А.4.5 Персонал: виробник повинен гарантувати, що персонал, залучений до процесу, відпо­відно навчений. У керівному документі треба надавати опис роботи і відповідальність оператив­них працівників.

А.4.6 Керуванняння якістю: в керівному документі мають бути описані заходи для гарантування того, що всі вищезазначені вимоги дієві.

ДОДАТОК В
(обов'язковий)

АСПЕКТИ ДОВГОВІЧНОСТІ

  1. Тривкість до погоди

Всі геотекстильні та віднесені до геотекстилю вироби мають випробовуватися на пришвидшений вплив умов навколишнього середовища згідно з EN 12224, якщо їх закопують у день установлення. Міцність, збережена виробом у кінці цього випробовування, разом із визначеним застосовуванням виробу, визначає тривалість часу, протягом якого матеріал може експозиціюватися на місці уста­новлення. Значення максимальної тривалості експозиції наведено в таблиці В.1. Збільшення три­валості випробовування необхідно для матеріалів, які виставляють на триваліший час.

Таблиця В.1 — Максимальна тривалість експозиції

Застосовування

Збережна міцність

Максимальна тривалість експозиції після встановлення

Армування або застосовування, де довготривала міцність є важливим параметром

> 80 %

1 місяць3

Від 60 % до 80 %

2 тижні

< 60 %

1 день

Інші застосовування

> 60 %

1 місяць3

Від 20 % до 60 %

2 тижні

< 20 %

1 день

а Експозиція триває до 4 місяців залежно від сезону і від місцерозташування в Європі.

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, які не випробувалися на тривкість до погоди, мають бути закопані протягом одного дня.

У групі однакових виробів, які відрізняються за поверхневою щільністю, спочатку треба випро­бовувати виріб із найменшою поверхневою щільністю.

Результати випробувань застосовують для інших виробів цієї групи, якщо вони не були випро­бувані окремо.

Відомості про виріб мають містити запис: «Треба закопувати протягом (зазначають строк) після установлення».

  1. Вимоги щодо строку служби до 5 років

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, які:

  • виготовлені з поліестру (поліетилентерефталату), поліетилену, поліпропілену, поліаміду 6 або поліаміду 6.6, або їх комбінацій і

  • не містять ніякого матеріалу постспожиткового або вторинного перероблення можна роз­глядати як такі, що мають достатню довговічність для мінімального строку служби до 5 років за умо­ви, що їх використовують:

  • у застосунках, де вони не є армувальними і де довготривала міцність — не є істотним пара­метром, і де довготривала міцність — не параметр, і

  • в природних ґрунтах з 4 < pH < 9 і

  • при температурі ґрунту < 25 °С.

Відомості про виріб мають містити запис: «Гарантія міцності мінімум 5 років для неармова- них застосунків у природних ґрунтах з 4 < pH < 9 і температурі ґрунту < 25 °С».

  1. Вимоги до строку служби до 25 років

    1. Загальні положення

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, які:

  • виготовленні з поліестру (поліетілентерефталату), поліетилену, поліпропілену, поліаміду 6 або поліаміду 6.6, або їх комбінацій і

  • не містять ніякого матеріалу постспожиткового або вторинного перероблення, можна роз­глядати як такі, що мають достатню довговічність для мінімального строку до служби 25 років за умови, що їх використовують:

  • у природних ґрунтах з 4 < pH < 9 і

  • при температурі ґрунту < 25 °С і

  • за умови, що їх випробовували згідно з В.3.2.

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, виготовлені більше ніж з одного полімеру, треба поділити на складові частини, які треба випробовувати згідно з В.3.2. Якщо це неможливо, то геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби треба випробовувати згідно з В.3.2, або оціню­вати окремо згідно з В.4.

Відомості про виріб мають містити запис: «Гарантія міцності мінімум 25 років у природних гунтах з 4 < pH < 9 і температурах ґрунту < 25 °С»:

  • а також одне з таких положень: «виріб (згідно з описом в В.3.2), випробуваний (умови випробування і результати)», або

  • «на основі досвіду експлуатації (як зазначено в В.3.3)».

Примітка. Цей додаток не поширюється на зміни механічних властивостей через низькі температури ґрунту (нижче 0°С) або до впливу замерзлого ґрунту.

Для групи однакових виробів, відмінних лише поверхневою щільністю, спочатку треба випробо­вувати виріб із найменшою поверхневою щільністю.згідно з В.3.2.1—В.3.2.4. Якщо цей виріб прой­шов випробовування, то вважається, що й інші вироби цієї групи теж пройшли випробовування.

  1. Випробовування специфічних матеріалів

    1. Випробовування поліестру

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, виготовлені тільки з поліестру (поліетилен­терефталату) і які не містять ніяких матеріалів постспожиткового або вторинного перероблення, треба перевіряти на опір внутрішньому гідролізу згідно з ENV 12447. Мінімальний рівень залишкової міцності має бути 50 %.

Примітка. Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, які відповідають цій вимозі, мають таку мінімальну залиш­кову міцність в насиченому ґрунті після 25 років:

  • за 25 °С: 95 %,

  • за ЗО °С: 90 %,

  • за 35 °С. 80 %.

  1. Випробовування поліпропілену

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, виготовлені тільки з поліпропілену і не містять ніяких матеріалів постспожиткового або вторинного перероблення, треба випробовувати на опір окисненню згідно з ENV ISO 13438. Мінімальний рівень залишкової міцності має бути 50 %.

  1. Випробовування поліетилену

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, виготовлені тільки з поліетилену і не містять ніяких матеріалів постспожиткового або вторинного перероблення, треба перевірити на опір окис­ненню згідно з ENV ISO 13438. Мінімальний рівень залишкової міцності має бути 50 %.

  1. Випробовування поліаміду

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, виготовлені тільки з поліаміду 6 або поліа­міду 6.6 і не містять ніяких матеріалів постспожиткового або вторинного перероблення, треба пе­ревірити на опір окисненню згідно з ENV ISO 13438 і на опір гідролізу згідно з ENV ISO 12447. Мінімальний рівень міцності має бути 50 % для кожного випробовування.

  1. Альтернативна процедура, заснована на результатах експлуатування

Випробовування можна уникнути, а замість нього використати доказ задовільного досвіду, якщо, для будь-якого геотекстилю або віднесених до геотекстилю виробів і будь-яких умов вико­ристовування, зазначених у В.3.2, 25 років експлуатування можуть бути доведеними:

  • за схожих умов у місці установляння (в межах значень величин, зазначених у В.3.1).

  • для геотекстилю або віднесених до геотекстилю виробів, де сировина і технологія вироб­ництва залишились тими самими, або

  • для виготовляння виробу, в якому використано ті самі пряжі і полімери та схожу технологію.

В.4 Інші види геотекстилю та віднесені до геотекстилю вироби і умови використовування

Для матеріалів і умов використовування, відмінних від зазначених у В.2 і В.З, геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби треба оцінювати на довговічність за запропонованих умов вико­ристовування. Це охоплює випробовування на мікробіологічний опір згідно з EN 12225 і застосо­вується зокрема, до будь-якої позиції, з наведених нижче:

  • строк дії більше ніж 25 років;

  • температура ґрунту > 25 °С;

  • використовування в забруднених ґрунтах, особливо за наявності солей амонію;

  • поєднання різних полімерів і складних структур, які не можна випробувати згідно з В.3.2;

  • наявність постспожиткових, вторинно перероблених або регенерованих матеріалів;

  • геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, які підлягають впливу висококислотних або лужних середовищ.

Для суворих умов навколишнього середовища або для строку дії більше 5 років бажано не використовувати постспожиткового, вторинно переробленого полімеру без визначенного доказу його довгострокової довговічності. Склад і походження полімеру мають бути гарантовані. Оціню­вання геотекстилю та віднесених до геотекстилю виробів, які підлягають впливу ґрунту з pH < 4 або pH > 9, треба випробовувати згідно з ENV ISO 12960.

Метод А треба використовувати, якщо pH < 4 і метод В треба використовувати, якщо pH > 9. В обох випадках залишкова міцність має бути більше 50 %. Результати треба інтерпретувати в кон­тексті місцевих умов установляння.

Примітка. У разі застосування для армування подальше оцінювання може бути потрібно, щоб передбачити втрати міцності виробу протягом всього строку його дії й установлення величини зменшування часткових коефіцієнтів безпеки для армування конструкції. У випадках, коли вироби знаходяться (або можуть знаходитися) в безпосередньому контакті з тверди­ми або рідкими відходами, стічними водами або газами, довговічність треба оцінювати відносно впливу очікуваного хімічного і теплового чинників навколишнього середовища.

Відомості про подальше контролювання згідно з CR ISO 13434.

Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, оцінені згідно з цим пунктом, мають бути визначені як «Гарантія міцності більше ніж (кількість) років за (умов) на основі оцінювання довго­вічності (посилання на документ).

Примітка. У додатку Д наведено технологічну карту оцінювання довговічності.КЕРІВНІ НАСТАНОВИ ДЛЯ ВИБИРАННЯ СТАНДАРТУ,
ВІДПОВІДНОГО СФЕРІ ЗАСТОСОВУВАННЯ

  • таблиці С.1 зазначено, як вибирати відповідний стандарт згідно зі застосуванням. Вибирати треба таким чином.

  1. Вибрати застосування зі стовпчика 1 (вертикального) таблиці С.1;

  2. Перевірити, чи згадується застосування в першому ряду (горизонтальному) щодо стовпчиків 3—6: — якщо ні, застосовують стандарт, зазначений у стовпчику 2;

  • якщо так, застосовують стандарт, зазначений на перетині першого застосованого ряду і пер­шого застосованого стовпчика.

  • шляхова дренажна траншея: якщо застосовують дані з рядка 2 і стовпчика 3, то треба використовувати EN 13252;

  • підпірна стримувальна споруда на залізниці: якщо застосовують дані з рядка 3 і стовпчи­ка 6, тоді використовують EN 13251, тому що в цьому випадку Н > Не;

  • зовнішня система контролювання ерозії в каналі: якщо застосовують дані з рядка 5 і стовп­чика 4, тоді використовують EN 13253;

  • шляховий дренаж у тунелі: якщо застосовують дані з рядка 2 і стовпчика 3, тоді викори­стовують EN 13252, але не EN 13256 (на перетині рядка 2 і стовпчика 5);

  • шар захисту для дорожнього тунелю: якщо застосовують дані з рядка 2 і стовпчика 5, тоді використовують EN 13256;

  • система дренажу в підпірній стінці: якщо застосовують дані з рядка 9 і стовпчика 3, тоді використовують EN 13252.

Таблиця С.1 — Вибирання відповідного стандарту


1

2

3

4

5

6

1

Застосовування

Стандарт

Системи дренажу

Системи контролювання ерозії

Тунелі й підземні структури

Земельні роботи, фундаменти і стримувальні структури

2

Шляхи й інші транспортні зони

EN 13249

EN 13252

EN 13253

EN 13256

Якщо Н < Не: EN 13249 якщо Н > Не: EN 13251

3

Залізниці

EN 13250

Якщо Н < Не. EN 13250 якщо Н > Не: EN 13251

4

Басейни і дамби

EN 13254

EN 13251

5

Канали

EN 13255

6

Розміщування твердих відходів

EN 13257

7

Розміщування рідинних відходів

EN 13265

8

Тунелі й підземні структури

EN 13256

Не застосо­вують

9

Земляні роботи, фундаменти і стримувальні структури

EN 13251

Не засто­совують

Не застосовують

Визначення

Н: — Висота споруди

Не: — для шляхів й інших транспортних зон: висота, де вантажний транспорт переважає;

— для залізниць: різниця висоти між основою рельсів і основним майданчиком ґрунтового полотна (платформою).

БЛОК-СХЕМА ОЦІНЮВАННЯ ДОВГОВІЧНОСТІ

ВХІД


A BCD









































СТРУКТУРНІ ЕЛЕМЕНТИ ЦЬОГО СТАНДАРТУ,
ЯКІ ВІДПОВІДАЮТЬ ДИРЕКТИВАМ ЄС
У ЧАСТИНІ БУДІВЕЛЬНИХ ВИРОБІВ