1. якщо використовують кільцеву прокладку, сила впливає на поверхню обмеженою лінією, що проходить через внутрішні краї болтів;

  2. якщо використовують кільце круглого перерізу або плоске ущільнення, сила впливає на поверхню до середньої лінії кільця круглого перерізу або плоского ущільнення.

  1. Водовідведення

Водяний сигнальний клапан повинен бути обладнаний з’єднанням для зливу води з корпусу ниж­че запірного пристрою, якщо клапан встановлюють у положення, визначене або рекомендоване поста­чальником. Мінімальний номінальний розмір повинен складати 20 мм.

  1. Запірний пристрій

    1. Доступ із метою технічного обслуговування

Слід передбачати можливість доступу до рухомих деталей і можливості зняття запірного пристрою.

Примітка 1. Незалежно від обраного способу доступу повинно бути можливим швидке технічне обслуговування однією лю­диною з персоналу за мінімального часу простою системи.

Примітка 2. Усі деталі, які зазвичай демонтують під час технічного обслуговування, повинні бути сконструйовані так, щоб їх неможливо було зібрати невірно, без проведення зовнішнього візуального перевіряння під час введення в експлуатування во­дяного сигнального клапана.

Примітка 3. Усі змінні деталі, за винятком сідла клапана, потрібно демонтувати і знову монтувати з використовуванням зви­чайних інструментів.

  1. Запирання

Запірна дія водяного сигнального клапана повинна у всіх передбачених положеннях підтримува­тися силою тяжіння, тобто запірний пристрій під час випробовування відповідно до С.1, у разі закін­чення протікання води, повинен опускатися на сідло.

Примітка. Для забезпечення повного і належного герметичного запирання можна застосовувати пружини.

  1. Стомленість пружин та діафрагм

Пружини та діафрагми не повинні ламатися або розриватися протягом 50000 циклів нормальної роботи під час випробовування відповідно до додатка D.

  1. Стійкість до пошкодження запірного пристрою

У відкритому положенні запірний пристрій повинен обмежуватися міцним упором. Після випробо­вування відповідно до Е.1 і Е.2 деталі запірного пристрою водозаповненого вузла керування не повинні бути пошкоджені, скручені або зігнуті.

    1. Матеріали для ущільнювальних кілець і поверхонь прилягання

      1. Ущільнювальні кільця повинні бути виготовлені з бронзи, латуні, монель-металу, неіржавкої сталі, титану або матеріалів, які мають хоча б еквівалентні фізичні, механічні та корозійностійкі влас­тивості.

      2. Поверхні прилягання контактувальних частин, які обертаються або ковзають одна віднос­но одної, повинні бути виконані з бронзи, латуні, монель-металу, неіржавкої сталі, титану або немета­левих матеріалів. Цієї вимоги можна досягти застосуванням втулок або вкладишів.

  1. Неметалеві елементи (за винятком прокладок та ущільнювачів)

Неметалеві елементи після описаного в додатку F старіння не повинні мати тріщин, а водяний сигнальний клапан під час випробовування відповідно до С.1 і додатка J повинен задовольняти вимоги до пропускної спроможності і герметичності відповідно до 4.10.1 і 4.12. Неметалеві поверхні будь-яких контактних частин, які обертаються або ковзають одна відносно одної повинні також відповідати вимо­гам щодо робочих характеристик пункту 4.13.2 під час випробовування відповідно до Е.2.

  1. Елементи запірного пристрою

    1. У стані готовності під час випробовування водозаповненого вузла керування відповідно до С.1 не повинно бути витоків води.

Примітка. Ущільнювальні поверхні клапана повинні протистояти зношеності, неправильному поводженню, навантаженням тиском і пошкодженням трубною окалиною або сторонніми речовинами, які знаходяться у воді.

    1. Ущільнення з еластомерів або інших еластичних матеріалів під час випробовування відпо­відно до додатка G не повинно призводити до злипання ущільнювальних поверхонь.

  1. Зазори

Примітка 1. Зазори необхідні між рухомими елементами, а також між рухомими та нерухомими елементами, для того щоб корозія або сторонні частки усередині водяного сигнального клапана не змінювали швидкість спрацювання або не спричиняли відмови у роботі.

Примітка 2. Якщо передбачено внутрішній або зовнішній компенсаційний пристрій, то він повинен бути такий, щоб не могли накопичитися відкладення або осад у кількості, яка заважає належному спрацюванню, та між рухомими деталями повинен бути достатній проміжок для забезпечення правильної установки головного та допоміжного клапанів.

    1. Радіальний зазор (див. рисунок 1а)) між запірним пристроєм і внутрішньою стінкою корпу­су в будь-якому положенні, крім положення повного відкривання, повинен бути не менше ніж 12 мм, якщо корпус зроблений з чавуну, або 6 мм, якщо корпус і запірний пристрій зроблені з кольорового металу, неіржавкої сталі або з комбінації цих матеріалів.

    2. Діаметральний зазор (див. рисунок 1b)) між внутрішніми кромками ущільнювального кільця і металевими деталями запірного пристрою повинен становити в положенні запирання не менше ніж 3 мм.

    3. Усі проміжки запірного пристрою, в яких під сідлом клапана можуть затискатися частинки, повинні мати глибину не менше ніж 3 мм.

    4. Діаметральний зазор (див. рисунок 1b)) між будь-якими штифтами і вкладишами повинен бути не менше ніж 0,125 мм.

    5. Аксіальний зазор (t2 - Ц) (див. рисунок 1с)) між петлею тарілки клапана і сусідніми поверх­нями прилягання корпуса клапана повинен становити не менше ніж 0,25 мм.

    6. Будь-які напрямні деталі у корпусі головного клапана, які призначені для здійснення зворотно­поступальних рухів під час відкривання водяного сигнального клапана, повинні мати мінімальний діа­метральний зазор не менше ніж 0,7 мм у зоні, в якій рухомі деталі входять у нерухомі, і не менше ніж 0,05 мм у зоні, в якій у стані готовності рухома деталь постійно знаходиться в тривалому контактуванні з нерухомою деталлю.

    7. Будь-які втулки або вкладиші шарнірних штифтів запірного пристрою повинні мати достат­ню аксіальну відстань, щоб забезпечувати розмір А (див. рисунок 1с)) не менше ніж 1,5 мм, якщо де­талі, що поруч, зроблені не з бронзи, латуні, монель-металу, неіржавкої сталі, титану або корозійно за­хищеного металу Коли використовуються корозійно захищені металеві частини, вони не повинні мати видимих пошкоджень покриву, таких як здуття, розшарування, шелушіння або збільшення опору руху під час випробовування відповідно до додатка N.

  1. Робочі характеристики

    1. Параметри видавання сигналу тривоги та чутливості спрацювання

Під час проведення випробовування відповідно до С.1 перед та після випробовувань гідростатич­ним тиском відповідно до С.2 водозаповнений вузол керування повинен задовольняти такі вимоги:

  1. сигнал тривоги не повинен видаватися під час протікання води через клапан за витрати до 10 л/хв і тиску у системі водопостачання від 1,4 бар до значення розрахункового робочого тиску.

Примітка. Сигнал тривоги може видаватися під час протікання води через клапан за витрати більше ніж 10 л/хв за всіх зна­чень робочого тиску.

  1. сигнал тривоги повинен видаватися під час протікання води через клапан із витратою від 80 л/хв до 300 л/хв за робочого тиску від 1,4 бар до значення розрахункового робочого тиску. Водяні сигнальні клапани без камери сповільнення повинні ініціювати постійний режим функціювання механічних і елек­тричних пристроїв сигналізації через 15 с із моменту відкриття клапану. Водяні сигнальні клапани із камерою сповільнення повинні ініціювати постійний режим функціювання механічних і електричних при­строїв сигналізації в діапазоні від 5 с до 90 с із моменту відкриття клапана, ознакою чого є потік води з дренажного трубопроводу.

  2. у разі перекривання потоку води з водяного сигнального клапана повинен перекриватися дос­туп потоку води до пристроїв сигналізації.

  3. клапан повинен видавати наступні сигнали тривоги без додаткового втручання.

  4. водяний сигнальний клапан повинен забезпечувати тиск не менше ніж 0,5 бар на манометрі 4 (див. рисунок С.1) з урахуванням рівня розташування сигнального отвору, або виходу камери сповіль­нення, якщо вона передбачена, за робочого тиску 1,4 бар, коли приводять удію водосигнальний пристрій і електричний пристрій сигналізації.



с) Загальний аксіальний зазор = L2- L1t зазор,

„ . л L,-L2

Розмір =

Пояснення: 1 — запірний пристрій; 2 — корпус клапана; З — штифт; 4 — втулка.

Рисунок 1 — Зазори

Національна примітка

Пояснення до рисунка 1 виправлено у зв'язку з помилкою в EN 12259-2:1999/А1.

  1. із трубопроводу між водяним сигнальним клапаном або будь-яким клапаном вимкнення сигна­лізації і водосигнальним пристроєм вода повинна автоматично відводитися після кожного спрацювання.

  1. Стійкість зворотному потоку та деформації

Під час проведення випробовувань відповідно до С.2 водозаповнений вузол керування повинен витримувати без порушення герметичності, залишкової деформації або виходу з ладу елементів кон­струкції, внутрішній гідростатичний тиск, значення якого повинно відповідати подвійному значенню номінального робочого тиску, який прикладено до виходу вузла, за умови, що запірний пристрій зна­ходиться в закритому стані, а вхід вузла відкритий.

  1. Функціювання

Водяний сигнальний клапан повинен функціювати належним чином, без порушення регулювання і пошкоджень, за робочого тиску від 1,4 бар до значення номінального тиску під час проведення ви­пробовувань відповідно до С.1.

По завершенню кожного спрацювання водяний сигнальний клапан повинен автоматично встанов­люватися у вихідне положення.

  1. Диференційне відношення тисків

Відношення тиску у системі водопостачання до тиску у спринклерній трубопровідній мережі під час випробовування відповідно до С.З для тиску в системі водопостачання від 1,4 бар до розрахун­кового робочого тиску не повинно перевищувати 1,16:1, якщо вимірювання здійснюється в точці спра­цювання до вирівнювання тисків перед запірним пристроєм і за ним.

  1. Втрата тиску внаслідок гідравлічного тертя

Втрата тиску у водяному сигнальному клапані під час випробовування відповідно до додатка Н повинна складати не більше ніж 0,4 бар.

Примітка. Якщо втрата тиску складає більше ніж 0,2 бар, то його слід вказати на водяному сигнальному клапані (див. 6.2ІУ тому що ці клапани є такими, що обмежено використовуються. '

  1. Герметичність

Під час випробовування відповідно до додатка І не повинно бути витоків, залишкової деформації, пошкодження водяного сигнального клапана за внутрішнього гідростатичного тиску, що дорівнює по­двійному розрахунковому робочому тиску, прикладеному до входу і виходу клапан^за закритого запір­ного пристрою та відкритого сигнального отвору.

Національна примітка

У підрозділі 4.12 посилання на додаток J замінено посиланням на додаток І у зв’язку з помилкою в EN 12259-2.

    1. Зносостійкість

      1. Водяний сигнальний клапан і його рухомі деталі під час випробовування відповідно до Е.1 не повинні деформуватися, розриватися, розшаровуватися, відокремлюватися, зсуватися тощо.

      2. Водяний сигнальний клапан і його рухомі деталі під час випробовування відповідно до Е.2 не повинні за 1000 циклів змінного навантаження деформуватися, розриватися, розшаруватися, від­окремлюватися, зсуватися тощо.

  1. КОНСТРУКЦІЯ КАМЕРИ СПОВІЛЬНЕННЯ ТА РОБОЧІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

    1. Розрахунковий робочий тиск

Розрахунковий робочий тиск повинен бути не менше ніж 12 бар.

  1. Міцність

Під час проведення випробовувань відповідно до додатка К камера сповільнення повинна витри­мувати внутрішній гідростатичний тиск, значення якого становить не менше подвійного значення роз­рахункового робочого тиску, без порушень герметичності або пошкоджень.

  1. Фільтр

Необхідно використовувати фільтр камери сповільнення з діаметром отворів 6 мм або менше. Мак­симальний розмір отворів фільтру повинен бути не більше двох третіх найменшого діаметра трубопро­воду, що захищається фільтром. Загальна площа поперечного перетину отворів фільтра повинна ста­новити не менше значення, що відповідає двадцятикратному значенню площі трубопроводу, що захи­щається фільтром.

Примітка. Фільтр повинен бути виконаний зі стійкого до корозії матеріалу.

  1. Опора

Камера сповільнення повинна бути оснащена опорним пристроєм. Якщо в якості опорного при­строю використовують трубопровід, то в інструкції до камери сповільнення потрібно вказувати діаметр труби, що його використовують та її максимальну довжину.

  1. З’єднання

До складу камери сповільнення повинно входити з’єднання з номінальним розміром не менше ніж 20 мм для підімкнення пристроїв сигналізації.

Примітка. Будь-який клапан відімкнення сигналізації, який встановлюється між водяним сигнальним клапаном і камерою сповільнення, повинен бути виконаний так, щоб він міг фіксуватися у відкритому положенні. Повинна бути можливість візуально­го визначання відкритий або закритий клапан відімкнення сигналізації.