10.2.6   Різниця між зовнішніми діаметрами зразків, виміряними до проведення випробовувань та під час проведення випробовувань, не повинна бути більше ніж 25 %.

        10.2.7    Після проведення випробовування знімають дію сили та відставляють додатковий металевий брус, після (60 ± 2) с із моменту зняття сили знову вимірюють зовнішній діаметр зразка у місці, де було виявлене зплющення.

Різниця між зовнішнім діаметром зразка, виміряним до проведення випробовування та зовнішнім діаметром у місці, де було виявлене зплющення, не повинна перевищувати 10 %.

       10.2.8   Після проведення випробовувань, під час зовнішнього оглядання, випробувані зразки не повинні мати видимих пошкоджень.

         10.3   Випробовування на удар

        10.3.1   Дванадцять випробних зразків трубопроводу або дванадцять зразків фітингів розташовують на випробовувальному устатковані, як показано на рисунку 2

Національна примітка.

Рисунок 2 наведено в кінці тексту.

До проведення випробовування зразки повинні бути зібрані зі всіма компонентами, як для нормального використовування, у тому числі трубопроводи, які потрібні для проведення випробовувань.

Примітка. Фітинги для трубопроводів не вимагаються у випадку випробовування трубопроводу.

Частини, не доступні за умов монтування для нормального використовування, або малі фітинги трубопроводу з максимальним розміром менше ніж 20 мм, цьому випробовуванню не підлягають.

10.3.2    Устатковання для випробовування та випробні зразки повинні бути поміщені в холодильник, температура в якому повинна підтримуватися на рівні, зазаначеному в таблиці 1 із відхилами ± 2 оС.

Національна примітка.

Таблицю 1 наведено в кінці тексту.

Після досягнення зразками зазначеного рівня температури або після витримування протягом 2 год, залежно від того, який період довше, кожний зразок розміщують у положенні, як показано на рисунку 2 на сталевій плиті. Молот опускається на кожен зразок один раз. Масу молота та висоту опускання наведено в таблиці 5.

Випробовування необхідно проводити на найуразливішій частині фітингу трубопроводу, при цьому не випробовують вхідну частину трубопроводу в межах 5 мм. Зразки трубопроводів випробовують у середині їх довжини.

Таблиця 5 — Значення для випробовування на удар

Класифікація

Трубопроводи та фітинги

Маса молота + 1

Допуск — % кг

Висота опускання Допуск ± 1 % мм

1

Надлегкі

0,5

100

2

Легкі

1,0

100

3

Середні

2,0

100

4

Тяжкі

2,0

300

5

Найтяжкі

6,8

300


        10.3.3 Після випробування, коли зразки досягли значення температури (20 ± 5) оС повинна бути передбачена можливість проходження шаблона, зазначеного у відповідних окремих умовах (частини 21, 22, 23 тощо), всередині трубопроводу під його власною вагою, без будь-якої початкової швидкості у зразку, встановленому у вертикальному положенні.

За умов оглядання неозброєним оком або коригованим зором без інструментів збільшення не повинно бути ні ознак розколів, ні будь-яких тріщин.

Випробовування повинні витримати, принаймні, дев’ять із дванадцяти зразків.

        12.2   Випробовування на теплостійкість

        12.2.1 Зразки трубопроводів, кожен довжиною (100 ± 5) мм, разом із випробовувальним устаткуванням, як показано на рисунку 8, витримують у нагрівальній камері протягом 4 год ± 5 хв, за умов задекларованої температури, вказаної у таблиці 2 із допуском ± 2 оС.

Після витримування, кожен зразок навантажують на 24 год ± 15 хв в устаткованні, наведеному на рисунку 8. Масу прикладають через сталевий стрижень діаметром (6 ± 0,1) мм, який розташовують у правому куті від осі трубопроводу.

Національна примітка.

Рисунок 8 наведено в кінці тексту.

Зразок навантажують повною масою, включаючи масу стрижня, як показано на таблиці 8, розташованого посередині зразка.

Зразок під навантаженням повинен бути охолоджений до кімнатної температури.

       

Таблиця 8 — Навантаження для випробовування на теплотривкість


Після випробування знімається навантаження, і негайно після зняття навантаження повинна бути передбачена можливість проходження шаблона, зазначеного у відповідних окремих умовах (частини 21, 22, 23 тощо), всередині трубопроводу під його власною вагою, без будь-якої початкової швидкості у зразку, встановленому у вертикальному положенні.

За умов оглядання неозброєним оком або коригованим зором без інструментів збільшення не повинно бути ні ознак розколів, ні будь-яких тріщин.

Таблиця 1 — Межа нижніх температур

Класифікація

Транспортування, монтування та експлуатування — температура не менше ніж, оС

1

+ 5

2

- 5

3

- 15

4

- 25

5

- 45


Таблиця 2 — Межа верхніх температур

Класифікація

Монтування та експлуатування — температура не більше ніж, оС

1

60

2

90

3

105

4

120

5

150

6

250

7

400


Рисунок 1 — Обладнання для випробовування на стискання


Розміри у міліметрах

Примітка. Цей рисунок є довідковим.

Рисунок 2 — Обладнання для випробовування на удар

Розміри у міліметрах


Рисунок 8 — Обладнання для випробовування на теплотривкість


Код УКНД 13.220.20

Ключові слова: відтворність, випробовування, димовий канал, іонізаційна вимірювальна камера, концентрація диму, марковання, повторність, системи пожежної сигналізації, аспіраційний пожежний димовий сповіщувач, чутливість до пожеж, тестова пожежа.