Інструкції мають містити детальну інформаці ю щодо умов експлуатування і технічного обслуговування, а також ілюстрації.

    1. Під час монтування та обслуговування водосигнальних пристроїв або їх елементів, під час свердлення, зварювання або різання, не потрібно використовувати нестандартні інструменти за винятком окремих відрізків трубопроводів (тобто підвідного трубопроводу, патрубків).

  1. ПЕРЕВІРЯННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

    1. Загальні положення

Для підтвердження відповідності водосигнальних пристроїв вимогам цього стандарту використовують:

Ф попередні випробовування;

Ф виробничий контроль продукції на підприємстві-виробнику.

  1. Попередні випробовування

Попередні випробовування проводять під час першого впровадження цього стандарту. Під час стандартних випробовувань можуть бути враховані результати ок ремих випробовувань, проведених відповідно до положень цього стандарту (для устаткування, характеристик, методу випробовування, методу готування зразк ів і системи підтвердження відповідності вимогам та іншим показник ам). Крім того, попередні випробовування проводять на початку сері йного виробництва продукції певного типу або ж на початку використовування нового виробничого процесу (якщо виробництво продукції нового типу або використовування нового виробничого процесу може вплинути на технічні дані продукції).

Усі характеристики, зазначені в розділі 4, та відповідні розділу 5, мають бути підтверджені за допомогою попередніх випробовувань.

  1. Виробничий к онтроль продукції (ВКП)

Постачальник має впровадити систему виробничого контролю продукції ВКП на підприємстві-виробнику, підтримувати функці ювання цієї системи й забезпечити ведення документації, що стосується контролю якості, для того, щоб робочі характеристик и поставленої продукції відповідали заданим характеристикам.

Система виробничого контролю продукції (ВКП) містить процедури поточного контролю й процедури регулярних перевірянь і випробовувань, за результатами яких оцінюють придатність вихідних матеріалів або деталей, виробничого устатковання, технологічного процесу та готової продукції. Процес контролювання повинен бути розділений на досить прості дії, що забезпечують прийняття рішень про відповідність або невідповідність продукції стандартним вимогам і можливість виявлення дефекті в на самому ранньому етапі виробничого процесу.

Передбачено, що система виробничого к онтролю продукції ВКП, що відповідає вимогам відповідних розділів стандарту EN ISO 9000 та в якій враховані спеціальні вимоги цього стандарту, задовольняє вищевикладені вимоги.

Необхідно забезпечити реєстрацію результатів перевірянь, випробовувань та оцінок, відповідно до яких потрібні певні дії, а також реєстраці ю дій, вик онуваних на підставі зазначених результатів. Необхідно реєструвати також заходи, що застосовують у випадках, коли контрольовані параметри або характеристики продукції не відповідають заданим вимогам.

Процедура виробничого контролю продукції повинна бути викладена в положенні і з системи к онтролю як ості, що повинна бути доступною для ознайомлення.

Постачальник повинен проводити випробовування продукції та реєструвати результати таких випробовувань, як частину програми виробничого контролю продукції. Зареєстровані дані повинні бути доступними для ознайомлення.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ НА СТІЙКІСТЬ ДО ТИСКУ

Примітк а. Див. 5.1.

Приєднують випробовувальний пристрій гідравлічного тиску до входу водосигнального пристрою і фільтра та перекривають або заглушують отвір насадки. Створюють тиск на випробовувальний зразок у 24 бар протягом 5 хв. та перевіряють на наявність течі або вихід із ладу.

ДОДАТОК В
(обов'язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ НА ТЕРМОСТІЙКІСТЬ

Примітка. Див 5.2.

Встановлюють водосигнальний пристрій у морозильній камері за температури (мінус 33 ± 2)°С строком на 24+10 год; вилучають водосигнальний пристрій та нагрівають повітрям за температури (23 ± 2)°С протягом не менше ні ж 2 год. та перевіряють на вільне обертання; встановлюють водосигнальний пристрій у нагрівальну піч за температури (58 ± 2)°С строком на 24+10 год.; вилучають водосигнальний пристрій та охолоджують на повітрі за температури (23 ± 2)°С протягом не менше ніж 2 год.; встановлюють водосигнальний пристрій на випробовувальний стенд, як показано на рисунку В.1; створюють на вході тиск (0,5 ± 0,1) бар протягом 0,5+10 хв., після чого створюють тиск (12 ± 0,5) бар протягом 0,5+10 хв. та перевіряють на наявність звукового сигналу.

5

б



Пояснення:

  1. — джерело води;

  2. — витратомір (діапазон вимірювання від 0 л/хв. до (50 ± 5) л/хв.);

  3. — давачі тиску;

  4. — водосигнальний пристрі й.

  5. — фанера 19 мм;

  6. — дренаж.

Примітк а. Діаметр трубопроводу визначає виробник.

Рисунок В.1 — Стенд для випробовування на функціювання та визначення К-фактора

ДОДАТОК С
(обов'язковий)

ВИ П РОБОВУ ВАННЯ НА СТІЙКІСТЬ ДО СТАРІ ННЯ

Примітк а. Див 5.3.

С.1 Загальні положення

Випробовують один комплект зразк ів неметалевих елементів водосигнального пристрою відповідно до С.2 та другий комплект зразк ів неметалевих елементів відповідно до С.3. Пі сля випробовувань на стійкі сть до старіння відповідно до С.2 або С.3, перевіряють елементи на наявні сть пошкоджень, змонтовують водосигнальний пристрій з випробних елементів та проводять випробовування відповідно до Е.1 за методом 3.

С.2 Сушильна шафа

Витримують зразки в сушильній шафі за температури (120 ± 2) °С упродовж (180 ± 1) діб. Елементи мають бути розташовані так, щоб вони не торкались один одного та стін шафи. Виймають зразки з сушильної шафи та охолоджують на повітрі за температури (23 ± 2) °С та відносної вологості (50 ± 5) % не менше ніж 24 год. перед проведенням інших випробовувань, вимірювання або перевіряння.

Якщо матеріал не може витримати зазначену температуру без надмірного затвердіння або пом'якшення, псування або пошкодження, проводять випробовування за нижчої температури, але не меншої ніж 70 °С, протягом тривалішого періоду часу. Тривалі сть випробовування визначають за формулою:

D = 737000 S-0,0693t, (С.1)

де D — тривалість випробовування, у добах;

t — температура проведення випробовування, у градусах Цельсі я.

Примітка. Ця формула базована на правилі 10 °С. тобто для кожних 10 °С збільшення, швидкість хімічної реакції приблизно подвоюється. Під час перевіряння пластика передбачено, що термін зношення за температури, t °С, є половина терміну в (t -10) °С.

С.3 Старіння під дією гарячої води

Занурюють зразки елементів у питну воду температурою (87 ± 2) °С строком на (180 ± 1) діб. Для частин, які зрідка контактують і з водою, випробовування проводять протягом 14 діб. Виймають зразки з води та охолоджують на повітрі за температури (23 ± 2) °С та відносної вологості (50 ± 5) % не менше ніж 24 год. перед проведенням інших випробовувань, вимірювання або перевіряння.

Якщо матеріал не може витримати зазначеної температури без надмірного затвердіння або пом’якшення, псування або пошкодження, проводять випробовування за нижчої температури, але не меншої ніж 70 °С, протягом більш тривалого періоду часу. Тривалі сть випробовувань визначають за формулою:

D = 74857 ®-0,0693t, (С.2)

де D— тривалі сть випробовування, у добах;

t — температура проведення випробовувань, у градусах Цельсія.

Примітка. Ця формула базована на правилі 10 °С, тобто для кожних 10 °С збільшення, швидкість хімічної реакції приблизно подвоюється. Під час перевіряння пластика передбачено, що термін зношення за температури, t °С, є половина терміну в (t -10) °С.

ДОДАТОК D
(обов'язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ НА СТІЙКІСТЬ У РАЗІ ЗАНУРЕННЯ У ВОДУ

Примітка. Див 5.4

Занурюють водосигнальний пристрі й у питну воду з температурою (40 ± 2) °С строком на (30 ± 1) діб. Охолоджують водосигнальний пристрій на повітрі за температури (23 ± 2) °С упродовж не менше ніж 2 год.

Встановлюють водосигнальний пристрі й на випробовувальний стенд, як пок азано на рисунку В.1.

Створюють на вході тиск (0,5 ± 0,1) бар протягом 5+10 хв. після чого створюють тиск (12 ± 0,5) бар протягом 0,5+10 хв. та перевіряють правильність подавання звукового сигналу.

ДОДАТОК Е
(обов'язковий)

ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ВИПРОБОВУВАННЯ

Примітка. Див 5.5.

  1. Тривалість роботи

Встановлюють водосигнальний пристрі й відповідно до рисунка В.1.

Виконують випробовування на тривалість роботи для періоді в часу відповідно до таблиці Е.1. Перевіряють автоматичне дренування після к ожного випробовування.

Таблиця Е.1 — Пері оди та тиск під час ек сплуатаційних випробовувань

М етод

Тривалість

Робочий тиск на вході системи

1

5+10 хв.

Відповідний номі нальний робочий тиск ± 0,5 бар

2

(50 ± 1) год.

0.3 відповідного номінального робочого тиску ± 0,5 бар

3

5+10 хв.

5+10 бар



  1. М інімальний тиск спрацювання

Поступово на вході водосигнального пристрою підвищують тиск і з 0 бар доти, доки елементи системи почнуть безперервно обертатися, та реєструють значення цього тиску.

ДОДАТОК F
(обов'язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ НА РІВЕНЬ ЗВУКУ

Примітк а. Див. 5.6.

Встановлюють водосигнальний пристрій відповідно до рисунка F.1. Виконують випробовування на чутливість за різних значень тиску (0,5 ± 0,1) бар, (2 ± 0,1) бар, (3 ± 0,1) бар та (10 ± 0,5) бар для кожного з положень вимірювання А, В і С, та реєструють значення виміряного рівня звуку.

Примітка. Інформацію щодо випробовування на рівень звуку наведено в ІSQ 3740.

Пояснення:

1 — давач тиску:

  1. — водосигнальний пристрій;

  2. — подавання води;

  3. — дренаж;

  4. — гонг;

  5. — фанера 19 мм;

  6. — положення вимірювана рівня звуку.

Рисунок F.1 — Стенд для випробовування на чутливістьДОДАТОК G
(обов'язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ НА К-ФАКТОР

Примітка. Див. 5.7.

Установлюють водосигнальний пристрій відповідно до рисунка В.1. Вимірюють водяний потік із точністю ± 5 л/хв. за вхідного тиску від 0,5 бар до 6,5 бар через інтервал не більше ніж 1 бар. Проводять дві серії випробовувань, під час першої серії випробовувань збільшують тиск від нуля до кожного значення а під час другої серії зменшують від 6,5 бар до кожного значення. Розраховують К-фактор для кожного значення тиску за формулою:

К - QHP (G-1)

де Р— тиск, у барах;

Q — витрата води, у л/хв.

Розраховують середнє значення К-фактора.

ДОДАТОК Н

(довідковий)

ТИПОВИЙ ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ВИПРОБОВУВАНЬ ВОДОСИГНАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ

Таблиця Н.1 — Рекомендований типовий перелік випробовувань

Випробовування

Пі дрозді л

Метод випробовування

Стійкість до тиску

5.1

Додаток А

К-фактор

5.7

Додаток G

Рівень звуку

5.6

Додаток F

Стійкість до впливу високих і низьких температур

5.2

Додаток В

Стійкість неметалевих елементів до старіння:

  • Повітря

  • Тепла вода

5.3.1

5.3.2

С.2 с.з

Стійкість під час занурювання у воду

5.4

Додаток D

Функціювання:

  • Мінімальне значення робочого тиску

  • Тривалість

5.5.2

5.5.1

Е.2

Е.1

ДОДАТОК ZA
(довідковий)

ПОЛОЖЕННЯ ЦЬОГО СТАНДАРТУ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ВИМОГ ДИРЕКТИВИ
ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ ЄС ЩОДО БУДІВЕЛЬНИХ ВИРОБІВ

ZA.1 Пункти цього стандарту, що відображають основні вимоги або інші положення Директиви щодо будівельних виробів ЄС

Цей стандарт розроблено згідно з Мандатом, виданим CEN Європейською комісією і Європейською А соці аці єю В і льн ої Торг і впі.

Наведені в додатку положення цього стандарту відповідають вимогам Мандату, виданого на підставі Директиви (89/106/ЕЕС) щодо будівельних виробів ЄС.

Під час виконання вказаних вимог передбачено, що елементи промислового усталювання, на які поширюється цей стандарт, придатні для використовування згідно з їх призначенням.

ЗАСТОРОГА! До елементів промислового усгатковання, на які поширюється цей стандарт, можуть бути застосовані вимоги інших нормативних документів і директив ЄС, які не впливають на придатність для використання відповідаю до їхнього призначення.

Примітка. Додатково до будь-яких спеціальних вимог цього стандарту, що стосуються небезпечних речовин, можуть бути задані інші вимоги до елементів промислового усталювання, на які поширюється цей стандарт (наприклад, вимоги законодавчих актів ЄС і національних законодавчих актів, регулятивних документів і адміністративних положень). Для виконання положень Директиви ЄС щодо будівельних виробів, ці вимоги повинні також відповідати вказаним додатковим вимогам. Інформацію щодо нормативних документів ЄС і національних нормативних документів, що стосуються небезпечних речовин, можна отримати на веб сайті в рубрикагорі EUROPA (CREATE, доступному за адресою: http://europa.eu.int).

Елемент усгатковання: Водосигнальний пристрій

Призначення: Водосигнальний пристрій для систем пожежогасіння, що їх встановлюють у

будинках і наземних спорудах.

Табпиця ZA.1 Характеристики, що заявляють