10.2 Температура і тиск в печі

Необхідно вимірювати і реєструвати температуру в печі, використовуючи термопари, визначені в 9.2, і тиск у печі згідно з процедурою та інтервалом, указаними в EN 1363-1. Температуру в печі слід контролювати за критеріями, визначеними у EN1363-1. Тиск у печі має відповідати критеріям, наведеним у EN 1363-1.

10.3 Застосування і контроль навантаження

На зразки плити або балки слід установити за процедурами, визначеними в EN 1363-1, постійне навантаження, величину якого визначають згідно з вимогам 5.3, та контролювати деформації протягом усього часу випробування до досягнення значення деформації Lsup/30, після чого навантаження треба зняти.

10.4 Температура зразка

Температуру зразка з боку вогневого впливу та з необігрівного боку зразка треба вимірювати та реєструвати на бетонній поверхні і всередині бетону з використанням термопар, указаних у 9.3, з інтервалами, що не перевищують 1 хв.

10.5 Деформація

Використовуючи процедури EN 1363-1 для навантажених зразків плити або балки, необхідно перед застосуванням навантаження визначити значення початкових деформацій відносно опор. Потім слід установити випробувальне навантаження і виміряти нульове значення деформації після прикладання навантаження і перед початком нагріву. Необхідно контролювати деформації та швидкість наростання деформації постійно протягом усього випробування. Результати слід реєструвати відповідно до EN 1363-1.

10.6 Спостереження

Під час випробувань необхідно спостерігати за загальною поведінкою зразка, особливо за вертикальною захисною мембраною, і реєструвати появу розколів, тріщин, пошкоджень, розшарувань тощо відповідно до EN 1363-1.

10.7 Завершення випробування

Випробування слід вважати завершеним, коли середня температура, зареєстрована на основних стержнях у бетоні, досягне 700 °С або має бути отримано максимальне значення 750 °С на будь-якій термопарі, якщо тільки замовник не вказує інших умов. Ці температури можуть змінюватись за взаємною згодою між лабораторією і замовником. Якщо не досягнуто рекомендованих для завершення випробувань значень температур після шести годин тривалості випробування, то, зазвичай його завершують. В іншому випадку, слід завершувати випробування за вимогами, які вказані в EN 1363-1.

Національний відхил

Замінити в розділі 10 "EN 1363-1" на "ДСТУ Б В.1.1-4"

11 РЕЗУЛЬТАТИ ВИПРОБУВАНЬ

11.1 Прийнятність результатів випробування

У разі, якщо протягом будь-якого випробування отримано імовірно помилкові результати через поломку термопари, аномальну поведінку зразка тощо, то необхідно враховувати критерії прийнятності даних вимірювання температури, наведені в EN 1363-1.

11.2 Представлення результатів випробування

У звіті про випробування має відображатись наступне:

  1. результати вимірювань величин і фактичні властивості матеріалу, особливо властивості бетону і товщина, щільність і вміст вологи вогнезахисного матеріалу разом з тими значеннями, що використовуються під час оцінювання результатів випробування згідно з 6.5;

  2. результати вимірювань температури всіма термопарами у печі і середні значення всіх окремих вимірювань температури у печі, відповідно до EN 1363-1, які мають бути представлені у графічному вигляді і порівняні з вимогами та допустимими значеннями температури у печі згідно з EN 1363-1;

  3. окремі результати всіх вимірювань тиску в печі і середнє значення всіх окремих вимірювань тиску у печі, які вимірювались відповідно до EN 1363-1, які мають бути представлені у графічному вигляді і порівняні з вимогами і допустимими значеннями, наведеними в EN 1363-1;

  4. результати вимірювань температури кожною термопарою і середнє значення всіх індивідуальних вимірювань термопарами в еквівалентних розташуваннях, представлених у 9.3, які мають бути представлені у графічному вигляді. Має бути показано узгодженість результатів з критеріями достовірності згідно з 11.1. Еквівалентними розташуваннями є:

Плити:

  • на необігрівній верхній поверхні бетону - 5 термопар;

  • на нижній поверхні бетону з боку вогневого впливу - мінімум 5 термопар;

  • на поздовжніх арматурних стержнях - 5 термопар;

  • усередині бетону, на кожній з чотирьох значень глибини (тільки для малих плит) - 3 термопари;

- у бетоні, на кожній з п'яти значень глибини (тільки для великих плит) - 3 термопари. Балки (приклади на рисунку 3):

  • на верхній необігрівній поверхні бетону - 2 термопари;

  • на нижній поверхні бетону з боку вогневого впливу - 3 термопари, в кожній із зон X, Y і Z (наприклад, термопара 2); И С С «З о д ч и й»

  • на горизонтальних поверхнях бетону з боку вогневого впливу - 6 термопар, по дві у кожній із зон X, Y і Z (наприклад, термопари 1 і 3);

  • на нижніх скобах арматури - 3 термопари, по одній в кожній із зон X, Y і Z, (наприклад, термопара 5);

  • на бокових на скобах (арматури - 6 термопар, по дві у кожній із зон X, Y і Z, (наприклад, термопари 4 і 6);

  • на нижній арматурі: 6 термопар, по дві в кожній із зон X, Y і Z (наприклад, термопари 7 і 8);

  • всередині бетону, у верхній частині балки - 3 термопари, по одній в кожній із зон X, Y і Z, (наприклад, термопара 9);

  • всередині бетону, в центральній частині балки - 3 термопари, по одній в кожній із зон X, Y і Z, (наприклад, термопара 10);

  • всередині бетону, в нижньому квадранті балки - 6 термопар, по дві в кожній із зон X, Y і Z, (наприклад, термопари 11 і 12).

e) результати вимірювань за показаннями кожного пристрою вимірювання деформацій і середнє значення усіх окремих результатів усіх вимірювань деформацій, вказаних у 10.5, мають бути наведені у графічному вигляді. Якщо навантаження знімають згідно з вимогами 10.3, то наводять значення часу, коли це відбувалось.

Результати (b - е) можуть представлятись як вибірка із суттєвих виміряних даних з метою опису поведінки зразка згідно з EN 1363-1.

Результати можуть бути наведені у вигляді таблиць або представлені на комп'ютерному диску. В останньому випадку, вона має готуватись у відповідному, безпечному "тільки для читання" форматі для запобігання внесенню змін. Оригінальні (первинні) дані, що зберігаються у файлах лабораторії, вважають єдиними законними даними;

f) у звіті також мають бути наведено результати проведених спостережень і час коли вони відбувались.

Національний відхил

Замінити в розділі 11 "EN 1363-1" на "ДСТУ Б В.1.1-4"

12 ЗВІТ ПРО ВИПРОБУВАННЯ

Звіт про випробування має містити наступну заяву:

"У цьому звіті наведено опис конструкції, умови випробування, результати випробувань та їх інтерполяцію, отримані для вказаної будівельної конструкції із указаною системою вогнезахисту, що була випробувана відповідно до ENV 13381-3. Результат випробування вважається недійсним, у разі, якщо були будь-які зміни у товщини і густині вогнезахисту, у бетоні і типі арматури та геометрії".

На додаток до вимог EN 1363-1, у звіті про випробування має також визначатись наступне:

  1. опис особливостей поведінки зразка протягом випробування, який включає, зокрема, наявність будь-якого відшарування (пошкодження) захисного матеріалу, час спостереження такого відшарування та його розміри;

  2. результати випробування, що проводилось у температурному режимі пожежі, яка повільно розвивається, наведеному в додатку А;

  3. заява про достовірність результатів випробування згідно з положеннями, наведеними в 11.1.

Національний відхил

Замінити "EN 1363-1" на "ДСТУ Б В.1.1-4".

Долучити у кінці розділу 12 речення: "У звіт про випробування необхідно включати як додаток до звіту (протоколу) копію технічної документації на зразок, що була надана замовником."

13 ОЦІНЮВАННЯ

13.1 Загальні положення

Метод оцінювання деталізує способи, за допомогою яких результати вимірювань температури і спостереження, зроблені під час випробувань, використовують для визначення:

  1. співвідношення між температурою бетону, часом і товщиною вогнезахисного матеріалу;

  2. приведеної товщини бетону, яка забезпечує критерій досягнення граничного стану з вогнестійкості за ознакою втрати теплоізолювальної здатності;

  3. інформації про здатність до зчеплення.

За даними вимірювання температур, наведеними у 11.2 і розділі 12, необхідно визначити наступне:

  • графіки середнього значення всіх показань для кожної групи термопар або розташування, визначеного в 11.2 d);

  • графіки показань окремих термопар, що дають максимальне підвищення окремої температури для кожної групи термопар або розташування, визначених у 11.2 d).

Середнє значення середньої температури і максимальної температури [(середня + максимальна)/2] для кожної групи термопар або розташування, визначених у 11.2 d), необхідно розраховувати і надавати у вигляді, який визначено в 11.2. Ці результати повинні використовуватись як характеристична температура під час оцінювання згідно з 13.2 і 13.3.

13.2 Залізобетонні плити

Для кожної товщини системи вогнезахисту, що випробовується, розподілення характеристичної температури по перерізу плити залежно від глибини всередині бетонної плити мають бути представлені у вигляді графічних залежностей з 30-хвилинним інтервалом для кожної групи термопар, розташованих відповідно до вимог 11.2 d), як показано на рисунку 5.

З іншого боку, температура необігрівної поверхні і на поверхні збоку вогневого впливу, температура всередині бетону можуть графічно відображатись на такій же діаграмі кривими інтерполяції для отримання розподілення температури по перерізу зразка в будь-який момент часу. У цьому випадку, температуру арматурних стержнів відображають окремо.

Значення глибини має дорівнювати відстані від поверхні бетонної плити під вогнезахисним матеріалом, на якій встановлені термопари.

Виходячи з цього, інформацію стосовно значення глибини dθ , на якій спостерігаються граничні температури θcrit 300°С, 350°С, 400°С, 450°С, 500°С, 550°С, 600°С і 650°С необхідно реєструвати з інтервалом 30 хв.

Значення dθ мають відображатись на графіку як функція товщини системи вогнезахисту для отримання співвідношення між глибиною у бетоні dθ та необхідною товщиною системи вогнезахисту для кожного 30-хвилинного періоду часу випробування.

Значення на графіку мають поєднуватись прямою лінією, як показано на рисунку 6.

13.3 Залізобетонні балки

Для кожної товщини системи вогнезахисту, що випробовується, розподілення характеристичної температури по перерізу балки залежно від глибини всередині бетонної балки мають графічно відображатись з 30-хвилинним інтервалом, як показано на рисунку 5, за показниками термопар, розташованих уздовж трьох осей по глибині балки, а саме:

  • вздовж осі, що містить термопари 2, 5, 10, 9 і 13 (або 14) - (див. рисунок 3);

  • вздовж осі, що містить термопари 1(3), 4(6) і 9 - (див. рисунок 3);

  • вздовж осі, що містить термопари 7(8), 12(11) і 10 - (див. рисунок 3).

Альтернативно, температури на вищевказаних трьох осях можуть графічно відображатись на цій же діаграмі кривими інтерполяції для отримання розподілення температури по перерізу зразка в будь-який час. У такому разі, розподілення температури на арматурних стержнях має відображатись окремо.

Значення глибини має дорівнювати відстані вздовж осі усередині балки від бетонної поверхні під вогнезахисним матеріалом, до місця, де встановлено термопари.

З урахуванням вищенаведеного, інформацію стосовно того, на якій глибині dθ спостерігаються граничні температури θcrit 300°С, 350°С, 400°С, 450°С, 500°С, 550°С, 600°С і 650°С необхідно реєструвати з 30-хвилинними інтервалами.

Значення dθ мають відображатись на графіку як функція товщини системи вогнезахисту для отримання співвідношення між глибиною у бетоні dθ та необхідною товщиною системи вогнезахисту для кожного 30-хвилинного періоду часу випробування.

Значення на графіку мають поєднуватись прямою лінією, як показано на рисунку 6.

Національний відхил

Замінити в розділі 13 "EN 1363-1" на "ДСТУ Б В.1.1-4"

13.4 Граничний стан за ознакою втрати теплоізолювальної здатності

Оцінка часу настання граничного стану за ознакою втрати теплоізолювальної здатності має виконуватись відповідно до EN 1363-1.

13.5 Здатність до зчеплення

Для оцінювання здатності до зчеплення треба визначити:

a) час, коли максимальна температура, що реєструється на бетонній поверхні з боку вогневого впливу (після досягнення 200 °С), більша як на 50 % за середнє значення всіх показників температури, зареєстрованих на поверхні:

і) протягом перехідного періоду (з подальшим поверненням до нормальної);

іі) постійно, до завершення випробування.

b) час, коли відбувається значне відшарування системи вогнезахисту, із зареєстрованих спостережень.

У разі, якщо відбуваються ситуації, зазначені в а) іі) та b), то вважається, що відбулася втрата здатності до зчеплення.

13.6 Приведена товщина бетону

Процедури і коментарі відносно визначення приведеної товщини залізобетонних плит і балок наведено в додатку С. Ці процедури необхідно виконувати так як вказано в тій частині.

14 ЗВІТ ПРО ОЦІНЮВАННЯ

У звіті про оцінювання має бути наведено таке:

  1. назва та адреса органу, що проводить оцінювання і дата, коли воно виконувалось. Також має бути наведені назва та адреса випробувальної лабораторії, номер випробування (що надає лабораторія) і номер(и) звіту про випробування;

  2. назва та адреса замовника(ів). Назва виробника продукту/виробу або виробів виробника або виробників зразків для випробування;

c) характерний опис виробу або виробів, особливо системи вогнезахисту і будь-яких складових частин (якщо відомі). Якщо це не відомо, про це треба вказати;