Зазор між кришкою затискачів, якщо її виготовлено з металу, і верхньою поверхнею гвинтів, коли вони закріплюють дроти максимально допустимого перерізу, має бути не менше значень, наведе­них у таблиці 1.

Таблиця 1 — Зазор і шляхи спливу для колодки затискачів

Напруга фаза-земля, В

Мінімальні зазори, мм

Мінімальні шляхи спливу, мм

Не більше 50

0,8

1,2

100

0,8

1,4

150

1,5

1,6

300

3,0

3,2

600

3,5

6,3



Слід також дотримувати вимоги щодо випробування імпульсною напругою (див. 5.4.6.2).

  1. Стійкість до нагрівання та займання

Колодка затискачів, кришка затискачів і корпус реле часу повинні забезпечувати необхідний за­хист від пожежі. Вони не повинні займатися через теплове перевантаження піднапругових частин, що контактують з ними. Щодо випробування див. 5.2.4.

  1. Захист від проникнення пилу та води

Реле часу повинно відповідати ступеню захисту ІР51, наведоному в стандарті ІЕС 60529, але без усмоктування в реле часу.

  1. Циферблати

Для реле часу з аналоговими циферблатами (шкалами):

  • напрямок обертання циферблатів має бути показано стрілками;

  • годинний циферблат, якщо він є, повинен бути таким, щоб давав змогу зчитувати до най­ближчої хвилини;

  • у разі потреби, години на добовому циферблаті та дні на тижневому циферблаті слід за­значати різними кольорами;

  • усі відмітки мають бути незмивними та легко читатися.

  1. Дисплей

  • реле часу з цифровим дисплеєм:

  • дисплей має легко читатись. Якщо один і той самий дисплей використовують для подання різних величин, то має бути якийсь код або вказівка щодо ототожнення всіх величин;

  • час подання на дисплеї кожної величини має бути принаймні 6 с.

  1. Установлювання

На добовому циферблаті чи дисплеї встановлювання слід регулювати так, щоб дійсний час перемикання не відрізнявся від установленого часу більше ніж на ± 7,5 хв. Треба уможливити про­тягом 60 хв проведення двох послідовних операцій перемикання.

На тижневому циферблаті чи дисплеї встановлювання слід регулювати так, щоб дійсний час перемикання не відрізнявся від установленого часу більше ніж на ± 60 хв.

На річному циферблаті чи дисплеї встановлювання слід регулювати так, щоб дійсний час пе­ремикання не відрізнявся від установленого часу більше ніж на ± 2 дні.

Початкову точку операції перемикання лічильника з індикатором максимуму навантаження слід регулювати вручну, якщо її не встановлено автоматично на добовому циферблаті. Якщо реле часу з цифровим дисплеєм має кварцове регулювання, то цю початкову точку операції треба відрегулю­вати до цілого числа годин на дисплеї.

  1. Марковання реле часу

Марковання має легко читатися без зняття кожуха.

  1. Паспортна табличка

На кожному реле має бути, за потреби, така інформація:

  1. позначка «Реле часу»

  2. назва виробника чи фірмовий знак і, у разі потреби, місце виготовлення;

  3. познака типу;

  4. серійний номер та рік виготовлення;

  5. номінальна напруга живлення (С/п);

  6. номінальна частота (fn);

  7. номінальна напруга вимкнення (Uc);

  8. номінальний струм вимкнення (/с);

  9. час інтегрування перемикача з індикатором максимуму навантаження (fm) і час затримання (f0) або, якщо їх регулюють, діапазон регулювання;

  10. робочий резерв;

  11. максимум загального змінного струму вихідного елемента (/tot) (якщо це значення менше за суму номінального струму відключення на всіх вихідних перемикачах реле часу);

  1. ) місце для дати замінення батареї;

ш

□ для реле часу в ізоляційному корпусі захисного

) символ у формі подвійного квадрата класу II.

Реле часу має бути ототожнено без його кожуха, принаймні за його серійним номером.

  1. .2.12.2 Марковання схем з'єднання та затискачів

На кожному реле часу потрібно незмивно позначити схему з’єднання. Дозволено позначати схему з’єднання ідентифікаційним рисунком відповідно до національного стандарту.

Якщо затискачі реле часу помарковано, то це марковання повинно бути відображене на схемі.

  1. .2.13 Спеціальні вимоги до кварцових реле часу

Кварцові реле часу повинні мати точки електричного доступу для перевірки частоти часового елемента.

  1. Кліматичні умови

    1. Діапазон температури

Діапазон температури реле часу має бути таким, як зазначено в таблиці 2. Значення базують­ся на стандарті ІЕС 60721-3-3, таблиця 1, за винятком т) Конденсація та р) Утворення льоду. Ви­пробування див. у 5.3.

Таблиця 2 — Діапазон температури

Робочі умови

-10 °С до+ 45 °С

Граничний робочий діапазон

- 20 °С до + 55 °С

Граничний діапазон для зберігання та транспортування

- 25 °С до + 70 °С

Примітка 1. Для спеціального застосування можна використовувати інші значення температури відповідно до договору на купівлю.

Примітка 2. Зберігати та транспортувати реле часу за граничної температури цього діапазону температури — не більше ніж 6 год.

Примітка 3. Граничний діапазон для зберігання та транспортування може бути неприйнятним для батарей живлення. У такому разі прийнятну температуру має бути чітко помарковано на реле часу.



  1. Відносна вологість

Реле часу повинно мати таку конструкцію, яка дала б змогу працювати в умовах відносної вологості, наведених у таблиці 3. Комбіновані випробування щодо температури та вологості див. у 5.3.3.

Таблиця 3 — Відносна вологість

Середнє річне значення

< 75 %

ЗО днів, звичайно протягом одного року

95 %

Випадково в інші дні

85%



Границі відносної вологості як функція температури повітря навколишнього середовища пока­зано у додатку А (обов’язковому).

  1. Електричні вимоги

    1. Споживана потужність

Активна та реактивна потужність, яку споживає реле часу за стандартних умов (див. додаток В), повинні бути меншими або дорівнювати таким значенням:

З Вт, 5 В ■ А — індуктивна або 25 В • А — ємнісна.

Ці значення можна перевищувати на короткий термін під час змінення стану перемикача.

  1. Діапазон напруги

Таблиця 4 — Діапазон напруги

Допустимі робочі умови

Від 0,9 L/n до 1,1 Un

Граничний робочий діапазон

Від 0,0 Un до 1,15 Un

Примітка. Якщо напруга живлення менша за 0,8 Un протягом часу, що перевищує робочий резерв, то може знадобитись перерегулювання реле часу.



  1. Діапазон частоти електроживлення

Реле часу має бути розраховано на номінальну частоту електроживлення 50 Гц або 60 Гц. Реле часу повинно працювати правильно у разі всіх значень частоти, які в 0,98 — 1,02 рази відрізняють­ся від номінальної частоти електроживлення.

  1. Вплив тривалих перерв у поданні напруги живлення

У разі переривання напруги живлення, яке не перевищує робочий резерв, реле часу повинно зберігати час у межах приписаної точності (див. 4.5). Якщо відновлено подавання напруги, перемикач(і) повинен(-ні) перебувати в позиції, що відповідає його(їх) установці(-кам).

  1. Робочий резерв

Мінімальний робочий резерв має становити 36 год.

Максимальний час відтворення повинен бути у три рази більшим за величину робочого резерву.

  1. Строк служби батареї

Якщо робочий резерв забезпечує акумуляторна батарея, то її термін використання повинен бути принаймні п’ять років за нормальних робочих умов.

Якщо робочий резерв забезпечує батарея гальванічного елемента, вона повинна забезпечува­ти робочий резерв протягом принаймні 10000 год протягом п’яти років після її підключення.

  1. Номінальна напруга розмикання (UJ

Перемикач або перемикачі має бути розраховано на номінальні напруги розмикання, наведені в таблиці 5, і правильно працювати до досягнення значень напруги, що перевищують в 1,15 разів ці номінальні напруги.

Таблиця 5 — Номінальна напруга розмикання

Номінальна напруга розмикання

ЗО В постійного струму

120 В

230 В

400 В



Номінал ЗО В постійного струму застосовують тільки до перемикачів, використовуваних для контролю малопотужних систем. Робочий діапазон такого перемикача становить від 12 до 34,5 В постійного струму. Ці перемикачі можуть бути електромеханічними або електронними та застосо­вуватись тільки щодо постійного струму.

  1. Номінальна сила струму розмикання (IJ

Перемикач або перемикачі, номінальну силу струмів яких вибирають з таблиці 6, повинні без­перервно проводити чи переривати вибрані струми за напруги 1,15 Uc. Ця таблиця стосується перемикачів, що переривають струм принципових схем.

Для перемикачів лічильників з індикатором максимального навантаження розривну здатність обмежують максимальною величиною 1 А з коефіцієнтом потужності coscp = 0,5 у разі зсуву фаз.

Таблиця 6 — Номінальна сила струму розмикання

Застосування

Перемикач малопотужного кола керування

Керувальні вимикачі навантаження

Номінальна сила струму розмикання /с (А)

0,03

2

10

16

25

31,5

40

80

Лінійне омічне навантаження cosip = 1: Струм (А)


2

10

16

25

31,5

40

80

Індуктивне навантаження coscp = 0,4: Струм (А)


1

5

8

10

10

10

10

Сила постійного струму (А)

0,03



ЗО мА постійного струму застосовують тільки до перемикачів, які використовують для керування малопотужними схемами. їх можна застосовувати з навантаженням номінальної напруги розмикан­ня максимум ЗО В. Ці перемикачі можуть бути електромеханічними чи електронними та застосову­ватись тільки щодо постійного струму.

У стані ввімкнення малопотужні вимикачі за постійного струму ЗО мА повинні спричинювати падіння напруги не більше ніж на 1 В.

У стані вимкнення малопотужні електронні вимикачі характеризуються наявністю сталої сили струму максимум 0,2 мА за напруги 34,5 В (1,15 Uc).

  1. Кількість операцій вихідного елемента

Кожний вихідний елемент повинен бути здатним правильно виконувати 30000 операцій в умо­вах омічного навантаження або 30000 операцій в умовах індуктивного навантаження, як зазначено в 4.4.5, або 75000 операцій без навантаження. Відповідність перевіряють випробуваннями щодо кожного з трьох видів навантаження (див. 5.4.3).

Контакти перемикача із зазначенням максимального навантаження (або його статичного еквівалента) повинні витримувати 400000 операцій перемикання за 20 В А і за коефіцієнта потужності 0,5, коли найкоротший період програмованого інтегрування становить 15 хв. Кількість операцій по­винна зростати прямо пропорційно у разі скорочення періоду (тобто 600000 операцій для періоду інтегрування 10 хв або 1200000 — для 5 хв).

  1. Режим короткого замикання вихідного елемента

Режим короткого замикання мають визначати через характеристики плавкого запобіжника жив­лення з тим, щоб:

  1. у разі припустимого струму короткого замикання середнього квадратичного значення 7 кА та коефіцієнта потужності 0,5 він убезпечував зовнішнє оточення реле часу і в усіх випадках забезпе­чував захист від непрямого контакту;

  2. у разі припустимого струму короткого замикання середнього квадратичного значення 3 кА та коефіцієнта потужності 0,8 вихідний елемент продовжував роботу з обумовленими характеристиками.

  • кожному разі характеристики плавкого запобіжника живлення потрібно узгоджувати.

Захист від непрямого контакту треба також забезпечувати після короткого замикання від дже­рела з припустимою силою струму середнього квадратичного значення 7 кА, який проходить крізь плавкий запобіжник живлення в кількості, що відповідає номінальній силі струму вимкнення.