ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96) с.35


Б.8 Зону оптимального дозування добавки вибирають слідуючим чином. Виготовляють бетонні суміші та бетони з дозуваннями, що дорівнюють граничним значенням величин, зазначеним в таблиці Б.2, та з 2-4 проміжними дозуваннями. За величиною критеріїв ефективності (за ДСТУ Б В.2.7-65) визначають зону оптимального дозування добавки.

Для уточнення оптимального дозування повторно виготовляють бетонну суміш та бетон з 2-4 дозуваннями добавки, що відрізняються один від одного серед оптимальних дозувань на 20-30 %. Величину оптимального дозування визначають за 3.9д).

Б.9 Поряд з основним позитивним ефектом слід визначати наявність можливих вторинних позитивних ефектів, що є наслідком основного ефекту, а також побічних (позитивних або від'ємних) ефектів, які виявляються одночасно з основним.


Б.10 При дослідженні ефективності добавок, які розробляються заново, в обов'язковому порядку слід вивчити вплив вибраного оптимального дозування добавки на такі показники якості матеріалу:

  • бетонна суміш - легкоукладальність (за ГОСТ 10181.1), водо- та розчиновідділення (за ГОСТ 10181.4);

  • бетон - міцність на стиск (за ГОСТ 10180), висолоутворення, захисні властивості бетону по відношенню до сталевої арматури (за цим стандартом). За базу порівняння приймають контрольний склад. Відмова від дослідження будь-якого з названних показників якості повинна бути обгрунтована.

Для добавок, що викликають корозію арматури, слід обмежити галузь їх застосування в залізобетоні.

Б.11 Добавки повинні відповідати критеріям ефективності за ДСТУ Б В.2.7-65.

Б.8 Область оптимальной дозировки добавки выбирают следующим образом. Изготавливают бетонные смеси и бетоны с дозировками, равными граничным значениям величин, указанных в таблице Б.2, и с 2-4 промежуточными дозировками. По величине критериев эффективности (по ГОСТ 24211) определяют область оптимальной дозировки добавки.


Для уточнения оптимальной дозировки повторно изготовляют бетонную смесь и бетон с 2-4 дозировками добавки, отличающимися друг от друга среди оптимальных дозировок на 20-30 %. Величину оптимальной дозировки определяют по 3.9д).

Б.9 Наряду с основным положительным эффектом следует определять наличие возможных вторичных положительных эффектов, являющихся следствием основного эффекта, а также побочных (положительных или отрицательных) эффектов, проявляющихся одновременно с основным.

Б.10 При исследовании эффективности вновь разрабатываемых добавок в обязательном порядке следует изучить влияние выбранной оптимальной дозировки добавки на следующие показатели качества материала:

  • бетонная смесь - удобоукладываемость (по ГОСТ 10181.1), водо- и раствороотделение (по ГОСТ 10181.4);


  • бетон - прочность на сжатие (по ГОСТ 10180), высолообразование, защитные свойства бетона по отношению к стальной арматуре (по настоящему стандарту). За базу сравнения принимают контрольный состав. Отказ от исследования любого из названных показателей качества должен быть обоснован.

Для добавок, вызывающих коррозию арматуры, следует ограничить область их применения в железобетоне.

Б.11 Добавки должны удовлетворять критериям эффективности по ГОСТ 24211.

с.36 ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96)


Додаток В

(обов'язковий)

Визначення корозійного впливу протиморозних добавок на бетон

B.1 3 вибраним оптимальним дозуванням добавки виготовляють дрібнозернисту бетонну суміш складу 1:3 за масою (цемент: заповнювач).

Глибина занурення конуса "СтройЦНИЛ" (ГОСТ 5802) для суміші 6-8 см.

В.2 3 бетонної суміші виготовляють зразки-балочки (3 шт.) розміром 4х4х16 см.

В.3 Зразки зберігають за 8.1.3.4 протягом 28 діб.

В.4 Потім зразки розморожують при температурі (20±5)°С протягом 1-2 год, розпалублюють та проводять подальше випробування, яке полягає в тому, що зразки піддають поперемінному охолодженню та нагріванню у повітряних умовах. Охолодження проводять при температурі мінус (15±5)°С, при швидкості змінення температури (3-5)°С/год. Кількість циклів випробування - 50.


В. 5 Оцінка результатів за 8.1.4.4.

Приложение В

(обязательное)

Определение коррозионного воздействия противоморозных добавок на бетон

B.1 С выбранной оптимальной дозировкой добавки изготавливают мелкозернистую бетонную смесь состава 1:3 по массе (цемент : заполнитель).

Глубина погружения конуса "СтройЦНИЛ" (ГОСТ 5802) для смеси 6-8 см.

В.2 Из бетонной смеси изготавливают образцы-балочки (3 шт.) размером 4х4х16 см.

В.3 Образцы хранят по 8.1.3.4 в течение 28 суток.

В.4 Затем образцы оттаивают при температуре (20±5)°С в течение 1-2 ч, распалубли-вают и производят дальнейшее испытание, которое заключается в том, что образцы подвергают попеременному охлаждению и нагреванию в воздушных условиях. Охлаждение производят при температуре минус (15±5)°С. нагревание - при температуре (15+5)°С при скорости изменения температуры (3-5)°С/ч. Количество циклов испытания - 50.

8.5 Оценка результатов по 8.1.4.4.

с.37 ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96)


Додаток Г

(обов'язковий)

Визначення утворення висолів на поверхні бетону

Г.1 Виготовляють серію з трьох зразків-призм розміром 7х7х28 см з бетону основного складу. Умови виготовлення бетону та зберігання зразків - в залежності від призначення добавки.

Г.2 Після тверднення зразків за заданим технологічним режимом їх занурюють у вертикальному положенні на 3-5 см в індивідуальну ємкість з водою, обдувають повітрям з температурою (20±5)°С не менше 3 год щоденно протягом 7 діб.

Г.3 Наявність висолів на відкритій поверхні зразків відмічають візуально за появою вицвітів або нальоту солі.

Г.4 Відсутність висолів свідчить про можливість застосування добавки, що випробовується, у бетоні будь-якої конструкції, виготовленому на даному виді цементу та за умови задовольняти іншим вимогам.

Г.5 Наявність висолів свідчить про неможливість застосування добавки у бетоні, конструкціях, виготовленому на даному виді цементу, до яких пред'являють вимогу відсутності висолів.

Приложение Г (обязательное)

Определение образования высолов на поверхности бетона

Г.1 Изготавливают серию из трех образцов-призм размером 7х7х28 см из бетона основного состава. Условия изготовления бетона и хранения образцов - в зависимости от назначения добавки.

Г.2 После твердения образцов по заданному технологическому режиму их погружают в вертикальном положении на 3-5 см в индивидуальную емкость с водой, обдувают воздухом с температурой (20±5)°С не менее 3 ч ежедневно в течение 7 суток.

Г.3 Наличие высолов на открытой поверхности образцов отмечают визуально по появлению выцветов или налету соли.

Г.4 Отсутствие высолов свидетельствует о возможности применения испытуемой добавки в бетоне любой конструкции, изготовленном на данном виде цемента и при условии удовлетворения другим требованиям.

Г.5 Наличие высолов свидетельствует о невозможности применения добавки в бетоне, конструкциях, изготовленном на данном виде цемента, к которым предъявляется требование отсутствия высолов.

с.38 ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96)


Додаток Д (інформаційний)

Бібліографія


[1] Довідник хіміка Том 3

Хімічна рівновага та кінетика, властивості розчинів, електродні процеси

Москва-Ленінград

Хімія

1965

Приложение Д

(информационное)

Библиография


[1] Справочник химика Том 3

Химическое равновесие и кинетика, свойства растворов, электродные процессы

Москва-Ленинград

Химия

1965

ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96) с.39



УДК Ж19



Ключові слова: добавки для бетонів, відбір проб, визначення ефективності, відповідність критерію ефективності, ефективність на виробництві, ефективність нових добавок

Ключевые слова: добавки для бетонов, отбор проб, определение эффективности, соответствие критерию эффективности, эффективность на производстве, эффективность новых добавок






















Коректор - Н.Я.Козяр

Комп'ютерна верстка - В.Б.Чукашкіна Відповідальний за випуск - В.М.Чеснок Укрархбудінформ

252133, Київ-133, бульвар Лесі Українки, 26

Введено: «ИМЦ» ( г. Киев, ул. М. Кривоноса, 2а; т/ф. 249-34-04 )