1. дистанційний пристрій затримки (remote inhibiting facility)

Засіб для дистанційної затримки вмикання світильника, приєднаний до системи аварійного освітлення

  1. режим дистанційної затримки (remote inhibiting mode)

Стан автономного світильника, за якого його робота затримується за допомогою пристрою дис­танційного керування за увімкненого звичайного живлення, а у разі його вимкнення не відбувається перемикання в аварійний режим роботи.

  1. Класифікація світильників

Світильники аварійного освітлення класифікують відповідно до розділу 2 ІЕС 60598-1, а також усі світильники аварійного освітлення класифікують як такі, які можна безпосередньо монтувати на по­верхні з нормально займистих матеріалів (F-маркування).

Крім цього, під час класифікації світильників аварійного освітлення мають бути враховані вимо­ги, наведені в додатку В.

  1. Маркування

Застосовують положення розділу З ІЕС 60598-1 з урахуванням вимог 22.5.1—22.5.20 цього стандарту.

  1. Світильники повинні мати чітке маркування номінальної напруги живлення або діапазо- ну(-ів) напруги.

  2. У маркуванні світильників повинно бути позначено їх класифікацію згідно з 22.4 (див. до­даток В).

  3. Маркування світильників повинно містити вичерпні дані, видимі в процесі заміни лампи, про застосовуване джерело світла. Це гарантує досягнення нормованого світлового потоку в аварійному режимі.

Примітка. Інформація щодо правильної заміни застосовуваної лампи може містити номер, тип, номінальну напругу, номі­нальну потужність тощо. Світильники з незамінюваною лампою(-ами) не повинні відповідати цим вимогам.

  1. За необхідності, додатково до маркування ta має бути вказано діапазон температури навколиш­нього середовища, або його треба зазначити в інструкції, доданій у комплекті зі світильником.

  2. Маркування світильників зі змінними запобіжниками і/або індикаторними лампами має містити номінальні значення їх параметрів.

  3. Пристрої для випробування, що моделюють вимкнення мережі живлення звичайного освітлення, за необхідності, повинні мати відповідне маркування, добре видиме під час випробовування.

  4. У маркуванні автономних світильників мають бути відомості про застосовуваний акумуля­тор: тип і номінальну напругу.

Примітка. Світильники з незамінюваним акумулятором не повинні відповідати цим вимогам.

Для світильників з незамінюваними акумуляторами таку інформацію має бути вказано на етикетці, яку потрібно враховувати в процесі встановлювання, відповідно до 3.2b) ІЕС 60598-1.

  1. Акумулятори автономних світильників повинні мати маркування із зазначенням місяця і року або тижня і року виготовлення, а також маркування правильного положення акумулятора.

Примітка. Інформацію про маркування положення акумулятора викладено в ІЕС 614291>.

На акумуляторі (ярлику, бирці) має бути передбачено місце для запису про дату його встанов­лення, який виконує монтажник.

  1. ІЕС 61429:1995 Маркування вторинних елементів і акумуляторів з міжнародним символом перероблення ISO 7000-1135.

  1. Комбіновані світильники повинні мати чітке маркування із зазначенням вимог щодо правиль­ного встановлення ламп, якщо лампи, використовувані в мережі аварійного або робочого освітлення, відрізняються.

Патрони для ламп аварійного режиму в комбінованих світильниках для аварійного освітлення ма­ють бути позначені зеленою фарбою у вигляді точки діаметром не менше ніж 5 мм, яка повинна бути видима під час заміни лампи.

  1. В інструкції, що постачають з автономним світильником, виробник повинен вказати, що у разі зниження заявленого ним строку служби світильника необхідно замінити акумулятор або весь світильник (якщо він з незамінюваною лампою(-ами) та/чи акумулятором).

  2. В інструкції, що постачають зі світильником, виробник повинен детально вказати пристрої контролювання, вмонтовані у світильник, або зіслатися на відповідні експлуатаційні документи, якщо ці пристрої постачають окремо. Експлуатаційні документи повинні містити докладний опис порядку про­ведення перевірки пристроїв контролювання.

  3. В інструкції, що постачають зі світильником, виробник повинен навести схему приєднан­ня допоміжного світильника до відповідного комбінованого автономного світильника аварійного освіт­лення. При цьому зазначають максимальну довжину приєднувального кабелю з допустимим падінням напруги у ньому не більше ніж 3 %.

  4. Не використовують.

  5. В інструкції, що постачають з автономним світильником, виробник повинен вказати за­стосовані пристрої керування.

  6. Виробник повинен надати актуальні фотометричні дані відповідно до 22.16.

  7. В інструкції щодо монтажу виробник повинен викласти порядок підготовки світильника до експлуатації. Аналогічну підготовку потрібно проводити перед типовими випробуваннями.

  8. Маркування, викладене в 22.5.1 і 22.5.2, треба розташовувати так, щоб воно було видиме під час монтування світильника.

Примітка. Для умонтовуваних світильників цю інформацію може бути розташовано всередині світильника, і вона має бути видима за знятого розсіювана.

    1. В інструкції для світильників, які для приєднання до електричної мережі мають зовнішню штепсельну вилку і з’єднувальну розетку, для запобігання випадковому роз'єднанню повинно бути по­передження: «Цей світильник призначено лише для встановлення в місцях, де вилка й розетка захи­щені від несанкціонованого роз’єднання».

    2. Якщо лампа(и) та/чи акумулятор є незамінюваними, виробник повинен вказати це в ін­струкції, що постачають зі світильником.

    3. Перевірку вимог згідно з 22.5.1—22.5.19 проводять зовнішнім оглядом.

  1. Конструкція

Застосовують вимоги розділу 4 ІЕС 60598-1 разом з вимогами 22.6.1—22.6.19.

  1. Люмінесцентні лампи, які застосовують у світильниках для аварійного освітлення, повинні загорятися в аварійному режимі без допомоги стартерів тлінного розряду, вказаних в ІЕС 60155. Такі стартери не повинні бути у колі аварійного режиму. Для аварійного освітлення не треба застосовува­ти люмінесцентні лампи з умонтованим стартером.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом.

  1. Пристрій керування роботою лампи в аварійному режимі й блоки керування, розміщені в світильниках, повинні відповідати вимогам ІЕС 60924, ІЕС 60928 та ІЕС 61046.

Перевірку проводять випробуваннями, викладеними у відповідних розділах цих стандартів.

  1. Пошкодження будь-якого світильника, ввімкненого в коло, не повинне впливати на інші світильники цього кола.

Примітка. Цю вимогу може бути забезпечено застосуванням запобіжника, реле або іншого захисного пристрою, який розмі­щений у світильнику та є його компонентом.

Перевірку проводять вимірюванням і зовнішнім оглядом.

  1. Перевірку механічної міцності світильників згідно з 4.13 ІЕС 60598-1 проводять нанесен­ням ударів з енергією 0,35 Н • м по всіх зовнішніх деталях.

  2. В автономних світильниках коло заряджання акумулятора і коло живлення звичайного освіт­лення мають бути надійно розділені за допомогою подвійної, посиленої ізоляції, заземленою перего­родкою або іншими аналогічними технічними засобами.

Якщо в колі заряджання акумулятора є відкриті контакти, то необхідно використовувати безпечні розділові трансформатори. У разі використання розділового трансформатора між колом заряджання акумулятора і колом живлення звичайного освітлення струмовідні частини кола заряджання батареї повинні мати щонайменше основну ізоляцію.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом і випробуваннями згідно з 22.7 і 22.14.

  1. У комбінованих світильниках з централізованою мережею живлення мають бути надійно роз­ділені мережі живлення аварійного і звичайного освітлення за допомогою подвійної, посиленої ізоляції, заземленою перегородкою або іншими аналогічними технічними засобами.

Примітка. Використання лише основної ізоляції в обох колах або тільки подвійної/посиленої ізоляції в колі живлення зви­чайного освітлення задовольняють цю вимогу. Приєднання обох кіл до клемової колодки повинно бути забезпечено так, щоб між ними залишався один вільний контактний затискач клемової колодки, що унеможливлює замикання між колами, забезпечуючи необхідні повітряні проміжки та шляхи спливання.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом.

  1. Автономні світильники повинні мати вмонтовані або розташований поряд пристрій для за­ряджання акумулятора від мережі живлення звичайного освітлення та індикатор, добре помітний під час експлуатування, наприклад лампу, яка показує, що:

  1. акумулятор перебуває в режимі заряджання;

  2. електричне коло через тіло розжарення лампи розжарювання (якщо її використовують) аварій­ного освітлення замкнуте.

Застосоване як індикатор електричне джерело світла має відповідати за кольором вимогам I ЕС 60073 та бути зеленого кольору. Коли один індикатор забезпечує дві функції, прийнятним вважа­ють червоний або зелений колір.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом.

  1. Автономні світильники повинні мати акумулятори, що задовольняють вимоги додатка А і розраховані не менше ніж на 4 роки нормальної роботи. Ці акумулятори треба використовувати пере­важно в аварійному режимі або для допоміжного світильника.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом та випробовуваннями згідно з додатком А.

  1. Внутрішня проводка й електронні кола автономних світильників мають бути захищені від струмових перевантажень, які можуть виникнути в аварійних режимах, пристроєм захисту, розташова­ним між акумуляторами і вказаними колами.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом.

Примітка. Метод перевірки відповідності цим вимогам — на стадії розробляння.

  1. В автономних світильниках між акумулятором і лампами аварійного освітлення не повин­но бути інших комутаційних пристроїв, крім пристрою перемикання.

Автономні світильники і світильники централізованого електроживлення не повинні містити вими­качів ручної або неавтоматичної дії, що відокремлюють аварійне коло (кола) від основного джерела живлення, за винятком пристроїв контролювання режимів очікування і затримки.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом.

  1. В автономних світильниках вихід з ладу однієї або кількох ламп аварійного освітлення не повинен переривати заряджання акумулятора і створювати на ньому перевантаження, що впливають на його роботу.

Перевірку проводять імітацією виходу з ладу лампи під час випробовування згідно з 22.12.7.

  1. У всіх автономних світильниках свинцево-кислотні і нікель-кадмієві акумуляторні батареї з числом елементів три і більше мають бути захищені від зміни полярності окремого елемента. Цей за­хист можна забезпечити введенням електричного кола, що обмежує струм розряду батареї значенням, наведеним у підпункті а), за зниження напруги батареї до Vmin, визначуваної згідно з підпунктом Ь):

  1. для свинцево-кислотних акумуляторних батарей: 1СГ5 • C2qA,

де С2о — ємність батареї, А • год, за 20-годинного безперервного розряджання;

для нікель-кадмієвих акумуляторних батарей: 0,0015 • С5А,

де С5 — ємність батареї, А • год, за 5-годинного безперервного розряджання;

  1. Vmin=X-n, де п число елементів;

X — напруга, що дорівнює:

— для свинцево-кислотних акумуляторних батарей:

X = 1,6 В під час роботи до 1 год включно,

X = 1,7 В під час роботи більше ніж 1 год;

— для нікель-кадмієвих акумуляторів:

Х= 0,8 В за будь-якої тривалості роботи.

Схема захисту повинна запобігати розряджанню батарей через лампу або перетворювач, навіть якщо наявне перевищення напруги на акумуляторах у разі заряджання доти, доки полярність не буде відновлено.

Перевірку проводять вимірюванням напруги і струму розрядки батареї під час випробовування згідно з 22.12.7. Напруга батареї має бути не нижче ніж Vmin, а струм розрядки не повинен переви­щувати зазначеного вище.

  1. 3 Робота автономного світильника в аварійному режимі не повинна порушуватися за коротко­го замикання, замикання на землю або обривання мережі живлення звичайного освітлення.

Перевірку проводять імітацією несправностей мережі живлення протягом циклу роботи ава­рійного режиму під час випробовування згідно з 22.12.7. Світильник повинен нормально функціюва- ти під час випробовування.

  1. 4 Автономні світильники з пристроєм режиму очікування для перемикання з аварійного на режим очікування і назад повинні мати відповідний вмонтований або приєднуваний пристрій дистанцій­ного керування.

Автономні світильники з пристроєм дистанційного керування повинні мати елементи приєднання до цього пристрою.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом.

  1. 5 Робота автономного світильника з пристроєм дистанційного керування в аварійному ре­жимі не повинна порушуватися у разі короткого замикання або замикання на землю в мережі живлен­ня цього пристрою.