7.3.6.12. При експлуатації стрілових кранів забороняється:

залишати вантажі в підвішеному стані при тривалих перервах в роботі крану, після закінчення робочого дня та під час обідньої перерви;

підіймати і переміщувати вантаж, маса якого перевищує вантажопідйомність крану;

підіймати вантажі, що знаходяться в нестійкій рівновазі та в тарі, заповненій вище її бортів;

знаходитися стропальнику чи підсобному робітнику під піднятим вантажем або на вантажі, що переміщується краном;

одночасне підіймання та опускання двох одиниць вантажів, що знаходяться на відстані менше 2 м один від одного;

встановлювати в кабінах побутові електронагрівальні пристрої або обігрівачі кустарного виробництва.

7.3.6.13. Після закінчення роботи кранівник повинен звільнити від вантажу вантажозахоплювальний пристрій крану, зафіксувати його в неробочому положенні і загальмувати кран.

7.3.6.14. Місця встановлення стрілових кранів повинні бути розміщені не ближче 30 м від ліній електропередач чи повітряної електромережі. При необхідності роботи в зоні ближче 30 м від ЛЕП повинен оформлятися наряд-допуск, в якому зазначаються безпечні умови проведення цих робіт.

7.3.6.15. Відстань між поворотною платформою крану і виступаючими частинами будівель (при роботі поблизу складів) та транспортними засобами (автомобілем, залізничною платформою) повинна бути не менше 0,8 м.

7.3.6.16. При переміщенні краном, вантаж повинен бути піднятий над інши-ми вантажами та предметами, що зустрічаються на шляху переміщення, на висоту не менше 0,5 м.

7.3.6.18. Безпечна експлуатація стрілових кранів повинна забезпечуватися:

дотриманням правил технічної експлуатації підіймальних кранів та вантажозахоплювальних пристроїв;

наявністю в конструкції машин автоматичних блокувань, що не допускають виникнення аварійних ситуацій при неправильних або ненавмисних діях обслуговуючого персоналу;

обладнанням спеціальних пристроїв (пристрої кінцевого захисту, обмежники робочого руху або функцій крану, покажчики робочих параметрів, буфери, протиугонні захоплювачі та пристрої, що виключають можливість пуску машин і механізмів сторонніми особами та ін.);

дотриманням вимог до якості монтажу, електрообладнання і заземлення підіймальних машин.


7.3.7. Вантажні візки

7.3.7.1. Вантажний ручний візок повинен мати пристрій, що забезпечує стійкість вантажів, та поручнi для зручності переміщення візка.

7.3.7.2. Розміри платформи візка повинні бути такими, щоб вантажі максимальних габаритів, на які розрахований візок, розміщувалися в межах платформи.

7.3.7.3. Швидкість переміщення ручних візків не повинна перевищувати

5 км/год.

7.3.7.4. При переміщенні вантажу вниз по похилій підлозі робітник повинен знаходитися позаду візка.

7.3.7.5. Перед укладкою вантажів на підйомну площадку гідравлічного візка необхідно перевірити справність гідравлічного насосу холостим підніманням та опусканням площадки візка.

7.3.7.6. Висота вантажів, які переміщуються візками вантажопід`ємністю 250 кг не повинна перевищувати 0,9 м, а для візків вантажопід`ємністю до 1250 кг- 1,2 м.

7.3.7.7. При проведенні робіт за допомогою візків з підіймальними вилами, треба керуватися вимогами ОСТ 22-1457-81.

7.3.7.8. При переміщенні вантажів візками з підіймальними вилами (ТГВ-1250) необхідно використовувати піддони розмірами лише 1000х1200 мм.

.


8. ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ


8.1. Загальні вимоги


8.1.1. Організація пожежної безпеки на заготівельних складах і приймальних пунктах вторинної сировини здійснюється у відповідності до Закону України “Про пожежну безпеку”, “Правил пожежної безпеки в Україні”, “Типового положення про пожежно-технічну комісію”, “Положення про добровільні пожежні дружини (команди) та ГОСТ 12.1.004-91.

8.1.2. Відповідно до Закону України “Про пожежну безпеку” забезпечення пожежної безпеки заготівельних підприємств вторинної сировини покладається на їх керівників.

8.1.3. Власники заготівельних підприємств вторинної сировини зобов`язані:

розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, впроваджувати досягнення науки і техніки, позитивний досвід;

відповідно до нормативних актів з пожежної безпеки розробляти і затвержувати положення, інструкції, інші нормативні акти, що діють у межах підприємства, здійснювати постійний контроль за їх додержанням;

забезпечувати додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду;

організовувати навчання працівників правилам пожежної безпеки та пропаганду заходів щодо їх забезпечення;

у разі відсутності в нормативних актах вимог необхідних для забезпечення пожежної безпеки, вживати відповідних заходів, погоджуючи їх з органами державного пожежного нагляду;

утримувати у справному стані засоби протипожежного захисту і зв`язку, пожежну техніку, обладнання та інвентаря, не допускати їх використання не за призначенням;

подавати на вимогу Державної пожежної охорони відомості та документи про стан пожежної безпеки об`єктів і продукції, що їми виробляється; здійснювати заходи щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики;

своєчасно інформувати пожежну охорону про несправності пожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання, а також про закриття доріг і проїздів на своїй території;

встановити суворий протипожежний режим (порядок огляду і зачинення приміщень після закінчення роботи, умови проведення вогневих робіт, користування електронагрівальними приладами, визначення місця для паління та ін.) і постійно контролювати його додержання всіма працівниками;

проводити службове розслідування випадків пожеж.


8.2. Вимоги пожежної безпеки до території


8.2.1. Вимоги пожежної безпеки до території заготівельних підприємств вторинної сировини повинні відповідати СНиП 2.11.01-85*, СНиП 2.01.02-85*, Правилам безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

8.2.2. Територію складів і приймальних пунктів вторинної сировини необхідно постійно утримувати в чистоті, очищати від пакувального матеріалу, відходів та сміття.

8.2.3. До всіх будівель і споруд повинен бути забезпечений вільний доступ.

8.2.4. Протипожежні розриви між будівлями і спорудами повинні відповідати вимогам будівельних норм. Їх не дозволяється використовувати під складування матеріалів, обладнання, пакувальної тари, стоянки транспортних засобів.

8.2.5. Будівництво тимчасових будівель і споруд на території заготівельних підприємств без дозволу органів держпожежнагляду забороняється.

8.2.6. Ворота в`їзду на територію підприємства, які відчиняються за допомогою електроприводу, повинні мати пристосування, які дозволяють відчиняти їх вручну.

8.2.7. Проїзди і під`їзди до будівель, споруд, пожежних вододжерел, а також підходи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин, пожежного інвентаря і обладнання повинні бути завжди вільними, утримуватися справними, узимку очищатися від снігу.

8.2.8. На період ремонту доріг у відповідному місці повинні бути установлені показчики направлення об`їзду.

8.2.9. Переїзди через залізничні колії повинні мати суцільні настили на рівні головок рейок і завжди бути вільними для проїзду пожежним транспортом.

8.2.10. Тара, пакувальний матеріал і обладнання повинні складуватися на відведених для цього ділянках території, розташування яких повинно погоджуватися з пожежною інспекцією.

8.2.11. Розпалювати вогнища, спалювати відходи, на території заготівельних підприємств вторинної сировини забороняється.

8.2.12. Курити дозволяється тільки у спеціально відведених місцях, де повинні бути встановлені урни або бачки з водою. Місця, що відведені для паління повинні мати написи “Місце для паління”.

8.2.13. На території підприємства необхідно установити пожежний щит з необхідним інвентарем, ящик з піском та бочку з водою.

8.2.14. Територія заготівельного підприємства вторинної сировини повинна мати зовнішнє освітлення, яке забезпечує швидке знаходження пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будівель і споруд.


8.3. Вимоги пожежної безпеки до будівель і споруд


8.3.1. Для всіх будівель та приміщень заготівельних підприємств вторинної сировини повинна бути визначена категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки (за ОНТП 24-86).

Орієнтовні конструктивні характеристики будівель заготівельних підприємств вторинної сировини в залежності від ступені вогнестійкості приведені в додатку 7.

Межі вогнестійкості будівельних конструкцій і граничні межі розповсюдження вогню по них приведені в додатку 8.

8.3.2. Заготівельні склади і приймальні пункти вторинної сировини повинні своєчасно очищатися від горючого сміття, відходів сировини і постійно утримуватися в чистоті.

8.3.3. Перепланування приміщень на заготівельних складах повинне здійснюватися при наявності проектної документації, узгодженої з держпожежнаглядом.

8.3.4. Адміністративно-побутові приміщення заготівельних складів вторинної сировини повинні бути відділені протипожежними перегородками від складських приміщень і мати самостійний вихід назовні.

8.3.5. Протипожежні перепони (протипожежні стіни, перегородки, перекри-ття, двері, тамбури і вікна) повинні виконуватися із негорючих матеріалів. Типи протипожежних перепон і їх межі вогнестійкості приведені в додатку 9.

8.3.6. Отвори у протипожежних стінах, перегородках та перекриттях повинні бути обладнані захисними пристроями (протипожежні двері, вогнезахисні клапани та ін.) проти поширення вогню.

8.3.7. При перехрещеннях протипожежних перешкод різними комунікаціями отвори між ними не повинні мати щілин, через які може проникнути вогонь.

8.3.8. На заготівельних складах не дозволяється облицьовувати горючими матеріалами поверхні конструкцій.

8.3.9. Захисна поверхня штукатурки або інше вогнезахисне покриття (спеціальні фарби, лаки, обмазки тощо) будівельних конструкцій повинні утримуватися в хорошому експлуатаційному стані. Пошкодження вогнезахисних покриттів повинні негайно усуватися.

8.3.10. Перевірку стану вогнезахисної обробки треба проводити не рідше одного разу на рік.

8.3.11. Забороняється використовувати горища для зберігання вторинної сировини, а також влаштовувати по затяжкам крокв помісти і складувати на них будь-які матеріали.

8.3.12. Вікна горищ повинні бути засклені і закриті, а двері горищ повинні утримуватися у закритому стані.

8.3.13. В заготівельних складах вторинної сировини висотою більше 10 м повинно передбачатися не менше двох входів на горище з крайніх сходових кліток будівлі по вогнестійких сходах з площадками перед входом на горище.

8.3.14. Слухові вікна для освітлення та провітрювання горищ, а також для виходу на покрівлю повинні передбачатися у кожній частині горища, відокремленою протипожежною стіною і мати розміри стулок не менше 0,6х0,8 м.

8.3.15. В заготівельних складах вторинної сировини перед дверними отворами треба залишати проходи на рівні ширини дверей.

8.3.16. При складуванні вторинної сировини необхідно додержуватися правил спільного збереження сировини з урахуванням ознак однорідності загорання.

8.3.17. При безстелажному зберіганні вторинної сировини кіпи необхідно укладати в штабелі. Ширина проходів між стелажами повинна бути не менше 1 м, а відстань між стінами та штабелями - не менше 0,8 м. Якщо склад вторинної сировини понад 10 м завширшки, посередині нього повинен влаштовуватися поздовжній прохід 2 м завширшки. Ширина проходів між штабелями має бути не менше 1 м. Ширина проходів та місце штабельного зберігання мають бути позначені обмежувальними лініями, нанесеними на підлозі, які добре видно.

8.3.18. Забороняється зберігати сировину і тару на рампі складу або приймального пункта.

8.3.19. Не дозволяється прибирати приміщення з використанням бензину, гасу та інших горючих матеріалів.

8.3.20. Курити в заготівельних складах і приймальних пунктах вторинної сировини забороняється. Курити дозволяється тільки в спеціально відведених місцях, забезпечених засобами пожежогасіння і показчиками по ГОСТ 12.4. 026-76.

8.3.21. Зовнішні пожежні драбини, а також загородження безпеки на дахах будівель повинні утримуватися у справному стані.

8.3.22. Евакуація людей з приміщень при пожежі повинна проводитися у відповідності з вимогами СНиП 2.01.02-85*.

8.3.23. Число евакуаційних виходів з будівель повинно бути не менше двох, за винятком випадків, визначених СНиП 2.01.02-85* частина 2.

8.3.24. Евакуаційні виходи повинні розміщуватися розосереджено. Мінімальна відстань L між найбільш віддаленими один від другого евакуаційними виходами з приміщень потрібно визначати по формулі: L > 1,5 V П, де П - периметр приміщення.

8.3.25. Ширину евакуаційного виходу (дверей) потрібно розраховувати у залежності від загальної кількості людей, що евакуюються через цей вихід і кількості людей на 1 м ширини виходу (дверей), згідно з СНиП 2.09.02-85.

8.3.26. Ширина шляхів евакуації у просвіті повинна бути не менше 1 м, дверей - не менше 0, 8 м.

8.3.27. Висота проходу на шляхах евакуації повинна бути не менше 2 м, висота дверей у просвіті на шляхах евакуації повинна бути не менше 2 м.

8.3.28. Зовнішні евакуаційні двері будівель не повинні мати замків, що не можуть відкриватися з середини внутрішніх приміщень без ключа.

8.3.29. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися у напрямку виходу з будівель (приміщень). На шляхах евакуації не повинно бути розсувних або підйомних дверей, а також обертових дверей і турникетів.

8.3.30. Шляхи евакуації не допускається захаращувати тарою, обладнанням, інвентарем та ін.

8.3.31. З приміщення площею до 300 м2, розташованого в цокольному поверсі допускається влаштування одного виходу, якщо кількість людей, що постійно знаходяться у ньому не перевищує 5 осіб.

8.3.32. Другим виходом у цокольному приміщенні, при кількості працюючих не більше 15 чоловік, допускається використовувати люки з вертикальними сходами, а також вікна розмірами не менше 0,75х1,5 м за умови улаштування спеціальних пристосувань, які полегшують вихід через вікна.