Кабелі відповідно до цього стандарту можуть мати такі типи металевих шарів:

  1. металевий екран (див. розділ 9);

  2. концентрична жила (див. розділ 10);

  3. свинцева оболонка (див. розділ 11);

  4. металева броня (див. розділ 12).

Металевий шар (шари) повинен відповідати одному або декільком типам, указаним вище, і бути немагнітним, якщо він накладається на жилу одножильних або окремі жили багатожильних кабелів.

  1. МЕТАЛЕВИЙ ЕКРАН

    1. Конструкція

Металевий екран повинен складатися з однієї або декількох стрічок у вигляді обплетення, концентричного повивання дротів, або поєднання дротів і стрічки (стрічок).

Він також може бути у вигляді оболонки або броні, яка відповідає вимогам 9.2, що виконує роль екрана.

Під час вибирання матеріалу екрана особливу увагу слід звернути на можливість корозії, не тільки зважаючи на механічну безпеку, але також і на електричну безпеку.

Проміжки в екрані повинні відповідати національним правилам і (або) стандартам.

  1. Вимоги

Вимоги щодо розмірів, механічних і електричних характеристик металевих екранів повинні бути встановлені національними правилами і (або) стандартами.

  1. КОНЦЕНТРИЧНА ЖИЛА

    1. Конструкція

Проміжки в концентричній жилі повинні відповідати національним правилам і (або) стандартам.

Під час вибирання матеріалу концентричної жили особливу увагу слід звернути на можливість корозії не тільки зважаючи на механічну безпеку, але також і електричну безпеку.

  1. Вимоги

Вимоги щодо розмірів і механічних характеристик концентричної жили, а також її електрич­ного опору повинні бути встановлені національними правилами і (або) стандартами.

  1. Розташування концентричної жили

Якщо концентрична жила потрібна, то її треба накладати на поясну ізоляцію в багатожильних кабелях, а в одножильних — безпосередньо на ізоляцію або на відповідну поясну ізоляцію.

  1. СВИНЦЕВА ОБОЛОНКА

Оболонка повинна бути виконана зі свинцю або сплаву свинцю у вигляді безшовної трубки, що щільно прилягає.

Номінальну товщину визначають за формулою:

  1. для одножильних кабелів або кабелів із осердям із ізольованих жил:

  1. fpb = 0,03Dg + 0,8, (1)

  2. для кабелів із секторними жилами:

fpb = 0,03Dg + 0,6, (2)

  1. для решти кабелів:

fpb = 0,03Dg + 0,7, (3)

де tpb — номінальна товщина свинцевої оболонки, мм;

Dg розрахунковий діаметр під свинцевою оболонкою, мм (округлений до першого десятко­вого знака відповідно до додатка В).

У будь-якому випадку товщина повинна бути не менше ніж 1,2 мм. Обчислені значення округ­ляють до першого десяткового знака (див. додаток В).

  1. МЕТАЛЕВА БРОНЯ

    1. Типи металевої броні

Кабельна броня, згідно з цим стандартом може бути таких типів:

  1. броня з плаского дроту;

  2. броня з круглого дроту;

  3. подвійна стрічкова броня.

Примітка. За угодою між виробником і споживачем в кабелях на номінальну напругу 0,6/1 (1,2) кВ зі струмопровідною жилою з площею перерізу не більше ніж 6 мм2 допускається броня у вигляді обплетення зі сталевих оцинкованих дротів.

  1. Матеріали

Круглий або плаский дріт повинен бути з оцинкованої сталі, міді або міді з полудою, алюмі­нію або сплаву алюмінію.

Стрічки повинні бути з оцинкованої сталі, алюмінію або сплаву алюмінію. Застосовують ста­леві стрічки холодної або гарячої прокатки.

Якщо необхідно, щоб повивання сталевої дротяної броні мало відповідну електропровідність, то допускається додавати до повивання броні необхідну кількість мідних або мідних із полудою дротів.

Під час вибирання матеріалу броні особливу увагу слід звернути на можливість корозії, не тільки зважаючи на механічну безпеку, але також і на електричну безпеку, особливо, якщо броня використовується як екран.

Броня одножильних кабелів, що використовуються в системах змінного струму, повинна бути із немагнітного матеріалу, якщо не передбачено спеціальної конструкції.

  1. Розташування броні

    1. Одножильні кабелі

У одножильних кабелях екструдована або стрічкова поясна ізоляція, товщину якої встанов­лено в 7.1.3 або 7.1.4, повинна бути розташована під бронею.

  1. Багатожильні кабелі

У багатожильних кабелях броня повинна накладатися на поясну ізоляцію згідно з 7.1, за ви­нятком спеціальних конструкцій із використанням металевих стрічок згідно з 7.2.1.

  1. 3 Розділова оболонка

Якщо розташований під бронею металевий шар і броня виконані з різних матеріалів, вони повинні бути відокремлені один від одного екструдованою оболонкою з одного з матеріалів, за­значених у 13.2.

Розділова оболонка (ST8) безгалогенних кабелів повинна відповідати вимогам, наведеним у таблиці 23.

Якщо для кабелю в свинцевій оболонці потрібна броня, то її можна накласти поверх стрічкової подушки згідно з 12.3.4.

Якщо застосовують розділову оболонку, то її розташовують під бронею замість або додатково до поясної ізоляції.

Номінальну товщину розділової оболонки Ts у міліметрах, визначають за формулою:

Ts = 0,02Du + 0,6, (4)

де Du — розрахунковий діаметр під оболонкою згідно з додатком А.

Отримане значення округляють до 0,1 мм (див. додаток В).

Для кабелів без свинцевої оболонки номінальна товщина повинна бути не менше ніж 1,2 мм. Для кабелів, у яких розділову оболонку накладають безпосередньо на свинцеву оболонку, номі­нальна товщина повинна бути не менше ніж 1,0 мм.

  1. 4 Стрічкова подушка під бронею для кабелів зі свинцевою оболонкою

Стрічкова подушка, яку накладено на свинцеву оболонку, вкриту компаундом, повинна скла­датися з просочених компаундом паперових стрічок, або комбінації двох шарів, просочених ком­паундом паперових стрічок і одного або декількох шарів просоченого компаундом волокнистого матеріалу.

Просочення матеріалів подушки може бути виконано бітумними або іншими захисними ком­паундами. У разі дротяної броні такий компаунд не повинен перебувати безпосередньо під дротом.

Допускається застосування синтетичних стрічок замість просочених паперових стрічок.

Загальна товщина стрічкової подушки між свинцевою оболонкою і бронею, після її накладання, повинна бути близько 1,5 мм.

  1. 4 Розміри дротів і стрічок броні

Переважними є такі розміри дротів і стрічок для броні:

  • круглий дріт діаметром 0,8; 1,25; 1,6; 2,0; 2,5; 3,15 мм;

  • плаский дріт завтовшки 0,8 мм;

  • сталеві стрічки завтовшки 0,2; 0,5; 0,8 мм;

  • стрічки з алюмінію або сплаву алюмінію завтовшки 0,5; 0,8 мм.

  1. 5 Залежність розмірів броні від діаметра кабелю

Номінальний діаметр круглого дроту і номінальна товщина стрічок для броні повинні бути не менші, ніж значення, що вказані в таблицях 9 і 10 відповідно.

Таблиця 9 — Номінальний діаметр круглих дротів для броні

Розрахунковий діаметр під бронею, мм

Номінальний діаметр дроту для броні, мм

До 10 включ.

0,8

Понад 10 » 15 »

1,25

» 15 » 25 »

1,6

Кінець таблиці 9

Розрахунковий діаметр під бронею, мм

Номінальний діаметр дроту для броні, мм

Понад 25 до 35 включ.

2,0

» 35 » 60 »

2,5

» 60

3,15



Таблиця 10 — Номінальна товщина стрічок для броні

Розрахункове значення діаметра під бронею, мм

Номінальна товщина стрічки

Сталь або оцинкована сталь, мм

Алюміній або алюмінієвий сплав, мм

До ЗО включ.

0,2

0,5

Понад ЗО » 70 »

0,5

0,5

» 70

0,8

0,8



Примітка. Ця таблиця не поширюється на кабелі, в яких металеві стрічки накладені безпосередньо на скручені ізольо­вані жили (див. 7.2.1)

Для кабелів, що мають розрахунковий діаметр під бронею більше ніж 15 мм, номінальна тов­щина сталевого плаского дроту повинна бути 0,8 мм.

Кабелі, що мають розрахунковий діаметр під бронею до 15 мм включно, не повинні мати броню з плаского дроту.

  1. 6 Броня з круглого або плаского дроту

Дротяна броня повинна бути накладена щільно з мінімальним проміжком між прилеглими дротами. За необхідності по броні з плаского або круглого сталевого дроту може бути накладена по відкритій спіралі сталева оцинкована стрічка номінальною товщиною не менше ніж 0,3 мм. Відхили для такої сталевої стрічки відповідно до 16.7.3.

  1. 7 Подвійна стрічкова броня

Під час застосування стрічкової броні та поясної ізоляції відповідно до 7.1, поясна ізоляція повинна бути посилена стрічковою подушкою. Загальна товщина поясної ізоляції і додаткової стрічкової подушки повинна відповідати вказаній у 7.1 плюс 0,5 мм, якщо товщина стрічки броні 0,2 мм, і плюс 0,8 мм, якщо товщина стрічки броні більше ніж 0,2 мм.

Загальна товщина поясної ізоляції та додаткової стрічкової подушки не повинна бути менша за ці значення більше ніж на 0,2 мм + 20 %. Якщо є розділова оболонка або екструдована пояс­на ізоляція згідно з 12.3.3, додаткова стрічкова подушка не застосовується.

Стрічки броні треба накладати по спіралі двома витками так, щоб проміжок між витками ниж­ньої стрічки перебував приблизно у середині верхньої стрічки. Проміжок між двома витками кож­ної стрічки не повинен перевищувати 50 % ширини стрічки.

  1. ЗОВНІШНЯ ОБОЛОНКА

    1. Загальні положення

Усі кабелі повинні мати зовнішню оболонку.

Зовнішня оболонка зазвичай чорного кольору, але за угодою між замовником і виробником може бути оболонка іншого кольору залежно від конкретних умов експлуатації кабелю.

Примітка. Випробовування на стабільність щодо ультрафіолетового випромінювання (UV) перебуває на стадії розгляду.

  1. Матеріал

Зовнішня оболонка повинна бути з термопластичної композиції (PVC, поліетилен або безгало- генний матеріал) або з еластомерної композиції (поліхлоропрен, хлорсульфований поліетилен або аналогічні полімери).

Безгалогенний матеріал для оболонок слід використовувати в кабелях, що мають властивості непоширення горіння та низькі рівні виділення диму і безгалогенних газів під дією вогню. Зовнішня оболонка (ST8) безгалогенних кабелів повинна відповідати вимогам, що наведені в таблиці 23.

Матеріал оболонки повинен відповідати робочій температурі та вимогам, наведеним у таблиці 4.

У зовнішній оболонці кабелів спеціального призначення можна застосовувати хімічні домішки, наприклад, для захисту від термітів, які не повинні містити речовин шкідливих для здоров’я лю­дини і (або) навколишнього середовища.

Примітка. Приклади матеріалів*1, що не рекомендовано використовувати:

— алдрін: 1,2,3,4,10,10-гексахлоро-1,4,4а,5,8,8а-гексагідро-1,4,5,8-диметанонафтален,

— діелдрін: 1,2,3,4,10,10-гексахлоро-6,7-эпокси-1,4,4а,5,6,7,8,8а-октагідро-1,4,5,8-диметанонафтален,

— ліндан: гамма-ізомер 1,2,3,4,5,6-гексахлоро-циклогексану.

  1. Товщина

Якщо не встановлено інше, номінальну товщину ts, в міліметрах, визначають за формулою:

ts = 0,0350 + 1,0, (5)

де D розрахунковий діаметр безпосередньо під зовнішньою оболонкою, мм (див. додаток А).

Значення, які отримано за цією формулою, округляють до 0,1 мм (див. додаток В).

Для неброньованих кабелів і кабелів в оболонці, в яких зовнішня оболонка не накладена без­посередньо на броню, металевий екран або концентричну жилу, номінальна товщина не повинна бути менше ніж 1,4 мм для одножильних і 1,8 мм — для багатожильних кабелів.

Для кабелів, зовнішня оболонка яких накладена безпосередньо на броню, металевий екран або концентричну жилу, номінальна товщина оболонки не повинна бути менше ніж 1,8 мм.

  1. УМОВИ ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Температура навколишнього середовища

Якщо в технічних умовах не встановлено інше, то випробовування треба проводити за тем­ператури навколишнього середовища (20 ± 15) °С.

  1. Частота і форма хвилі випробовувальної напруги промислової частоти

Частота випробовувальної напруги змінного струму повинна бути від 49 Гц до 61 Гц. Форма хвилі цієї напруги повинна бути практично синусоїдальною. Задані значення є середньоквад- ратичні.

  1. Форма хвилі імпульсної випробовувальної напруги

Згідно з ІЕС 60230 фронт хвилі повинен перебувати в діапазоні від 1 мкс до 5 мкс, а три­валість до половини пікового значення — в діапазоні від 40 мкс до 60 мкс, крім того імпульсна хвиля повинна відповідати вимогам ІЕС 60060-1.

  1. ПРИЙМАЛЬНО-ЗДАВАЛЬНІ ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Загальні положення