Функції секретаріату ТК покладають на організацію, що є юридичною особою — резидентом України.
Основні принципи та критерії створення технічного комітету стандартизації
ТК формують з урахуванням принципу представництва всіх заінтересованих сторін.
Сферу діяльності та об’єкти стандартизації ТК гармонізують зі сферою діяльності та об’єктами стандартизації відповідних ТК міжнародних і регіональних організацій стандартизації (дзеркальні ТК).
Забезпечують чітку розмежованість сфер діяльності та об’єктів стандартизації національних ТК, не допускаючи їх дублювання.
Якщо оргкомітет надає пропозиції щодо сфери діяльності та об’єктів стандартизації, які вже закріплено за існуючим ТК, HOC проводить аналіз діяльності такого існуючого ТК та його об’єктів стандартизації.
Якщо сфера діяльності та об’єкти стандартизації існуючого ТК відповідають сфері діяльності та об’єктам стандартизації відповідного ТК міжнародної або регіональної організації стандартизації (дзеркального ТК), HOC рекомендує членам оргкомітету отримати членство в існуючому ТК.
Якщо сфера діяльності та об’єкти стандартизації існуючого ТК не відповідають сфері діяльності та об’єктам стандартизації відповідного ТК міжнародної або регіональної організації стандартизації (дзеркального ТК), HOC рекомендує такому ТК вилучити цю сферу діяльності та відповідні об’єкти стандартизації.
Якщо сфера діяльності та об’єкти стандартизації існуючого ТК не відповідають сфері діяльності та об’єктам стандартизації відповідного дзеркального ТК міжнародної або регіональної організації стандартизації (дзеркального ТК), ТК має надати пропозиції HOC щодо вилучення цієї сфери діяльності та відповідних об’єктів стандартизації.
Довідкову інформацію щодо технічних органів міжнародних і регіональних організацій стандартизації наведено в додатку Д цього стандарту.
Основними критеріями для прийняття рішення про створення ТК є:
наявність суспільної потреби щодо виконання робіт з національної стандартизації;
відповідність сфери діяльності ТК та об’єктів стандартизації діяльності міжнародних та регіональних організацій стандартизації (дзеркальних ТК);
наявність організації, спроможної виконувати функції секретаріату ТК.
Якщо сфера діяльності та об’єкти стандартизації, запропоновані оргкомітетом, не відповідають сфері діяльності та об’єктам стандартизації жодного ТК міжнародних і регіональних організацій стандартизації (тобто немає дзеркальних ТК), за ТК закріплюють сферу діяльності та об’єкти стандартизації на підставі пропозиції оргкомітету і враховуючи інтереси заінтересованих сторін.
Попередній розгляд національним органом стандартизації пропозиції оргкомітету щодо створення технічного комітету стандартизації
HOC з метою залучення всіх заінтересованих сторін не пізніше ніж через два дні після отримання від оргкомітету пропозиції щодо створення ТК розміщує на офіційному веб-сайті відповідну інформацію (назву ТК, сферу діяльності, коди та назви об’єктів стандартизації згідно з ДК 004:2008 Український класифікатор нормативних документів (далі — ДК 004), пропозиції щодо членства у відповідних ТК міжнародних та регіональних організацій стандартизації).
У разі надходження упродовж 20 календарних днів пропозицій заінтересованих сторін щодо участі у роботі ТК, що створюється, HOC повідомляє про це оргкомітету не пізніше ніж через два дні після її надходження.
Оргкомітет має розглянути таку пропозицію, прийняти її або обґрунтовано відхилити та повідомити про це HOC.HOC повідомляє заінтересовану сторону про рішення оргкомітету щодо прийняття або відхилення пропозиції не пізніше ніж через два дні після надходження відповіді оргкомітету.
HOC проводить попередній розгляд пропозиції оргкомітету щодо створення ТК, враховуючи принципи й критерії, визначені в 7.2, та перевіряє:
комплектність пропозиції щодо створення ТК відповідно до додатків Б, В та Г цього стандарту;
відповідність пропозиції щодо створення ТК додаткам Б, В та Г цього стандарту.
HOC за результатом попереднього розгляду пропозиції оргкомітету щодо створення ТК у термін, що не перевищує ЗО календарних днів з дня її надходження:
готує проект рішення щодо створення ТК та визначення його сфери діяльності для розгляду керівною радою HOC;
повертає оргкомітету пропозицію щодо створення ТК на доопрацювання разом із супровідним листом, у якому зазначає встановлені невідповідності;
повертає оргкомітету пропозицію щодо створення ТК разом із супровідним листом, у якому зазначає мотиви її відхилення.
Пропозиції щодо розгляду керівною радою національного органу стандартизації проекту рішення національного органу стандартизації щодо створення технічного комітету стандартизації та визначення його сфери діяльності
Термін, у який керівник HOC має запропонувати керівній раді розглянути проект рішення HOC щодо створення ТК та визначення його сфери діяльності, не може перевищувати 60 календарних днів з дня надходження від оргкомітету пропозиції щодо створення ТК.
Якщо проект рішення щодо створення ТК та визначення його сфери діяльності схвалено керівною радою HOC, HOC готує відповідний наказ.
Видання наказу національного органу стандартизації щодо створення технічного комітету стандартизації
HOC у термін, що не перевищує п’ять робочих днів з дати схвалення керівною радою HOC проекту рішення щодо створення ТК та визначення його сфери діяльності, готує відповідний наказ, у якому зазначає:
мету створення ТК;
номер та назву ТК;
голову ТК, заступника голови ТК та секретаря ТК (ім’я, прізвище, посаду та назви організацій, які вони представляють);
організацію, на яку покладаються функції секретаріату ТК, із зазначенням її юридичної адреси;
перелік членів ТК (колективних та індивідуальних) за формою, наведеною в додатку Е цього стандарту;
структуру ТК за формою, наведеною в додатку Ж цього стандарту;
сферу діяльності та об’єкти стандартизації ТК за формою, наведеною в додатку И цього стандарту;
термін, до якого ТК має подати на затвердження HOC Положення про ТК.
Створеному ТК надають черговий реєстраційний номер.
Номер ТК, діяльність якого припинено, не надають іншому ТК.
Пропозиції оргкомітету щодо створення ТК, витяг з протоколу засідання керівної ради HOC про схвалення рішення щодо створення ТК та визначення його сфери діяльності, наказ HOC про створення ТК та визначення сфери його діяльності, інші документи, сформовані в процесі створення та діяльності ТК, становлять справу ТК, яку зберігають у HOC.
ОСНОВНІ ЗАСАДИ ДІЯЛЬНОСТІ ТЕХНІЧНОГО КОМІТЕТУ СТАНДАРТИЗАЦІЇ
Процедурні норми роботи технічного комітету стандартизації
Процедурні норми роботи ТК є елементом технічної діяльності, які забезпечують реалізацію повноважень і прав членів ТК засобами та способами, закріпленими у законодавстві та виробленими самостійно.
Основними процедурними нормами роботи ТК є:
консенсус. Консенсус передбачає вирішення суттєвих суперечливих питань та є важливою процедурною нормою і необхідною умовою для підготовки та прийняття рішень ТК.
З метою досягнення консенсусу рекомендовано приділяти достатньо часу для обговорення, проведення переговорів для розв’язання важливих технічних суперечностей.
Консенсус не означає одностайності.
Для досягнення консенсусу достатньо не менше ніж 2/3 голосів членів ТК, щоб прийняти певне рішення;
узгодженість дій членів ТК, що їх спрямовано на сумісне виконання завдань, характер яких визначається взаємною заінтересованістю членів ТК у забезпеченні технічної діяльності, та забезпечує їх координацію.
Повноваження технічного комітету стандартизації
До повноважень ТК належать.
участь у роботі відповідних ТК міжнародних і регіональних організацій стандартизації відповідно до положень цих організацій;
розроблення і погодження проектів національних НД згідно з ДСТУ 1.2 та ДСТУ 1.7;
участь у формуванні Програми робіт з національної стандартизації згідно з ДСТУ 1.8;
формування Програми роботи ТК відповідно до розділу 16;
перевірка і перегляд національних НД, розробниками яких вони є, згідно з ДСТУ 1.2;
погодження і надання пропозицій щодо скасування та відновлення дії національних НД згідно з ДСТУ 1.2;
надання роз’яснень щодо положень національних НД, об’єкти стандартизації яких належать до сфери діяльності відповідного ТК;
надання повідомлень торговим партнерам України щодо проектів національних НД згідно з ДСТУ 1.13.
ТК мають право:
створювати та вести фонди НД для інформаційного забезпечення своєї діяльності;
надавати науково-методичну і консультативну допомогу іншим суб’єктам стандартизації, користувачам національних НД та споживачам;
організовувати та проводити семінари, науково-практичні конференції тощо;
видавати і розповсюджувати власні інформаційні матеріали та документи, що стосуються його діяльності;
запитувати й одержувати в установленому порядку від Мінекономрозвитку України, інших центральних органів виконавчої влади та HOC інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього повноважень;
співпрацювати з іншими ТК, фізичними та юридичними особами незалежно від організаційно- правової форми та форми власності для виконання покладених на нього повноважень;
отримувати консультативну допомогу провідних науковців та фахівців.
ЧЛЕНСТВО В ТЕХНІЧНОМУ КОМІТЕТІ СТАНДАРТИЗАЦІЇ
До роботи в ТК залучають уповноважених представників органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання та їх громадських об’єднань, організацій роботодавців та їх об'єднань, наукових установ та навчальних закладів, науково-технічних та інженерних товариств (спілок), громадських організацій споживачів (об’єднань споживачів), інших громадських об’єднань, професійних спілок, провідних науковців і фахівців.
Членство в ТК є добровільним.
Кількість членів ТК не може бути менше ніж п’ять.
Члени ТК у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінекономрозвитку України, іншими нормативно- правовими актами, що регулюють відносини у сфері стандартизації, наказами HOC, Положенням про ТК, національними НД, що стосуються діяльності ТК, керівними та настановними документами міжнародних і регіональних організацій стандартизації.
Членство в ТК може бути колективне або індивідуальне.
Колективні члени беруть участь у роботі ТК через своїх уповноважених представників, які діють від їх імені.
Індивідуальними членами ТК можуть бути провідні науковці та фахівці, які бажають брати участь у роботі ТК та які діють від свого імені.Якщо термін уповноваження в ТК уповноваженого представника колективного члена ТК сплинув, колективний член ТК подає голові ТК заяву, в якій зазначає ім’я, прізвище, посаду особи, яку уповноважено брати участь у роботі ТК, й термін, на який її уповноважено.
Індивідуальний член кожні два роки подає голові ТК заяву, в якій зазначає ім’я, прізвище, місце роботи й посаду (у разі наявності) та повідомляє про бажання брати участь у роботі ТК.
Рішення щодо подальшого членства в ТК колективних членів ТК, які своєчасно не підтвердили повноваження уповноваженого представника в ТК, та індивідуальних членів ТК, які своєчасно не підтвердили свою участь у роботі ТК, приймають члени ТК голосуванням.
У разі дострокового припинення повноважень уповноваженого представника колективного члена ТК колективний член ТК подає голові ТК заяву про складення повноважень уповноваженого представника колективного члена ТК або інші обставини, що унеможливлюють виконання ним повноважень у ТК (звільнення з посади тощо), та в якій зазначає ім’я, прізвище, посаду особи, яку уповноважено брати участь у роботі ТК, та термін, на який її уповноважено.
Нові колективні та індивідуальні члени ТК, які мають наміри брати участь у роботі діючого ТК, мають повідомити про цей намір ТК.
Організація, яка має на меті стати колективним членом ТК, подає заяву, в якій зазначає, що вона має на меті брати участь у роботі ТК, а також зазначає ім’я, прізвище, посаду особи, яку уповноважено брати участь у роботі ТК, й термін, до якого її уповноважено брати участь у роботі ТК.
Індивідуальний член, який має на меті стати членом ТК, подає заяву, в якій зазначає, що має на меті брати участь у роботі ТК, а також зазначає своє ім’я, прізвище, місце роботи та посаду (у разі наявності) й термін, до якого він передбачає брати участь у роботі ТК.
Рішення щодо прийняття нового члена до складу ТК ухвалюють члени ТК голосуванням.
Рішення про прийняття нового члена до складу ТК члени ТК ухвалюють, враховуючи вимоги цього стандарту.