6.2.2.4 Нормована відпускна міцність на стиск бетону, а також розчину зовнішнього захисно-декоративного і внутрішнього опоряджувальних шарів панелей повинна встановлюватися в проектній документації на конкретну будівлю і вказуватися в замовленні на виготовлення панелей з урахуванням вимог ДСТУ Б В. 2.6-2. Нормована відпускна міцність бетону повинна складати не менше 70 % міцності, відповідній проектному класу за міцністю на стиск.

6.2.2.5 Марки бетону панелей за морозостійкістю і водонепроникністю повинні встановлюватися в робочій документації на панелі для конкретних будівель і прийматися залежно від розрахункових значень кліматичних параметрів району будівництва і параметрів вологісного режиму приміщень з урахуванням наявності агресивних впливів середовища відповідно до вимог сучасних норм, що розповсюджуються на бетонні і залізобетонні конструкції, а також на захист цих конструкцій від корозії.

6.2.2.6 Марки за морозостійкістю і водонепроникністю бетону зовнішнього шару і залізобетон них зв'язків (перемичок або ребер) слід приймати не менше:

F100 і W4 – для панелей надземних поверхів;

F150 і W4 – для панелей цокольного поверху, технічного підпілля і парапетних панелей.

6.2.2.7 Теплопровідність бетону основних шарів панелей, який наводиться в робочій документації, слід приймати залежно від густини бетону в сухому стані і умов експлуатації стіни відповідно до ДБН В.2.6-31.

6.2.3 Вимоги до захисно-декоративних і опоряджувальних шарів

6.2.3.1 Номінальну товщину захисно-декоративного шару панелей слід приймати не менше, мм:

15 – у надземних панелях;

30 – у цокольних панелях і панелях технічного підпілля.

6.2.3.2 Номінальну товщину шару розчину у внутрішньому опоряджувальному шарі панелей слід приймати не більше, мм:

15 – у панелях стін приміщень із сухим або нормальним режимами;

20 – у панелях стін приміщень із підвищеною вологістю.

6.2.3.3 Проектні класи бетону (і марки розчину) за міцністю на стиск для зовнішнього захисно-декоративного шару слід приймати не нижче за клас бетону основного шару і не нижче В7,5. Марку розчину за міцністю на стиск для внутрішнього опоряджувального шару панелей слід приймати не вище за клас бетону, на який наноситься цей шар, і не нижче М25.

6.2.3.4 Значення нормованої відпускної міцності бетону для зовнішнього захисно-декоративного і внутрішнього опоряджувальних шарів слід встановлювати аналогічно бетону основних шарів. Нормована відпускна міцність розчину повинна бути не менше 70 % від міцності у віці 28 діб.

6.2.3.5 Марку розчину за морозостійкістю для зовнішнього захисно-декоративного шару слід приймати не нижче F50.

6.3 Вимоги до теплоізоляційного шару

6.3.1 Для теплоізоляційного шару панелей слід застосовувати теплоізоляційні вироби у вигляді плит із полімерних і мінераловатних матеріалів.

6.3.2 У якості теплоізоляційного шару слід застосовувати жорсткі теплоізоляційні плити з:

- полістиролу марки 25 або 35 згідно з ДСТУ Б В.2.7-8;

- мінеральної вати на основі базальтового волокна на синтетичному зв'язуючому густиною від 80 кг/м3 до 160 кг/м3, а також на бітумно-мінеральному в'яжучому;

- мінеральної вати на синтетичному зв'язуючому густиною не більше 175 кг/м3 згідно з ДСТУ Б В.2.7-97 ( ГОСТ 9573), ДСТУ Б В.2.7-99 (ГОСТ 22950);

- мінеральної вати зі скляного волокна на синтетичному зв'язуючому густиною не більше 150 кг/м3 згідно з ДСТУ В.2.7-97 (ГОСТ 9573), ДСТУ Б В.2.7-56 (ГОСТ 10499).

Напівжорсткі теплоізоляційні матеріали допускається застосовувати тільки у поєднанні з жорсткими. У цьому випадку напівжорсткі теплоізоляційні плити повинні укладатися безпосередньо на нижній шар бетону при бетонуванні.

Допускається застосовувати інші теплоізоляційні вироби і матеріали, що виготовляються за відповідними стандартами і задовольняють за призначенням і умовами застосування вимоги цього стандарту з урахуванням наступного: теплопровідність у розрахункових умовах теплоізоляційних матеріалів λ повинна бути не більше 0,08 Вт/мּК, середня номінальна густина – не більше 200 кг/м3.

Примітка 1. Розрахункову теплопровідність теплоізоляційного шару визначають з урахуванням розрахункового ущільнення теплоізоляційних матеріалів і виробів у процесі виготовлення панелей.

Примітка 2. Номінальну середню густину теплоізоляційного шару визначають як частку від ділення його маси в сухому стані на об'єм в ущільненому стані. Для багатошарової теплоізоляції в розрахунок приймаються сумарна маса і об'єм шарів в ущільненому стані .

6.3.3 Теплопровідність матеріалу у розрахункових умовах визначається згідно з додатком Л ДБНВ.2.6-31.

6.3.4 У випадку, якщо теплоізоляційні плити є горючим матеріалом відповідно до ДСТУ Б В.2.7-19 (ГОСТ 30244), по периметру вікон і в стиках панелей необхідно влаштовувати вогнезахисні перешкоди з негорючого матеріалу, наприклад, з мінераловатних плит на базальтовій основі.

6.3.5 Теплоізоляційні плити можуть розташовуватися в панелях в один або декілька шарів. Схема розташування плит повинна бути вказана в робочій документації. Технічні вимоги до укладання плит наведені в 7.6.4 і 7.6.5.

6.3.6 Вологоємні і невологостійкі теплоізоляційні матеріали і вироби в необхідних випадках, які визначаються конструкцією тришарових панелей, технологією їх формування і теплової обробки, повинні бути захищені від зволоження в процесі виготовлення панелей. Способи захисту повинні бути вказані в робочій документації на панелі.

Примітка 1. До вологоємних відносяться теплоізоляційні матеріали і вироби, відпускна вологість яких за відсутності захисту від зволоження в процесі виготовлення може перевищити величину, що допускається в 7.6.2.

Примітка 2. До невологостійких відносяться теплоізоляційні матеріали і вироби, технічні характеристики яких (наприклад, розміри, міцність, деформативність, теплопровідність тощо) за відсутності заходів щодо захисту їх від зволоження в процесі виготовлення панелі можуть погіршуватись.

6.3.7 Матеріали теплоізоляційного шару повинні відповідати вимогам 1.15 ДБН В.2.6-31. При застосуванні виробів і матеріалів, термін ефективної експлуатації яких менше розрахункового терміну служби панелі в цілому, слід передбачати конструктивну можливість здійснення заходів щодо ремонту з метою відновлення теплоізоляційних властивостей панелі.

6.3.8 Звукоізоляція панелей повинна забезпечувати в приміщеннях будинків допустимі рівні проникаючого шуму в залежності від величин рівнів шуму біля їх фасадів.

6.4 З'єднувальні зв'язки

6.4.1 Призначення з'єднувальних зв'язків у панелях – забезпечувати цілісність панелі при її виготовленні, комплектації, зберіганні, транспортуванні, монтажі й експлуатації стіни.

Для цих цілей застосовують:

- гнучкі зв'язки у вигляді окремих стрижнів, смуг, арматурних виробів різних видів із корозієстійкої сталі або сталі звичайної якості (з антикорозійним покриттям);

- дискретні залізобетонні зв'язки – перемички (шпонки).

6.4.2 Розміщення зв'язків по тілу панелі повинне забезпечувати спільну роботу зовнішнього і внутрішнього шарів панелі при експлуатації будівель.

6.4.3 Гнучкі зв'язки повинні складатися з двох частин:

- робочих з'єднувальних;

- анкеруючих.

Робочі елементи гнучких зв'язків повинні виконуватися з корозієстійких матеріалів.

Анкеруючі елементи гнучких зв'язків розташовують у залізобетонних шарах. Для захисту їх від корозії повинні передбачатися:

- необхідна товщина захисного шару бетону;

- обмеження міжзернової порожнистості і ширини тріщин у бетоні;

- види бетонів, у складі яких вміст компонентів, що викликають корозію металу, не перевищує допустимого рівня.

6.4.4 Розміри перерізу й армування жорстких з'єднувальних зв'язків (залізобетонних перемичок і ребер) повинні прийматися такими, щоб було виключено утворення тріщин і корозію арматури в цих зв'язках і в зонах панелей, що примикають до них. Для захисту арматури від корозії необхідно вживати заходів, вказаних у 6.4.3 для захисту анкеруючих елементів гнучких зв'язків. Номінальну товщину залізобетонних ребер і номінальні розміри залізобетонних перемичок слід приймати не менше 60 мм. При цьому слід дотримуватися умови, згідно з якою відношення значення приведеного опору теплопередачі панелей до опору теплопередачі основного поля, що визначається відповідно до ДБН В. 2.6-31, повинно бути не менше 0,6.

6.4.5 Число зв'язків, яке необхідне для забезпечення цілісності панелі при експлуатації будівлі, повинно визначатися розрахунком за апробованими методиками. Типи і розташування зв'язків повинні бути вказані в робочій документації на панель.

6.5 Додаткові вимоги

6.5.1 У панелях з отворами, що примикають до їх торцевих граней (наприклад, з дверними отворами), необхідно вжити конструктивних заходів (наприклад, утворення замкнутого арматурного контуру шляхом влаштування армованої перемички за допомогою каркасів, арматурних стрижнів або іншим способом) для попередження появи тріщин у панелі в зоні отвору при вантажно-розвантажувальних операціях, транспортуванні, зберіганні, монтажі та експлуатації.

6.5.2 Номінальну товщину захисного шару бетону (включаючи зовнішній захисно-декоративний або внутрішній опоряджувальний шар) слід приймати не менше значень, вказаних у таблиці 3.

6.5.3 Номінальну товщину захисного шару бетону, що розташовується в верхньому при бетонуванні шарі, слід приймати з урахуванням відхилів товщини цього шару, але не менше значень, вказаних у таблиці 3.

Таблиця 3

Поверхня, від якої відмірюється товщина захисного шару бетону

Мінімальна номінальна товщина захисного шару бетону до арматури, мм

робочої

конструктивної

Зовнішня (фасадна), що прилягає до теплоізоляційного шару

20

15

Поверхня внутрішньої сторони панелі і грані прорізу

15

10

7 ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

7.1 Вимоги до заводської готовності панелей

7.1.1 Панелі слід виготовляти відповідно до вимог цього стандарту за проектною і технологічною документацією, затвердженою в установленому порядку.

7.1.2 Панелі повинні мати заводську готовність, відповідну вимогам цього стандарту і додатковим вимогам проектної документації на конкретні будівлі, що встановлюються з урахуванням умов транспортування і зберігання панелей, технології вантажно-розвантажувальних робіт і монтажу будівель.

Якщо це передбачено проектною документацією на конкретні будівлі, панелі слід поставляти з нанесеними водонепроникними й іншими ґрунтовками.

Поставки панелей без вікон, дверей, підвіконних плит (дощок) і зливів у випадку, якщо їх установка передбачена проектною документацією, допускається тільки за угодою виробника зі споживачем і проектною організацією – автором проекту.

7.1.3 У випадках, передбачених проектною документацією, панелі повинні мати:

- виступи, вирізи, штраби, ніші, сталеві закладні і накладні вироби, конструктивні елементи, що

- призначені для спирання панелей на конструкції будівлі, а також для спирання і примикання суміжних конструкцій;

- вирізи і поглиблення в торцевих зонах і інших місцях примикань до панелей суміжних конструкцій, призначені для утворення шпоночного з'єднання після замонолічування стиків;

- арматурні випуски, сталеві закладні деталі й інші конструктивні елементи для з'єднання панелей між собою і з суміжними конструкціями будівлі;

- виступи, пази й інші конструктивні деталі в торцевих зонах панелей, а також по периметру отворів, що призначені для утворення протидощового бар'єру, упору ущільнювальних прокладок і герметиків, установки в стику водовідбійного елемента (стрічки) і інших цілей;

- гнізда для монтажних (підіймальних) петель і інших монтажних і з'єднувальних деталей;

- закладні і накладні вироби для кріплення приставних підвіконних плит (дощок), сонце захисних пристроїв, завіс, карнизів, пристроїв для навішування штор і іншого устаткування будівлі, відкритих нагрівальних приладів і інших елементів інженерного устаткування.

Характеристики панелей, що наводяться в замовленні на їх виготовлення, повинні відповідати вимогам цього стандарту і проектної документації на конкретну будівлю.

7.2 Вимоги до фактичних значень функціональних параметрів панелей

7.2.1 Фактичні значення функціональних параметрів панелей (таблиця 1) повинні відповідати граничним або номінальним значенням, вказаним у робочій документації на ці панелі.

7.2.2 Фактичні значення функціональних параметрів панелей повинні визначатися за результатами періодичних випробувань відповідно до 8.4.1. Фактичні значення параметрів, не вказані в 8.4.1 і таблиці 5, визначають за результатами дослідних випробувань, що проводяться до початку масового випуску панелей.

7.3 Вимоги до точності геометричних параметрів

7.3.1 Фактичні відхили геометричних параметрів панелей від проектних (номінальних) значень не повинні перевищувати граничних, встановлених у стандарті або в робочій документації на ці панелі. Граничні значення відхилів за довжиною, висотою і товщиною панелей приймають відповідно до 6.1, а граничні значення відхилів інших параметрів – не вище вказаних у таблиці 4.

7.3.2 Відхили від проектної товщини залізобетонних шарів, а також зовнішнього захисного декоративного і внутрішнього опоряджувальних шарів панелей не повинні перевищувати ±5 мм; відхили від проектної товщини теплоізоляційного шару не повинні перевищувати ±5 мм.

Граничні відхили від проектної товщини захисного шару бетону приймають згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

Таблиця 4

Вид відхилу геометричного параметра

Геометричний параметр і його номінальне значення, мм

Граничний відхил, мм

Відхил від лінійних розмірів

До 120

±2

Від 120 до 500

±3

Від 500 до 1000

±4

Більше 1000

±6

Розміри гнізд для розпайних коробок, вимикачів і штепсельних розеток, поперечного перерізу каналів і борозен для електропроводки

0;+2

Розміри, що визначають положення отворів, вирізів, виступів і поглиблень:


до 120

2

від 120 до 500

3

від 500 до 1000

4

більше 1000

6

Розміри, що визначають положення сталевих закладних деталей, які розташовані відповідно до робочої документації в одному рівні з поверхнею бетону і не є фіксаторами при монтажі:


- у площині панелі при розмірі закладної деталі до 100 мм

5

- те саме понад 100 мм

10

- з площини панелі

3

Розміри, що визначають положення сталевих закладних деталей, що є фіксаторами при монтажі

3

Відхил від прямолінійності

Прямолінійність профілю лицьових поверхонь, опорних і торцевих граней:


- на ділянках завдовжки 1 м

3

- на всій довжині панелі або блока завдовжки:


до 400 включно

5

від 4000 до 8000 включно

6

більше 8000

8

Відхил від площинності

Площинність лицьової поверхні при вимірюваннях від умовної площі, що проходить через три кутові точки поверхні панелі при найбільшому розмірі (довжині або висоті):


до 400 включно

8

від 4000 до 8000 включно

10

більше 8000

12

Відхил від перпендикулярності

Перпендикулярність суміжних торцевих граней (для панелей прямокутної форми) при вимірюваннях на базі:


400

2

1000

3