Не дозволяється перебувати працівникам у напіввагоні під час механізованої зачистки.

  1. Під час розвантаження навальних і сипучих вантажів і зачищення піввагонів від залишків цих вантажів вібраційними машинами робота будь-якої іншої техніки у цій зоні не дозволяється.
  2. Під час немеханізованого зачищення напіввагонів застосовуються пристрої, що унеможливлюють випадкове падіння робітників у відкритий люк.
  3. Під час розвантаження навальних і сипучих вантажів з вагонів з використанням засобів малої механізації застосовуються сходи (трапи) завширшки не менше 1 м, які закріплюються нерухомо.
  4. Фуміговані зернові та інші вантажі рослинного походження навантажуються та розвантажуються із дотриманням вимог Закону України “Про пестициди і агрохімікати”, ДСанПіН 8.8.1.2.00.01-98 та нормативно-технічними документами.
  5. Під час навантаження та розвантаження навальних та сипучих вантажів не дозволяється:

перебувати на штабелях цих вантажів;

виконувати роботи киданням;

відновлювати сипучість вантажів у вагонах зіткненням їх з іншими вагонами або стаціонарними пристроями, розбивання вантажу вантажозахоплювальними пристроями, застосування вибуху для розпушування, а також розігрівання вантажу відкритим полум'ям;

розвантажувати вантажі, які змерзлися, проштовхуванням їх у прорізи люків грейферами та іншими вантажозахоплювальними пристроями;

розвантажувати сипучі вантажі з платформ бульдозером із заїздом його на підлогу платформи;

відкривати та закривати кришки люків напіввагонів із застосуванням тракторів, навантажувачів, лебідок, кранів;

виконувати навантажувально-розвантажувальні роботи під час відкривання та закривання кришок люків напіввагонів;

перебувати працівникам та стороннім особам у напіввагоні під час механізованого зачищення.

  1. Підіймати і переміщати дрібно-штучні та сипкі вантажі слід тільки у спеціально призначеній для цього тарі, яка унеможливлює висипання або випадання окремих частин вантажу.
  2. Підіймати цеглу на піддонах без огорожі дозволяється тільки під час навантаження та розвантаження автомашин за умовою видалення людей із зони переміщення вантажу.
  3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО УТРИМАННЯ ТЕРИТОРІЇ І СПОРУД ВАНТАЖНОГО ГОСПОДАРСТВА
    1. Залізничні колії на території підприємства обладнуються сигналами, сигнальними покажчиками та знаками відповідно до вимог чинних нормативно- технічних документів.
    2. Кранові колії козлових кранів утримуються відповідно до вимог чинних нормативно-технічних документів.
    3. На підприємстві розробляється схема розташування сигналів, сигнальних покажчиків і знаків на залізничних коліях, яка затверджується у встановленому порядку, і з нею ознайомлюються працівники підприємства.
    4. На території, у виробничих приміщеннях, на устаткуванні та в місцях виконання навантажувально-розвантажувальних робіт установлюються (наносяться, вивішуються) знаки безпеки праці та наноситься попереджувальне фарбування відповідно до вимог “ССБТ. Цвета сигнальные. Знаки безопасности” ГОСТ 12.4.026-76.
    5. Адміністрацією підприємства розробляється перелік знаків безпеки праці з зазначенням місць і способів їхньої установки, а також перелік споруд і пристроїв, що повинні мати попереджувальне фарбування.
    6. Дороги, призначені для руху автомобільного транспорту по території підприємства, повинні мати тверде покриття.
    7. Рух транспортних засобів у місцях виконання навантажувально- розвантажувальних робіт організується за схемою, затвердженою роботодавцем, і встановлюються дорожні знаки відповідно до вимог стандарту Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування, затвердженого наказом Державного комітету стандартизації та метрології України від 30.06.2002 № 326 (ДСТУ 2586-94).
    8. Ширина проїздів установлюється залежно від способу переміщення вантажів і інтенсивності руху, а також з урахуванням зустрічних перевезень.
    9. Відстань від границь проїзної частини до елементів конструкцій будинків і устаткування повинна бути не менше 0,5 м.
    10. Наприкінці тупикових автомобільних доріг влаштовується майданчик розміром не менше 15x15 м для розвороту автомобілів.
    11. Споруди вантажного господарства та вантажі біля колій розташовуються відносно колій та рухомого складу відповідно до вимог “Габариты приближения строений и подвижного состава железных дорог колеи 1520 (1524)мм” (ГОСТ 9238-83).

Висота штабелів вантажів (крім баласту, що розвантажується для колійних робіт) не повинна перевищувати 1,2 м під час розміщення їх на відстані від крайньої рейки не ближче 2,0 м, і заввишки більше 1,2 м під час розміщення їх на відстані від крайньої рейки не ближче 2,5 м.

  1. На території підприємства влаштовуються проходи для працівників завширшки не менше 1 м відповідно до вимог технологічного процесу роботи та розташування робочих місць.

Пішохідні доріжки повинні мати тверде покриття, бути облаштовані в найбільш зручних місцях, віддалених від головних колій і районів з інтенсивною маневровою роботою, та забезпечувати безпечний прохід працівників до робочих місць; переходи через колії повинні мати настили на рівні головки рейки.

У місцях службового проходу працівників установлюються спеціальні вказівні знаки “Службовий прохід” із стрілкою напрямку руху.

  1. Місця перетинань службових проходів і доріг для транспортних засобів повинні бути чітко позначені вказівними знаками.
    1. Відстань від границь службового проходу до проїзної частини повинна бути не менше 0,8 м.
    2. У місцях перетинань доріг для транспортних засобів і службових проходів із залізничними коліями повинне бути тверде покриття або влаштовані переносні настили на рівні головки рейок завширшки не менше 3 м для руху транспортних засобів, і не менше 1,5 м - для проходу працівників, а також штучне освітлення.
    3. Пожежна безпека на підприємствахі у місцях виконання

навантажувально-розвантажувальних робіт організується відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за № 1410/10009 (далі - НАПБ А. 01.00104) та нормативно-технічних документів.

  1. Для проїзду до всіх об'єктів на території підприємства обладнуються та чітко позначаються пожежні проїзди, що забезпечують проїзд пожежних машин, а також установлюються світлові покажчики місць розташування пожежних гідрантів, водоймищ, водонапірних веж тощо.
    1. Адміністрація підприємства не рідшеодного разу за півроку

організовуєперевірку наявності та стану знаківбезпеки праці, сигналів,

сигнальних покажчиків і знаків, шляхових знаків та вживає заходи щодо усунення виявлених недоліків.

  1. На підприємстві встановлюється порядок перевірки наявності та стану знаків безпеки праці, сигналів, сигнальних покажчиків і знаків, дорожніх знаків та розробляютьсь заходи щодо усунення виявлених недоліків.
    1. Постійні склади на станціях для навантаження та розвантаження хімічних вантажів, а також вантажів, що порошать, розміщуються не ближче 300 м від службових і житлових будинків.
    2. Постійні місця навантажувально-розвантажувальних робіт біля залізничних колій влаштовуються з твердим покриттям на прямих і горизонтальних ділянках колії.
    3. У місцях навантажувально-розвантажувальних робіт у разі потреби наносять розмітку з позначенням проходів, площадок складування та їхньої спеціалізації з видів вантажів.
    4. Для стоянки автомобілів влаштовуються майданчики з твердим покриттям, які не повинні заважати рухові транспортних засобів і виконанню навантажувально-розвантажувальних робіт.
    5. Під час проектування, будівництва і реконструкції підвищених колій передбачається оснащення їх комплексом пристроїв і механізмів для зачищення, відкривання та закривання люків напіввагонів і розпушування вантажів.
    6. Дахи складів і платформ облаштовуються водовідвідними ринвами й утримуються в справному стані, у зимовий час вони очищаються від снігу та льоду.
    7. Водостічні колодязі на території підприємства повинні бути закриті кришками.
    8. На вантажних складах і навантажувально-розвантажувальних майданчиках установлюються ящики або металеві контейнери для збирання сміття.
    9. Сміттєзбірники встановлюють на бетонованих площадках і вони повинні бути віддалені від складів вантажів та адміністративних приміщень на відстань не менше 20 м.
    10. Підлога складів, у яких виконується механізоване навантаження та розвантаження вантажів, повинна мати асфальтове покриття на бетонній основі.
    11. Ширина проїздів для навантажувачів повинна бути не менше 3 м.
    12. Ширина рампи у знову споруджуваних складах повинна бути не менше 3 м з боку залізничної колії і не менше 1,5 м з боку під'їзду автотранспорту.
    13. Ширина проїздів уздовж країв вантажосортувальної платформи повинна бути не менше 3,6 м.
    14. Канавки, ринви та траншеї для транспортерів та інших потреб у приміщеннях складів закриваються урівень з підлогою суцільними або решітчастими знімними щитами.
    15. Складські приміщення обладнуються вентиляцією та опаленням відповідно до вимог “Отопление, вентиляция и кондиционирование” СНиП 2.04.05-91.
    16. Експлуатація акумуляторних приміщень здійснюється відповідно до вимог НПАОП 40.1-1.21-98.

Начальник управління організації державного нагляду за промисловою безпекою на виробництвах і об'єктах

підвищеної небезпекиВ.М. Морозов