проводити первинні, чергові і позачергові огляди транспорту;

контролювати зберігання технічної документації на транспорт .

4.6.4. Транспортні шляхи та площадки для проведення вантажно-розвантажувальних робіт повинні мати тверде і рівне покриття, мати достатній вільний простір для розміщення вантажів і маневру транспортних засобів, бути обладнаними знаками безпеки згідно ГОСТ 12.4.026-76 [41], а в зимовий час очищатися від снігу та льоду, посипатися піском або шлаком.

4.6.5. На площадках для укладання вантажів мають бути позначені межі штабелів, проходів і проїздів між ними. Розміщення вантажів у проходах і проїздах не дозволяється.

Ширина проїздів має забезпечувати безпеку руху транспортних засобів.

4.6.6. На місцях проведення вантажно-розвантажувальних робіт має бути природне або штучне освітлення згідно ВСН 45.122-77 [56] (не менше 100 лк у разі освітлення люмінесцентними лампами і не менше 50 лк у разі освітлення лампами накалювання).

4.6.7. Під час навантажування або розвантажування транспортних

засобів, а також під час переміщення вантажів вантажопідіймальними механізмами, знаходження людей і транспортних засобів в зоні можливого падіння вантажу не дозволяється.

4.6.8. Способи укладання і кріплення вантажів мають забезпечувати їх стійкість під час транспортування та складування, розвантаження транспортних засобів і розбір штабелів, а також можливість механізованого навантаження і вивантаження. Маневрування транспортних засобів з вантажами після зняття кріплення з вантажів не допускається.

4.6.9. Переміщення вантажів за допомогою вантажних ліфтів повинно проводитися відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.03-02 [6].

4.6.10. Встановлення і експлуатація підйомно-транспортного обладнання і вантажо-захоплювальних пристроїв має виконуватися відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.03-93 [7].

4.6.11. Вага вантажу не повинна перевищувати граничні норми підіймання та переміщення важких речей згідно ДНАОП 0.03-3.28-93 [22].

4.6.12. Переміщення вантажів масою більше 20 кг у технологічному процесі має виконуватися за допомогою підйомно-транспортних пристроїв або засобів механізації.

4.6.13. Переміщення вантажів у технологічному процесі на відстань більше 25 м має бути механізовано.

Для переміщення поштових вантажів (посилок, мішків та пачок з пресою) повинні використовуватися конвеєри, ручні та причепні поштові візки, контейнери, електротягачі, електрокари тощо.

4.6.14. Вантажно-розвантажувальні роботи вантажопідіймальними механізмами слід проводити тільки за відсутності людей в кабіні транспортного засобу.

4.6.15. Під час підготовки транспортних засобів для вантажно-розвантажувальних робіт мають бути прийняті заходи, що виключають їх самовільний рух.

4.6.16. Переміщення (перевезення) вантажів у поштових вагонах має відповідати вимогам Правил перевезення пошти та експлуатації поштових вагонів на залізницях України [64].

4.6.17. Для навантажування та розвантаження вантажів мають бути передбачені спеціальні площадки (платформи, естакади, рампи) на рівні підлоги кузова транспортного засобу. Рампи зі сторони під’їзду транспортного засобу мають бути завширшки не менше 1,5 м з кутом нахилу не більше 5.

Ширина естакади, призначена для переміщення по ній транспортних засобів, має бути не менше 3 м.

4.6.18. У виробничих приміщеннях швидкість руху транспортних засобів не повинна перевищувати 5 км/год .


5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ПРИЙМАННЯ ТА ОБРОБКИ ПОШТИ


5.1. Вимоги безпеки під час виймання письмової кореспонденції з поштових скриньок


5.1.1. Згідно Правил перевезення пошти автомобільним транспортом [70] для виймання кореспонденції з поштових скриньок мають бути розроблені розклади руху і маршрути прямування транспорту, що затверджуються керівником об’єкту поштового зв’язку та узгоджуються з автотранспортним підприємством, що обслуговує ОПЗ. Схеми маршрутів повинні бути вивішені у відповідних виробничих підрозділах.

5.1.2. Перед виїздом на новий маршрут для виймання кореспонденції з поштових скриньок з листоношами та водіями, які суміщують обов’язки листоноші по супроводженню, має бути проведений позаплановий інструктаж з охорони праці.

5.1.3. Водії мотоциклів, моторолерів мають бути забезпечені мотошоломами.

5.1.4. Працівники поштового зв’язку, на яких покладаються обов’язки виймання кореспонденції та функції водіїв, допускаються до роботи на транспортних засобах при наявності посвідчення водія на право управління транспортним засобом відповідної категорії, а також медичного огляду з метою визначення можливості їх допуску до управління транспортним засобом.

5.1.5 . Поштові скриньки мають бути надійно закріплені на стінах будівель або окремих опорах (рамах) у зручних для користувачів місцях; не дозволяється встановлення поштових скриньок на деревах, парканах, на опорах повітряних ліній зв'язку, електрифікації та інших небезпечних місцях.


5.2. Вимоги безпеки під час обробки письмової кореспонденції.


5.2.1. До самостійної роботи з обробки письмової кореспонденції на поштообробному обладнанні повинні допускатися працівники, які ознайомлені з експлуатаційною документацією на відповідний тип обладнання.

5.2.2. Вимоги безпеки до обладнання, що застосовується для обробки письмової кореспонденції, повинні відповідати розділу 4.4.

5.2.3. Не дозволяється експлуатувати несправні машини і механізми. У разі виявлення несправності їх робота має бути припинена до усунення несправності.

5.2.4. Робочі місця для сортування письмової кореспонденції вручну мають бути обладнані спеціальними виробничими меблями, що відповідають ергономічним вимогам згідно ГОСТ 12.2.032-78 [34], ГОСТ 12.2.033-78 [35].

5.2.5. Для штемпелювання кореспонденції вручну мають бути обладнані спеціальні столи або тумби з твердими гумовими прокладками.

5.2.6. Розрізання шпагату та пластмасових застібок (пломб) дозволяється тільки спеціальним ножем або ножицями. Не дозволяється користуватися лезами для гоління, рвати шпагат та пластмасові застібки (пломби) руками, зламувати замикаючий пристрій та перерізати його тросик.

5.2.7. Знепилювання мішків і кореспонденції повинно проводитися на спеціальному знепилюючому обладнанні.


5.3. Вимоги безпеки під час приймання та обробки поштових відправлень, пачок з пресою


5.3.1. Робочі місця для приймання поштових відправлень (листів, бандеролей, дрібних пакетів, посилок) мають бути обладнані справними і безпечними пристроями та обладнанням.

5.3.2. Ваги для зважування поштових відправлень повинні встановлюватися на підставках або столах.

У разі розміщення і експлуатації електронних ваг необхідно дотримуватись вимог безпеки, наведених в підрозділах 4.4. і 4.5. цих Правил, ергономічних вимог та вимог, викладених у технічній документації на конкретний тип обладнання.

5.3.3. Гирі повинні знаходитися у спеціальному пеналі, що виключає можливість падіння гир на підлогу.

5.3.4. Для накладання сургучу на поштові відправлення повинні застосовуватися дерев’яні або металеві лопатки з теплоізольованими ручками довжиною 23-25 см.

5.3.5. Не дозволяється приймання поштових відправлень з предметами та речовинами, що за своїми властимостями, упаковкою або масою можуть становити небезпеку для працівників ОПЗ.

5.3.6. Для очищення верстатів по запиловці посилочних ящиків від тирси слід використовувати щітки.

5.3.7. Комори для збереження посилок мають бути обладнані стелажами з глибиною полиць не менше 60 см. Стелажі не повинні мати гострих кутів та задирів. Стелажі мають бути разраховані на відповідне навантаження і надійно закріплені так, щоб виключалося їх падіння.

5.3.8. Стелажі і полки своїм конструктивним виконанням не повинні змушувати працюючих до підйому на висоту. Стелажі можуть бути немеханізованими, якщо висота їх не перевищує 1,5 м, і механізованими ( із полками, що переміщаються у вертикальному напрямку або інших устроях ), коли висота перевищує 1,5 м.


5.4. Вимоги безпеки на робочих місцях, обладнаних електронно-обчислювальною технікою


5.4.1. Під час роботи з використанням електронно-обчислювальної техніки, слід дотримуватися вимог ДНАОП 0. 00-1. 31-99 [15].


6. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ДОСТАВКИ ПОШТИ


6.1. Загальні вимоги


6.1.1. Доставка пошти (транспортом, у тому числі і гужовим, пішки) має здійснюватися з урахуванням місцевих умов.

6.1.2. Під час доставки пошти (транспортом та пішки) повинні виконуватися Правила дорожнього руху [5].

6.1.3. Рух транспортних засобів під час доставки пошти має здійснюватися відповідно до маршруту, затвердженого керівником ОПЗ.

6.1.4. Схеми маршрутів доставки пошти розміщують в приміщенні біля робочих місць працівників, які здійснюють доставку пошти.

6.1.5. Автотранспорт для доставки пошти має бути обладнаний місцями для супровідників.

6.1.6. У разі використання листоношами для доставки пошти службових мопедів і велосипедів, начальник виробничого підрозділу перед виїздом листонош на доставну дільницю повинен провести перевірку технічного стану цих транспортних засобів з розписом у журналі.

6.1.7. Мопеди і велосипеди мають бути оснащені приладом звукової сигналізації (дзвінком), мати справні кермо, гальма, багажник, фару спереду і червоний відбивач світла позаду.

6.1.8. У випадку доставки пошти гужовим транспортом мають використовуватися коні, які привчені до ходи в упряжці і з надітими шорами. Віз (сані) мають бути обладнані відповідно до Правил дорожнього руху [5].

6.1.9. Прохід листоноші пішки за зміну не повинен перевищувати 10 км згідно "Гигиенической классификации труда по показателям вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса" [61]. У разі більшої протяжності доставних дільниць та у разі відсутності на маршрутах руху листонош громадського транспорту вони мають бути забезпечені транспортними засобами.

6.1.10. Абонентські поштові шафи мають бути у справному стані, розташовані в зручних і безпечних для листонош місцях та надійно закріплені.

6.1.11. У будинках на три та більше поверхи абонентські поштові шафи мають бути розміщені на першому поверсі у визначених місцях. Дозволяється розміщувати абонентські поштові шафи в спеціальних приміщеннях.

6.1.12. Рівень освітлення місць розміщення абонентських поштових шаф має бути не менше 150 лк у разі освітлення люмінесцентними лампами і 75 лк у разі освітлення лампами накалювання.

6.1.13. Абонентські поштові скриньки приватних жилих будинків мають бути розміщені ззовні територій дворів у безпечних і зручних для листонош місцях.

6.1.14. Не дозволяється розміщувати абонентські поштові скриньки на деревах, опорах ЛЕП і ПЛЗ та інших небезпечних місцях.


6.2. Вимоги безпеки на доставній дільниці


6.2.1. Листоноші мають бути забезпечені спеціальним одягом, спеціальним взуттям та засобами індивідуального захисту згідно ДНАОП 0.00-3.04-98 [15б].

6.2.2. Для забезпечення безпечної роботи листонош на доставних дільницях керівник об’єкта поштового зв'язку повинен:

– звертатися до відповідних місцевих органів влади щодо упорядкування доставних дільниць, поліпшення освітленості вулиць і нумерації будинків, відлову безпритульних собак тощо;

– вимагати від громадян встановлення поштової абонентської скриньки у безпечному місці.

6.2.3. Для організації безпечної роботи листонош на доставних дільницях мають бути:

– складена для кожного листоноші схема маршруту руху на його доставній дільниці з визначенням небезпечних переходів і переїздів. Схема має бути затверджена керівником відповідного виробничого підрозділу;

– під час ожеледі вивішувані у приміщенні доставки застереження "Обережно! Ожеледь" і перевірена наявність у листонош взуття з протиковзкою підошвою, або спеціальних пристосувань проти ковзання;

– проконтральовано, щоб вага сумок з поштовим відправленням для листонош-жінок не перевищувала 7 кг .

6.2.4. Робоче місце листоноші має бути обладнане спеціальним столом. Листоноші мають бути забеспечені губкою з водою.

6.2.5. На робочому місці листоноші повинна знаходитися схема доставної дільниці з нанесеним маршрутом руху листоноші.

На схемі мають бути визначені червоним кольором небезпечні місця переходів і переїздів (через шляхи, залізниці, річки, яри тощо), вузькі вулиці, що не мають тротуарів, виїзди транспорту, будівельні майданчики з винесенням стріли крана на вулицю, відкриті канави та котловани, усі інші небезпечні для листоноші місця.

Маршрут руху листоноші має бути нанесений на схему безперервною лінією зеленого кольору по одній стороні вулиці до переходу. Переходи мають бути визначені у безпечних місцях.

Із схемою доставної дільниці листоноша має бути ознайомлений під розпис на схемі із зазначенням дати ознайомлення. У разі зміни маршруту листоноші повинна складатися нова схема. Виправлення в схемах не допускаються.


7. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТА ОБМІНУ ПОШТИ


7.1. Вимоги безпеки під час перевезення та обміну пошти з використанням залізничного транспорту.


7.1.1. Вимоги безпеки, що викладені в цьому підрозділі, поширюються на процеси перевезення та обміну пошти з використанням поштових вагонів та вагонів залізничного транспорту в ДОПП, ЗВ, центрах оброблення та перевезення пошти (ЦОПП), ЦПП, ЦОП, ВуПЗ, інших підрозділах поштового зв’язку (далі- пунктах обміну (ПО) .

7.1.2. Під час перевезення та обміну пошти з використанням залізничного транспорту повинні виконуватися вимоги, що викладені у:

Правилах перевезення пошти та експлуатації вагонів на залізницях України [64];

Правилах технічної експлуатації залізниць України [71];

Правилах перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України [72];

Правилах безпеки для працівників залізничного транспорту на електрифікованих лініях [25];

НАПБ В.01. 053-2000/520 [60];

Інструкції з сигналізації на залізницях України [66];