Піднімання та переміщення важких речей неповнолітніми дозволяється в межах Граничних норм підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 березня 1996 року № 59, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16 квітня 1996 року за № 183/1208.

  1. Транспортувати і зберігати абразивний інструмент, шліфувальні матеріали і абразивні пасти необхідно з урахуванням їх вигляду, типу і марки в коробках, пакетах, мішках, бочках, ящиках, контейнерах, піддонах ящиків - окремо від металевих деталей і виробів.

При транспортуванні і виконанні вантажно-розвантажувальних робіт абразивний інструмент не повинен піддаватися різким поштовхам, ударам і дії вологи.

Для запобігання пошкодженням шліфувальних кругів перекочування їх вручну в складських приміщеннях допускається тільки по підлозі, покритій матеріалами, що оберігають такі круги від пошкоджень.

При транспортуванні абразивного інструменту і паст, а також шліфувальних матеріалів їх необхідно захищати від дії атмосферних опадів шляхом використання для цього контейнерів і критих транспортних засобів.

  1. При перевезенні шліфувальних кругів в межах підприємства їх необхідно захищати від пошкоджень, що досягається підкладенням під них буферної подушки з пружного матеріалу (гуми, пінопласту, повсті тощо) і застосуванням для їх перевезення візків на ресорах і колесах з гумовими ободами, дно і борти яких обшиті пружним матеріалом.

Круги необхідно перевозити стопками заввишки до 500 мм, і між кругами діаметром 500 мм і більше прокладати амортизуючі прокладки завтовшки не менше 0,5 мм і діаметром не менше 1/2 діаметра кругів, що перевозяться.

  1. Вимоги до експлуатації виробничого обладнання
    1. Огляд та перевірка абразивного інструменту перед його встановленням, випробування і експлуатація абразивного інструменту, встановлення пристосувань на верстатах і захисних кожухах повинні проводитися відповідно до вимог ГОСТ 12.3.028-82.
    2. На кожному абразивному крузі, який після отримання його із заводу- виготівника пройшов випробування, повинна бути зроблена відмітка фарбою або на його неробочу поверхню повинен наклеюватися спеціальний ярлик з зазначенням порядкового номера круга, дати проведення випробування, умовного знака або підпису працівника, відповідального за проведення випробувань.
    3. Не дозволяється експлуатація кругів з тріщинами на поверхні, а також кругів, що не мають відмітки про проведення випробувань на механічну міцність або з простроченим терміном зберігання.
    4. Абразивний інструмент повинен відповідати вимогам нормативно- технічної документації, а саме : стандартам, технічним умовам тощо на нього і технологічної документації на проведення конкретної роботи.
    5. На шліфувальних і відрізних кругах діаметром 250 мм і більше, а також на шліфувальних кругах, призначених для роботи на ручних шліфувальних машинах, повинні бути нанесені кольорові смуги, що характеризують швидкість обертання кругів:

жовта - 60 м/с;

червона - 80 м/с;

зелена - 100 м/с;

зелена і синя - 120 м/с.

Допускається нанесення кольорових смуг на етикетку - за умови, що її міцно скріплено з кругом.

  1. Перед встановленням на верстат заготовки, які належать до обробки, а також пристосування повинні бути очищені від пилу, мастила та інших забруднень.
    1. Верстатні пристосування повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.029-88 «ССБТ. Приспособления станочные. Общие требования безопасности».
    2. Настроювання верстатів для роботи необхідно проводити за режимами, що зазначені в технологічній документації.
    3. Кріплення інструмента, заготовок та інших знімних елементів на верстаті незалежно від їх розміру і маси повинне бути надійним, що виключає мимовільне ослаблення кріплення при роботі.
    4. При установці інструмента на шпиндель верстата необхідно, щоб закріпляюча гайка або гвинт мали спрямоване різьблення, зворотне напрямку обертання інструмента.
    5. Биття шпинделя не повинне перевищувати величин, передбачених у паспорті на даний верстат або зазначених у технологічній документації.
    6. Швидкість руху інструмента в процесі роботи не повинна перевищувати величини, установленої в технічних умовах на даний інструмент.
    7. Установка і зняття інструмента, заготовок, пристосувань на верстат, виміри заготовок міряльним інструментом повинні проводитися тільки після вимикання верстата і повної зупинки частин, що рухаються. Допускається зміна заготовок при інструменті, що рухається, якщо забезпечено відвід його на безпечну відстань.
    8. Виправлення абразивних кругів необхідно проводити тільки виправлювальними інструментами відповідно до вимог ГОСТ 12.3.023-80 «ССБТ. Процессы обработки алмазным инструментом. Требования безопасности», розділ 2.
    9. Неробочі частини кругів, шліфувальних стрічок, а також обертові виступаючі кінці шпинделя та кріпильних деталей необхідно обгороджувати кожухами або іншими захисними пристроями.
    10. Захисні кожухи, що застосовуються при обробці, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.028-82.
    11. При зовнішньому круглому шліфуванні довгомірних заготовок на круглошліфувальних верстатах необхідно застосовувати стрічки.
    12. При роботі на внутрішньошліфувальних верстатах необхідно застосовувати знімні захисні пристрої, що обгороджують небезпечну зону інструменту при виході з оброблюваної заготовки.
    13. Полірувально-шліфувальна обробка дрібних заготовок і таких заготовок, що важко утримуються, повинна проводитись на верстатах із застосуванням пристосувань і оправлень, зазначених у технологічній документації.
    14. При обробці заготовок із титанових, магнієвих та берилієвих сплавів необхідно виконувати вимоги охорони праці, викладені в ГОСТ 12.3.025-80.
    15. Обробка заготовок торцевими поверхнями кругів повинна проводитися тільки спеціально призначеними для цього інструментами. Інструмент для обробки торцевими поверхнями повинен бути обгороджений відповідно до вимог ГОСТ 12.3.028-82.
    16. Змащувально-охолоджувальні рідини, що використовуються, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.025-80.
    17. У процесі обробки з використанням змащувально-охолоджувальних рідин необхідно застосовувати захисні пристрої, що не допускають розбризкування рідини за межі зони обробки.
    18. При обробці заготовок необхідно застосовувати місцеві витяжки, які забезпечують видалення пари, що утворюється, а також аерозолів із зони обробки.
    19. При переході від обробки шліфувальним кругом насухо до обробки з охолоджувальною рідиною верстат повинен бути відключений, а шліфувальний круг охолоджений до температури навколишнього середовища.
    20. Введення й вивід пристроїв для подачі змащувально- охолоджувальних рідин у зону обробки повинні виконуватись так, щоб унеможливлювався дотик цих пристроїв і рук працівника до інструменту або частин верстата, які рухаються.
    21. При обробці заготовок, різального інструменту, які неможливо жорстко закріпити на верстаті, необхідно застосовувати пристосування. Встановлення пристосування на верстат повинно виконуватись відповідно до вимог розділу 3 міждержавного стандарту ГОСТ 12.3.028-82.
    22. Очищення поверхонь верстатів, виробів та іншого встаткування від пилу необхідно проводити відповідно до вимог Санітарних правил організації технологічних процесів і гігієнічних вимог до виробничого устаткування (далі - СП 1042-73).
    23. Обдування верстатів, заготовок, інструментів, спецодягу з метою видалення з них металевого і абразивного пилу, стружки тощо стисненим повітрям не допускається.
    24. Транспортування відходів (абразивні та металеві ошурки, стружка, шлам тощо) від верстатів повинно бути механізованим. У випадку неможливості застосування механізованих пристроїв допускається збирання відходів у тару, яка обладнана кришками та може бути переміщувана за допомогою легкорухомих і зручних ручних візків.
  2. Вимоги щодо безпеки при здійсненні технологічних процесів
  3. Вимоги щодо безпеки під час шліфування
    1. Необхідно забезпечити дотримання швидкісних параметрів роботи абразивного інструменту залежно від типу матеріалу зв'язки (керамічна, бакелітова, вулканітова), методу подачі інструмента або оброблюваної деталі і типу інструмента відповідно до даних таблиць 1 і 2, наведених у додатку до цих Правил.
    2. Необхідно забезпечити оптимальний режим роботи інструменту по зніманню стружки та зношування інструменту.
    3. Кабіна оператора шліфувальних верстатів повинна мати: подвійні утеплені звуконепроникні стінки, облицювання пластиком, кондиціонер, засклені частини повинні бути спрямовані у бік шліфування.
    4. На круглошліфувальних верстатах повинне бути забезпечене правильне центрування виробу, який підлягає шліфуванню.
    5. На плоскошліфувальних верстатах з електромагнітними плитами для попередження відкидання деталі при раптовому розмагнічуванні стола на кінцях стола необхідно встановлювати щитки, а також включати контрольну лампу в ланцюг постійного струму, від якого виконується живлення стола.
    6. При установці на верстат абразивний інструмент повинен бути ретельно оглянутий і перевірений на відсутність тріщин легкими ударами дерев'яного молотка. Застосовувати круги з деренчливим звуком не дозволяється.
    7. Після установки на верстаті шліфувальний круг повинен обертатися вхолосту при робочому числі обертів не менше 5 хвилин за наявності захисного кожуха.
    8. Для освітлення робочого місця в круглошліфувальних і всередині шліфувальних верстатів рекомендується дзеркальний світильник з лампою 25 Вт і напругою 12-36 В. Світильник необхідно закріплювати на верстаті праворуч від абразивного круга.
    9. Заточні і шліфувальні верстати повинні бути обладнані:

блокувальними пристроями - для зупинки стола і шліфувального круга

при припиненні подачі електроенергії на плиту - верстати з електромагнітними плитами;

люнетами - круглошліфувальні верстати. Люнети дозволяють шліфувати довгі деталі, у яких відношення довжини до діаметра більше або рівне 8;

пристроями, які відсмоктують пил, - верстати, при роботі на яких в повітрі робочої зони утворюється пил, концентрація якого перевищує гранично допустиму;

груповими або індивідуальними установками для відсмоктування шкідливих аерозолів із зони обробки - шліфувальні верстати, що працюють з використанням охолоджувальної рідини.

  1. Зазор між отвором круга і посадочним місцем повинен бути в межах допусків на діаметр посадочного отвору згідно з вимогами ГОСТ 2424-83 «Круги шлифовальные. Технические условия» і ДСТУ ГОСТ 21963-2002 «Круги відрізні. Технічні умови», а посадок - відповідати вимогам ГОСТ 227078 «Инструмент абразивный. Основные размеры элементов крепления».
    1. Шліфувальні і заточні верстати з горизонтальною віссю обертання круга, що призначаються для обробки вручну і без підведення змащувально- охолоджувальної рідини в стаціонарному виконанні, на тумбі або встановлені на столі, повинні бути оснащені стаціонарним захисним екраном для очей.

Захисний екран повинен задовольняти такі вимоги:

екран повинен виготовлятися з цільного матеріалу завтовшки не менше

3 мм;

конструкція екрана повинна передбачати можливість переустановки його відповідно до розміру оброблюваної деталі і ступеня зносу шліфувального круга;

екран повинен розташовуватися симетрично по відношенню до шліфувального круга;

ширина екрана повинна перевищувати висоту круга не менше, ніж на 150 мм.

При неможливості використання стаціонарного захисного екрана повинні застосовуватися захисні окуляри з міцним склом, респіратори та інші засоби індивідуального захисту відповідно до НПАОП 27.0-3.01-08.

  1. Процес установки і зняття шліфувальних кругів масою більше 15 кг повинен бути механізований.
    1. Не дозволяється при виконанні робіт із застосуванням шліфувального круга:

працювати бічними (торцевими) поверхнями шліфувального круга - якщо він не призначений для виконання цього виду робіт;

гальмувати шліфувальний круг, що обертається, натисненням на нього яким-небудь предметом;

застосовувати насадки на гайкові ключі і ударний інструмент - при закріпленні шліфувального круга;

застосовувати важіль для збільшення зусилля натиснення оброблюваних деталей на шліфувальний круг - на верстатах з ручною подачею виробів;

виконувати роботу без застосування змащувально-охолоджувальної рідини - для інструменту, що призначається для роботи із застосуванням змащувально-охолоджувальної рідини.

  1. Вимоги щодо безпеки при здійсненні гонінгування
    1. При гонінгуванні обов'язкова рясна подача змащувально- охолоджувальної рідини: для отворів діаметром 60-100 мм - 20-30 л/хв; для отворів діаметром 300-400 мм - 50-200 л/хв.
    2. Для попереднього гонінгування використовується гас, а при остаточному гонінгуванні - гас із добавкою 10-20% веретенної оливи. Температура змащувально-охолоджувальної рідини не повинна перевищувати

40-50оС за допомогою холодильних установок.

  1. Вимоги щодо безпеки при здійсненні полірування
    1. Під час полірування на станках всі приводи верстата повинні мати знімне, міцне, суцільне огородження і гальмові пристрої.

При роботі на верстатах для захисту очей від влучення абразивних матеріалів необхідно використовувати захисні окуляри та зручний спецодяг, що захищає від дії суспензій, хімікатів та інших рідин.

Освітлення на робочому місці повинне унеможливлювати пряме влучення світла в очі працівника.

Верстати та устаткування повинні мати надійне видиме заземлення.

  1. Під час полірування абразивним струменем і пульпою абразивна суспензія повинна складатися за вагою з 20-50% абразивного зерна і 75-50% содової емульсії з добавками нітрату натрію 0,5-1,0%.

Тиск повітря в системі необхідно встановлювати залежно від насиченості рідини абразивом і його зернистості.