Зазначені організації складають і надсилають відзив на адресу базової організації (організації-розробника) в місячний термін з дня одержання або опублікування проекту ДНАОП. Якщо відзив у зазначений термін не надіслано, вважається, що зацікавлена організація не має зауважень і пропозицій до проекту.

  1. Опрацювання остаточної редакції проекту ДНАОП
    1. Робоча група на підставі зауважень і пропозицій, що містяться у відзивах, доопрацьовує проект ДНАОП, уточнює пояснювальну записку і опис проекту нормативного акта, готує зведення відзивів.
      1. Доопрацьований проект ДНАОП разом з пояснювальною запискою до нього та зведенням відзивів надсилається базовою організацією (організацією-розробником) на узгодження.

Узгоджуючі органи повинні розглянути проект ДНАОП і підготувати висновок у термін, що не перевищує одного місяця від дня одержання проекту. Лист про узгодження або узгоджений проект ДНАОП підписується керівником або заступником керівника організації.

  1. За наявності суттєвих розбіжностей щодо проекту ДНАОП базова організація (організація-розробник) провадить їх розгляд та усунення.
    1. Остаточна редакція проекту ДНАОП після врахування зауважень і пропозицій узгоджуючих органів обговорюється на засіданні науково-технічної (наукової) ради чи секції ради організації-розробника, яка приймає протокольне рішення про подання його на затвердження органу державного нагляду за охороною праці.

Одночасно базовою організацією (організацією-розробником) виконуються роботи щодо запису тексту нормативного акта, викладеного державною мовою, на магнітну дискету (придатну для обробки на IBM-сумісних комп’ютерах), а також щодо аутентичного його перекладу російською мовою.

  1. Проект ДНАОП із супровідним листом, підписаним керівником базової організації (організації-розробника), подається на затвердження у трьох примірниках, виконаних державною мовою (оригінал та дві копії), і кожен з яких супроводжується аутентичним перекладом російською мовою.

Разом з проектом ДНАОП в остаточній редакції надсилається така документація:

пояснювальна записка;

опис проекту;

оригінали документів, що підтверджують узгодження;

зведення відзивів;

протокольне рішення засідання науково-технічної (наукової) ради або секції ради базової організації (організації-розробника).

  1. Для розгляду остаточної редакції проекту ДНАОП рішенням відповідного органу державного нагляду затверджується редакційна комісія. Фахівці від міністерства, базової (головної) організації або організації-розробника включаються до складу редакційної комісії за поданням цих організацій.
    1. За необхідності голова редакційної комісії може прийняти рішення про призначення експертизи проекту ДНАОП і надіслати його до відповідної компетентної організації. У випадках, коли це доцільно, експерти від незалежних компетентних організацій можуть бути включені до складу редакційної комісії.

Експертиза проекту виконується за рахунок коштів, виділених замовником на опрацювання ДНАОП.

  1. Редакційна комісія розглядає проект ДНАОП у термін, що не перевищує півтора місяця, і приймає протокольне рішення про доцільність його затвердження або повернення на доопрацювання.

У разі проведення експертизи проекту ДНАОП зазначений термін може бути продовжено на строк проведення експертизи, але не більш як на один місяць.

Якщо державний галузевий нормативний акт про охорону праці, опрацьований для потреб однієї галузі, необхідно поширити на підприємства, установи, організації інших (суміжних) галузей, редакційна комісія приймає з цього питання відповідне протокольне рішення. В ньому вказуються галузі (підприємства, виробництва), на які доцільно поширити дію даного нормативного акта.

  1. Затвердження і включення ДНАОП до державного реєстру
    1. Державний нормативний акт про охорону праці затверджується наказом відповідного органу державного нагляду. Підставою для затвердження повинен бути висновок редакційної комісії, а також візи на нормативний акт голови цієї комісії і осіб, відповідальних за розробку.
      1. При затвердженні нормативного акта визначається дата введення його в дію (із врахуванням часу, необхідного на виконання підготовчих заходів щодо впровадження ДНАОП), термін дії та галузі (підприємства, виробництва), на які поширюється нормативний акт. Зазначені дані заносяться до ДНАОП.

ДНАОП може затверджуватися без обмеження терміну дії. Однак щодо будь-якого нормативного акта повинні виконуватися вимоги законодавства про його періодичний перегляд.

  1. Затверджений нормативний акт про охорону праці підлягає включенню до державного реєстру ДНАОП, який ведеться Державним комітетом України по нагляду за охороною праці.

Інші органи державного нагляду за охороною праці за необхідності ведуть облік затверджених ними нормативних актів.

  1. ДНАОП, що підлягає включенню в державний реєстр, та його машиноорієнтований опис подаються до Держнаглядохоронпраці у чотирьох примірниках (оригінал і три копії). Кожен примірник повинен бути виконаний державною мовою з аутентичним перекладом російською мовою. Для можливості машинної обробки ДНАОП подається, крім того, текст нормативного акта, записаний на магнітній дискеті державною мовою.

Оригінал нормативного акта, як контрольний примірник, та магнітна дискета залишаються у підрозділі Держнаглядохоронпраці, що зареєстрував ДНАОП. Другий примірник зареєстрованого документа надсилається видавництву для друку, інші примірники повертаються організації-замовнику (основному користувачу) та відповідному органу державного нагляду.

  1. Зміст опису (карти-паспорта) нормативного акта вводиться в банк даних автоматизованого інформаційного фонду державних нормативних актів про охорону праці України.
    1. Видання та інформація про ДНАОП
      1. Дані про затвердження та введення в дію державних нормативних актів про охорону праці щоквартально публікуються в покажчику ДНАОП, а також інших виданнях органів державного нагляду та в журналі «Охорона праці».
      2. Органи державного нагляду за охороною праці тиражують і розповсюджують ДНАОП відповідно до встановленого ними порядку. Без дозволу цих органів державний нормативний акт про охорону праці не може бути повністю або частково відтворений, тиражований і розповсюджений.
  2. ПОРЯДОК ПЕРЕГЛЯДУ І ЗМІНИ ДНАОП
    1. Перегляд державних нормативних актів про охорону праці проводиться в міру необхідності, але не рідше одного разу на десять років.

Базова організація розпочинає роботу з перевірки нормативного акта на відповідність чинному законодавству України, положенням міжнародних договорів і угод та іншим нормативним актам, рівню розвитку науки і техніки, досягнутому у сфері безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на момент перевірки; враховує дані про ефективність дії ДНАОП та про взаємозв’язані з ним аварії, випадки виробничого травматизму, професійних захворювань тощо. За підсумками перевірки подаються відповідні пропозиції до органу, який затвердив нормативний акт.

Роботи щодо перегляду нормативного акта включаються в установленому порядку до плану опрацювання ДНАОП.

Зазначені роботи не проводяться, якщо за підсумками перевірки нормативного акта прийнято рішення про доцільність подальшого його застосування без перегляду і змін.

  1. Під час перегляду ДНАОП може розроблятися новий нормативний акт замість чинного або вноситися до нього зміни та доповнення. Ця робота повинна проводитися відповідно до вимог розділу 2.

Переглянутий нормативний акт скасовується, а в новому вказується замість якого ДНАОП він опрацьований. В позначенні нормативного акта змінюються дві останні цифри про рік його затвердження.

  1. Проекти змін до ДНАОП опрацьовує базова організація (організація-розробник), яка розробляла цей нормативний акт.

У разі необхідності внесення змін до нормативного акта, який опрацьовувався в іншій державі і якому надано чинності в Україні рішенням відповідного органу державного нагляду за охороною праці, проект цих змін готується базовою організацією (організацією- розробником), до компетенції якої належить нормативний акт.

Одночасно з проектом змін до ДНАОП готуються пропозиції щодо змін взаємозв’язаних з ним державних нормативних актів.

  1. Опрацювання, узгодження і затвердження змін до ДНАОП, а також їх включення до державного реєстру здійснюються в порядку, встановленому для нормативних актів, які розробляються вперше.

Узгодження проекту змін до ДНАОП проводиться з організаціями, переліченими в п.

  1. за винятком тих органів державного нагляду чи організацій, до компетенції яких не належать вимоги, передбачені змінами.
    1. Якщо власник підприємства (уповноважений ним орган) наполягає на змінах до ДНАОП, які були ним внесені в установленому порядку, але не прийняті, його клопотання розглядається в місячний термін органом, що затверджує нормативний акт, з врахуванням висновку редакційної комісії.

У цьому випадку власник подає до відповідного органу державного нагляду заяву і обгрунтування своєї пропозиції, а також висновки, розрахунки та інші матеріали компетентних організацій, експертів про доцільність внесення змін до ДНАОП.

  1. Кожній зміні надається порядковий номер і визначається дата введення зміни в дію. Термін дії зміни не встановлюється. При її затвердженні позначення нормативного акта не змінюється.
    1. Кожна зміна фіксується в описі (карті-паспорті) ДНАОП та в банку даних автоматизованого інформаційного фонду державних нормативних актів про охорону праці.

Інформація про зміну ДНАОП та текст цієї зміни публікуються в порядку, передбаченому п. 2.8.1.

  1. За необхідності продовження або скорочення терміну дії ДНАОП це питання розглядається органом, що затвердив ДНАОП, після узгодження з організаціями, які узгоджували нормативний акт. Рішення оформляється наказом зазначеного органу.

Базова організація (організація-розробник) у цьому випадку подає на затвердження не пізніше ніж за 6 місяців такі документи: пояснювальну записку, оригінали документів про узгодження зміни та супровідний лист з пропозиціями і обгрунтуванням доцільності продовження або скорочення терміну дії ДНАОП.

На підставі зазначеного рішення вносяться відповідні зміни в опис (карту-паспорт) ДНАОП та в банк даних автоматизованого інформаційного фонду державних нормативних актів про охорону праці. Інформація про продовження або скорочення терміну дії нормативного акта публікується в покажчику ДНАОП не пізніше ніж за 2 місяці до початку дії цих змін.

  1. ПРИПИНЕННЯ ЧИННОСТІ ДЕРЖАВНИХ НОРМАТИВНИХ АКТІВ

ПРО ОХОРОНУ ПРАЦІ

  1. За наявності підстав і у випадках, передбачених статтею 35 Закону України «Про охорону праці», орган державного нагляду за охороною праці може прийняти рішення про тимчасове припинення чинності нормативного акта або його окремих пунктів.
    1. Тимчасове припинення чинності ДНАОП може здійснюватися:

при відсутності в даний момент науково-технічних рішень, що забезпечують наявність приладів та устаткування, які задовольняють вимогам нормативного акта про охорону праці;

у зв’язку з затримкою або припиненням випуску промислового устаткування, приладів або матеріалів, які вимагаються нормативним актом про охорону праці;

у випадках несвоєчасного виявлення помилок, які були допущені під час проектування, будівництва та введення в експлуатацію виробничого об’єкта, якщо ці помилки неможливо усунути без його реконструкції;

при застосуванні нового нормативного акта про охорону праці, коли його вимоги почали діяти, а приведення виробництва, об’єкта або робочого місця до нових вимог ще не закінчено.

  1. Для встановлення виключного порядку застосування відповідного нормативу з охорони праці, визначення строків та умов тимчасового припинення чинності нормативного акта власник або уповноважений ним орган повинен за згодою працівників, яких це стосується, звернутися до органу державного нагляду, що затверджував цей нормативний акт.

Письмове клопотання повинно містити відомості про:

нормативний акт і його конкретні вимоги, які не виконуються, та причини невиконання;

додаткові заходи, яких вжито для забезпечення безпечної експлуатації відповідного виробництва, об’єкта, устаткування, технологічного процесу, робочого місця на період припинення дії нормативного акта;

погодження клопотання про припинення дії ДНАОП з працівниками, яких стосується це питання.

До листа додається:

програма приведення умов і безпеки праці на конкретному об’єкті, виробництві, устаткуванні, робочому місці до нормативних вимог;

висновок науково-дослідної, проектно-конструкторської або іншої компетентної організації про стан і можливість безпечної експлуатації об’єкта, виробництва, устаткування, робочого місця;

висновок місцевого органу державного нагляду про можливість тимчасового припинення чинності нормативного акта.

  1. Рішення органу державного нагляду приймається в місячний термін з дня одержання клопотання і повинно визначати строки та умови тимчасового припинення чинності нормативного акта, а також перелік вимог, дія яких припиняється.
    1. Рішення про припинення чинності ДНАОП може бути скасоване органом, який його прийняв, у випадках:

невиконання власником або уповноваженим ним органом умов тимчасового припинення чинності нормативного акта та заходів, що забезпечують безпеку робіт;

виникнення аварійної ситуації або реальної загрози життю чи здоров’ю працюючих або оточуючих людей, або коли аварії, нещасні випадки мали місце внаслідок невиконання вимог нормативного акта.