E

EN 50 020: 1977

A1: 1979/A2: 1985 EN 60 204-1: 198513)

ISO 447: 1984

lectrical apparatus for potentially explosive atmospheres — Intrinsic safety «і»

Electrical equipment of industrial machines

Part 1: General requirements

Machine tools — Direction of operation of controls



НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

EN 292-1 Безпечність машин. Основні поняття, загальні принципи проектування.

Частина 1. Основна термінологія, методологія

EN 294 Безпечність машин. Безпечні відстані для запобігання досяганню небезпеч-

них зон руками

EN 3491) Безпечність машин. Мінімальні відстані для уникнення травмування частин

тіла людини

EN 418Z) Безпечність машин. Обладнання аварійної зупинки. Функціональні аспекти

EN 3) Безпечність машин. Захисні пристрої (нерухомі, рухомі)

EN 4) Безпечність машин. Пристрої дворучного керування

EN 5) Безпечність машин. Захисні пристрої, чутливі до тиску. Мати та підлоги.

EN 6) Безпечність машин. Блокувальні захисні пристрої із замиканням та без

замикання. Загальні положення та вказівки для проектування

EN т> Безпечність машин. Принципи проектування безпеки, що стосуються систем

керування

EN 8) Безпечність машин. Вимоги безпеки щодо гідравлічних енергетичних систем

та компонентів. Гідравліка

EN 9) Безпечність машин. Вимоги безпеки щодо гідравлічних енергетичних систем

та компонентів. Пневматика

EN 10) Безпечність машин. Електросенсорні захисні пристрої. Частина 1. Загальні

вимоги

EN 11> Безпечність машин. Ергономічні принципи проектування

Частина 1. Термінологія і загальні принципи

Частина 2. Взаємозв’язок між проектуванням машин та робочих завдань

EN 12) Безпечність машин. Ергономічні вимоги та дані для проектування індикаторів

і органів керування

Частина 1. Взаємодія людини з індикаторами та органами керування

Частина 2. Індикатори

Частина 3. Органи керування

EN 50 020:1977/ Апаратура електрична для потенційно вибухонебезпечних середовищ.

А1:1979/А2:1985 Внутрішня безпека «і»

EN 60 204-1:1985 13) Електричне обладнання промислових машин. Частина 1. Загальні

вимоги

ISO 447:1984 Верстати. Напрям дії органів керування



З КОНСТРУКТИВНЕ ЗМЕНШЕННЯ РИЗИКУ

Зменшення ризику досягається за рахунок таких заходів, які можуть застосовуватись як ок­ремо, так і в поєднанні один з одним:

  • уникнення або максимальне зниження загрози небезпек за допомогою відповідного добору необхідних конструкторських рішень (див. від 3.1 до 3.9) та

  • обмеження впливу небезпек за рахунок зменшення необхідності вторгнення оператора в небезпечну зону (див. від 3.10 до 3.12).

  1. Уникнення появи гострих крайок і кутів, виступаючих частин тощо

Наскільки дозволяє призначення, доступні частини машини не повинні мати гострих крайок, гострих кутів, нерівних поверхонь чи частин, які виступають назовні і можуть спричинити трав­му, а також отворів, у які можуть потрапити частини тіла чи одягу. Зокрема потрібно, щоб краї металевих листів були гладкими, відбортованими чи обрізаними, щоб відкриті отвори труб, які можуть стати причиною захвату, мали кришки тощо.

  1. Забезпечення безпечності машини:

  • вибором форми та оптимального розміщення механічних складових частин. На­приклад, небезпеки защемлення чи порізу можна уникнути збільшенням мінімального простору між рухомими частинами настільки, щоб певна частина тіла могла безпечно проникнути в про­міжок, або зменшити проміжок настільки, щоб у нього не могла проникнути жодна частина тіла (див. EN 349 Safety of machinery — Minimum distances to avoid crushing of parts of the human body та EN 294 Safety of machinery — Safety distances to prevent danger zones from being reached by the upper limbs);

  • обмеженням діючої сили до досить низького значення, щоб відповідний елемент не створював ніякої механічної небезпеки 13;

  • обмеженням маси і (або) швидкості рухомих частин і, відповідно, їхньої кінетичної енергії14;

  • конструктивним обмеженням шуму та вібрації;

  • тощо.

  1. Врахування конструктивних особливостей, даних про властивості матеріалів і, головним чином, усіх спеціальних технічних вимог до проектування та виготовлення ма­шин (наприклад, правил розрахунку тощо).

  1. Механічне навантаження:

Наприклад:

  • обмеження навантаження виконанням точного розрахунку, дотриманням методів складан­ня та кріплення, наприклад для нарізних чи зварних з’єднань, тощо;

  • обмеження навантажень засобами попередження перевантажень (плавкі запобіжники, клапани обмеження тиску, переривники, обмежувачі обертового моменту тощо);

  • запобігання механічній втомі частин і деталей під змінним навантаженням (особливо за циклічного навантаження);

  • статичне та динамічне балансування обертових елементів.

  1. Матеріали:

Наприклад, врахувати:

  • властивості матеріалів;

  • корозію, старіння, стирання та знос;

  • однорідність матеріалів;

  • токсичність матеріалів.

3.4 Застосування безпечних технологій, процесів, енергопостачання

Наприклад:

— у машинах, призначених для використання у вибухонебезпечних середовищах:

  • повністю пневматичні або гідравлічні системи керування та приводи, або

  • іскробезпечне електроустаткування (див. EN 50 020);

  • електроживлення від наднизької напруги (див. 5.1.2.3 в EN 60 204-115);

  1. використання в гідравлічних пристроях машин вогнестійких та нетоксичних рідинЗастосування принципу позитивної механічної дії однієї деталі на іншу

Якщо рухома механічна деталь примусово приводить у дію разом із собою іншу або завдя­ки прямому контакту, або через інші жорсткі деталі, то кажуть, що ці деталі пов'язані між собою позитивним способом (чи позитивно). Це стосується також деталей, які лише своєю присут­ністю перешкоджають будь-якому рухові іншої деталі.

На противагу цьому, якщо механічна деталь рухається і тим самим дає можливість вільно рухатися (силою тяжіння, силою пружини тощо) іншій деталі, то позитивної механічної дії немає.

  1. Врахування ергономічних принципів (Див. також проекти стандартів, розроблених CEN/TC 122 «Ergonomics», зокрема EN ...«Ergonomic design principles» та EN ...«Ergonomic requirements and data for the design of displays and control actuators»)

Врахування ергономічних принципів у проектуванні машин сприяє підвищенню безпеки шля­хом зменшення психологічного навантаження та фізичного напруження оператора і тим самим підвищує ефективність і надійність роботи, завдяки чому знижується імовірність помилок опера­тора на всіх стадіях експлуатації машини.

Цих принципів необхідно дотримуватися під час розподілу функцій між оператором та ма­шиною (за відповідного ступеня автоматизації) під час проектування.

Слід враховувати розміри тіла людини, типові для європейських країн, зусилля, робочі пози, амплітуди рухів, частоту циклічних дій — з тим, щоб при цьому уникнути функціональних завад, робочого дискомфорту, перевантаження, фізичних або психічних травм.

Усі елементи, розміщені у просторі інтерфейсу «оператор-машина», такі як органи керування, сигнальні чи цифрові індикатори, повинні мати таку конструкцію, щоб уможливити чітку та одно­значну взаємодію між оператором та машиною.

Під час розроблення проекту конструктор повинен особливо ретельно дотримуватись таких ергономічних аспектів конструювання машин:

  1. Уникнення напруженої робочої пози людини та напружених рухів під час експлуатації машини, під час проведення робіт з її технічного обслуговування тощо (наприклад, використову­ючи можливість регулювання машини під індивідуальні особливості різних операторів тощо).

  2. Адаптація машин, особливо машин з ручним керуванням, до людських зусиль та рухо­вих можливостей людини, а також до анатомічних особливостей її руки, кисті руки, ноги.

  3. Уникнення, наскільки можливо, шуму, вібрацій, температурних впливів (дії екстремаль­них температур) тощо.

  4. Уникнення прив'язування робочого ритму оператора до автоматичної послідовності виробничих циклів.

  5. Облаштування машини місцевим освітленням для освітлювання робочої зони, зон ре­гулювання, налагодження та технічного обслуговування, якщо конструкція машини та/чи її захисні пристрої заважають використанню загального освітлення; слід уникати мигтіння, сліпучого освіт­лення, утворення тіней та виникнення стробоскопічних ефектів, якщо вони можуть обумовлювати ризик; якщо джерело світла повинне регулюватися, то його положення не повинне створювати небезпеку для людей, що займаються регулюванням.

  6. Проектування, розміщення та ідентифікацію ручних органів керування (виконавчих органів) необхідно забезпечувати так, щоб:

  • вони були ясно видні та розпізнавалися і, за необхідності, були марковані відповідно до їхнього призначення (див.5.4);

  • вони були керованими безпечно, без сумніву, без затримок і невизначеності (наприклад, стандартизоване розміщення органів керування зменшує можливість помилок у роботі оператора, якщо він поперемінно працює з декількома машинами аналогічного типу, які функціонують за однаковим виробничим алгоритмом);

  • їхнє розміщення (для кнопок) та переміщення (траєкторія руху для важелів і маховиків) були узгоджені з їхньою дією (див. ISO 447);

  • їхня дія не спричиняла додаткових ризиків.

Якщо орган керування призначено для різних операцій, тобто його дія не є однозначною (на­приклад, клавіатура тощо), то відповідна дія керування повинна мати однозначну індикацію і, за необхідності, підтверджуватись додатковими діями.

Органи керування повинні компонуватися так, щоб їхнє розміщення, траєкторії переміщен­ня та опір були сумісні з дією керування. Слід мати на увазі обмеження рухів, що виникає через вимушене чи передбачене застосування засобів індивідуального захисту (таких як взуття, рука­вички тощо).

  1. Необхідно проектувати та розміщувати індикатори, шкали та засоби візуальної інфор­мації таким чином, щоб:

  • вони задовольняли параметри і характеристики людського сприймання;

  • відображувана інформація могла сприйматися, ідентифікуватися та інтерпретуватися без утруднень; наприклад, тривати досить довго, бути чіткою та зрозумілою для оператора, відпові­дати призначенню;

  • оператор міг бачити їх з пульта (місця) керування,

  • перебуваючи на головному пульті керування, оператор міг пересвідчитися у відсутності людей в небезпечній зоні; якщо це неможливо, то система керування повинна бути спроектова­на та виготовлена таким чином, щоб пуску в дію передували звукові та/чи візуальні попереджу­вальні сигнали Людина, яка перебуває в зоні небезпеки, повинна мати час і засоби, щоб унемож­ливити пуск машини.

  1. Застосування принципів безпеки під час проектування систем керування (див. та­кож EN ...«Principles for the design of safety related control systems»)

Недостатня увага до проектування систем керування машин може призвести до неперед­баченої та потенційно небезпечної роботи машини.

Типовими причинами небезпечної роботи машин є:

  • непридатна конструкція або порушення системи керування (випадкове чи навмисне);

  • тимчасовий чи постійний стан збою або збій у роботі одного чи декількох елементів сис­теми керування;

  • зміна або збій в енергопостачанні системи керування;

  • неправильна конструкція або неправильне розміщення органів керування.

Типові приклади небезпечної роботи машин:

  • несподіваний (ненавмисний) пуск;

  • неконтрольована зміна швидкості;

  • збій, що призводить до зупинки рухомих частин;

  • падіння чи викидання рухомої частини машини або деталі, яку машина утримує;

  • неспрацювання пристроїв безпеки.

У конструкції систем керування мають бути передбачені засоби, які дозволяли б операто­ру втручатись у керування безпечно та просто. Для цього потрібні:

  • систематичний аналіз умов пуску та зупинки;

  • запобіжні заходи щодо окремих умов роботи (наприклад, запуск після нормальної зупин­ки, повторний запуск після переривання робочого циклу або після аварійної зупинки, видалення деталей, які знаходяться в машині, функціонування частини машини у разі збою в роботі елемен­та машини тощо);

  • однозначна індикація пошкоджень під час застосування електронної системи керування та оптичних дисплеїв;

  • врахування окремих вимог до системи машин.

Для запобігання небезпечній роботі машини та для досягнення безпечного функціонування під час проектування систем керування слід дотримуватись таких принципів та/або методів, які застосовуються нарізно чи (в конкретному випадку) в поєднанні:

  1. Першочерговою дією для запуску або прискорення руху механізму повинне бути при­кладання чи підвищення напруги чи тиску робочої рідини. Якщо ж ідеться про бінарні логічні еле­менти, то необхідно перейти від стану 0 до стану 1 (якщо стан 1 є максимальним енергетичним станом).