна горизонтальна площа перед панелями керування і корпусами. Цю площу визначають як:

  1. глибина, виміряна від зовнішньої сторони стіни приміщення, не менше ніж 0,70 м;

  2. ширина, більша з таких розмірів: 0,50 м або повна ширина корпусу або панелі;

  1. вільна горизонтальна площа не менше ніж 0,50 м х 0,60 м для технічного обслуговування і огляду рухомих частин у точках, де це необхідно і, якщо потрібно, для ручної аварійної роботи (12.9).

  1. Вільна висота для руху повинна бути не менше ніж 1,80 м.

Доступ до вільних просторів, зазначених у 6.3.2.1, повинен мати ширину не менше ніж 0,50 м. За відсутності рухомих частин, цей розмір може бути зменшений до 0,40 м.

Повну висоту для пересування визначають до нижньої частини даху і вимірюють від:

  1. підлоги площі доступу;

  2. підлоги робочої площі.

    1. Над обертовими частинами машини повинна бути вільна відстань на вертикалі не мен­ше ніж 0,30 м.

    2. Якщо підлога машинного приміщення має декілька рівнів із різницею у висоті більше ніж 0,50 м, машинне приміщення повинно бути забезпечено сходовим маршем або східцями з по­ручнями.

    3. Якщо підлога машинного приміщення має будь-які заглиблення більше ніж 0,50 м гли­бини і менше ніж 0,50 м ширини, або будь-які виїмки, вони повинні бути закриті.

  1. Двері і люки

    1. Вхідні двері повинні мати мінімальну ширину 0,60 м і мінімальну висоту 1,80 м. Вони не повинні відчинятися усередину приміщення.

    2. Доступ через двері люка для персоналу повинен забезпечувати прохід у світлі розміра­ми не менше ніж 0,80 м х 0,80 м.

Усі двері люка в закритому положенні повинні витримувати вагу двох осіб, кожного по 1000 Н у будь-якій точці площі 0,20 м х 0,20 м без залишкової деформації.

Двері люка не повинні відчинятися вниз, якщо вони не зв’язані з витяжною драбиною. Петлі, якщо вони є, повинні бути незнімного типу.

Якщо двері люка відчинені, повинно бути прийнято заходи проти падіння персоналу (наприк­лад, огородження).

  1. Двері або двері люка повинні бути обладнані замком із ключем, але які можна відчини­ти без ключа з середини приміщення.

Двері люка, що їх використовують тільки для подавання матеріалу, можна замикати тільки зсе­редини.

  1. Інші отвори

Розміри отворів у плиті і у підлозі приміщення повинні бути зведені до мінімуму для своїх цілей.

Щоб унеможливити падіння предметів через отвори, розташовані в верху шахти, включаючи отвори для кабелів, необхідно застосовувати патрубки, що б виступали над плитою або покриттям підлоги не нижче ніж 50 мм.

  1. Вентиляція

Машинне приміщення повинне мати відповідну вентиляцію. Якщо шахта вентилюється через машинне приміщення, це необхідно взяти до уваги. Сперте повітря з інших частин будинку не по­винне потрапляти в машинне приміщення. Двигуни і обладнання, а також електрокабелі тощо по­винні бути якнайкраще захищені від пилу, шкідливого випару і вологи.

  1. Освітлення і розетки

Машинне приміщення повинне бути забезпечене постійним електричним освітленням, як пра­вило, не менше ніж 200 люксів на рівні підлоги. Підводка цього освітлення повинна відповідати 13.6.1.

Для освітлення приміщення вимикач повинен бути розташований усередині поблизу входу на відповідній висоті.

Повинно бути встановлено не менше однієї розетки (13.6.2).

  1. Переміщення устатковання

У стелі або на балках повинно бути встановлено одну або більше металевих опор або гаків із вказівкою безпечного робочого навантаження (15.4.5), зручно розташованих для піднімання важкого обладнання (див. 0.2.5 і 0.3.14).

  1. Конструкція та устатковання блочного приміщення

    1. Механічна стійкість, поверхня підлоги

      1. Блочні приміщення повинні мати таку конструкцію, щоб вони могли протистояти наван­таженням і зусиллям, яким вони звичайно піддаються.

Вони повинні бути з міцних матеріалів, що не сприяють утворенню пилу.

    1. Підлоги блочних приміщень повинні бути із неслизьких матеріалів, тобто, негладкого бетону, рифленого заліза.

  1. Розміри

    1. Розміри блочного приміщення повинні бути достатніми для забезпечення простого і безпечного доступу обслуговуючого персоналу до всього обладнання.

Застосовують вимоги 6.3.2.1 Ь) і 6.3.2.2, пропозиція два і три.

    1. Висота до стелі повинна бути не менше ніж 1,50 м.

      1. Над блоками повинен бути вільний простір не менше ніж 0,30 м.

      2. Якщо в блочному приміщенні є панелі керування або шафи з електричними пристро­ями, повинні виконуватися вимоги в 6.3.2.1 і 6.3.2.2 для цих приміщень.

  1. Двері і люки

    1. Вхідні двері повинні мати ширину мінімум 0,60 м і висоту мінімум 1,40 м. Вони не по­винні відчинятися усередину приміщення.

    2. Вхідні двері люка для персоналу повинні мати вхід у світлі не менше ніж 0,80 м х 0,80 м і повинні бути урівноважені.