1. ЗП АОЕ за робочим принципом зворотнього віддзеркалення світлового променя за траєк­торією, пройденою від джерела, містить:

  • додатковий рефлектор(и) (рефлектор-притлумлювач), розташований у зоні розпізна­вання;

  • додатковий запобіжний пристрій, наприклад нерухому огорожу (огорожі);

  • рефлектор-притлумлювач та пристосовання для монтування додаткового захисного устатковання.

іі) ЗП АОЕ без зворотнього віддзеркалення з зоною гасіння, що містить:

  • додатковий запобіжний засіб, наприклад нерухомі огорожі;

  • пристосовання для монтування додаткового захисного засобу.

  1. — зворотно-віддзеркалювальний ЗП АОЕ;

  2. — зона розпізнавання;

  3. — рефлектор;

  4. — додаткові захисні засоби;

  5. — контрольний об'єкт (супорт заготовки);

  6. — рефлектор-притлумлювач;

  7. — висота;

  8. — ширина.

Рисунок 2 — Зворотно-віддзеркалювальний ЗП АОЕ


З а обома опціями конфігурація додаткового рефлектора (рефлекторів) чи зони притлумлен- ня має унеможливлювати нерозпізнання об’єкта, товщина якого дорівнює або більша товщини виз­наченого контрольного еталона (див. 4.1.2, EN 61496-2:1997), за допомогою ЗП АОЕ у межах контрольованої зони. Також треба розробити і розташувати додаткові захисні засоби так, щоб уне­можливити досягнення небезпечної зони без розпізнавання.

  1. — випромінювач;

  2. — зона спостерігання,

  3. — приймач променів;

  4. — додатковий захисний засіб,

  5. — контрольний об’єкт (супорт заготовки)

Рисунок 3 — ЗП АОЕ з зоною гасіння

д) якщо ЗП АОЕ застосована також для запускання робочого циклу з одиничним або з по­двійним перериванням (див. також додаток А):

  1. Висота робочого стола преса має дорівнювати чи бути більша ніж 750 мм над рівнем, де перебуває оператор;

Якщо висота робочого стола менша за 750 мм, її необхідно скоригувати з застосуванням додаткової огорожі (огорож). Така огорожа та всі інші огорожі, що запобігають доступу до інструментальної зони, має бути постійно закріплена на місці, наприклад зварюванням, або виконана як блокувальна огорожа. Необхідно унеможливити ймовірність перебування персоналу між фізичною перешкодою та столом або інструментами, або ж поблизу стола або інструментів;

  1. Довжина робочого ходу відкривання має дорівнювати чи бути менша ніж 600 мм, а гли­бина робочого стола преса — дорівнювати чи бути менша ніж 1000 мм;

  2. Розпізнавальна здатність не повинна перевищувати ЗО мм (див. таблицю А.1);

  3. Перед запуском першого циклу має бути виконано функцію (функції) скидання (наприклад кнопка, педаль);

  4. Функція, що вмикає рух преса, після чищення ЗП АОЕ повинна мати обмеження щодо за­даного часу. Цей заздалегідь встановлений інтервал не повинен перевищувати ЗО с після ■ завершення попереднього робочого циклу. ЗП АОЕ повинні мати функцію скидання вручну на випадок, коли заздалегідь встановлений проміжок часу перевищено;

  5. Якщо прес обладнано більш ніж одним ЗП АОЕ, кожного разу для вмикання циклу треба обирати лише один з таких пристроїв, розташований спереду, в будь-який час.

h) у разі вимкнення ЗП АОЕ селекторним перемикачем, необхідно також вимкнути всі світлові індикатори.

  1. Пристрої керування двома руками одночасно мають відповідати таким вимогам:

  1. пристрої керування двома руками одночасно мають відповідати типу III С за таблицею 1 EN 574;

  2. кількість використовуваних пристроїв керування двома руками одночасно має відповідати кількості операторів, вказаній для селективної системи;

  3. активація вихідних сигналів має бути неможливою за допомогою однієї руки, руки та ліктя однієї і тієї самої руки, передпліччя або ліктя та інших частин тіла (див. також 5.4.1.4).

  1. Блокувальні огорожі із замиканням, керовані огорожі без замикання, блокувальні ого­рожі із завчасним відчиненням без замикання, ЕЧЗУ на основі ЗП АОЕ, та пристрої керування дво­ма руками одночасно треба розташовувати так, щоб до того, як будь-який небезпечний рух у інстру­ментальній зоні буде припинено, оператор не мав можливість дістатися до небезпечної зони. За основу розрахунку безпечної відстані прийнято повний час реагування пневматичного преса на команду зупинення або сумарний час закривання та швидкість пересування оператора (див. до­даток А).

  2. У разі використання методу контролювання зусилля за відстанню, встановленням приладу обмеження тиску, що регулює рух інструмента, треба зважати на максимальне значення тис­ку — 50 Н/см2 та максимальне вихідне зусилля — 150 Н, перевищення котрих на інструменті не є припустимим. Система низького тиску призначена забезпечити, щоб повне значення тиску не було застосоване до тієї миті, коли досягнуто невеликого проміжку між інструментами, щоб запо­бігти доступу до зони (тобто менше ніж 6 мм) (див. 7.2.2 І)).

  3. Вивільнення персоналу

На випадок потрапляння/затягування до інструментальної зони, треба передбачити засоби вивільнення персоналу, напркилад, спеціальне пристосовання для розімкнення інструментів (див. також 7.1.2 І) та 7.2.2 s)).

  1. Інші вимоги

    1. Проект та конструкція преса мають передбачати надійну фіксацію інструментів з ви­користанням ретельно випробуваних компонентів, що унеможливлює ймовірність виникнення будь- якої небезпеки (наприклад з утворенням блокованих з’єднань).

    2. Усі елементи кріплення в пресі, тобто ґвинти, гайки, клейові з’єднання, мають бути змонтовані в такий спосіб, щоб не послабилось зусилля фіксації, що могло б призвести до нещас­ного випадку.

    3. Для налагоджувальних робіт з ручними операціями, наприклад, налагодження робо­чого ходу або повзуна (поршня), чи регулювання швидкості (тиску), зміна яких здатна спричини­ти небезпеку, необхідно забезпечити надійні блокувальні пристрої, що унеможлювлюють відлагод- ження без використання спеціального інструменту, ключа чи електронного пароля.

5.4 Система керування та моніторингу

  1. Функції керування та моніторингу

Даний підрозділ стосується всіх відповідних складників захисної системи, що безпосередньо чи опосередковано керують чи контролюють функціювання рухомих частин пневматичного преса чи його інструментів. Необхідно керуватися настановами EN 60204-1 щодо проектування електрич­них систем, а також EN 954-1 щодо елементів безпеки, застосовуваних у системах керування. Змінювання швидкості або тиску під час робочого ходу донизу чи зворотнього ходу не повинні впливати на рівень безпеки, наприклад їх час має перевищувати номінальну тривалість зупинен­ня преса.

  1. Системи керування мають виконувати захисні функції, розроблені у такий спосіб, щоб для виконання пресом робочого ходу органи керування було необхідно повторно ввімкнути:

  1. після зміни робочого режиму чи режиму керування або режиму системи безпеки;

  2. після зачинення блокувальної огорожі;

  3. після ручного скидання системи безпеки;

  4. у разі невідповідності робочого живлення;

  5. у разі невідповідності номінального тиску;

  6. після ввімкнення захисного пристрою інструмента або детектора наявності деталі;

д) після видалення механічного фіксатора блокувального пристрою.

  1. -2 У випадку втручання захисної системи (блокувальна огорожа, ЕЧЗУ з ЗП АОЕ), вини­кає потреба ручного скидання деяких функцій для відновлення нормального режиму роботи:

  1. якщо людина може пройти через блокувальну огорожу;

  2. якщо ЕЧЗУ з ЗП АОЕ, задіюване для запускання циклу, не було вимкнено протягом зада­ного проміжку часу;

  3. якщо ЕЧЗУ з ЗП АОЕ було вимкнено під час небезпечного руху протягом циклу;

  4. якщо ЕЧЗУ з ЗП АОЕ захишає ті сторони преса, з яких машина не задіяна.

Орган скидання має перебувати в межах зорового спостерігання небезпечної зони, але за межами досяжності з цієї зони. Функції скидання мають, як мінімум, відповідати одиничній системі з моніторингом (О та М).

5.4.1.3 Цей підрозділ стосується пресів, обладнаних захисними пристроями таких типів:

  • ЕЧЗУ з ЗП АОЕ;

  • блокувальними огорожами (але див. 5.4.1.6) та керівними огорожами;

  • пристроями керування двома руками одночасно, які використовують за нормального екс­плуатування.

Положення даного підрозділу не застосовні до пресів, що функціюють тільки в режимі авто­матичного подавання чи видалення заготовки, працюють за автоматичним циклом і обладнані бло­кувальною огорожею із замиканням (див. таблицю 3).

На випадок виходу з ладу елементів безпеки цих захисних пристроїв або елементів безпеки системи керування необхідно забезпечити таке:

  1. ненавмисне запускання має бути неможливим;

  2. має зберігатися безпечне функціювання захисних пристроїв;

  3. має існувати можливість зупинення машини під час небезпечного руху;

  4. система керування має зупинити машину миттєво під час небезпечної фази ходу закри­вання, або в інших випадках,1 — принаймні наприкінці робочого циклу;

  5. система керування має запобігти запусканню наступного робочого циклу до того, як не­справність буде усунено.

Зважаючи на обов’язковість викладених вимог, елементи безпечності системи керування ма­ють відповідати категорії 4 EN 954-1. Функції запускання і зупинення елементів безпечності сис­теми керування преса мають бути дубльованими та контрольованими (Д та К). Функції запускання і зупинення електричної системи мають бути апаратно забезпеченими. Стан клапана в системі керування пневматичного преса контролюють за сигналами тиску або визначають його положен­ня, або він повинен мати індивідуальну систему контролювання, що «самовиявляє» збій роботи клапана.

5.4.1.4 Для пресів з пневматичним керуванням, довжина робочого ходу яких дорівнює або менша за ЗО мм, а максимальне зусилля преса становить 1000 Н, розрахунок безпечних робочих відстаней виконують для повного часу реагування f,

де t = 3 • максимальний час повного закривання (див. також додаток А).

Примітка. Коефіцієнт 3 обрано для компенсації обраного типу пристрою керування двома руками одночасно.

Даний підрозділ застосовний до пресів, обладнаних захисними пристроями зазначених ниж­че типів:

  • пристрої керування двома руками одночасно, застосовувані для нормальної роботи, що мають відповідати не менш ніж типу IIІВ згідно з EN 574;

  • блокувальні огорожі (але див. 5.4.1.6) та керовані огорожі.

Для дотримання означених вимог елементи безпечності системи керування мають відповідати категорії З EN 954-1. Логічний елемент пневматики має бути дубльованим. Моніторинг стану зо­лотника циліндра виконують за допомогою сигналів тиску або визначанням його положення, або він повинен мати індивідуальну систему контролювання, що «самовиявляє» збій роботи.

Треба унеможливити перевищення часу повного закривання внаслідок будь-якого відлагодження.

  1. Якщо на прес діють значні вібраційні та ударні навантаги, під час проектування си­стеми керування треба врахувати вимоги:

  1. 3.7.3 EN 292-2:1991/А1:1995;

  2. 5.2.1 EN 982:1996;

  3. 5.2.1 EN 983:1996;

  4. 13.1 EN 60204-1:1997.

  1. Дубльована та контрольована системи керування преса мають функціювати як дві ок­ремі експлуатаційні системи. Кожна з них має бути здатна незалежно зупинити небезпечний рух.

Збій у одній з систем потрібно визначати моніторингом, а інша запобігає ходу закривання. Якщо передбачено «самовиявлення» збою в кожній з цих систем, тобто втрата її функції сама по собі запобігає здійсненню наступного робочого циклу, подальший моніторинг цієї системи не потрібний.

  1. Преси, облаштовані блокувальними огорожами, можуть бути обладнані силовим бло­куванням. Пристрій блокування огорожі має бути примусово з’єднаний з клапаном для безпосеред­нього керування напрямком потоку рідини до циліндра та від нього (див. додаток С, рисунки С.1, С.2 та С.З).

  2. Якщо механічний обмежувальний пристрій, здатний до повного поглинання зусилля преса, примусово з’єднано з блокувальною огорожею, можна застосовувати одиничну систему ке­рування, яка відповідає категорії 1 EN 954-1.

  1. Очікування

    1. Для ЕЧЗУ з ЗП АОЕ та органів керування двома руками одночасно можна передбачити функцію очікування. Ця функція має бути виконана під час ходу відкривання або ж тоді, коли не­безпечна фаза ходу закривання вже минула і не існує ризику травмування інструментами. Необ­хідно прийняти до уваги небезпечні точки потраплянння поблизу викидальних пристроїв, аморти­заторів штампа та фіксаторів заготовки. Система безпеки повинна знову активізуватися на початку ходу закривання або перед ним.

Додатково:

  1. несанкційованому доступу до органу керування очікуванням необхідно запобігти застосу­ванням спеціального інструмента, ключа чи електронного пароля;

  2. необхідно запобігти виникненню додаткових небезпек під час ходу відкривання, наприклад за допомогою нерухомої огорожі,

  3. треба забезпечити контролювання сигнального оповіщення про перехід до режиму очі­кування.

    1. Встановлення моменту переходу системи безпеки до режиму очікування під час ходу закривання виконують за сигналом положення та сигналом тиску або іншими відповідними сигна­лами, які виникають, коли інструменти увійшли в контакт та машина почала прикладати робоче зусилля.

    2. Також функцію очікування можливо застосувати для заслінки блокувальної огорожі, встановленої на пневматичному пресі, якщо дозволено її завчасне відчинення після завершення не­безпечної фази ходу закривання.

  1. Програмовані електронні системи (ПЕС), програмовані пневматичні системи (ППС) та функції убезпечення

    1. Використання ПЕС та ППС не повинно ні в який спосіб погіршувати рівень безпеки, встановлений цим стандартом.

    2. У разі керування пресом з використанням ПЕС чи ППС функції убезпечення не повинні бути задіюваними тільки ПЕС чи ППС.

    3. ПЕС або ППС можна застосовувати для функцій моніторингу.

  2. Селекторні перемикачі

    1. Коли існує необхідність вибору режимів роботи, запускання циклу або системи безпеки преса (наприклад одиничний цикл, автоматичний цикл, уперед або назад, або уперед і назад), треба застосовувати селекторні перемикачі. Проектне розроблення електричних селекторних пе­ремикачів має забезпечувати повне ізолювання кіл під час кожного їх неробочого положення за до­помогою контактів примусової дії або апаратною системою з дублюванням та моніторингом. Якщо перемикач перебуває у проміжному положенні, жодна операція має бути неможливою. Систе­ма керування має забезпечувати заборону запускання під час дії на селекторний перемикач (див. 5.4.1.1).