Цей тип пошкодження зазвичай називається «холодним заїданням».

З ЗАЛИШКОВА ДЕФОРМАЦІЯ

3.1 щерблення en indentation

fr empreinte

Пошкодження бічних поверхонь зубців, спричинені потраплянням у зачеплення сторонніх металевих предметів.



Шеоблення в кількох зубцях шестерні, спричинене потраплянням у зачеплення металевих частинок.e

3.2 пластична деформація

n plastic deformation fr deformation plastique

Деформація, що залишається після зняття прикладеного навантаження. Зубці можуть бути зігнуті, осаджені ударами зубців або матеріал з поверхні може бути зміщений коченням (ковзан­ням) зубчастих коліс, експлуатованих з надмірно високими навантаженнями і тертям.

  1. (Не ілюстровано)пластична деформація коченням en plastic deformation by rolling

fr deformation plastique par roulement

У цьому випадку матеріал переміщується від початкової поверхні тягового зубчастого колеса до ніжок і головок, де часто утворюється рубець. Відповідно матеріал тягненого зубчас­того колеса переміщується в напрямку до початкової поверхні. Таким чином, утворюється канавка на бічній поверхні зуба тягового колеса і відповідно рубець на зубі тягненого зубчас­того колеса.



  1. Пластична десЬоомація коченням. Це було тягнене колесо і наявність згадуваного рубця біля початкової поверхні можна ясно бачити.пластична деформація ударом en plastic deformation by tooth hammer

fr deformation plastique par martelement

Ознаку такої деформації можна легко побачити у вигляді мілких канавок на бічних поверх­нях зубців. Канавки збігаються з лініями контакту між спряженими зубцями коліс.



  1. Пластична десЬормаиія ударом робочих бічних поверхонь зубців зубчастого колеса внутрішнього зачеплення. Рубець сформувався біля вершин зубців.брижі en rippling

fr traces de broutage

Дрібні виступи, перпендикулярні до напрямку ковзання, утворюються на бічних поверхнях зубців. Брижі є переважно хвилясті, а їх зовнішній вигляд подібний до піску чи мулу, зрушених вітром чи водою, але значно менші від них.



Ілюстрація шестерні, що показує брижі біля правих кінців зубців, де навантаження на зубці було більшим. У цьому випадку формування брижів відбулося після інтенсивного полірування бічних поверхонь зубців.

  1. гребенювання en ridging

fr sillons

Формування гребенів і вм’ятин пластичною деформацією, інколи — спрацюванням на бічних поверхнях зубців зубчастого колеса. Ця форма пошкодження найчастіше виникає на зубцях низькошвидкісних зубчастих передач, які мають значну складову ковзання в напрямку ліній контакту зубців (наприклад, у черв’ячних та гіпоїдних передачах). Трапляється на матеріалах з високою твердістю, якщо контактні напруження високі, як, наприклад, у поверхнево- загартованих гіпоїдних передачах задніх осей автомобілів.



  1. Конічне зубчасте колесо з криволінійними зубцями зі згадуваними гребенями й прим’ятинами на активних поверхнях.задирки en burrs

fr bavures

Грубі, часто гострі виступи, утворені на гранях деталей і обумовлені важким навантажен­ням зі значним тертям або дією заїдання: інколи — заподіяні під час виготовлення.



Наявні задирки можна бачити на вершинах робочих поверхонь витків черв’яка. Ці задир­ки утворюються внаслідок пластичної деформації, спричиненої стиском і ковзанням уздовж активної бічної поверхні витків.e

4 КОНТАКТНА УТОМЛЕНІСТЬ

n surface fatigue phenomena

fr phenomenes lies a la fatigue de surface

Пошкодження матеріалу внаслідок поверхневих і підповерхневих напружень, утворених багаторазовим прикладенням сил. Воно характеризується усуненням металу і формуванням раковин.

  1. (Не ілюстровано)пітинг en pitting

fr piqures

Явище поверхневої втоми, що виникає під час кочення або одночасно кочення й ковзання. Частинки відламуються від уражених ділянок, утворюючи на поверхні раковини.



Переріз бічної поверхні зуба, що показує, як раковина розвивається під поверхнею Збільшення: 1 000

  1. початковий пітинг en initial pitting

fr piqures naissantes

Маленькі, зовсім дрібні раковини зазвичай пов’язані з нерівностями поверхні контакту. Часто, коли нерівності усунено пітингом, і,таким чином, навантаження перерозподіляється, пітинг далі не розвивається (тобто затримується). Початковий пітинг зубців зубчастого коле­са може виникнути на початку його експлуатації, навіть після припрацювання зі зменшеним навантаженням.



Початковий пітинг бічних поверхонь зубців зубчастого колеса. Максимальна концентрація пітинг/ відповідає ділянці максимальної інтенсивності навантаження на поверхню.



e

4.1.2 прогресивний пітинг

n progressive pitting
fr piqures evolutives

Пітинг, який триває і має тенденцію до зростання протягом усього часу експлуатації зубчастого колеса. Інколи можуть виникати проміжні періоди затримки з подальшим розвит­ком пітингу.


Прогресивний пітинг на активних бічних поверхнях зубців наскрізно-прогартованого зуб­частого колеса.

Найбільші раковини є поблизу початкової поверхні, а найменші — на поверхні ніжки зуба.

На поверхні ніжки зуба складові руху ковзання й кочення мають протилежні напрямки, таким чином їх швидкості збільшують одна одну.


4.1.3 мікропітинг en micropitting

fr micropiqures

Деградація робочих поверхонь зубців зубчастого колеса за умови, що плівка мастиль­ного матеріалу надто тонка для навантаження. У збільшеному вигляді це проявляється як компактні ділянки мікрораковин або мікротріщин.



Мікропітинг наявний на активних поверхнях зубців процементованої шестерні.

У цьому випадку на нерівномірний розподіл по бічних поверхнях зубців впливають відхилення профілю і лінії нахилу зубців.





4.1.3 мікропітинг (продовження)


t

Напрям ковзання або розсувні напрямку Ф


Вигляд бічної поверхні зуба з мікропітингом за малого збільшення (х 15)






























4.1.3 мікропітинг (продовження)


Напрям ковзання 4— або розсувні напрямку


Елемент поверхні з мікропітингом за великого збільшення (х 1 000).























4.1.3 мікропітинг (закінчення)



Вигляд, що показує рівномірний розподіл мікрораковин з високою концентрацією на бічній поверхні ніжки процементованого зуба шестерні.


  1. втомне лущення en flake pitting

fr piqures en ecailles

Форма пошкодження поверхні зуба, що спричиняє відокремлення тонких лусок матеріалу на порівняно великій ділянці, залишаючи мілкі раковини, приблизно постійної глибини, у вигляді перекинутих трикутників.



Втомне лущення наявне на активних бічних поверхнях з сильною бочкоподібністю зубців прямозубого колеса.

Це наскрізно-прогартоване зубчасте колесо зазнало значного перевантаження, яке спри­чинило пошкодження.

  1. відшаровування en spalling

fr ecaillage

Цей термін іноді вживають замість терміну втомне пушення (4.2), але частіше вживають для подібного пошкодження, за якого відокремлювані фрагменти товстіші, ніж цементаційний шар, і мають неправильну форму.

Відшарування є прогресивним мікоопітингом. що виникає, коли раковини зростаються й утворюють кратери неправильної форми, які покривають значну частину поверхні зуба.



Відшарування на найбільш навантажених ділянках зубців азотованої шестерні.



e

4.4 глибинне втомне викришування

n case crushing fr dislocation

Це явище викришування великих уламків поверхнево-загартованого матеріалу внаслідок поширення тріщин зазвичай уздовж зони переходу від твердого шару до серцевини.

Результатом є інтенсивне відшаровування.


Глибинне втомне викришування робочих поверхонь зубців поверхнево-загартованого конічного зубчастого колеса з криволінійними зубцями. Численні тріщини в зубцях можна побачити в напрямках ліній контакту з шестернею. Кількість матеріалу, виламаного з однієї бічної поверхні зуба, залишає після себе велику порожнину.


  1. ВИНИКНЕННЯ І РОЗВИТОК ТРІЩИН en fissures and cracks

fr fissures et cliques

У деталях можуть виникати й розвиватися тріщини, як наслідок таких причин: непра­вильне шліфування, неякісне термооброблення, перенапруження чи дефекти матеріалу, їх розглядають окремо в таких пунктах.



Тріщина, спричинена дефектом кування, яка з’явилася під час операції нарізання зубців.



5 ВИНИКНЕННЯ І РОЗВИТОК ТРІЩИН (закінчення)



  1. Тріщина в ободі колеса, що виникла внаслідок невідповідної товщини обода.гартівні тріщини en hardening cracks

(quench cracks) fr tapure

Тріщини, викликані надзвичайно високим внутрішнім напруженням, що виникло під час термообробляння. Вони виникають переважно, але не винятково, під час гартування. Частко­во загартовані полуменевим або індукційним гартуванням поверхні зубців більш схильні до цього пошкодження, ніж поверхні зубців зубчастих коліс, загартованих повноконтурним або об’ємним гартуванням.

Інколи тріщини, що починаються під час гартування, стають видимими тільки через деякий час або протягом процесу шліфування зубців.



  1. Тріщини від термообробки, які сформувалися на вершинах зубців колеса. (Такі тріщини зазвичай з’являються на цій ділянці).шліфувальні тріщини en grinding cracks

fr criques de rectification

Поверхневі тріщини, які утворюють зазвичай більш чи менш правильний візерунок під час або після процесу шліфування. Тріщини короткі, не дуже глибокі і з’являються у вигляді низки приблизно паралельних тріщин, розміщених зазвичай перпендикулярно до траєкторії руху шліфувального круга, або у вигляді волосяної сітки. Вони можуть також з'явитися внаслідок шліфувального припікання, яке виявляється кислотним травленням.



ШлісЬувальні тріщини з волосяним візерунком на бічній поверхні поверхнево-загартованої і шліфованої шестерні.



e

5.3 втомні тріщини

n fatigue cracks

fr fissures de fatigue

Тріщини, що поширюються під впливом повторюваних змінних чи циклічних напружень, які можуть бути значно нижчими від границі міцності матеріалу на розтягування. Тріщина, що виникла під час перевантаження, іноді розвивається повільно, так само як втомна тріщина.

В томна тріщина, яка з’явилася на перехідній поверхні ніжки зуба, нижче навантаженої бічної поверхні зуба колеса.



  1. втомні тріщини (закінчення)



  1. Поверхневі тріщини, що утворилися вздовж ліній контакту на бічних поверхнях зубців азотованої шестерні.Р

    6.1 злам зуба перевантаженням

    УЙНУВАННЯ ЗУБА

en overload breakage fr rupture par surcharge

Цей тип руйнування зазвичай виникає внаслідок одного чи кількох дуже інтенсивних навантажень. Тріщина, спричинена перевантаженням, часом розвивається як втомна тріщина з повільним поширенням і має ознаки сЬрєтинг-корозії на ділянці початкової тріщини. Розрізняють такі три типи зламу поверхонь перевантаженням:

  • крихкий злам:

  • в'язкий злам:

  • напівкрихкий злам.

  1. (Не ілюстровано)крихкий злам en brittle fracture

fr rupture fragile

Злам уздовж площин спайності (транскристалічний злам) чи відокремлення межі зерна (інтеркристалічний злам), який характеризується відсутністю видимої пластичної деформації. Під час зламу вздовж площин спайності часто спостерігаються блискучі грані.

  1. в’язкий злам en ductile fracture

fr rupture ductile

Злам поверхні, який має матовий і часто волокнистий зовнішній вигляд та характеризується наявністю видимої пластичної деформації.

Тріщина, спричинена перевантаженням чи поєднанням перевантаження й втоми, іноді може привести до остаточного відколювання решти нетріснутого матеріалу на шляху тріщини. У таких випадках зона зрізу зазвичай набуває форми намистини або закругленої опуклості (опукла зона зрізу), що поширюється вздовж поверхні зламу, ближчій до неробочої бічної поверхні зуба.

Злам перевантаженням часто пошкоджує кілька зубців, тоді як злам унаслідок втомної тріщини виникає переважно на одному зубі.I

  1. в’язкий злам (закінчення)






Злам перевантаженням зуба шестерні.

Поверхня зламу показує:

  • зернисті поверхні зламу внаслідок зламу через перенапруження під час розтягнення (крихкий злам);

  • гладкі бурти показують, де метал зрізаний (в’язкий злам).

  1. напівкрихкий злам en semi-brittle facture

fr rupture semi-fragile

Цей вид зламу має малу або зовсім не має пластичної деформації. На поверхні зламу можна бачити сліди у вигляді візерунка «в ялинку». Ці сліди показують наявність чергування крихкого та більш-менш в’язкого зламів.

Переважно такі сліди з’являються, коли товщина основи зуба мала порівняно з шириною зубчастого вінця зубчастого колеса.