5.2.5. У складах, які розташовані на другому і вище поверхах, повинні бути вивішені норми допустимого навантаження на 1 м2 площі підлоги. Склади, які роз-ташовані вище першого поверху і мають сходи з кількістю маршів більше одного або висотою більше 2 м, повинні мати підіймальні пристрої для спуску і підіймання вантажу.

5.2.6. Ширина проходів у складах, де використовується цеховий транспорт (візки, авто- і електронавантажувачі, електрокари тощо) повинна бути встановлена:

при односторонньому русі - не менше ширини навантаженого транспортного засобу плюс 0,8 м ;

при зустрічному русі - не менше подвійної максимальної ширини транспортного засобу з готовою продукцією плюс 1,5 м.

5.2.7. Застосування навантажувачів з двигунами внутрішнього згоряння, а також автокари для роботи всередені приміщень або залізничних вагонів забороняється.

5.2.8. Колони і обрамування отворів у складських будівлях у місцях інтенсивного руху наземного транспорту повинні бути захищені від механічних пош-коджень неметалевими матеріалами і пофарбовані відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026-76*.

5.2.9. Складські приміщення повинні мати не менше двох дверних отворів.

5.2.10. Мінімальні дверні отвори для вантажних потоків повинні бути зав-ширшки не менше 2,4 м і висотою не меншою ніж 2,5 м.

5.2.11. Перепади рівнів підлоги і пороги в складах і транспортних коридорах не допускаються.

5.2.12. Підлога в складах повинна бути рівною і задовольняти вимогам по вологостійкості, вогнестійкості та стійкості до механічної дії.

Підлога складських приміщень для зберігання кислот і лугів повинна бути виготовлена з матеріалів, стійких до впливу кислот і лугів (кислотостійкі плити, вi-нiпласт).


5.3. Виробничі площадки

5.3.1. На території підприємства, крім основних будівель і споруд, повинні влаштовуватися:

площадки для зберігання напівфабрикатів;

площадки для зберігання тари;

площадки для очищення обігової тари від бруду, сміття і пилу;

площадки для розміщення металевих контейнерів, що зачиняються, для зби-рання і тимчасового зберігання відходів виробництва і сміття. Площадки розташо-вують на відстані не меншій ніж 25 м від виробничих корпусів. Розмір площадки повинен перевищувати площу основи контейнера на 1 м у кожний бік;

площадка з установленням бункера для тимчасового зберігання битого скла із забезпеченям під`їзду до нього автомобільного транспорту.

5.3.2. Проїзди, площадки для зберігання сировини, тари, відходів, площадок для санітарної обробки транспортних цистерн і обігової тари, а також площадки перед складами сировини повинні бути заасфальтовані.

5.3.3. На площадках підприємства не допускаються автомобільні проїзди з щебеневим, гравійним, шлаковим та іншими (не обробленими в`яжучими або ін-шими знезпилюваними засобами) покриттями, які утворюють пил.

5.3.4. Для запобігання наїзду транспорту на устаткування слід влаштовувати колесовідбійні бордюри і упори.

5.3.5. Пандуси для під`їзду до приймальних бункерів повинні бути з твердим покриттям і шириною на 0,6 м більше максимальної ширини транспортних засобів.

5.3.6. Сировинні площадки допускається влаштовувати відкритого і за-критого типу (для короткочасного зберігання овочів, плодів, ягід).

Відкриті сировинні площадки повинні мати навіс, водопровід, підлогу (що забезпечує можливість її вологого прибирання.) із стоками і каналізацією. Площадка повинна мати гарячу воду і дезінфікуючу установку.

5.3.7. Ширина території перед сировинними площадками визначається видом рухомого складу, схемою розміщення транспортних засобів під розвантаження, інтенсивністю надходження сировини.

5.3.8. Ящики і інша тара з сировиною встановлюється на сировинній площадці в штабеля, допускається також зберігання яблук, коренеплодів, овочів тощо на площадках з твердим покриттям навалом у відповідності з технологічними інструкціями.

5.3.9. Відстань від відкритих сировинних площадок, складів склотари, виробничих приміщень до складів твердого палива і золи повинна бути не менша ніж 30 м.

5.3.10. Площадки для разміщення контейнерів, призначених для виробничих відходів, площадки для обробки всіх видів тари повинні обладнуватися системами гарячого, холодного водопостачання і каналізації.

5.3.11. Площадки для відпочинку, місця для паління повинні влаштовуватися загальною площею із розрахунку 0,2 м2 на одного працюючого в найбільш численній зміні.


5.4. Дільниці технічного обслуговування та ремонту технологічного, виробничого та іншого устаткування

5.4.1. Приміщення технічного обслуговування і ремонту: гараж-зарядна, електролiтна, агрегатна, ремонтні та ін. повинні бути відокремленими і відповідати вимогам СНиП 2.01.02-85*, СНиП 2.03.13-88, СНиП 2.04.01-85, СНиП 2.04.05-91,

СНиП 2.09.02-85*, СНиП ІІ-4-79, ВНТП 12-91К, Правил улаштування електроустановок (ПУЕ), Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕЕС).

5.4.2. Дільниці по прийманню, огляду і ремонту устаткування повинні бути забезпечені підіймально-транспортними пристосуваннями.

5.4.3. Висота приміщень дільниць технічного обслуговування визначається, виходячи з габаритних розмірів установленого технологічного устаткування, що застосовується для ремонту та профілактики і повинна бути не менша ніж 3 м.

5.4.4. Кожна дільниця повинна мати, як мінімум, один основний прохід шириною не меншою ніж 2 м, зв`язаний з виходами і сходовими клітками.

Ширина проходів в приміщеннях між стелажами, полками, шкафами повинна бути не менша ніж 1 м.

5.4.5. На виробничих дільницях стіни і перегородки виконуються гладкими з рівними поверхнями, що легко піддаються миттю і вологому очищенню.

5.4.6. На робочих дільницях, де відповідно до технології проведення роботи застосовуються кислоти, луги, нафтопродукти, підлоги повинні бути виконані з матеріалу, стійкого до дії цих речовин і не вбирати їх, мати ухил у бік каналізаційних трапів. Трапи повинні бути обладнані решітками і гідравлічними запорами.

5.4.7. Металеві покриття підлоги повинні мати рифлення, а покриття естакад, переходів, сходів виготовлятися з рифленої або просічно-витяжної сталі.

5.4.8. Підлоги і стіни оглядових канав необхідно облицьовувати плитками. У нішах оглядових канав улаштовується стаціонарне освітлення напругою 12 В.

5.4.9. Акумуляторне відділення не повинно з`єднуватись дверима з іншими приміщеннями.

5.4.10. На дільниці для акумуляторних робіт повинно бути не менше двох приміщень: одне - для приготування електролiту і ремонту акумуляторів; друге - для їх зарядки.

Припливно-витяжна вентиляція зарядних станцій і приміщень, призначених для зберігання заряджених батарей, повинна постійно знаходитися в робочому стані та забезпечувати семикратний обмін повітря в годину.

Увімкнення вентиляції зарядних станцій в загальну вентиляцію не дозволя-ється.

Відсмоктування газів повинно здійснюватися як з верхньої, так і з нижньої зони приміщення, до того ж відсмоктування з верхньої зони повинно бути значно інтенсивнішим.

5.4.11. На дверях приміщення акумуляторної повинні бути написи: ЗАРЯДНА, ВОГНЕНЕБЕЗПЕЧНО!, З ВОГНЕМ НЕ ВХОДИТИ!, ПАЛИТИ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!


5.5. Допоміжні приміщення (побутові)

5.5.1. Працівники підприємства повинні бути забезпечені побутовими примі-щеннями (службові і побутові приміщення, пункти харчування, охорони здоров'я та ін.) відповідно до вимог СНиП 2.09.04-87 і СН 245-71.

5.5.2. Висота поверхів допоміжних будівель і вбудувань повинна бути не менша ніж 3,3 м.

Висота побутових приміщень, розташованих безпосередньо у виробничих приміщеннях має бути не менша ніж 2,4 м.

5.5.3. При блокуванні в одній будівлі різних за своїм призначенням і сані-тарному режиму приміщень не допускається розміщення душових, умивальних, убиралень тощо над харчовими блоками, службовими приміщеннями, здоров-пунктами.

5.5.4. Убиральні, приміщення для відпочинку, особистої гігієни жінок, прист-рої питного водопостачання, умивальні, курильнi кімнати допускається розміщу-вати безпосередньо в убудованих приміщеннях виробничих цехів і дільниць. 5.5.5. Норми площі приміщень на одну людину, одиницю обладнання, роз-рахункове число працюючих, які обслуговуються на одиницю обладнання в сані-тарно-побутових приміщеннях, повинні відповідати СНиП 2.09.04-87.

5.5.6. Галузеві норми по забезпеченню санітарно-побутовими приміщеннями і влаштуваннями, санітарні характеристики виробничих процесів наведені в додатку 1.

5.5.7. Гардеробні, душові, умивальні і убиральні повинні бути окремими для чоловіків і жінок.

5.5.8. При обліковій чисельності працюючих на підприємстві до 50 чоловік допускається влаштовувати загальні гардеробні для всіх груп виробничих процесів.

5.5.9. При гардеробних, крім окремих гардеробних одягу для вулиці, мають бути комори спецодягу, убиральні, приміщення для чергового персоналу з місцем для прибирального інвентаря, місця для чищення взуття, висушування волосся.

5.5.10. Кількість місць для зберігання одягу в гардеробних визначається:

для вуличного - рівною кількості працюючих у двох суміжних змінах;

для домашнього і спецодягу - рівною списковій чисельності працюючих на підприємстві.

5.5.11. При гардеробних для сушіння спецодягу, спецвзуття повинні бути при-міщення, оснащені відповідним обладнанням.

5.5.12. Шафи для зберігання різних видів одягу можуть закриватися або бути відкритими (тобто не закриті з лицьової сторони) з відділеннями, кожне з яких обладнується поперечником для плічок або крючків, місцями для головних уборів, взуття, туалетних предметів.

5.5.13. Відділення шаф повинні мати такі розміри: глибина - 500 мм, висота 1650 мм, ширина - 250, 330, 400 мм (в залежності від групи виробничих проце-сів).

5.5.14. У гардеробних повинні передбачатися лавки шириною 300 мм, що установлюються біля шаф на всю довжину їх рядів.

5.5.15. Відстань між лицьовими поверхнями шаф, лицьовою поверхнею шаф і стіною або перегородкою приймається в залежності від кількості відділень шаф по одній стороні проходу: до 18 відділень - 1400/1000 мм; від 18 до 36 відділень 2000/1400 мм (у знаменнику - ширина проходу між рядами шаф без лав).

5.5.16. Кількість кранів в умивальниках, сіток в душових слід приймати по чисельності працюючих у зміні, які одночасно закінчують роботу, виходячи з груп виробничих процесів і розрахункової чисельності чоловік на одну душову сітку або кран.

5.5.17. В умивальниках слід передбачати крючки для рушників і одягу, полиці для мила. Біля умивальників повинні завжди бути в достатній кількості мило і су-хий чистий рушник або електрорушник.

5.5.18. Душові обладнуються відкритими кабінами, що огороджуються з трьох боків, а також індивідуальними змішувачами гарячої і холодної води. Кабіни відокремлюються одна від одної перегородками з вологостійких матеріалів висотою від підлоги 1,8 м і які не доходять до підлоги на 0,2 м. Розміри відкритих кабін у плані повинні бути не менше 0,9х0,9 м.

При душових можуть улаштовуватися приміщення парильних і мікробасейни (сауни).

5.5.19. Переддушові, що призначені для витирання тіла і переодягання, повинні бути обладнані лавками шириною 0,3 м і довжиною 0,8 м на одну душову сітку. Над лавками повинні бути крючки для одягу та рушників і полиці для туалетних речей. Відстань між рядами лавок повинна бути не менше 1 м.

5.5.20. Убиральні в багатоповерхових побутових, адміністративних і вироб-ничих будівлях повинні бути на кожному поверсі.

При чисельності працюючих на двох суміжних поверхах 30 чоловік або мен-ше вбиральні слід розташовувати на одному з поверхів з найбільшою чисельністю.

При чисельності працюючих на трьох поверхах меншій ніж 10 чоловік допус-кається одна вбиральня на три поверхи.

5.5.21. Загальна вбиральня для чоловіків і жінок може бути при чисельності працюючих у зміну не більше 15 чоловік.

5.5.22. Кількість санітарних приладів - унітазів і пісуарів в убиральнях, розта-шованих у виробничих приміщеннях, повинна прийматися з розрахунку один санітарний прилад на !8 чоловіків і 12 жінок у найбільш чисельній зміні, а в уби-ральнях, розташованих в адміністративних будівлях, - з розрахунку один санітар-ний прилад на 45 чоловіків і 30 жінок. Вхід в убиральню повинен бути через там-бур. При убиральнях передбачаються умивальники з розрахунку один умивальник на 4 унітази і на 4 пісуари, але не менше одного умивальника на кожну уби-ральню.

5.5.23. При кількості жінок, що працюють у найбільш чисельну зміну, від 15 і більше повинно бути передбачено приміщення для особистої гігієни жінок з гігієнічним душем (кабіна розмірами в плані 1,8х0,9 м, яка розміщується в жіночій убиральній та має вихід з тамбура вбиральні). При великій кількості жінок число кабін особистої гігієни жінок повинно прийматися з розрахунку одна кабіна на 75 жінок.

У цих приміщеннях повинні бути місця для роздягання і умивальник.

5.5.24. Стіни і перегородки гардеробних, душових, переддушових, умиваль-них, приміщень оброблення спецодягу, особистої гігієни жінок і убиралень повинні бути облицьовані матеріалами, що піддаються легкій очистці і миттю гарячою водою із застосуванням мийних засобів.

Висота облицювання повинна відповідати висоті дверних отворів, а душових і переддушових - висоті приміщень.

5.5.25. Стіни і перегородки зазначених приміщень вище облицювання, а також стелю необхідно фарбувати вологостійкими фарбами, при цьому стелю душових і переддушових, розміщених на верхньому поверсі будівель з сумісними покриттями, необхідно фарбувати вологостійкими паронепроникними фарбами. Перегородки решти санітарно-побутових приміщень повинні бути пофарбовані на всю висоту вологостійкими фарбами, стелі - водяними незмивними.

5.5.26. У підлогах душових, умивальних на п'ять і більше умивальників, убиралень на три і більше санітарних приладів, а також інших приміщень, в яких необхідне мокре прибирання, повинні бути трапи, в підлогах душових, крім того, обклеююча гiдроiзоляція.

5.5.27. Відстань від робочих місць у виробничих будівлях до убиралень, курильних, приміщень для обігріву чи охолодження, улаштувань питного водопос-тачання повинна бути не більша ніж 75 м, а від робочих місць на майданчиках підприємства - не більша ніж 100 м.