Сопловик повинен працювати в спеціальній масці-шоломі.


3.7.6. Зона робіт з торкретування і готування торкрет-маси повинна бути обгороджена.

Забороняється перебувати в цій зоні особам, які не мають відношення до виконання зазначених робіт.


3.7.7. Перед початком робіт необхідно перевірити стан місця проведення робіт, трубопроводів повітря, води і торкрет-суміші; під час виконання робіт на висоті потрібно перевірити стан риштувань, огороджень, колисок, канатів, лебідок, а також консолей для підняття колисок; наявність запобіжних клапанів і манометрів на цемент-гарматі; наявність повітря і води в системі трубопроводів, усіх з'єднань труб і шлангів, а також справність кранів.


3.7.8. Сопловик повинен здійснювати контроль за станом колиски, наявністю і правильністю її кріплення до канатів, станом огородження і настилу колиски, надійністю кріплення лебідок і правильністю намотування каната, міцністю з'єднань шлангів і трубопроводів, що йдуть від цемент-гармати. Напірний шланг із соплом повинен бути надійно закріплений на дні колиски. Довжина вільного кінця шланга не повинна перевищувати 2,5 м.


3.7.9. Пробки, що утворилися в трубопроводах, усувають тільки у разі відсутності в них тиску.

Перебувати біля вихідних отворів трубопроводів і шлангів забороняється.

З метою запобігання пошкодженню очей під час ліквідації пробок у трубопроводах повинні використовуватися захисні окуляри відповідно до ГОСТ 12.4.013-85Е „ССБТ. Очки защитные. Общие технические условия” (далі – ГОСТ 12.4.013-85Е).


3.7.10. Під час роботи цемент-гармати виправляти з'єднання трубопроводів і шлангів, підтягувати сальники, ремонтувати вентилі, прочищати сопла і виконувати інші підсобні роботи забороняється.


3.7.11. Стояки напірних трубопроводів повинні бути міцно закріплені хомутами до стійок риштувань.

Шланги повинні з'єднуватися між собою інвентарними стиками, ніпелями і штуцерами за допомогою стяжних хомутів.

Застосовувати для цієї мети дротяні закрутки або з'єднувати шланги штуцерами з пошкодженою нарізкою забороняється.


3.7.12. Працювати на торкрет-апараті з тиском понад 0,35 МПа (3,5 кгс/см2) забороняється.

Якщо тиск перевищує 0,35 МПа (3,5 кгс/см2), моторист зобов'язаний відключити торкрет-апарат від повітряної магістралі.


3.8. Вимоги безпеки під час проведення дренажних робіт


3.8.1. Під час проведення земляних робіт при будівництві та ремонті дренажних систем слід керуватися вимогами ДБН А.3.2-2-2009 і пункту 3.4 цього розділу.


3.8.2. Під час роботи механізмів на перезволожених або нестійких (з низькою несущою здатністю) ґрунтах під гусениці повинні бути покладені щити або слані.


3.8.3. Під час роботи багатоковшевого траншейного екскаватора профіль робочого майданчика в поздовжньому і поперечному напрямках повинен забезпечувати стійке положення екскаватора. Багатоковшеві екскаватори дозволяється використовувати на підйомах до 10 град. і на косогорах – до 5 град.


3.8.4. Перед тим, як будуть увімкнуті робочі органи й екскаватор рушить з місця, машиніст зобов'язаний переконатися, що всі члени бригади зайняли свої робочі місця і ніхто сторонній не перебуває поблизу машини.


3.8.5. Під час роботи траншейного екскаватора не допускається, щоб люди проходили повз працюючий транспортер з боку відвального барабана на відстані менше ніж 3 м, а з боку ковшового барабана - на відстані менше ніж 6 м.


3.8.6. Не дозволяється піднімати й опускати робочі органи дреноукладача, якщо в ящику для укладення труб перебуває працівник. Працівник повинен заходити в ящик і виходити з нього внизу трубоукладача тільки під час повної зупинки екскаватора.


3.8.7. Свердління отворів у керамічних, азбестоцементних і бетонних колекторах для під’єднання до них осушувальних дренажних трубок працівники повинні виконувати спеціальним інструментом і в захисних окулярах.


3.8.8. Працівники, що укладають дренажні трубки в траншею та обкладають їх фільтруючими матеріалами, повинні бути забезпечені рукавицями і захисними окулярами, а при застосуванні скловолокнистих матеріалів – додатково респіраторами відповідно до ГОСТ 12.4.028-76 „ССБТ. Респираторы ШБ-1 “Лепесток”. Технические условия” і ГОСТ 12.4.013-85Е.


3.8.9. Під час роботи кротодренажної машини забороняється перебувати людям на відстані менше ніж 2 м з боків і спереду та 3 м – позаду неї. Забороняється також перебувати на рамі кротодренажної машини між трактором і причіпною кротодренажною машиною під час її руху.


3.8.10. Під час установлення барабана (бухти) з пластмасовими трубками на дреноукладчику забороняється перебувати людям під барабаном, який піднімається краном. Барабан до місця установлення слід підводити гачком або відтяжками.

Щоб уникнути нещасного випадку при падінні бухти (барабана) пластмасових трубок люди повинні перебувати з обох боків дреноукладача під час опускання робочого органа і його підйому на відстані не менше висоти найвищої точки бухти (барабана) плюс 1 м.






Голова Держгірпромнагляду України

О.І. Хохотва