1. Привод коліс (за винятком транспортування по шосе)

Шасі має бути оснащено гальмівним пристроєм, який забезпечує зупинення та утримання щог­лової робочої платформи нерухомою за будь-якого стану ґрунту, навіть у разі найнесприятливішого поєднання дії горизонтальної швидкості за умови щонайбільшого допустимого нахилу, які визначені виробником. Гальмівний пристрій має перебувати в стані роз'єднання та утримуватися у ньому лише від керованої дії. За інших умов гальмівний пристрій має забезпечити автоматичне припинення будь- якого руху. Робота гальмівного пристрою не повинна залежати від енергопостачання.

Межі значень показників пришвидшення та сповільнення конструкції визначає виробник. Має бути передбачена можливість розблокування коліс перед буксуванням MCWP.

Для рейкових шасі має бути передбачений запобіжний пристрій для безпечного зупинення робо­чої щоглової платформи в межах її пересування.

Якщо осі є знімними, шасі має бути обладнано запобіжними фіксаторами для надійного їх закрі­плення у разі, коли їх будуть використовувати.

  1. Аутригери

Аутригери мають забезпечити надійне підтримання щоглової робочої платформи за будь-якого її навантаження, а також за максимальних кутів нахилення платформи в її робочому стані, що передба­чено виробником.

Основа аутригерів має бути сконструйована так, щоб дозволяла їхнє нахилення в усіх напрямках на величину, яка дорівнює максимальному куту нахилення платформи, визначеному виробником, збільшеному на 10°.

Настанова з експлуатування має містити інформацію щодо тиску на ґрунт, що спричиняють ос­нови аутригерів, яка має бути чітко позначена на аутригері.

Рух балок аутригерів має бути обмеженим механічними обмежниками, які також дають змогу фіксувати їх щонайменше в крайніх положеннях.

Аутригери мають бути сконструйовані та виготовлені так, щоб унеможливити будь-який несанкці­онований рух.

Будь-який аутригер, обладнаний гідравлічною системою, має бути оснащений клапаном, встанов­леним безпосередньо на циліндрі, який витримує навантаження. Цей клапан, наприклад керований оборотний клапан або клапан керування гальмами має запобігти непередбаченому витіканню рідини в гідравлічній системі навіть у разі ушкодження трубопроводу або шланга. Закриття цього клапана не повинно спричинювати небезпечну ситуацію.

Аутригери, які мають силовий привод, повинні бути оснащені пристроєм захисту, який має запо­бігати їх висуванню, поки щоглова робоча платформа не буде перебувати у заданому положенні.

Аутригери, що працюють на постійному пневматичному тиску, не потрібно використовувати для підтримання робочої щоглової платформи під час роботи.

У разі використання центральних опор для підтримання безпосередньо під щоглами, треба дотри­муватися вимог, викладених у цьому пункті.

  1. Жорсткий буксир

У разі, коли жорсткий буксир не використовують і він залишається в піднятому стані, має бути передбачений запобіжний пристрій, що діє автоматично і який би утримував жорсткий буксир у цьому стані. Несанкціоноване змінення стану жорсткого буксиру має бути унеможливлено.

Конструкція жорсткого буксира та пристрою керування напрямками переміщення мають бути та­кими, щоб запобігти небезпеці травмування користувача під час роботи.

  1. Попереджувальне марковання

Аутригери, механічні обмежники та Інші частини базової рами або шасі, які виступають за межи основної конструкції робочої щоглової платформи, мають бути чітко позначені з використанням попе­реджувальних кольорів.

  1. Конструкція щогли

    1. Загальні вимоги

Детальний огляд рейки та засобів її прикріплення має бути можливим без демонтування.

  1. Рейки

Рейки мають бути надійно прикріпленні до щогли. З’єднання між суміжними конструктивними еле­ментами рейки мають бути точно виставлені для унеможливлення ненадійного зачеплення або по­шкодження зубчастого з’єднання.

  1. Точки прикріплення натяжного елемента

Якщо MCWP складена з окремих підтримувальних конструктивних елементів, то ці елементи (секції конструкції) мають бути сконструйовані так, щоб точки прикріплення натяжного елемента були розташовані через визначені (відповідні) інтервали. Вимоги щодо точок прикріплення натяжного еле­мента мають відповідати 5.1.

  1. Марковання

Усі конструктивні елементи повинні мати марковання, яке має містити інформацію щодо іденти­фікаційного або серійного номера, що дозволяє визначити дату виготовлення.

  1. Конструкції щогли залежно від монтажу

Під час монтування щогли потрібно використовувати ефективні засоби, які б гарантували, що в конструкції використані саме ті конструктивні елементи, які можуть бути з'єднані разом.

Щогла має бути сконструйована так, що навантаження на її конструктивні елементи має бути рівномірно розподілено і не спричинювало перекосу щогли.

У разі використання вертикальних конструктивних елементів щогли як напрямних для роликового пристрою рами приводу, з’єднання суміжних конструктивних елементів мають забезпечити безпе­рервність його руху.

MCWP з щоглами, які мають нахил від вертикального положення, мають бути оснащені при­строєм, який автоматично забезпечує механічну фіксацію щогли в робочому положенні. До того часу, поки фіксатор щогли перебуває в робочому стані, рух робочої щоглової платформи потрібно унемож­ливити.

  1. Натяжний елемент щогли

    1. Загальні вимоги

Якщо висота змонтованої MCWP перевищує максимальну робочу висоту, визначену виробником, має бути встановлений обмежувач поперечного переміщення суміжних окремих підтримувальних кон­структивних елементів. Цей обмежувач, як правило, являє собою натяжний елемент, що встановлю­ють з певним інтервалом між щоглою та підтримувальними конструктивними елементами.

  1. Вимоги до конструкції

Конструкція натяжних елементів, які мають бути зібрані вручну за допомогою інструментів, по­винна забезпечити певний ступінь регулювання в межах гранично допустимої відстані між щоглою та підтримувальними конструктивними елементами. Вони мають створювати достатній опір крутінню щогли.

  1. Кріплення до підтримувальних конструктивних елементів

Кріплення натяжних елементів щогли до підтримувальних конструктивних елементів мають витри­мувати всі зусилля, що виникають в робочому та неробочому стані щоглової робочої платформи.

Настанова з експлуатування має містити достатньо інформації для розрахунку зусилля на підтримувальні конструктивні елементи.

  1. Робоча платформа

    1. Загальні вимоги

      1. Під час переміщування робочої платформи з номінальним навантаженням та зважаючи на інші зусилля, що впливають на процес переміщування за нормальних умов роботи, робоча платфор­ма має залишатися в горизонтальному положенні. Нахилення робочої платформи не повинно переви­щувати ± 2°. У разі виникнення позаштатних ситуацій, таких як використання аварійних засобів відпо­відно до 5.5 та виходу з ладу пристрою підіймання/опускання відповідно до 5.6, максимально допустиме нахилення робочої платформи не повинно перевищувати ±5°.

      2. Люки на робочій платформі мають бути надійно закріплені та не повинні відчинятися вниз.

      3. Матеріал підлоги платформи має бути таким, щоб була вилучена можливість зісковзу­вання. Поверхня підлоги має бути такою, щоб її легко було чистити і повинна мати власну дренажну систему. Жоден отвір в підлозі або зазор між підлогою та упорами для ніг або будь-якими доступними затворами (наприклад, люка) не повинен за розмірами (діаметром) перевищувати 15 мм. Настил підлоги робочої платформи має бути надійно закріплений. Будь-який подовжувач платформи має бути придатним для закріплення настилу підлоги.

      4. Підлога робочої платформи має без залишкової деформації витримувати статичне наван­таження не менше ніж 200 кг, яке зосереджене на найменш сприятливій площі, розміром (0,1 х 0,1) м.

      5. Усі висувні подовжувані основної платформи мають бути надійно закріплені, щоб унемож­ливити їх випадковий рух. Подовжувані повинні мати чітко позначене обмеження їхнього щонайбіль­шого висування.

      6. Висувні подовжувані платформи можуть бути вище або нижче основного рівня платформи і відстань між рівнями має бути не більшою ніж 0,5 м.

    2. Огородження

      1. Основна платформа та висувні подовжувані платформи мають бути оснащені по периметру огороджувальними поручнями та низьким огороджувальним бортом, які мають бути надійно закріплені.

      2. Основні поручні мають бути розташовані з усіх боків платформи та висувних подовжувачів платформи, крім сторони з боку стіни (див. 5.3.2.3 та таблицю 8), на висоті щонайменше 1,1 м над поверхнею підлоги та мати проміжні поручні, розташовані на висоті не більше ніж 0,5 м від основного поручня платформи або від огороджувального борту, який має висоту 0,15 м.

      3. Висота поручнів з боку стіни залежить від відстані між платформою, що горизонтально розташована, та стіною. Висоту поручнів залежно від відстані між платформою та стіною наведено нижче і вона має відповідати вимогам 7.1.2.12, рисунка 9 та таблиці 8:

  1. поручні заввишки 1,1м відповідно до вимог 5.3.2.2;

  2. поручні заввишки 0,7 м (без проміжних поручнів, але з низьким огороджувальним бортом);

  3. огороджувальний борт заввишки 0,15 м.

  1. Конструкція поручнів має забезпечувати зосереджене фізичне зусилля 300 Н для кожної людини, що має доступ на платформу, і яке діє в горизонтальному напрямку від людини з інтерва­лом 0,5 м.

Конструкція поручнів має також забезпечувати навантаження 100 кг, яке діє вертикально на їхню верхню частину в найбільш несприятливій стійкості (усталеності) платформи, але не разом з гори­зонтальним навантаженням.

    1. Ланцюги чи канати не потрібно використовувати як поручні.

    2. Висота поручнів основної платформи та її висувних подовжувачів з боку, що прилягає до щогли, має бути щонайменше 2 м, щоб унеможливити доступ до щогли. Безпечні відстані мають відповідати вимогам EN 294.

    3. Платформи мають бути оснащені пристроєм для запобігання пересуванню робочої плат­форми разом з її подовжувачем у разі, коли висувні подовжувані розташовані між щоглою і будівлею.

    4. Якщо рівень подовжувана платформи не співпадає з рівнем основної платформи, то про­міжок між рівнями має бути захищений щонайменше низьким огороджувальним бортом заввишки не нижче ніж 0,15 м, який розташовано на нижньому рівні.

    5. У разі необхідності зняття нерухомих огороджувальних поручнів (наприклад, у разі техніч­ного обслуговування), вони мають залишатися прикріпленими до частин огородження чи до платформи.

  1. Доступ до робочої щоглової платформи

    1. Доступ до платформи мають забезпечувати щонайменше один рухомий елемент огорожі (двері, хвіртка), який має відчинятися всередину. Конструкція всіх рухомих елементів огорожі має за­безпечувати їхнє автоматичне закривання або мати блокувальний пристрій, що унеможливлює екс­плуатування робочої платформи поки рухомий елемент огорожі відчинений. Довільне відчинення рухомого елементу огорожі має бути унеможливлено. Ланцюги чи канати не потрібно використовувати як рухомий елемент огорожі.

    2. Якщо відстань між рівнем, на якому розміщено рухомий елемент огорожі, через який є до­ступ до MCWP, та рівнем підлоги платформи перевищує 0,5 м, мають бути передбачені вертикальні чи ґвинтові сходи, розташовані симетрично до рухомого елементу огорожі. Щаблі чи сходинки мають бути розташовані рівномірно на однаковій відстані і в жодному разі їхня висота чи відстань не має перевищувати 0,3 м. Поверхня сходинки чи щабля повинні мати вільний простір щонайменше 0,15 м, що дозволяє опертися на неї носком ноги.

    3. Для зручності підіймання на робочу платформу сходами мають бути встановлені ручки, поручні чи інші аналогічні запобіжні пристрої

  2. Багаторівневі робочі платформи

    1. Для багаторівневих робочих платформ мають бути враховані спеціальні вимоги, викладені в додатку В (варіанти А та В), а також наступні вимоги.

    2. Розрахунок щодо конструкції багаторівневих MCWP та їхніх додаткових складових, а та­кож розрахунок усіх додаткових зусиль, що діють на конструкцію основної платформи та щогли, ма­ють відповідати вимогам 5.

    3. Вимоги щодо огородження мають відповідати вимогам 5.3.2.

    4. Захисну покрівлю має бути встановлено для самої нижньої платформи (варіант В) для захисту персоналу та усунення небезпеки через падіння об’єктів.

Конструкція покрівлі для самої нижньої платформи має:

  • витримувати навантаження 100 кг, причому зону його впливу вважають такою, що діє на пло­щу (0,1 х 0,1) м;

  • бути такою, щоб жоден отвір чи зазор в покрівлі за розмірами (діаметром) не перевищував 15 мм.

  1. Відстань між двома робочими платформами (варіант А) на рівні їхньої підлоги не повинна перевищувати 3 м.

  2. Відстань між робочими платформами (варіант В) встановлюють за допомогою надійного контактного перемикача. Ця відстань не повинна перевищувати 2,5 м за нормальних умов роботи, враховуючи похибку вирівнювання робочих платформ.

  3. Вимоги до сходів (варіанті А) мають відповідати 5.3.3. Обмежений доступ між двома ро­бочими платформами має бути забезпечений в межах зони огородження платформ. Вимоги до люків мають відповідати 5.3.1.2.