СанПиН 4630-88 Санитарные правила и нормы охраны поверхностных вод от загрязнения (Санітарні правила і норми охорони поверхневих вод від забруднення)

Наказ МОЗ України від 21.05.2007, № 246 Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій

3 ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

У цьому стандарті використано терміни, ДСТУ Б А.1.1-76.


4 КЛАСИФІКАЦІЯ, ОСНОВНІ ПАРАМЕТРИ

4.1 Пінополіуретани монтажні (монтажні піни) класифікують за такими основними ознаками:

- за призначенням;

- за характеристиками пожежної безпеки.

4.2 За призначенням пінополіуретани монтажні поділяють:

-для герметизації та теплоізоляції місць прилягань до стін будинків під час улаштування вікон, дверей, балконних блоків;

- для заповнення отворів навколо прилягань і фіксації труб кабелів та в місцях прокладання трубопроводів у стінах будинків;

- для заповнення отворів, пустот, порожнин та тріщин для усунення дефектів у місцях сполучень та безпосередньо у площині будівельних конструкцій під час внутрішнього та фасадного облицювання будинків;

-для кріплення арматури та приклеювання окремих виробів до поверхонь стін.

4.3 За характеристиками пожежної безпеки класифікацію пінополіуретанів монтажних встановлюють відповідно до груп для горючих матеріалів: ступенем горючості (4 групи), займистістю (3 групи), поширенням полум'я поверхнею (4 групи), димоутворювальною здатністю (3 групи), токсичністю продуктів горіння (4 групи) згідно з класифікацією ДБН В.1.1-7.

Нормативна документація на конкретні види пінополіуретанів монтажних повинна містити характеристики їхньої пожежної безпеки з урахуванням пожежно-технічної класифікації, встановленої ДБН В.1.1-7.

Показники пожежної безпеки на пінополіуретани монтажні конкретного типу, виду або марки мають бути наведені в технічних умовах на їх виробництво на основі відповідних випробувань.

4.4 Умовна познака пінополіуретанів монтажних під час замовлення та в іншій документації складається із назви продукції, її конкретної марки, встановленої виробником, та позначення цього стандарту. При позначенні враховують вимоги нормативних документів на конкретний тип, вид або марку пінополіуретану монтажного.

Приклад умовного позначення:

"Пінополіуретан монтажний (монтажна піна) – марка –ДСТУ Б В.2.7-150:2008".


5 ЗАГАЛЬНІ ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

5.1 Основні показники і характеристики

5.1.1 Пінополіуретани монтажні повинні відповідати вимогам, встановленим цим стандартом, і нормативним документам на конкретний вид пінополіуретану монтажного.

5.1.2 Основні показники та характеристики до вихідних складів пінополіуретанів монтажних

5.1.2.1 Зовнішній вигляд

При виході із балона це повинна бути легко рухома, піниста в'язка маса, яка швидко збільшується в об'ємі, однорідна за консистенцією, що не містить зайвих видимих включень.

За забарвленням матеріал повинен відповідати вимогам нормативного документа на конкретний вид пінополіуретану монтажного.

5.1.2.2 Пінополіуретани монтажні повинні бути технологічними під час використання – мати невеликий термін часу утворення поверхневої плівки.

Життєздатність повинна бути в межах, яку необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид пінополіуретану монтажного, але не менше 10 хв.

5.1.2.3 Час гелеутворення повинен бути в межах від 12 хв до 30 хв, яку слід встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид пінополіуретану монтажного.

5.1.2.4 Липкість пінополіуретанів монтажних повинна бути не більше 30 хв в межах, яку встановлюють згідно з нормативними документами на конкретний вид пінополіуретану монтажного.

5.1.2.5 Життєздатність, час гелеутворення, липкість – це взаємопов'язані технологічні показники пінополіуретанів монтажних, які не повинні відрізнятися один від одного більше ніж на 50 % .

5.1.3 Основні показники та характеристики пінополіуретанів монтажних під час їх отвердіння

5.1.3.1 Час інтенсивного підйому (спучування) пінополіуретанів монтажних слід встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид пінополіуретану монтажного і він не повинен бути більшим ніж 120 хв.

5.1.3.2 Готовність до механічного оброблення необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид пінополіуретану монтажного залежно від призначення матеріалу.

Для цілей ізоляції прорізів під час улаштування вікон та дверей готовність пінополіуретанів монтажних до механічного оброблення повинна становити не менше 24 год, а також виходити з принципу - чим довше, тим краще.

Утворені пінопласти на основі пінополіуретанів монтажних повинні добре піддаватися механічній обробці, після якої в структурі перерізу пінопласту не повинен спостерігатися "ефект вторинної полімеризації”.

5.1.3.3 Коефіцієнт підйому спіненої маси встановлюють згідно з нормативним документом на конкретний вид пінополіуретану монтажного залежно від його призначення і він повинен становити від 1,5 до 3,5.

5.1.4 Основні показники та характеристики пінополіуретанів монтажних після їх отвердіння

5.1.4.1 Густину пінополіуретанів монтажних необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид матеріалу залежно від призначення.

Для цілей тепло-звукоізоляції густина повинна бути не вище 50 кг/м3.

5.1.4.2 Водопоглинання протягом 24 год. пінополіуретанів монтажних слід встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку матеріалу залежно від його призначення з урахуванням наявності або відсутності поверхневої плівки на зразках пінопласту.

Для цілей герметизації та теплоізоляції місць прилягань вікон чи дверей до стін будинків водопоглинання для зразків із поверхневою плівкою повинне бути не більше 4 %, а для зразків зі знятою поверхневою плівкою - не більше 20 %.

5.1.4.3 Адсорбційне зволоження протягом 24 год необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид пінополіуретану монтажного залежно від його призначення з урахуванням наявності або відсутності поверхневої плівки на зразках пінопласту.

Для цілей герметизації та теплоізоляції місць прилягань вікон чи дверей до стін будинків адсорбційне зволоження для зразків із поверхневою плівкою повинне бути не більше 0,3 %, а для зразків зі знятою поверхневою плівкою - не більше 1 %.

5.1.4.4 Границю міцності за зсуву необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку матеріалу залежно від його призначення.

Для цілей герметизації та теплоізоляції місць прилягань вікон чи дверей до стін будинків така міцність повинна бути не менше 0,1 МПа.

5.1.4.5 Міцність на стиск за 10 % лінійної деформації необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид матеріалу залежно від його призначення.

Для цілей герметизації та теплоізоляції місць прилягань вікон чи дверей до стін будинків така міцність повинна бути в межах від 0,05 МПа до 0,1 МПа, якщо немає інших значень у нормативному документі на конкретний тип, вид або марку пінополіуретану монтажного.

5.1.4.6 Міцність на стиск за 80 % лінійної деформації необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид матеріалу залежно від його призначення.

Для цілей герметизації та теплоізоляції місць прилягань вікон чи дверей до стін будинків така міцність повинна бути в межах від 0,2 МПа до 0,5 МПа, якщо немає інших значень у нормативному документі на конкретний тип, вид або марку пінополіуретану монтажного.

5.1.4.7 Міцність за прогинання необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку пінополіуретану монтажного залежно від його призначення і вона повинна бути не менше 0,1 МПа.

5.1.4.8 Границю міцності за розтягу під час розриву необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку пінополіуретану монтажного залежно від його призначення і вона повинна бути не менше 0,1 МПа.

5.1.4.9 Відносне подовження за розриву необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид матеріалу залежно від його призначення і воно повинне бути не менше 25 %, якщо немає інших значень у нормативному документі на конкретний тип, вид або марку пінополіуретану монтажного.

5.1.4.10 Теплопровідність за температури (25 ± 5) °С для пінополіуретанів монтажних, що використовують для цілей теплоізоляції, повинна бути не вище 0,050 Вт/(м·К).

5.1.4.11 Адгезійну міцність до будівельних поверхонь будівельних матеріалів необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид пінополіуретану монтажного і вона повинна становити не менше 0,1 МПа.

5.1.4.12 Опір текучості необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид пінополіуретану монтажного залежно від призначення і він повинен бути в межах від 3 мм до 7 мм.

5.1.4.13 Структура пінопласту пінополіуретанів монтажних повинна бути суцільно рівномірною, щільною, малопористо-закритою (закрито-коміркова структура в межах від 90 % до 100 %), без видимих дефектів відшарувань від поверхонь, що ізолюють, не повинно бути наскрізних отворів, просідань, кратерів, раковин глибиною та шириною більше 2 мм.

Структуру матеріалу в перерізі необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку пінополіуретану монтажного залежно від призначення.

5.1.4.14 Пінопоілуретани монтажні повинні бути стійкими до циклічного впливу температури. Максимальна деформація (анізотропне просідання) після циклічного впливу температури не повинна перевищувати 4 %.

5.1.4.15 Теплостійкість пінополіуретанів монтажних повинна бути не нижче 80 °С і її слід встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний вид матеріалу залежно від його призначення.

5.1.4.16 Пінополіуретани монтажні для зовнішнього використання повинні бути морозостійкими згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку матеріалу і повинна бути не вище мінус 40 °С.

5.1.5 Пінополіуретани монтажні повинні нагнітатися із споживчого балона суцільним струменем, без пульсацій та розривів.

Вони повинні мати високі споживчі властивості за об'ємом виходу із балона згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку пінополіуретанів монтажних.

5.1.6 Пінополіуретани монтажні повинні добре наноситися на поверхні конструкцій, утримуватися, не випадати і не витікати з горизонтальних, вертикальних та похилих порожнин.

5.1.7 Пінополіуретани монтажні повинні мати широкий робочий інтервал у межах відносноївологості оточуючого повітря (від 50 % до 90 % ) згідно з нормативним документом залежно від сфери застосування конкретного типу, виду або марки матеріалу.

5.1.8 На утворення структури пінопласту не повинні впливати матеріали поверхонь, на які нагнітають монтажні піни.

5.1.9 Пінополіуретни монтажні для цілей тепло- та звукоізоляції необхідно нормувати за показниками звукоізоляції та звукопоглинання:

- опір продуванню;

- коефіцієнт втрати енергії коливання:

- модуль пружності;

- ревербераційний коефіцієнт звукопоглинання.

Нормовані значення показників потрібно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку матеріалу залежно від призначення.

5.1.10 Пінополіуретни монтажні повинні бути стійкими до впливу кліматичних факторів впродовж терміну експлуатації.

5.1.11 Паропоникність пінополіуретанів монтажних необхідно встановлювати згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку матеріалу.

5.1.12 В ізольованому шарі пінополіуретанів монтажних не повинні спостерігатися недополімеризовані ділянки (що може проявлятися у вигляді локальних ділянок просідань або випуклостей пінопласту після механічного оброблення поверхні).

5.1.13 Довговічність пінополіуретанів монтажних повинна бути встановлена згідно з нормативним документом на конкретний тип, вид або марку матеріалу залежно від призначення.

5.2 Вимоги до сировинних матеріалів

Для виготовлення пінополіуретанів монтажних використовують сировинні матеріали вітчизняного або зарубіжного виробника, що відповідають вимогам нормативних документів та дозволені до використання Міністерством охорони здоров'я України.

5.3 Комплектність

5.3.1 У комплект поставки входять:

- пінополіуретани монтажні, герметично упаковані під тиском у споживчій тарі (балонах);

- документ, який свідчить про якість пінополіуретанів монтажних.

5.3.2 Балони повинні мати у верхній частині захисний ковпачок та закріплений до корпусу адаптер.

Конкретні розміри балонів, їх маса, розміри адаптера зазначають у нормативному документі на конкретний тип, вид або марку пінополіуретану монтажного.

5.4 Пакування

5.4.1 Пінополіуретани монтажні постачають у герметично упакованих під тиском металевих ємностях-балонах стандартних розмірів, про що зазначають у нормативному документі на конкретний вид матеріалу.

Масу нетто пінополіуретану монтажного зазначають на корпусі балона. 5.4.2 Упаковка повинна забезпечувати зберігання пінополіуретанів монтажних під час їх транспортування та зберігання.

5.5 Маркування

5.5.1 На поверхні кожного споживчого балона українською або зазначеною в контракті на поставку мовою повинні бути нанесені загальні вказівки щодо застосування конкретної марки пінополіуретану монтажного, а також маркування, яке повинно містити такі дані:

- найменування, товарний знак та адресу підприємства-виробника;