Виробник має наголосити на необхідності регулярного технічного обслуговування, яке має охоп­лювати візуальне оглядання та функціональні випробування та вживати за результатами необхідні за­ходи. Значна увага має бути приділена огляданню несних частин конструкції та їхньому установлен­ню, приводним системам та пристроям зупинення, пристроям безпеки та системам зубчастої рейки та шестерні тощо.

  1. Періодичні оглядання та випробування MCWP

У настанові з експлуатування, залежно від національних нормативних документів, вимог вироб­ника, робочих режимів та повторюваності (частоти) використання робочої платформи, має бути наве­дено відомості щодо періодичності та тривалості періодичних оглядань та випробувань. Зазвичай періодичне оглядання всіх елементів конструкції потрібно здійснювати без їхнього демонтування, якщо це не стосується надійності та безпеки. Знімання покривок, забезпечення доступу до оглядових от­ворів та приведення MCWP до стану, придатного для транспортування, не вважають демонтуванням.

У настанові з експлуатування мають бути вказівки щодо найбільшого проміжку часу між періо­дичними огляданнями та випробуваннями. Такі огляданняя та випробування щонайменше мають містити:

  • візуальне оглядання конструкції. Особливу увагу треба приділити виявленню пошкоджень, зокрема і через корозію, складових частин, що несуть навантаження, і зварювальних швів;

  • оглядання механічних, гідравлічних, пневматичних і електричних систем, приділяючи особливу увагу пристроям безпеки.

  1. Настанови для монтажника

У настанові для монтажника потрібно вказувати:

  • порядок дій під час монтування та демонтування, наголошуючи на описуванні процедури монтування щогли, системи натяжних елементів щогли та подовжувачів платформи;

  • застереження щодо необхідності оцінювання ризику виникнення небезпечних ситуацій під час монтування та демонтування, а також описування будь-яких додаткових пристроїв безпеки та вказів­ки щодо їхнього використання для запобігання небезпеці. Мають бути наведені відповідні інструкції щодо використання засобів індивідуального захисту;

  • вимоги щодо підготовлення місця розташування робочої щоглової платформи, враховуючи необхідність утримувати навантаження, яке спричиняє її основа на поміст, асфальт тощо;

  • вимога щодо підготовлення місця розташування робочої щоглової платформи у такий спосіб, щоб забезпечити її стійкість під час переміщування обладнання у разі використання шасі;

  • застереження щодо необхідності оцінювання ризику у разі виникнення перешкод на шляху пересування платформи і з цієї причини унеможливлення спрацювання обмежувача робочого руху платформи. У цьому разі мають бути встановлені додаткові обмежувальні пристрої;

  • порядок дій під час готування MCWP до транспортування;

  • порядок дій щодо завантаження MCWP на колісні транспортні засоби у разі необхідності її переміщення чи транспортування;

  • проміжки між платформою та кінцями будь-яких прилеглих об’єктів мають бути не менше ніж 0,5 м;

  • застереження щодо розміщення та закріплення електричних кабелів у такий спосіб, щоб уник­нути небезпеки через їхнє ушкодження та забезпечити вільні та безпечні робочі рухи щоглової робо­чої платформи. У разі використання щогли з нахилом від вертикального положення або багаторівне­вої робочої платформи відповідно до варіанту В (додаток В) вживають додаткових запобіжних заходів. Наприклад, для забезпечення вільних та безпечних робочих рухів щоглової робочої платформи, у разі використання щогли з нахилом від вертикального положення, для кабелів використовують напрямні ролики чи автоматичне намотування на кабельний барабан.

Якщо платформа встановлена біля стіни, має бути наведено вказівки щодо необхідної висоти (/?), поручнів на робочій платформі залежно від відстані (d) між платформою та стіною відповідно до

рисунка 9 та таблиці 8. Вказівки мають містити спеціальну інформацію для користувача щодо необхід­ності, залежно від конкретної ситуації, використовувати будь-які варіанти огорожі, зважаючи на на­явні відстані між платформою та поверхнею стіни. Користувачі є відповідальними за будь-які зміни щодо вимог цього стандарту стосовно встановлення огорож залежно від нормативних документів чи робочих умов тієї країни, де ці платформи використовують.

1 — стіна;

2— поручні;

З — робоча платформа.




Рисунок 9

Таблиця 8 — Висота поручнів

сГ(м)

£0,25

0,25 0,4

>0,4

Л(м)

0,15е

ІО,7Ь

^1,1*

8 3 проміжним поручнем та огороджувальним бортом відповідно до 5.3.2.2. ь Без проміжного поручня, але з огороджувальним бортом.

е Висота огороджувального борта.

Примітка. Висоту (h) і відстань (а1) обирають для запобігання небезпеці через падіння персоналу між платформою та стіною, через недотримання ергономічних норм, а також для усунення чи зменшення небезпек, обумовлених роздавлюванням або защем­ленням між поручнями та іншими завадами під час руху платформи вздовж стіни.



  1. Оглядання та випробовування після значних конструктивних змін або капітального ремонту MCWP, що перебувають в експлуатації

Оглядання та випробовування після значних конструктивних змін або капітального ремонту MCWP, що перебувають в експлуатації, залежно від рівня конструктивних змін та ремонту, мають містити:

  • перевіряння документації щодо конструкції (див. 6.1.1);

  • приймальні випробування (див. 6.1.2)

У цьому стандарті вживання терміна «значні конструктивні зміни» треба вважати як модифікації всієї чи частини MCWP, які впливають на її показники стійкості, міцності та інші технічні характерис­тики.

  1. Вимоги щодо перевірянь після монтування

У настанові з експлуатування має бути наведено перелік всіх складових частин, які впливають на небезпечну роботу MCWP, і функціональні характеристики яких потрібно перевіряти після кожного монтування. Результати перевірянь має бути внесено до протоколів перевірянь після монтування, оформлені в установленому порядку, де також потрібно зазначити прізвище та адресу компетентної особи, яка виконувала ці перевіряння.

  1. Марковання

    1. Загальні положення

Виробник повинен розмістити надійно помарновані одну чи декілька написів або табличок з ха­рактеристиками MCWP, які мають бути прикріплені на видному місці. Усю наочну інформацію потрібно надавати на офіційній мові країни, у якій використовують MCWP.

  1. Вимоги до незмінної інформації

Марковання MCWP має містити такі відомості:

  • назву та адресу виробника та постачальника чи уповноваженого представника;

  • назву каїни виготовлення;

  • позначення моделі;

  • позначення серійного номера;

  • рік випуску (рік, в якому закінчено процес виготовлення);

  • швидкість вертикального руху (м/с);

  • швидкість переміщення (м/с);

  • установлення у/поза приміщенням;

  • щонайбільша допустима висота MCWP, яка розташована автономно у/поза зоною обслугову­вання (м);

  • гранична швидкість вітру під час монтування/демонтування (м/с);

  • щонайбільша допустима швидкість вітру у/поза зоною обслуговування (м/с);

  • відомості щодо гідравлічного живлення у разі його використання як зовнішнє джерело;

  • відомості щодо пневматичного живлення у разі його використання як зовнішнє джерело;

  • відомості щодо електричного живлення у разі його використання як зовнішнє джерело;

  • застереження, що огородження мають бути встановлені завжди, за винятком місць доступу під час проведення завантажувальних та розвантажувальних робіт.

  1. Вимоги до інформації, яка змінюється

    1. інформація щодо навантажувальної здатності

Інформація у вигляді таблиці вантажопідіймальності з указівкою номінального навантаження на основну платформу та подовжувані платформи залежно від їхньої компоновки та комплектації та будь- яких обмежень щодо розподілення навантаження. Зазначені відомості має бути надано виробником відповідно до 7.1.2.2.

Таблиця вантажопідіймальності має бути чітко та надійно помаркованою і користувач несе відпо­відальність за її збереження.

Виробник має забезпечити засоби для прикріплення зазначеної таблиці вантажопідіймальності.

  1. Додаткова технічна інформація

Додаткова технічна інформація має містити відомості щодо розташування аутригерів та відо­мості щодо тиску на ґрунт.

ДОДАТОК А

(довідковий)

РОЗРАХУНКИ КОНСТРУКЦІЙ

Загальні вимоги

Розрахунки мають відповідати таким самим правилам та принципам, які застосовують в при­кладній механіці та інженерній науці щодо опору матеріалів. У разі використання спеціальних формул має бути наведено відповідні джерела. В Іншому випадку необхідно вказувати весь процес виведен­ня формули для перевіряння правильності.

А.1 За відсутності європейського стандарту, що установлює розрахунок конструкції, для проектування сталевих конструкцій можуть бути використані наступні настанови.

А.1.1 Допустимі напруження

Познаки: — границя плинності (Н/мм2);

fu — границя міцності (Н/мм2);

Е = 210 000 — модуль пружності (Н/мм2);



  • м

    (2(1 + у))

    v =0,3

    S

    одуль зсуву (Н/мм2);
  • число Пуассона;

  • подовження зразка, яке складає п’ять діаметрів від дійсного поперечного пере­різу (%);

  • коефіцієнт запасу міцності на границі плинності.

А.1.1.1 Нелеговані конструкційні сталі згідно з EN 10025

Таблиця А.1 — Номінальні значення властивостей матеріалу

Тип

Границя11 плинності fy (Н/мм2)

Границя21 плинності /и (Н/мм2)

S235(Fe360)

235

360

S275(Fe430)

275

430

S355 (Fe510)

355

510

’’Стандартні значення для малої товщини.

2>МінІмум.



А.1.1.1.1 Допустимі напруження для нелегованих конструкційних сталей

Таблиця А.2 — Допустимі напруження для нелегованих конструкційних сталей (Н/мм2)

Тип навантаження

А

В

С (Н/мм2)

S

1.5

1,33

1,25

Марка сталі

235

275

355

235

275

355

235

275

355

Основний матеріал та стикове зварне з’єднання

аа - а0

157

183

237

176

206

266

188

220

284

та =сг0 Л/З

90

106

137

102

119

154

109

127

164

Кутове зварне з'єднання

аа - а0

157

183

237

176

206

266

188

220

284

та = а0/л/2

111

130

187

125

146

188

133

156

201

Зазначені допустимі напруження поширено на зразки, товщина яких не більше ніж 40 мм. У випадку більшої товщини має бути враховане її відповідне значення.



Під час вибирання матеріалу має бути враховано відповідні вимоги, наприклад: — зварюваність;

— використання в екстремальних кліматичних зонах.

А. 1.1.2 Інші марки сталі

Залежно від мінімальної границі міцності fu та подовження зразка §5має бути виконано наступні умови: 510<fu£590 10800

U v U

510 <fu 65 ■ fu £ 9800

Якщо ці умови виконано: f'y = 0,8 ■ fu.

Якщо ці умови не виконано, приведене значення границі плинності визначають за допомогою коефіцієнта гта границі міцності fu:

26000-Л (6+ б5)

9600 ’

1,28 1,44; f’=^.

г



Значення г має бути не менше ніж 1,28 та не більше ніж 1,44.

Залежно від нижчих значень границі плинності /ў або ^допустимі напруження мають бути обчис­лені з урахуванням коефіцієнтів надійності для нелегованих конструкційних сталей.

А1.1.3 Болти

А1.1.3.1 Чорні і монтажні болти

Допустимі напруження розраховують з X, яке є нижчим значенням /ў та 0,7 ■ fu.

X оа

а S а V2

Таблиця А.З— Допустимі напруження в болтах (Н/мм2)


Марка сталі

4.6

5.6

6.6

6.8

8.8

10.9

Тип навантаження

S

f*

240

300

360

480

640

900

X

240

300

360

420

560

700

А

1.5

(Та

160

200

240

280

373

467

Та

113

141

180

198

264

330

В

1.33

<?а

180

225

270

315

420

525

Та

127

159

191

223

297

371

с

1.25

<Та

192

240

288

336

448

560

Та

136

170

204

238

317

396