1. Оболонки електрообладнання групи II зі статичним підвищеним тиском

Двері й накривки мають відчинятися тільки спеціальним інструментом.

  1. Вид вибухозахисту «рх»

Оболонки під тиском, що містять нагріті частини, які потребують охолоджування, не повинні відчинятися без використання спеціального інструмента або ключа.

  1. Марковання електрообладнання груп І і II

На дверях й накривках треба прикріплювати табличку з написом: «УВАГА! Не відчиняти у вибухонебезпечній зоні».

  1. Механічна міцність

Оболонки під підвищеним тиском, трубопроводи, якщо такі є, та їх з’єднувальні частини по­винні витримувати тиск, що дорівнює півторакратному максимальному значенню підвищеного тиску, вказаного виробником для нормального режиму роботи з зачиненими виходами, але не менше ніж 200 Па.

Якщо у процесі роботи тиск може призвести до деформації оболонки, трубопроводів або з’єднувальних пристроїв, то захисні пристрої мають обмежувати максимальний внутрішній тиск до рівня, нижче за який він не може зробити негативний вплив на вид вибухозахисту. Якщо виробник не забезпечує електрообладнання таким пристроєм, то воно має бути помарковано символом «X», а технічна документація повинна містити інформацію, необхідну для забезпечення відповідності цьому стандарту.

  1. Отвори, перегородки, відділення та внутрішні компоненти

    1. Отвори й перегородки необхідно розміщувати так, щоб було забезпечене ефективне продування.

Примітка 1. Зони, що не продуваються, мають бути усунені правильним розміщенням входу і виходу захисного газу. У цьому разі необхідно враховувати вплив на продування внутрішніх перегородок.

Примітка 2. Для газів або випарів, які важчі за повітря, вхід захисного газу потрібно розміщувати ближче до верху обо­лонки, а вихід — ближче до її низу.

Примітка 3. Для газів або випарів, які легші за повітря, вхід захисного газу має бути розміщений ближче до низу оболонки, а вихід — ближче до її верху.

Примітка 4. Розміщення входів і виходів із протилежних сторін оболонки сприяє перехресній вентиляції.

Примітка 5. Внутрішні перегородки (наприклад друковані плати) потрібно розміщувати так, щоб не перешкоджати потоку захисного газу. Використання трубопроводів або екранів може поліпшити потік навколо перешкод.

Примітка 6. Кількість отворів для входу і виходу потрібно вибирати відповідно до конструкції електрообладнання, зокрема необхідно звертати увагу на продування відділень, на які може бути розділене електрообладнання.

  1. Внутрішні відділення потрібно продувати через основну оболонку або окремо.

Примітка. Вважають достатнім для продування вхідні отвори площею не менше 1 см2 на кожні 1000 см3 об’єму продув­ної зони з мінімальним діаметром 6,3 мм.

  1. Катодно-променевим трубкам та іншим герметичним пристроям не потрібно продування.

  2. Компоненти з вільним внутрішнім об’ємом менше ніж 20 см3 не вважаються внутрішніми відділеннями, що вимагають продування, якщо їх загальний об’єм не перевищує 1 % вільного об’єму оболонки під підвищеним тиском.

Примітка 1. Значення, рівне 1 %, відповідає 25 % нижньої вибухонебезпечної межі (НМВ) водню (див. А.2).

Примітка 2. Загерметизовані електричні елементи, наприклад транзистори, мікросхеми, конденсатори тощо не враховують під час розрахунку загального об’єму компонента.

    1. У разі статичного підвищеного тиску оболонка повинна мати один або більше отворів. Після заповнювання і досягнення підвищеного тиску всі отвори мають бути зачинені.

  1. Ізоляційні матеріали

Для електрообладнання групи І ізоляційні матеріали, що перебувають під напругою, здатною спричинити дугові розряди в повітрі під впливом номінального струму понад 16 А (у комутаційних апаратах, таких як роз’єднувачі, контактори, ізолятори), мають відповідати, щонайменше, одній із таких вимог:

  • група трекінгостійкості дорівнює або більша ніж СТІ 400М згідно з ІЕС 60112;

  • відповідний пристрій, що контролює можливість розкладання ізоляційних матеріалів усе­редині оболонки, яке призводить до небезпечного стану, і автоматично вимикає живлення з боку джерела. Наявність і працездатність такого пристрою треба перевіряти;

  • довжини шляхів струму спливу між струмопровідними частинами мають відповідати напрузі для матеріалу групи III рівня забруднення 3, вказаним у таблиці 4 ІЕС 60664-1.

  1. Ущільнення

Усі кабельні й трубні вводи в оболонку під підвищеним тиском потрібно ущільнювати так, щоб забезпечити необхідний рівень IP або, якщо ущільнення немає, їх потрібно розглядати як частину оболонки.

  1. Бар’єри від іскор та нагрітих частинок

Оболонка під підвищеним тиском і трубопроводи для захисного газу повинні мати бар’єри для захисту від викиду розпечених частинок у небезпечну зону.

Вважають, що розпечені частинки не утворюються за нормального режиму роботи, якщо за­криті контакти, що працюють на замикання/розмикання, комутують змінний струм менше ніж 10 А за напруги менше ніж 275 В змінного струму або 60 В постійного струму.

Виняток 1. Бар’єр від іскор і частинок не потрібний за нормально зачинених отворів скиду в зону, яку потребує РВЗ Gb або Mb, якщо за нормального режиму роботи розпечені частинки не утворюються.

Виняток 2. Бар’єр від іскор і частинок не потрібний на виході в зону, яку потребує РВЗ Gc, якщо розпечені частинки не утворюються за нормального режиму роботи.

Національна примітка

Виняток 1. Бар’єр від іскор і частинок не потрібний у разі нормально зачинених отворів скиду в зону, що потребує РВЗ 1, якщо за нормального режиму роботи не утворюються розпечені частинки.

Виняток 2. Бар’єр від іскор і частинок не потрібний на виході в зону, яку потребує РВЗ 2, якщо розпечені частинки не утворюються за нормального режиму роботи.

Якщо виробник не забезпечує електрообладнання бар’єром від іскор і частинок, то воно має бути помарковано символом «X» згідно з 29.2 е) ІЕС 60079-0, що вказує на спеціальні умови за­стосування.

  1. Внутрішні батареї

Примітка. Вимоги до внутрішніх батарей буде розглянуто у шостому виданні. Посібник з використання внутрішніх бата­рей з видом вибухозахисту «pz» подано у ІЕС 60079-0 та ІЕС 60079-15.

  1. ТЕМПЕРАТУРНІ МЕЖІ

    1. Загальні положення

Електрообладнання потрібно класифікувати згідно з вимогами температурної класифікації згідно з ІЕС 60079-0. Температурний клас визначають згідно з 6.2 та 6.3.

  1. Види вибухозахисту «рх» і «ру»

Температурний клас потрібно визначати за найвищою з наведеної нижче температури:

  1. найбільш нагрітою зовнішньою поверхнею оболонки, або

  2. найбільш нагрітою поверхнею внутрішнього компонента.

Виняток. Температура внутрішнього компонента може перевищувати температурний клас, якщо:

  1. він відповідає вимогам до «малих компонентів* згідно з ІЕС 60079-0; або

  2. ) оболонка під підвищеним тиском виду вибухозахисту «рх» має марковання згідно з ІЕС 60079-0 із вказівкою часу, не­обхідного для охолоджування компонента до вказаного температурного класу. У разі зниження підвищеного тиску необхідно вжити відповідних заходів, що запобігають контакту вибухонебезпечного газового середовища з нагрітим компонентом до того, поки він не охолодиться нижче за допустиму максимальну температуру.

Примітка. Це забезпечується відповідною конструкцією з’єднань оболонки під тиском і трубопроводів або іншими захо­дами, наприклад, введенням допоміжних систем вентиляції або вміщенням нагрітої поверхні всередині оболонки під тиском у герметичний корпус.

У оболонці «ру» не допустимі частини, які нагріті до температури займання за нормальної роботи.

  1. Вид вибухозахисту «pz»

Для виду вибухозахисту «pz» температурний клас базовано на температурі найбільш нагрітої точки зовнішньої поверхні оболонки.

Примітка. Під час визначання температурного класу необхідно брати до уваги все внутрішнє електрообладнання з влас­ним вибухозахистом, яке може залишатися під напругою після вимкнення системи підтримування підвищеного тиску.

  1. ЗАСОБИ І ЗАХИСНІ ПРИСТРОЇ (ОКРІМ СТАТИЧНОГО ПІДВИЩЕНОГО ТИСКУ)

    1. Відповідність захисних пристроїв вибухонебезпечній зоні

Усі пристрої, використовувані для вибухозахисту електрообладнання підвищеним тиском, самі не повинні бути здатні спричинити вибух (див. 7.13) або їх потрібно встановлювати поза вибухо­небезпечною зоною.

  1. Цілісність захисних пристроїв

Захисні пристрої (таблиця 3) згідно з цим стандартом є компонентами системи керування. Безпеку і цілісність системи керування потрібно забезпечувати:

  • для виду вибухозахисту «рх» або «ру» — в разі однієї несправності;

  • для виду вибухозахисту «pz» — за нормального режиму роботи.

Таблиця 3 — Пристрої захисту залежно від виду вибухозахисту

Вид захисних пристроїв

Вид вибухозахисту «рх»

Вид вибухозахисту «ру»

Вид вибухозахисту «рг»

Пристрій захисту для кон­тролювання втрати міні­мально підвищеного тиску

Давач тиску згідно з 7.9


Індикатор або давач тиску, згідно з 7.9 d)

Захисний пристрій(-ої) контролювання часу про­дування

Реле часу, давач тиску і витрати на виході (див. 7.6)

Час і витрату вказують згідно з 7.7 с)

Захисний пристрій для дверей або накривки, що відчиняються спеціаль­ним інструментом

Попереджувальний напис (див. 6.2 Ь))

Не потрібний (внутрішні нагріті частини не допус­тимі)

Не потрібний

Захисний пристрій для дверей або накривки, що відчиняються без спе­ціального інструмента

Блокування (див. 7.12) (внутрішні нагріті частини не допустимі)

Не потрібний (внутрішні нагріті частини не допус­тимі)

Не потрібний

Захисний пристрій для внутрішніх нагрітих час­тин, коли є вмонтована система (див. 15)

Аварійна сигналізація і блокування надходження займистої речовини

Не потрібний, (внутрішні нагріті частини не допус­тимі)

Аварійна сигналізація (нор­мальний витік не допусти­мий)



  1. Виробник захисних пристроїв

Захисні пристрої повинен постачати виробник або споживач електрообладнання. Якщо вироб­ник не постачає захисних пристроїв, то електрообладнання маркують символом «X» згідно з 29.2 е) I EC 60079-0 і його технічний опис має містити всю інформацію, необхідну споживачеві для гарантії відповідності вимогам цього стандарту.

  1. Діаграма послідовності для виду вибухозахисту «рх»

Для систем підвищеного тиску з видом вибухозахисту «рх» для визначання роботи системи керування виробник повинен надавати функційну діаграму послідовності, наприклад у вигляді таб­лиці, або діаграму станів, блок-схеми послідовності операцій тощо. Діаграма послідовності має ясно ідентифікувати і відображати робочий стан захисних пристроїв і послідовність їх дій. Щоб перевірити відповідність діаграми, необхідно провести випробовування на функціювання. Ці випро­бовування потрібно проводити за нормальних атмосферних умов, якщо тільки виробником не вка­зано інше.

Примітка. Приклад Інформації, яку надає виробник, наведено у додатку В.

  1. Номінальні параметри захисних пристроїв

Виробник повинен указати максимальні і мінімальні рівні спрацьовування і допустимі відхили для захисних пристроїв. Захисні пристрої потрібно використовувати в межах нормальних експлуа­таційних умов, вказаних виробником.

  1. Автоматичне продування для виду вибухозахисту «рх»

Мають бути передбачені захисні пристрої, що запобігають подавання живлення на електро­обладнання всередині оболонки під підвищеним тиском до повного завершення продування.

Послідовність роботи захисних пристроїв має бути така:

  1. протягом циклу контролюють витрати захисного газу і підвищеного тиску в оболонці згідно з цим стандартом;

  2. після досягнення мінімальної витрати захисного газу і заданих меж підвищеного тиску вми­кають реле часу;

  3. після закінчення заданого часу продування з’являється можливість подавання живлення на електрообладнання;

  4. у разі несправності на будь-якому етапі циклу ланцюга захисні пристрої повертають у по­чатковий стан.

  1. Критерії продування

Виробник повинен вказати умови, необхідні для продування після відчинення оболонки або падіння підвищеного тиску нижче наведеного ним рівня:

  1. для виду вибухозахисту «рх» або «ру» виробник повинен указувати мінімальну витрату і час продування, виходячи з випробовувань згідно з 16.3 або 16.4. Мінімальна витрата і час мо­жуть базуватися на продуванні, що дорівнює п’ятикратному об’єму оболонки, якщо достатність такого продування визначена без випробовувань;

  2. для виду вибухозахисту «pz» виробник повинен указувати мінімальну витрату захисного газу і час продування, що гарантують продування оболонки захисним газом у кількості, еквіва­лентній п’ятикратному об’єму оболонки. Кількість захисного газу може бути зменшена, якщо ефек­тивність продування підтверджена випробовуваннями згідно з 16.3 або 16.4;

  3. контролюють витрати захисного газу на виході з оболонки під підвищеним тиском. Для виду вибухозахисту «рх» необхідно контролювати фактичну витрату захисного газу. Для виду вибухо­захисту «ру» або «pz» витрату можна розраховувати, наприклад, виходячи з тиску в оболонці і діаметра вихідного отвору. Для виду вибухозахисту «ру» або «pz» необхідно встановити таб­личку з вказівкою щодо продування оболонки перед подаванням напруги на електрообладнання. На таблиці вказують таку або подібну інформацію: