Функціональні залежності параметрів для насосів, які регулюють­ся зміненням робочого об’єму, та регульованих гідромоторів повинні бути подані для чотирьох значень робочого об’єму:

Урном, 0,75Ирном, 0,5Урном, 0,25Урном,

де Ррном - номінальне значення робочого об’єму.

Функціональні залежності параметрів для ступенево-регулюваль- них насосів та гідромоторів повинні бути подані для кожного ступеня робочого об’єму.

Для насосів, які регулюються без змінення робочого об’єму (спосо­бом змінення частоти обертання приводного вала), функціональні залеж­ності параметрів наводять для чотирьох значень регульованої подачі:

?ном, 0,75?ном, 0,5<7ном, 0,25ф<ом,

де 0іом - номінальне значення подачі.

Для насосів та гідромоторів, у яких змінення робочого об’єму відбувається автоматично, номенклатура функціональних залежностей повинна бути установлена розробником.

Функціональні залежності та параметри, зазначені в таблиці І (за винятком робочого об’єму, тиску, момента інерції мас, одо обертаються), повинні наводитись із зазначенням температури робочої рідини, значення коефіцієнта кінематичної в’язкості і тиску на вході та виході гідромашин.

Функціональні залежності параметрів для секційних насосів і гідромоторів слід наводити для кожної секції, якщо вони виконують свої робочі функції роздільно,

  1. Для насос-моторів регламентуванню в стандартах і технічних умовах підлягають дані, наведені в 4.2-4.4 цього стандарту для роботи в режимах насоса та гідромотора.

  2. Для насосів та гідромоторів, вмонтованих у виріб або таких, одо входять до складу об’ємних гідропередач нероздільного виконання, дані, наведені в стандартах і технічних умовах на виріб, установлює розробник з урахуванням 4.2 цього стандарту.

  3. Допуск площинності монтажних поверхонь у корпусних дета­лях насосів та гідромоторів для приєднання фланців трубопроводів - не більший ніж 0,02 мм на довжині 100 мм (і не більший ніж 0,05 мм по всій площині). Параметр шорсткості монтажних поверхонь І?а 3,2 мкм згідно з ГОСТ 278$.

  4. Винесення плівки робочої рідини через ущільнювальну манже­ту вала насоса або гідромотора, що працюють на мінеральному маслі або іншій рідині з подібними властивостями, не повинен приводити до крап- леутворення.

Витік рідини крізь ущільнювальну манжету вала насоса або гідромотора, що працюють на рідині з кінематичною в’язкістю більш низькою, ніж у мінеральних масел, не повинен перевищувати 1,4 » 10'4см3/с (0,5 см3/год).

  1. Регулювальні насоси та гідромотори з ручним управлінням робочим об’ємом повинні мати пристрої, що показують напрям і значення зміни робочого об’єму,

  2. Запальний коефіцієнт корисної дії насосів та гідромоторів і коефіцієнти подачі насосів, що працюють на мінеральних маслах або рідинах з подібними властивостями, з номінальними параметрами і кінематичною в’язкістю, зазначеною в технічній документації, повинні бути не менше:

для шестеренних насосів І гідромоторів на рном “ 16,20 і 25 МПа; загальний ККД - 80 %, коефіцієнт подачі - 90 %;

для аксіально-поршневих насосів (крім насосів з клапанним роз­поділом) і гідромоторів на рном” 6,3; 16; 20; 32 і 40 М Па: загальний ККД - 85 %, коефіцієнт подачі (крім регульованих насосів з живленням системи управління від основного потоку) - 93 %;

для пластинчатих насосів та гідромоторів на рном “ 6,3; 10; 12,5; 16 МПа-значень, зазначених на рисунках 1 і 2.



Рисунок. 1 - Залежність мінімально допустимого значення коефіцієнта подачі Ш

І загального ККД (2) пластинчатих насосів від робочого об’єму в діапазоні від 3,2 до 40 см

3



Рисунок 2 - Залежність мінімально допустимого значения коефіцієнт» подачі (1) і загального ККЛ (2) пластинчатих насосі» аід робочого об’єму в діапазоні вшце 40 до 224 см3

  1. Л1. Ресурс у годинах і (або) циклах повинен бути установлений у стандартах або технічних умовах на конкретні типи насосів та гідромо­торів.

Значення ресурсу в циклах не повинно бути меншим ніж 106 при зміні навантаження від нуля до номінального з частотою циклу і швидкістю зростання тиску, зазначених у таблиці 2, та при інших номінальних параметрах.

Таблиця 2

Тип насоса т* гідромотора

Номінальний тиск, МПа

Частої» циклу, ГЦ

Швидкість зростання ти­ску, МПа/с

Шестеренні

Аксіально-поршневі

16,20,2$

6,3; 16,20,32,40

0,5-1,25

100-350

Пластинчаті нерегульовані

Пластинчаті регульовані

6,3; 10; 12,5; 16

0,2-0, 5

50-100 15-25

Критерієм граничного стану є зниження коефіцієнта подачі (для насосів) або загального ККД (для гідромоторів) не більше ніж на 20 %, а для нерегульованих пластинчатих насосів - не більше ніж на 15 % нижче мінімально допустимих значень, зазначених у 4,10.

  1. ВИМОГИ ДО МОНТАЖУ

    1. Для насосів та гідромоторів, у котрих передавання обертально­го момента від приводного двигуна до пристрою, що приводиться в дію, повинне здійснюватись за допомогою пружної муфти, зміщення осей з'єднуваних валів при монтажі не повинне бути більше 0,1 мм.

При використовуванні пристроїв інших типів, що передають обер­тальний момент, допустиме зміщення осей валів, що з’єднуються, повин­не бути установлене стандартами і технічними умовами на насос та гідромотор конкретного типу.

Кріплення вала насоса з валом приводного двигуна або . вала гідромотора з валом пристрою, що приводиться в дію, повинне бути досить жорстким для забезпечення потрібної сшввісності на тривалий час,

  1. Всмоктувальна лінія насоса повинна бути сконструйована та­ким чином, щоб відповідати тиску на вході насоса та іншим умовам згідно з рекомендацією виробника насоса.

Всмоктувальні лінії повинні бути короткими і прямими без різких змін діаметра поперечного перерізу.

Всмоктувальні лінії, фільтри грубої та тонкої очистки повинні бути вільні від бульбашок повітря, а також не мати порожнин (кишень), в яких могли б збиратися бульбашки.

  1. В напірній лінії повинні бути передбачені повітряноспускні пристрої для випуску повітря із насоса при первісному пуску.

  2. Дренажні отвори та повітряноспускні пристрої повинні бути розташовані таким чином, щоб запобігти доступу повітря у систему.

У випадку, коли згідно з умовами експлуатації потрібно попе­реднє заповнення корпуса насоса або гідромотора робочою рідиною перед пуском, слід передбачити необхідні пристрої для заповнення і розмістити їх таким чином, щоб повітря не попадало в корпус.У

ГП

ДК 62-82/083Л 4

Ключові слова: об'ємні гідроприводи, об’ємні насоси, гідромотори, загальні технічні вимоги, вимоги безпекиІНФОРМАЦІЙНІ ДАНІ

L РОЗРОБЛЕНО Науково-дослідним і проектно-конструкторським інститутом промислових гідроприводів та гідроавтоматики (НДІгідропривод)

РОЗРОБНИКИ: А. І. Жерняк (керівник розробки); О. L Гольдшмідт;

Г. А. Аврунін; к. т. н.; О.П. Денісова

ВНЕСЕНО Технічним комітетом з стандартизації «Об’ємні гідропри- води, пиевмоприводита змащувальні системи»

  1. ЗАТВЕРДЖЕНО 1 ВВЕДЕНО В ДІЮ наказом Держстандарту України № 77 від 24 травня 1993 р.

  2. Стандарт відповідає міжнародним стандартам:

ISO 4413 щодо вимог до конструкції та монтажу насосів та гідромо­торів;

ISO 6162 і ISO 6164 щодо параметра шорсткості монтажних поверхонь

НА ЗАМІНУ ГОСТ 13823-78ГИДРОПРИВОДЫ ОБЪЕМНЫЕ

НАСОСЫ ОБЪЕМНЫЕ
И ГИДРОМОТОРЫ

Общие технические требования

Межіхюударствсйный Совет по стандартизации,
метрологии и сертификации

ГОСТ 13823-93

МЕЖГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ

ГИДРОПРИВОДЫ ОБЪЕМНЫЕ

НАСОСЫ ОБЪЕМНЫЕ И ГИДРОМОТОРЫ
Общие технические требования

HYDRAULIC FLUID POWER SYSTEMS

POSITIVE DISPLACEMENT PUMPS AND HYDRAULIC MOTORS

General technical requirements

ОКП 41 4100,41 4200,479148

Дата введения 01.07.94

  1. ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ

Настоящий стандарт распространяется на объемные насосы и гид­ромоторы, предназначенные для объемных гидроприводов, и устанавли­вает общие технические требования к их конструкции, изготовлению, монтажу.

Требования настоящего стандарта являются обязательными, кроме требований 5.3-5.5, которые являются рекомендуемыми.

Стандарт может быть использован для сертификации с объемом и методами испытаний по ГОСТ 14658 и ГОСТ 20719.

Издание официальное

  1. Настоящий стандарт не может быть полностью или частично воспроизведен,
    тиражирован и распространен без разрешения Межгосударственного Совета
    по стандартизации, метрологии и сертификацииНОРМАТИВНЫЕ ССЫЛКИ

В настоящем стандарте использованы ссылки на следующие стан­дарты:

С

ГОСТ 12.2.040-79

ГОСТ 12.2.086-83

СБТ, Гидроприводы объемные и системы сма­зочные. Общие требования безопасности к кон­струкции

ССБТ. Гидроприводы объемные и системы сма­зочные. Общие требования безопасности к мон­тажу, испытаниям и эксплуатации

ГОСТ 2789-73 Шероховатость поверхности. Параметры и ха­рактеристики

Г

ГОСТ 17398-72

ГОСТ 17411-91

ГОСТ 17752-81

ГОСТ 20719-83

ОСТ 14658-86 Насосы объемные гидроприводов. Правила при­емки и методы испытаний

Насосы. Термины и определения

Гидроприводы объемные. Общие технические требования

Гидропривод объемный и пневмопривод. Тер­мины и определения

Гидромоторы. Правила приемки и методы испы­таний

  1. ОПРЕДЕЛЕНИЯ

В настоящем стандарте использованы термины и их определения по ГОСТ 17398 и ГОСТ 17752.

  1. ТЕХНИЧЕСКИЕ ТРЕБОВАНИЯ

    1. Насосы и гидромоторы должны изготавливаться в соответствии с требованиями настоящего стандарта, ГОСТ 17411, стандартов и техни­ческих условий на насосы и гидромоторы конкретных типов; вча­сти требований безопасности - в соответствии с ГОСТ 12.2.040 и ГОСТ 12.2.086.

    2. В стандартах и технических условиях на конкретные типы насосов и гидромоторов дополнительно к сведениям, установленным ГОСТ 17411, должны быть указаны:

значения параметров, приведенных в таблице 1;

допускаемые осевые и радиальные нагрузки на конец вала с указа­нием режима работы, для которого эти данные приводятся, а также зави­симость изменения ресурса подшипниковых узлов при нагрузках, отличающихся от допускаемых;

условия пуска и остановки;

способ отвода утечки из насосов и гидромоторов (если это предус­мотрено конструктивной схемой).

Для регулируемых насосов и гидромоторов дополнительно указы­вают тип механизма и следующие параметры регулирования:

давление и расход управления (при внешнем источнике);

сила и момент силы на органах ручного управления;

длина хода или угол поворота регулирующего элемента;

диапазон регулирования или отношение максимального значения регулируемого параметра к минимальному;

наличие системы переключения управления с внешнего на авто­номное (клапан «ИЛИ»);

положение регулирующего органа после остановки гидромашины (наличие «нуля-установки»);

точность поддержания заданного значения регулируемого пара­метра (давления, расхода, мощности);

минимальное время цикла регулирования (время, за которое зна­чение регулируемого параметра изменяется от минимального до макси­мального, а также от максимального до минимального, если это время различно);

допускаемое число циклов регулирования за единицу времени.

Примечание. Для насосов и гидромоторов с ручным управлением минимальное время цикла регулирования и допускаемое число циклов регулирования не устанавливают.

Для насосов, оснащенных системой дистанционного пропорционального управления выходными параметрами (давлением, подачей, мощностью), дополнительно указывают величины, определяющие качество процесса регулирования (например, гистерезис при управлении подачей и давлением; отклонение от линейности или теоретической кривой регулировочных характеристик; быстродействие; значения электрических сигналов управ­ления и г. д.).ТэЙлЯЦВ J - Параметры, указываемые » технических характеристиках нас&Х» и гидромоторов

Наименование параметра.

Насос

Гидро- мотор

— "II. И -

Примечание

  1. Номинальный рабо­чий объем

  2. Частота вращения:

номинальная максимальная минимальная

  1. Подача:

номинальная минимальная

  1. Расход:

минимальный

+

+

я**

+

+

ют»

4М*

+

*

Для регулируемых насосов и гидромоторов под номиналь­ным рабочим объемом пони­мают максимальный рабочий объем

Минимальную частоту вращения нерегулируемых гидромоторов следует приво­дить с указанием условий и способов ее достижения (значе- ния момента инер­ции, нагрузки и перепада давлений; типа нагрузочного устройства; способа регули­рования подачи рабочей жид­кости - объемного или дроссельного; наличия элек­тронного блока управления с обратной связью по частоте вращения; значения коэф­фициента кинематической вязкости; значения коэффи­циента неравномерности час­тоты вращения и др.)

Значение номинальной под­ачи определяют при номи­нальных значениях давле­ния* частоты вращения и ра­бочего объема. Минималь­ную подачу указывают для регулируемых насосов

Значение номинального рас­хода определяют при номи­нальных значениях перепада давления, частоты вращения