4.3.4.3 Витрати, перелічені у 4.3.4.2, враховуються відповідно у вартості продукції другорядних виробництв, вартості експлуатації будівельних машин та механізмів та у вартості перевезення власним автотранспортом будівельних вантажів.

4.3.5 Показники для обчислення ЗВВ, розраховані у складі ціни пропозиції учасника конкурсних торгів, договірної ціни на підставі обґрунтованої їх величини і структури, яка склалася у цій організації за попередній звітний період, погоджуються із замовником і використовуються при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт.

4.3.6 Усереднені показники ЗВВ, наведені в додатках Б та В, слугують орієнтиром і можуть використовуватися замовником для співставлення ЗВВ, обчислених в інвесторській кошторисній документації, з ЗВВ, розрахованими підрядною організацією при складанні ціни пропозиції учасника конкурсних торгів, договірної ціни.

4.3.8 Уточнення показників ЗВВ в процесі будівництва здійснюється в порядку, встановленому договором підряду.


5 ВИЗНАЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ВИТРАТ

5.1 Загальні положення

5.1.1 Адміністративні витрати будівельної організації, які враховуються у вартості об'єкту будівництва, – це загальногосподарські витрати, пов’язані з обслуговуванням та управлінням будівельною організацією, які не включаються до собівартості будівельних робіт.

5.1.2 Перелік витрат, що враховуються показниками при обчисленні адміністративних витрат, наведено у додатку Г.


5.2 Визначення адміністративних витрат при складанні інвесторської кошторисної документації

5.2.1 В інвесторській кошторисній документації кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій визначаються на підставі усереднених показників, наведених у додатку Д, виходячи з категорії складності об’єкта будівництва (крім робіт, зазначених у пунктах 6 – 8 таблиці Д.1 додатку Д, для яких адміністративні витрати визначаються з урахуванням відповідних показників). (Зміна №1)

5.2.2 Кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій призначені на відшкодування адміністративних витрат, пов’язаних з виконанням будівельних робіт.

Розмір цих коштів приймається з урахуванням рекомендованих усереднених показників (додаток Д), виражених у гривнях в розрахунку на одну людино-годину загальної кошторисної трудомісткості, і зазначається у графах 6 та 7 зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва (додаток И ДСТУ Б Д.1.1-1).

5.3 Визначення адміністративних витрат при складанні ціни пропозиції учасника конкурсних торгів, договірної ціни, при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт

5.3.1 У складі ціни пропозиції учасника конкурсних торгів адміністративні витрати визначаються підрядником на підставі обґрунтованої їх величини і структури, яка склалася у цій організації за попередній звітний період.

5.3.2 Для розрахунку показника адміністративних витрат необхідні дані про обґрунтовані адміністративні витрати, пов’язані з виконанням будівельних робіт, за даними бухгалтерського обліку за попередній звітний період, а також загальна нормативно-розрахункова трудомісткість виконаних робіт за всіма об’єктами за той самий період за Актами приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма № КБ-2в, додаток Т ДСТУ Б Д.1.1-1).

5.3.3 Розрахунок адміністративних витрат виконується з використанням Методичних рекомендацій з формування собівартості будівельно-монтажних робіт і переліку адміністративних витрат (додаток Г).

5.3.4 При обчисленні показника адміністративних витрат з переліку витрат, що за бухгалтерським обліком віднесено до адміністративних, виключаються такі адміністративні витрати:

  • витрати на врегулювання спорів у судових органах;

  • відрахування будівельних організацій на утримання апарату управління будівельних об’єднань, в тому числі витрати на утримання корпорацій, асоціацій тощо;

  • витрати на перебазування будівельних організацій;

  • витрати, пов’язані з нарахуванням і виплатою дивідендів учасникам і засновникам будівельної організації (оплата повідомлень у засобах масової інформації, конвертів, послуг зв’язку);

  • витрати на сплату відсотків (винагороди) за користування матеріальними цінностями, взятими в оренду (лізинг);

  • витрати з операційної оренди;

  • витрати зі страхування майна;

  • витрати, пов’язані з витратами на збут та іншими операційними витратами будівельної організації.

5.3.5 Розраховані підрядною організацією показники адміністративних витрат, погоджені із замовником у договірній ціні, використовуються при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт.

Усереднені показники адміністративних витрат (додаток Д) слугують орієнтиром і можуть використовуватися замовником для співставлення адміністративних витрат, обчислених в інвесторській кошторисній документації, з адміністративних витратами, розрахованими підрядною організацією при складанні договірної ціни.

5.3.6 Уточнення показників адміністративних витрат в процесі будівництва здійснюється в порядку, встановленому договором підряду.


6 ВИЗНАЧЕННЯ ПРИБУТКУ

6.1 Загальні положення

6.1.1 Прибуток – це кошти, призначені для розвитку будівельного виробництва та матеріального стимулювання працівників підрядних організацій.

6.1.2 Розмір прибутку залежить від категорії складності об’єкта будівництва, складності виконання будівельних робіт, строків будівництва, умов його фінансування, кон’юнктури ринку трудових ресурсів та будівельних організацій, спроможних виконати роботи по об’єкту замовлення в даному регіоні тощо. (Зміна №1)

6.1.3 Базою для обчислення прибутку є загальна кошторисна трудомісткість, поняття якої наведено у 6.1.4 ДСТУ Б Д.1.1-1.

6.2 Визначення прибутку при складанні інвесторської кошторисної документації (кошторисний прибуток)

6.2.1 Кошторисний прибуток в інвесторській кошторисній документації враховує економічно обґрунтовану величину прибутку підрядної організації від виконання будівельних робіт.

Кошторисний прибуток враховується при здійсненні будівництва:

  • підрядним способом – в обов’язковому порядку;

  • господарським способом – якщо підприємство планує прибуток від

такого виду діяльності.

6.2.2 Розмір кошторисного прибутку залежить від ряду факторів, наведених у 6.1.2, та визначається з урахуванням усереднених показників, наведених у додатку Е, і зазначається в графах 4 та 7 зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва (додаток И ДСТУ Б Д.1.1-1), виходячи з категорії складності об’єкта будівництва (крім робіт, зазначених у пунктах 6, 7, 8 та 10 таблиці Е.1 додатку Е, для яких прибуток визначається з урахуванням відповідних показників). (Зміна №1)

6.3 Визначення прибутку при складанні ціни пропозиції учасника конкурсних торгів, договірної ціни, при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт

6.3.1 У ціні своєї пропозиції підрядник враховує економічно обґрунтований прибуток, який він планує отримати від виконання робіт, що пропонуються.

6.3.2 Розмір прибутку, якщо він планується, залежить від ряду факторів, наведених у 6.1.2, та визначається з урахуванням усереднених показників, наведених у додатку Е. (Зміна №1)

6.3.3 Розмір кошторисного прибутку визначається виходячи з категорії складності об’єкта будівництва (крім робіт, зазначених у пунктах 6, 7, 8 та 10 таблиці Е.1 додатку Е, для яких прибуток визначається з урахуванням відповідних показників). (Зміна №1)

6.3.4 Маса прибутку, врахована в договірній ціні на початок будівництва, не уточнюється, крім випадків, наведених у 6.3.2.2 ДСТУ Б Д.1.1-1 та у 6.3.6 цього стандарту.

6.3.5 Якщо для виконання будівельних робіт, що пропонуються, підрядник планує здійснювати виконання будівельних робіт з використанням власної будівельної техніки, перевезення будівельних вантажів власним автомобільним транспортом та виготовлення окремих матеріальних ресурсів власними силами, прибуток у такому випадку обчислюється з урахуванням трудомісткості таких робіт, визначеної в установленому порядку.

6.3.6 Якщо в договірній ціні підрядник при обчисленні маси прибутку врахував трудовитрати на виконання будівельних робіт власною будівельною технікою, перевезення матеріальних ресурсів власним автомобільним транспортом, виготовлення окремих матеріальних ресурсів власними силами, а при виконанні робіт це не відбулося або відбулося частково, у цьому випадку маса прибутку також уточнюється, виходячи з фактичних умов виконання будівельних робіт.

6.3.7 Визначення прибутку для субпідрядних організацій може здійснюватися або виходячи з загальної маси прибутку на об’єкт будівництва та питомої ваги обсягу будівельних робіт, що їм доручається для виконання в загальному обсязі будівельних робіт об’єкта будівництва, або виходячи з нормативно-розрахункових трудовитрат на ці обсяги та загальної трудомісткості робіт по об’єкту будівництва, або будь-яким іншим способом, встановленим сторонами (генпідрядником та субпідрядником) і обумовленим договором. (Зміна №1)

Додаток А

(довідковий)


П Е Р Е Л І К

загальновиробничих витрат, які враховані усередненими

показниками центрального органа виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури, наведеними в додатках Б і В

А.1. Витрати на управління та обслуговування будівельного виробництва

А.1.1 Витрати на основну, додаткову заробітну плату, будь-які інші грошові виплати працівників апарату управління відокремлених структурних підрозділів будівельної організації (керівників, фахівців, професіоналів, технічних службовців), лінійного персоналу (начальників дільниць, виконавців робіт, майстрів, механіків дільниць; маркшейдерів (при будівництві тунелів та метрополітенів) – дільничних, провідних, змінних; тощо), крім тих, які включені до складу виробничих бригад, обчислені за посадовими окладами, тарифними ставками згідно з формами і системами оплати труда, встановленими будівельною організацією.

А.1.2 Витрати на службові відрядження персоналу, зазначеного у пункті А.1.1 цього розділу, у межах норм, передбачених законодавством, крім лінійного персоналу, який відряджений для здійснення будівництва об’єкта.

А.1.3 Амортизація основних засобів, призначених для обслуговування апарату управління відокремлених структурних підрозділів та лінійного персоналу.

А.1.4 Амортизація нематеріальних активів, призначених для обслуговування апарату управління відокремлених структурних підрозділів та лінійного персоналу.

А.1.5 Витрати на утримання, експлуатацію та ремонт основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення.

А.1.6 Витрати на аварійно-рятувальне обслуговування об’єктів підземного будівництва (при будівництві тунелів та метрополітенів) та об'єктів спеціального призначення.

А.1.7 Витрати на транспортне обслуговування будівельного виробництва, включаючи апарат управління відокремлених структурних підрозділів, лінійний персонал (начальників дільниць, виконавців робіт, майстрів, механіків дільниць тощо) будівельної організації, у тому числі:

основна, додаткова заробітна плата та будь-які інші грошові виплати водіїв та інших робітників, що обслуговують автомобілі;

утримання та експлуатація власних та орендованих автомобілів, що використовуються для обслуговування будівельного виробництва;

утримання гаражів та місць стоянки (паркування) автомобілів (енергопостачання, водопостачання, водовідведення тощо);

вартість паливних, мастильних та інших експлуатаційних матеріалів, знос і ремонт автомобільної гуми.

А.1.8 Витрати, пов’язані з оплатою послуг комерційних банків та інших кредитно-фінансових установ за розрахунково-касове обслуговування (в частині виплат заробітної плати персоналу, зазначеному у пунктах А.1.1, А.1.7 цього розділу та пунктах 2, 3 розділу IV Методичних рекомендацій з формування собівартості будівельно-монтажних робіт), та витрати на поштово-телеграфні послуги, пов’язані з обслуговуванням будівельного виробництва.

А.1.9 Витрати на матеріально-технічне забезпечення апарату управління відокремлених структурних підрозділів будівельної організації:

витрати на придбання канцелярських товарів і приладдя, бланків обліку, звітності;

витрати на утримання, експлуатацію та поточний ремонт будинків, споруд, приміщень, що використовуються апаратом управління відокремлених виробничих підрозділів будівельної організації;

витрати на утримання та експлуатацію всіх видів зв’язку, що використовуються для управління, оплата послуг зв’язку (пошта, телефон, факс тощо), обчислювальних центрів, засобів сигналізації та інших технічних засобів управління.

А.1.10 Витрати на використання електронно-обчислювальної та комп’ютерної техніки, розмножувальної та іншої оргтехніки, що використовується персоналом, зазначеним у пункті А.1.1 цього розділу.

А.1.11 Оплата послуг, що надаються (за замовленнями персоналу, зазначеного у пункті А.1.1 цього розділу) сторонніми організаціями, якщо у будівельній організації не передбачено відповідних функціональних служб, включаючи витрати на друкарські, розмножувальні, копіювальні, обчислювальні та інші роботи.