1

2

3

4

103


Положення про медичний огляд працівників певних категорій

Затверджене наказом Міністерства охорони здоров`я України від 31.03.94 № 45

104


Положення про доброві-льні пожежні дружини (ко-манди)

Затверджені наказом МВС України від 27.09.94. № 521

105


Положення про порядок видачі органам держав-ного пожежного нагляду під-приємствам, установам, організаціям, орендарям та підприємцям дозволу на початок роботи

Затверджені наказом МВС України від 25.10.94.

№ 580

106


Типове положення про спеціальне навчання, інст-руктажі та перевірку знань з питань пожежної без-пеки на підприємствах, в установах та організаціях України

Затверджене наказом МВС України від 17.11.94. № 628

107


Типове положення про службу пожежної безпеки

Затверджене наказом МВС

України від 12.04.95. №220

108


Типове положення про по-жежно-технічну комісію

Затверджені наказом МВС України від 27.09.94. № 521

3. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ


3.1. Організація управління охороною праці в заготівельних підприємствах вторинної сировини повинна здійснюватись у відповідності з Законами України “Про охорону праці”, “Про пожежну безпеку”, “Про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення” і чинними типовими положеннями про службу охорони праці і службу пожежної безпеки.

3.2. Теріторія, будівельні, складські, технічні і адміністративно-побутові приміщенння, обладнання, технологічні процеси, транспортні засоби заготівельних підприємствах вторинної сировини повинні відповідати вимогам цих Правил.

3.3. Вплив на працюючих небезпечних і шкідливих виробничих чинників (ГОСТ 12.0.003-74*) не повинен перевищувати допустимих меж:

а) група фізичних чинників:

машини і механізми, що рухаються (автомобільний транспорт, авто- і електронавантажувачі, візки);

рухомі частини виробничого обладнання (стрічка конвеєра, рухома траверса преса та ін.);

гострі кромки, задирки, шорсткість на поверхнях інструментів і обладнання;

підвищена запиленість повітря робочоі зони (приміщення для сортування, пакування і маркіровки ганчір`я і макулатури);

підвищена температура повітря робочої зони (котельна);

знижена температура повітря робочої зони (в місцях зберігання вторинної сировини на відкритому повітрі, вантажо-розвантажувальні роботи в холодний період року);

підвищений рівень шуму і вібрації на робочому місці (сортування і пресування ганчір`я і макулатури, вантажопереробки з використанням вантажопідіймальних і транспортних механізмів та в вентиляційній камері);

підвищені значення напруги в електричному колі, замикання якого може статися через тіло людини; підвищений рівень статичної електрики; відсутність або недостатність природного світла; недостатня освітленість робочої зони;

б) група хімічних чинників:

токсичні, канцерогенні, подразнюючі (зарядка акумуляторних батарей, заправка легкозаймистими рідинами, змазування вузлів автомашин, газове різання металобрухту);

підвищена загазованість повітря робочої зони (газове різання металобрухту, змазування вузлів автомашин);

в) біологічні чинники (наявність мікробів в ганчір`ї, макулатурі з різноманітним характером небезпечного і шкідливого впливу на організм людини). Вимоги безпеки для попередження небезпечного і шкідливого впливу біологічних чинників на організм працюючих приведені в ГОСТ 12.1.008-76;

г) психологічні чинники (робота на конвеєрі, пресі, при розрізанні металобрухту) :

фізичні перевантаження - статичні і динамічні (вантажо-розвантажувальні роботи) ;

нервово-психічні перевантаження (емоційне перевантаження).

3.4. В заготівельних підприємствах вторинної сировини з метою усунення впливу на працівників небезпечних і шкідливих чинників необхідно передбачити::

удосконалення технологічних процесів з застосуванням механізації і автоматизації виробництва;

удосконалення конструкцій обладнання;

улаштування місцевої витяжної вентиляції в місцях виділення пилу;

своєчасне одержання інформації про виникнення небезпечних і шкідливих виробничих чинників на окремих технологічних операціях;

своєчасне вилучення з металобрухту хімічних, радіоактивних, вибухо-небезпечних речовин;

застосування засобів колективного і індивідуального захисту працюючих;

раціональну організацію праці і відпочинку з профілактикою монотонності праці, емоційного перевантаження, обмеження важкості праці, тощо;

3.5. Введення в експлуатацію нових та реконструйованих заготівельних підприємств вторинної сировини, впровадження нових технологій, видів обладнання повинно здійснюватися з дозволу державних органів з охорони праці відповідно до ДБН А.3.1-3-94, Положення про видачу Держнаглядохоронпраці власникові підприємства, установи, організації або уповноваженому ним органу дозволу на початок роботи підприємства, установи, організації і Положення про порядок видачі органом державного пожежного нагляду підприємствам, установам, організаціям, орендарям та підприємцям дозволу на початок роботи.

3.6. Організація роботи по охороні праці в заготівельних підприємствах вторинної сировини, права і обов`язки посадових осіб і працівників повинні бути викладені в нормативних актах, розроблених у відповідності з Порядком опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві.

3.7. У заготівельних підприємствах вторинної сировини наказом керівника призначаються посадові особи відповідальні за справний стан і безпечну експлуатацію об`єктів підвищеної небезпеки.

3.8. Відповідно до Переліку робіт з підвищеною небезпекою у кожному заготівельному підприємстві вторинної сировини повинен складатися власний перелік робіт з підвищеною небезпекою, виходячи із специфіки і складу виконуваних робіт. Перелік робіт з підвищеною небезпекою повинен періодично, не рідше одного разу в рік, переглядатись і перезатверджуватись. При виконанні робіт в колодязях та при різанні великогабаритного брухту чорного і кольорового металів повинен видаватися наряд-допуск.

3.9. Усі працівники при зарахуванні на роботу та в період роботи мають проходити навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці і пожежної безпеки у відповідності з розробленими і затвердженими керівником підприємства нормативними актами згідно з Типовим положенням про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці і Типовим положенням про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України.

3.10. До роботи на заготівельних підприємствах вторинної сировини допускаються особи, які пройшли попередній медичний огляд і не мають медичних протипоказань згідно з Положенням про медичний огляд працівників певних категорій.

3.11. Виконання вантажо-розвантажувальних робіт та переміщення вантажів вручну необхідно проводити з дотриманням встановлених гранично допустимих норм підіймання і перенесення вантажів працівниками залежно від статі і віку згідно з Граничними нормами підіймання і переміщення важких речей жінками і Граничними нормами підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затверджених відповідними наказами Міністерства охорони здоров`я України.

3.12. При відсутності в Правилах вимог, дотримання яких необхідно для забезпечення безпеки праці в конкретному підприємстві, керівник повинен вжити узгоджені з державними органами охорони праці заходи щодо забезпечення безпеки працюючих.

3.13. Зміни і доповнення окремих пунктів цих Правил допускаються тільки з дозволу державних органів охорони праці відповідно до Положення про опрацювання, прийняття, перегляд та скасування державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці.

4. ВИМОГИ ДО УЛАШТУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ, БУДІВЕЛЬ, ПРИМІЩЕНЬ

І МІСЦЬ ЗБЕРІГАННЯ НА ВІДКРИТОМУ ПОВІТРІ


4.1. Улаштування території


4.1.1. Улаштування території заготівельних складів і приймальних пунктів вто-

ринної сировини, розміри санітарно-захисних зон повинні відповідати вимогам діючих будівельних норм і правил, санітарних норм, норм технологічного проектування, зокрема ДБН-360-92; СНиП 2.11.01-85. Для заготівельних складів санітарно-захисна зона повинна бути шириною не менше 100 м від межі житлової забудови. Територія санітарно-захисної зони повинна бути благоустроєна та озеленена.

4.1.2. Територія заготівельних складів повинна бути огороджена і мати не менше двох оснащених сигналізацією виїздних (в`їздних) воріт шириною: для автомобільного транспорту не менше 4,5 м, для залізничного - не менше 4,9 м.

4.1.3. Залізничні колії, розташовані на території заготівельних складів, повинні бути на одному рівні з землею в місцях виконання вантажо-розвантажувальних робіт або перетину з пішохідними шляхами. В цих місцях необхідно вивішувати попереджувальні написи, знаки та світлові сигнали згідно з ГОСТ 12.4.026-76.

4.1.4. Територія заготівельних складів повинна бути обладнана дорожними знаками, показчиками швидкості руху транспорту за ДСТУ 2586-94 і знаками безпеки за ГОСТ 12.4.026-76. Рух транспорту на підприємстві необхідно організовувати у відповідності з Правилами дорожнього руху та розробленою схемою маршрутів руху транспортних і пішохідних потоків з зазначенням на ній поворотів, зупинок, виїздів, переходів.

4.1.5. Швидкість руху автомобільного і залізничного транспорту по території заготівельного складу повинна бути указана для кожного виду транспорту на спеціально виставлених дорожних знаках і не перевищувати:

для автомобільного транспорту:

по території підприємства - 10 км/год;

при в`їзді -виїзді із території і перетинанні переїздів - 5 км/год;

при подачі автомобіля заднім ходом - 3 км/год;

для авто-і електронавантажувачів, електрокар - 3 км/год;

для залізничного транспорту:

потяг із локомотивом попереду - 15 км/год;

потяг із локомотивом позаду вагонів - 10 км/год;

рух при в`їзді - виїзді із території, причеплюванні вагонів-5 км/год.

4.1.6. Підземні інженерні комунікації на території заготівельних складів повинні мати зовнішні розпізнавальні знаки.

4.1.7. Заглиблені резервуари, люки, колодязі повинні бути закриті міцними кришками врівень з поверхнею землі.

4.1.8. При проведенні ремонтних робіт на території заготівельних складів необхідно огороджувати люки, ями та канави на висоту 1м, з установкою попереджувальних знаків і додаткового освітлення в темний час доби.

4.1.9. Для переходу людей через тимчасові канави необхідно установлювати трапи або кладки шириною не менше 0,8 м з поручнями висотою не менше 1 м і зашиті внизу суцільною дошкою на висоту 0,2 м.

4.1.10. Територія повинна бути обладнана кранами для поливання її у літній період. Для стоку атмосферної і талої води поверхня території повинна мати ухили, спрямовані від будівель до водостоків.

4.1.11. Поверхня території, під`їзди і місця стоянок автомобілів повинні бути заасфальтовані або вимощені. На території заготівельних складів необхідно улаштовувати спеціальні пішохідні доріжки з твердим покриттям шириною не менше

1 м.

4.1.12 У вечірній і нічний час територія заготівельних складів, пішохідні переходи і шляхи руху транспортних засобів повинні бути освітлені у відповідності з вимогами СНиП 11-4-79.

На всіх перетинах і переходах незалежно від загальної освітленості необхідне місцеве освітлення.

4.1.13. Сміттєзбірники повинні розміщуватися на відстані не менше 25 м від складського приміщення на заасфальтованих або бетонованих площадках, що перевищують розміри основи сміттєзбірника на 1,5 м з усіх сторін.

4.1.14. Окремо розміщені туалети повинні знаходитися на відстані не менше 25 м від заготівельного складу і бути утеплені.


4.2. Вимоги до улаштування будівель, приміщень і місць

зберігання на відкритому повітрі


4.2.1. Вантажопереробка і зберігання брухту чорних металів, битого скла, старої гуми, кісток на заготівельних складах вторинної сировини потужністю 30 і 100 т. має здійснюватись на відкритому повітрі на майданчиках під навісом, а в складах потужністю 300 т. - в середині складських приміщень.

4.2.2. Складські приміщення повинні відповідати вимогам СНиП 2.11.01-85*, Правилам пожежної безпеки в Україні і цих Правил.

4.2.3. З урахуванням вимог технологічного процесу первинної вантажопереробки необхідно мати приміщення для дезинфекції ганчір`я, сортування, пакування, маркірування ганчір`я і макулатури з відповідним обладнанням робочих місць.

4.2.4. Висота складських приміщень визначається виходячи з розмірів обладнання для механізації трудомістких процесів, але не менше 3 м. згідно з СНиП 2.11.01-85*.

4.2.5. Підлога в складах повинна бути рівною, гладкою, без перепадів рівнів і задовольняти вимогам по волого-вогнестійкості і стійкості до механічної дії. На робочих місцях в приміщеннях де підлога має цементне або бетонне покриття, необхідно мати дерев`яні пересувні настили, які захищають працюючих від переохолодження ніг.

4.2.6. Складські приміщення повинні мати не менше двох дверних отворів. Двері всіх складських приміщень повинні відчинятись назовні або розсуватися, надійно фіксуватися, при автоматичному чи дистанційному відчиненні дверей необхідно забезпечити можливість їх відчинення вручну. Двері, люки та ін. отвори складських приміщень, через які транспортується брухт, оснащують і розміщують так, щоб уникнути протягів.

4.2.7. Розміри дверних отворів повинні перевищувати габаритні розміри транспортних засобів з вантажем по висоті на 0,2 м і по ширині на 0,6 м.

4.2.8. Кількість проїздів і проходів в складських приміщеннях визначається загальним технологічним плануванням спеціалізованих складів. Головні (транспортні) проїзди необхідно визначати проти отворів воріт складу.