- раціональне розміщення в робочому приміщенні обладнання, що випромінює електромагнітну енергію;

     - установлення раціональних режимів роботи обладнання та обслуговуючого персоналу;

     - застосування засобів попереджувальної сигналізації (світлова, звукова

і т. інш.);

     - застосування засобів індивідуального захисту.



5.  ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ В ХІМІЧНИХ ЛАБОРАТОРІЯХ


     5.1.  Технологічний, технічний та мікробіологічний контроль повинен здій-снюватися відповідно до вимог стандартів на методи, що указані в галузевих нормативних документах на даний вид продукту та в чинних інструкціях.


     5.2.  Приміщення лабораторії повинно бути обладнане припливновитяжною  вентиляцією та витяжними шафами відповідно до вимог ГОСТ 12.4.021-75 та СНиП 2.04.05-91, бути забезпечене холодною водою, гарячою водою та засобами пожежогасіння відповідно до вимог Закону України "Про пожежну безпеку" та ДНАОП 0.01-1.01-95, спецодягом та засобами індивідуального захисту відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.26-96, ДНАОП 0.05-3.03-81 та ДНАОП 0.00-3.03-98  а також аптечками для надання першої медичної допомоги.


     5.3.  Стіни та стеля хімічних лабораторій повинні бути  пофарбовані фарбою  або покриті матеріалами, що запобігають поглинанню шкідливих речовин і дають змогу проводити їх очищення, миття або дегазацію.

     Підлога та поверхня робочих столів повинна бути виготовлена із негорючих антикорозійних матеріалів. За необхідністю до робочих столів під`єднують хо-лодну та гарячу воду, газ, електроенергію, стиснене повітря.


     5.4.  В кожній лабораторії слід мати перелік речовин, робота з якими повинна проводитись у витяжних шафах.

     Під час роботи з кислотами та лугами приміщення повинно бути обладнане спеціальними гідрантами (кранами, фонтанчиками, шлангами) для тривалого про-мивання струменем води уражених ділянок шкіри або очей.

     Для виконання робіт з лугами, кислотами та іншими їдкими речовинами мають бути передбачені гумові груші, спеціальні автоматичні піпетки та шприци. Під час переливання кислот, які димлять, розчинів аміаку, а  також  приготування розчинів хлорного вапна слід користуватись протигазом. Переливання слід прово-дити в витяжній шафі.


     5.5.  Легкозаймисті  та горючі рідини повинні зберігатись у лабораторному приміщенні в товстостінних скляних посудинах з притертими корками.

Скляні  посудини  повині  знаходитись у спеціальному металевому ящику, що

має щільну накривку, стінки та дно якого викладені вогнестійким матеріалом. Ящик повинен бути установлений на підлозі віддалік від проходів і нагрівальних приладів і мати зручний підхід до нього.


     5.6.  Для кожного приміщення хімічної лабораторії повинні бути установлені та приведені в інструкції гранично допустимі норми наявності хімреактивів. Під час визначення допустимих норм слід керуватися тим, що в кожному приміщенні загальний запас легкозаймистих речовин, які зберігаються одночасно, не повинен перевищувати денної потреби.


     5.7.  В хімічних лабораторіях не дозволяється мити підлогу та столи гасом,  бензином і іншими органічними розчинниками. Для цього повинні використову-ватися пожежобезпечні миючі засоби.


     5.8.  Не дозволяється виливати легкозаймисті та горючі речовини в каналіза-цію. Відпрацьовані  органічні  розчинники слід зберігати окремо в спеціальній герметично закритій тарі, в якій їх у кінці робочої зміни слід виносити за межі лабораторії для регенерації або знешкодження.


     5.9.  Припливно-витяжна вентиляція в усіх приміщеннях лабораторії повинна вмикатись за 30 хвилин до початку роботи та вимикатись через такий же час після закінчення роботи. При цьому, спочатку вмикається витяжна вентиляція, а потім припливна. Вимикатись вентиляція повинна в зворотній послідовності.


     5.10.  В приміщеннях лабораторій, окрім загально-обмінної припливно-витяж-ної та місцевої витяжної вентиляції від лабораторних шаф, повинні бути пристрої для природнього провітрювання (кватирки, фрамуги).

     Швидкість руху повітря при відчинених стулках витяжних шаф і працюючій

вентиляції повинна бути не менше,  ніж 0,5 м/с, а під час роботи з їдкими та з неприємним запахом речовинами - не менше, ніж 1,0 м/с.


     5.11.  Електрообладнання лабораторій повинно відповідати класу приміщень П-IIа.  Не дозволяється установлювати в лабораторії електропечі опору (сушильні, муфельні шафи, і т.інш) без терморегуляторів, а також заміняти нагрівальні елементи, що виконані з меншим перерізом стрічки або дроту іншої жаростійкої марки сплаву.  Для вмикання установок, які споживають струм більше 10 А, повинна бути передбачена окрема лінія.


     5.12.  Не дозволяється залишати ввимкненими в електромережу будь-які уста-новки та прилади, якщо за ними не забезпечений відповідний нагляд.


     5.13.  Газові та водяні крани на робочих столах і в шафах повинні бути розмі-щені  біля  їх передніх бортиків і установлені таким чином, щоб виключалась можливість випадкового їх відкривання.


     5.14.  Газопроводи в хімічних лабораторіях повинні відповідатати вимогам ДНАОП 0.00-1.20-98.


     5.15.  Природнє та штучне освітлення в лабораторії повинно відповідати нор-мам СНиП II-4-79. Джерела штучного освітлення біля робочих місць в хімічних і бактеріологічних лабораторіях повинні давати рівномірне, розсіяне, без мерехтін-ня світло. Контрольно-вимірювальні прилади повинні бути забезпечені місцевим штучним освітленням не менше, ніж 75 лк.

     Темні галереї,  тунелі та інші затемнені місця, де розміщені апарати та прила-ди, повинні бути освітлені.

     Не дозволяється користуватися одним тільки місцевим освітленням - воно повинно бути тільки в комбінації з загальним освітленням.

     Світильники місцевого освітлення повинні бути улаштовані так, щоб працюю-чий міг по бажанню міняти направленість світлового потоку.


     5.16.  Ремонтні роботи в приміщенні лабораторії з використанням вогню

(газо- і електрозварювальні роботи) дозволяється проводити тільки при наявності письмового дозволу власника підприємства, узгодженого з керівником лаборато-рії та особами, що відповідають на  підприємстві за охорону праці та пожежну безпеку.


     5.17.  Працюючі в лабораторії повинні перед початком роботи надіти спецодяг і мати з собою індивідуальні засоби захисту, передбачені інструкцією. Зберігати особистий одяг у приміщенні лабораторії не дозволяється.                                                        

     Персонал лабораторії повинен дотримуватись інструкцій по експлуатації приладів, електроустановок та обладнання, що працюють на газі.

     По закінченню роботи лабораторія, після перевірки та приведення в належний стан,  повинна бути замкнена працівником, який залишає її останнім.

     Ключі повинні бути передані черговому, про що робиться відмітка в журналі.



6.  ВИМОГИ ДО ВИРОБНИЧОЇ САНІТАРІЇ, ОСОБИСТОЇ

     ГІГІЄНИ ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИМИ

                                      ЗАСОБАМИ ЗАХИСТУ ПРАЦЮЮЧИХ


     6.1.  Працівники допускаються до роботи тільки після попереднього медичного огляду відповідно до вимог ДНАОП 0.03-4.02-94,  в подальшому вони повинні проходити періодичний медичний огляд.


     6.2.  Працівники виробничих цехів перед початком роботи повинні прийняти душ, надіти чисту санітарну одежу таким чином, щоб вона повністю закривала особисту одежу, підібрати коси під косинку або ковпак, старанно вимити руки теплою водою з милом,  продезинфікувати їх розчином хлорного вапна або хлораміну.


     6.3.  Слюсарі, електромонтери та інші працівники, що зайняті ремонтними роботами в виробничих, складських приміщеннях  підприємства, повинні викону-вати правила особистої гігієни,  працювати в виробничих цехах у санітарній одежі,  інструменти переносити в спеціальних закритих ящиках з ручками.


     6.4.  Під час виходу із будівлі на територію та відвідання невиробничих примі-

щень (туалету, їдальні, медпункту і т. інш.), санітарну одежу слід знімати.

     Не дозволяється надівати на санітарну одежу будь-яку верхню одежу.


     6.5.  Приймати їжу дозволяється тільки в їдальнях, буфетах, кімнатах для прий-мання їжі або іншіх пунктах харчування, розміщених на території підприємства або поблизу від нього.


     6.6.  Спецодягом, спецвзуттям і індивідуальними засобами захисту працівники повинні забезпечуватися відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.26-96,

ДНАОП 0,05-3.03-81 та ДНАОП 0.00-3.03-98.


     6.7.  Під час роботи працівникам не дозволяється зашпилювати шпильками спецодяг, зберігати в кишенях речі особистого туалету, носити намисто, сережки, обручки, годинники, приймати їжу та палити в виробничих цехах.


     6.8.  Для працівників вибухопожежонебезпечних приміщень категорій А і Б (аміачні холодильні камери, компресорні, і т. інш.) слід мати в спеціальних ша-фах, поза приміщенням, необхідну кількість комплектів спеціального інструмен-ту, акумуляторних ліхтарів (при відсутності аварійного освітлення)  та засобів індивідуального захисту (протигази, тощо) відповідно до вимог

ДНАОП 0.00-4.26-96.


     6.9.  Для  захисту очей від механічної, хімічної та світлової дії, залежно від умов праці, працівники під час роботи повинні застосовувати захисні окуляри. Типи захисних окулярів підбираються відповідно до вимог ГОСТ 12.4.003-85Е.

     Під час роботи з бактерицидними лампами слід захищати очі захисними окуля-рами з темними скельцями та використовувати запобіжні засоби для захисту шкіри обличчя та рук від опіків.


     6.10.  Під час роботи в приміщенні, де рівень шуму вищий допустимого, для захисту органів слуху слід користуватись протишумовими  внутрішніми заглуш-ками, протишумовими або шумозахисними навушниками відповідно до вимог ГОСТ 12.4.051-87.


     6.11.  Працюючі з кислотами, лугами та ті, що контактують з перекисом водню повинні бути забезпечені захисними  окулярами  (зі шкіряною або гумовою опра-вою), тип яких підбирається відповідно до вимог ГОСТ 12.4.003-85Е та забезпече-ні спеціальним одягом, спеціальним взуттям і засобами захисту рук відповідно до вимог ГОСТ 12.4.103-83.


     6.12.  Для виконання робіт, пов`язаних з небезпекою виділення в повітря виробничих приміщень шкідливих парів,  газів і пилу працюючі повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту:

     - для захисту органів дихання від шкідливих парів і газів, присутніх в повітрі

робочої зони, повинні застосовуватися промислові  фільтруючі  протигази відпо-відно до вимог ГОСТ 12.4.034-85ГОСТ 12.4.121-83, ГОСТ 12.4.122-83  та

ГОСТ 12.4.166-85Е;

     - під час проведення робіт, пов`язаних з виділенням органічного та мікробі-ологічного пилу, слід використовувати респіратори відповідно до вимог

ГОСТ 12.4.034-85 та ГОСТ 17269-71.


7.  ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ

ОКРЕМИХ ВИДІВ РОБІТ


7.1.  Монтаж і ремонт


     7.1.1.  Під час компонування технологічних ліній та розміщення обладнання,  обслуговування якого пов`язане з переміщенням персоналу, слід  забеспечувати наявність місць для безпечних і зручних проходів, а також для пристосувань та пристроїв,  які необхідні  для  безпечного ведення технологічних процесів вироб-ництва (робочі площадки, переходи, сходи, поруччя  та інш.) відповідно до вимог  ДНАОП 0.03-1.07-73  та  ГОСТ 12.2.003-91.


     7.1.2.  Ширина сходів для обслуговування обладнання з площадок повинна

бути не менше,  ніж 0,6 м, відстань між східцями - 0,2 м, ширина східця не

менше, ніж 0,12 м. Сходи площадки постійного робочого місця, що розташоване на висоті більше,  ніж 1,5 м, повинні мати нахил до горизонту  не більше,  ніж

45 °,  а при  меншій  висоті - не більше, ніж 60 °.  Сходи, що ведуть до площадок розташованих на висоті більше, ніж 3 м, повинні мати перехідні площадки через кожні 3 м.


     7.1.3.  Технологічне обладнання повинно бути розміщене таким чином, щоб забезпечувалась безпечність його обслуговування під час експлуатації та зруч-

ність під час проведення огляду та ремонту. Проходи між обладнанням і підходи до нього не дозволяється захаращувати будь-якими предметами та матеріалами.


     7.1.4.  Мінімальна відстань між виступаючими частинами обладнання, де не передбачений рух працівників, повинна бути 0,5 м. Мінімальна відстань між виступаючими частинами апаратів, з урахуванням одностороннього проходу,  повинна бути 0,8 м. Під час установлення апаратів фронтально один до одного,  мінімальна відстань між ними повинна бути не менше, ніж 1,5 м.

     Технологічне обладнання повинно бути установлене так, щоб відстань від  верху обладнання до низу стельових балок була не менше, ніж 0,5 м. У виключ-ному випадку дозволяється установлювати обладнання в міжбалочному просторі, але в даному разі відстань від верху обладнання до низу плит повинна бути не менше, ніж 0,5 м.


     7.1.5.  Під час використання для перекачування молока та молочних продуктів плунжерних насосів,  слід застосовувати на виході з насосу запобіжні клапани тиску.


     7.1.6.  В технологічному обладнанні, де використовується місцеве охолоджен-ня, повинні бути установлені блокуючі пристрої, що виключають можливість пуску обладнання під час неподання холодоагента.


     7.1.7.  Всі механізми (привідні) та проміжні передачі повинні бути оснащені відповідними зручними та доступними для обслуговування пусковими та зупиня-ючими пристроями.


     7.1.8.  Котельне та машинне відділення, відповідно до вимог ГОСТ 21786-76, повинно мати звуковий та світловий зв`язок (сигналізацію) з апаратними та іншими цехами, а машинне відділення аміачно-холодильної установки - з моро-зильними та холодильними камерами.