- специфікації на вироби та матеріали;

- технологічну документацію та технологічну карту.


6.7.1.19 У проектно-технологічній документації вказуються:

- форма та розміри елементів;

- характер забруднення історичного матеріалу;

- характер забруднення та агресивності навколишнього середовища;

- методи очистки і боротьби з корозією;

- методи консервації та реставрації;

- методи розбирання та складання елементів;

- методи з'єднань та кріплень;

- матеріал для реставрації та вимоги до нього.


6.7.1.20 Кожен із покрівельних матеріалів потребує визначеної технології виконання робіт, методів конструювання, консервації та захисту.


6.7.1.21 При реставрації покрівлі спочатку ремонтують несучі конструкції, а потім переходять до покрівельних робіт та ремонту систем водовідведення з покрівлі.


6.7.1.22 Покрівля не повинна пропускати дощові та талі води. Герметичність покрівлі забезпечується надійністю конструкції, щільними з'єднаннями елементів покрівлі, правильною організацією водовідведення з покрівлі.


6.7.1.23 Допускається ущільнення швів спеціальними замазками та герметиками, а для особливо відповідальних ділянок покрівлі таке ущільнення обов'язкове.


6.7.1.24 При ремонті покрівлі необхідно ретельно ощищати водостоки та водостічні труби і забезпечити надійне водовідведення з даху.


6.7.1.25 Покрівельний матеріал повинен надійно кріпитися на міцну і здорову основу так, щоб він протистояв сильному вітру і проникненню вологи.


6.7.1.26 Роботи з ремонту, реставрації і відновлення конструкцій дахів і покрівель пам'яток потрібно виконувати тільки за наявності на об'єкті затвердженого в уста­новленому порядку проекту реставрації покрівлі і технологічних схем.


6.7.1.27 У проекті реставрації покрівель потрібно обґрунтовувати вибір матеріалу для конструкції даху і покриття, визначити оптимальні методи виконання покрівельних робіт на пам'ятці із збереженням або відновленням історичних форм покрівель і використанням історичних або адекватних матеріалів.


6.7.1.28 При виконанні реставрації покрівлі на пам'ятках рекомендується вико­ристовувати такі види покрівельних матеріалів: листи з оцинкованої сталі, лудженого заліза, лудженої міді, покрівельної міді, листового цинку і свинцю, черепиці (плоска, пазова стрічкова, штампована, жолобчаста, гребенева S-подібна, карпівка, бобровий хвіст тощо), дерев'яні (драниця, гонт, тес, лемех, тріска).

При цьому потрібно дотримуватися таких вимог:

- несучі конструкції мають бути виконані відповідно до проекту;

- при використанні старих несучих конструкцій спочатку потрібно їх повністю відре­монтувати, а потім переходити до виконання покрівельних робіт;

- сталеві несучі конструкції перед улаштуванням покрівлі необхідно ретельно очис­тити від пилу, бруду, іржі й інших забруднень та виконати їх антикорозійний захист.

Фарбувати несучі конструкції покрівлі потрібно при температурно-вологісному режимі дахових приміщень, вказаних у технологічній карті на виконання робіт.


6.7.1.29 При використанні мідного або цинкового покриття для обробки дерев'яних конструкцій антисептиками не можна використовувати біоциди, що містять амонійні солі (сульфат амонію, диамонійфосфат, фтористий амоній).


6.7.1.30 Прилягання елементів металевої покрівлі до мурувань (стіни або елемента даху) має бути герметичним (із застосуванням "видри", заштрабуванням тощо) із від­воротом металу на висоту більше 8 см.


6.7.1.31 При проведенні реставраційних робіт потрібно забезпечити провітрювання горища, а за необхідності - влаштовувати спеціальні продухи.


6.7.1.32 Не дозволяється використовувати для кріплення цвяхи або скоби, виго­товлені з нестійкого до корозії металу або з металу, який дає гальванічну пару з елементами покрівлі.


6.7.1.33 Настил схилів даху під покрівлю потрібно робити з дощок і лат. Гребінь утворювати з двох суцільних дощок, прибитих до країв з обох боків схилу даху.


6.7.1.34 Покрівлі з м'яких металів (мідь, цинк, свинець) потрібно влаштовувати по суцільному настилу.


6.7.1.35 Не допускається застосування цинку з холодною текучістю (наприклад, марки "Т").


6.7.2 Влаштування покрівель /з листової сталі


6.7.2.1 Структуру технологічних операцій із улаштування покрівель із листової сталі складають: підготовчі роботи, улаштування звисів покрівлі, риштаків, воронок, комірів, покриттів слухових вікон, рядового покриття, навішування водостічних труб і суцільне фарбування поверхні.


6.7.2.2 Підготовчі операції включають огляд покрівельних листів, виправлення опуклості, розкроювання та розрізування їх за розмірами.


6.7.2.3 Всі елементи покрівлі з листової сталі - карнизні звиси, риштаки, розжолобки, фартухи - потрібно влаштовувати на дерев'яному настилі з дощок і лат. При відстані між кроквами 1,2...2 м настил потрібно робити з дощок перерізом 50 мм х 200 мм і брусків перерізом 50 мм х 50 мм. Лати і дошки потрібно розміщувати на відстані 200 мм одна від одної.


6.7.2.4 По суцільному настилу на карнизі потрібно набивати костилі і гаки для закріплення настінних риштаків, щоб вони опиралися на суцільну частину дерев'яного настилу.


6.7.2.5 Настил під покрівлю з листової сталі повинен бути рівним, без виступів і заглиблень, ребра і гребінь - прямолінійними, лицьові дошки карнизного звису -прямими і мати нахил з карнизу на однакову відстань по всій довжині.


6.7.2.6 На даху заготовлені картини від першої до п'ятої потрібно з'єднати спочатку для однієї половини звису між воронками, потім - для другої. Картини уздовж верхнього поздовжнього ребра (пруга) закріплюють цвяхами - по три на кожен лист.


6.7.2.7 Листи карнизних звисів кріпляться металевими костилями, а риштаки -гаками, які цвяхами прибиваються до настилу.


6.7.2.8 На карнизних звисах у конструкції при реставрації покрівлі потрібно пе­редбачати систему водовідведення. Воду, що стікає по схилу покрівлі, потрібно від­водити у воронки водостічних труб, які слід розташовувати біля карнизних звисів на відстані 12...20 м одна від одної. Закріплюють покрівлю з листової сталі до настилу з допомогою клямр.


6.7.2.9 Слідом за укладанням покриття на одному схилі в такому ж порядку його потрібно влаштовувати на суміжному схилі.


6.7.2.10 При виготовленні картин потрібно враховувати напрямок стікання води. Лотки зливні для водоприймальних воронок, що влаштовуються в кутах даху будинку, потрібно виготовляти на місці за натуральними розмірами. При цьому необхідно вра­ховувати ширину картин настінних риштаків, їх розміщення відносно карнизів і висоту бортів.



6.7.2.11 Схили даху (спочатку протилежні фасадним, потім фасадні) покривають листовою сталлю після влаштування карнизних звисів і настінних риштаків.


6.7.2.12 Сталеві листи потрібно з'єднувати між собою фальцами, які за формою діляться на стоячі і лежачі, а за щільністю - на одинарні і подвійні. Картини (листи покрівельної сталі, ребра яких підготовлені для фальцевого з'єднання), розташовані вздовж стоку води, з'єднують лежачими фальцами, крім ребер, схилів і гребенів, де картини потрібно з'єднувати стоячими фальцами.


6.7.2.13 При схилі даху менше 30° лежачий фальц потрібно робити подвійним і промащувати суриковою замазкою. Величину відгину картин для влаштування лежачих фальців потрібно приймати 15 мм; стоячих - 20 мм для однієї і 35 мм для другої, суміжної з ним картини.


6.7.2.14 Суміжні рядові смуги на схилі даху потрібно розташовувати так, щоб змі­щення лежачих фальців у картинах у межах одного схилу покрівлі було не менше 50 мм.


6.7.2.15 Навішування нових водостічних труб, заготовлених у майстернях у вигляді окремих ланок, з'єднувальних колін і воронок, потрібно робити за два прийоми: спочатку встановлюють хомути, потім навіщують елементи водостічних труб. Гнізда у кам'яних стінах для пробок під хомути потрібно пробивати шлямбуром або електроперфоратором. Монтаж водостічних труб ведеться знизу до верху. Маса труби повинна рівно­мірно розподілятися на всі штирі, що повністю виключає її поздовжнє осідання. При цьому затяжка хомутів повинна щільно утримувати з'єднані ланки, щоб вони не змикались.

Допускається електропідігрів жолобів, розжолобків та ринв.


6.7.3 Реставрація та відновлення покрівель із черепиці


6.7.3.1 При реставрації покрівлі з черепиці її потрібно:

- спочатку ретельно розчистити;

- виявити місця пошкоджень черепиці;

- історичний матеріал відреставрувати, а за неможливості - замінити адекватним.


6.7.3.2 Рекомендується проведення біоцидного, а потім і гідрофобного захисту черепиці. Якщо черепиця розчищалась, то такий захист обов'язковий.


6.7.3.3 При значних пошкодженнях несучих конструкцій даху перед їх ремонтом черепицю слід зняти і після ремонтно-реставраційних робіт встановити в проектне місце.


6.7.3.4 При пошкодженні черепиці на великих ділянках покрівлі її потрібно пере­класти, використовуючи вцілілу історичну черепицю та реставруючи пошкоджену.


6.7.3.5 Якщо покриття з черепиці втрачено цілковито або більшою частиною, по­трібно використовувати адекватну заміну з сучасної черепиці, яка відповідає за ха­рактером форм і кольору історичній.


6.7.3.6 Покрівлі з черепиці при реставрації або відновленні потрібно влаштовувати на дерев'яній основі - настилі з дощок і лат, які розміщуються паралельно карнизу споруди. Крок настилу залежить від покривної довжини виробу. Лати і дошки потрібно розкладати на кроквах з таким розрахунком, щоб черепиця укладалась на схилі даху як у поздовжньому, так і у поперечному напрямах цілим числом рядів. Класти поштучно черепицю в проектне положення рекомендується за допомогою рівняльного бруска-шаблону.


6.7.3.7 Лати відновлюваного настилу повинні мати переріз 50 мм х 50 мм, 50 мм х 60 мм і 60 мм х 60 мм і застосовуватись залежно від маси і шаруватості покрівельного матеріалу. Більш важкі вироби слід класти на лати більшого перерізу.


6.7.3.8 Лати необхідно розкладати і закріплювати до кроков у напрямі від гребеня до карниза. По карнизу потрібно класти дошки шириною 140...150 мм, які повинні мати по карнизному краю (вінцю) закріплену вирівнювальну рейку. Поверхня настилу повинна бути рівною. Основу розжолобка потрібно робити з дощок суцільною.


6.7.3.9 При реставрації або відновленні плоску стрічкову черепицю укладають двома способами: двошаровим або лускоподібним.


6.7.3.10 Укладати черепицю потрібно в напрямі знизу доверху - від карниза до гребеня, причому верхній ряд повинен перекривати нижній.


6.7.3.11 Всю черепицю, яку розміщують уздовж карнизних і фронтонних схилів, потрібно закріплювати незалежно від нахилу даху. В інших рядах на схилах даху потрібно закріплювати кожну другу або кожну третю черепицю.


6.7.3.12 Примикання покрівлі до поперечної стіни потрібно закривати фартухом із стійкого металу або згідно з проектним рішенням.


6.7.3.13 При реставрації покрівель, виконаних із пазової стрічкової черепиці, остан­ню слід укладати тільки в один шар. На відміну від плоскої черепиці пазова має поздовжній закрій, що дозволяє утворювати щільне з'єднання суміжних черепиць між собою в рядах.


6.7.3.14 Пазовою стрічковою черепицею покриваються дахи пам'ятки, що мають прості одно- і двосхилові форми. Відновлення покрівлі на них слід починати, по­криваючи дах від фронтону. Черепицю укладають одночасно у трьох-чотирьох рядах, При цьому кожну черепицю потрібно зачепити шипом за тильну сторону настилу.


6.7.3.15 При відновленні черепичного покриття в карнизному, гребеневому і фрон­тонному рядах черепицю потрібно закріплювати до настилу дротом. На схилах, що мають ухил більше 50 %, рядову черепицю потрібно прив'язувати дротом у всіх непарних рядах. Всю черепицю, яка підлягає закріпленню, потрібно укладати в ряди з попередньо закріпленими за вушка кусками дроту довжиною 200 мм. Вільні кінці дроту потрібне натягувати і закручувати за цвяхи, які забиваються до настилу на 3/4 їх довжини.


6.7.3.16 Після завершення робіт із реставрації покрівлі та покриття даху черепицею через 3-4 місяці всі поперечні шви з боку горища потрібно заліпити вапняним розчином складу 1:3 з домішкою волокнистих матеріалів (очіс, пакля, січка тощо).


6.7.3.17 При реставрації! влаштуванні жолобчастої черепиці її потрібно укладати на покрівлях, що мають ухил 20...30 %. При ухилі менше 20 % не забезпечується необхідна водонепроникність покрівлі, а при ухилі більше 33 % черепиця може сповзати вниз;

оскільки вона утримується на схилі лише за рахунок тертя. Жолобчасту черепицю потрібно влаштовувати по суцільній дощаній основі на вапняному розчині з домішкою очосу або на глині, змішаній з рубаною соломою (січкою); товщина шару розчина повинна бути 10...12 мм.


6.7.4 Влаштування покрівель з кольорових металів


6.7.4.1 Технологічні прийоми виконання робіт з реставрації і відновлення покрівлі з листової міді та інших кольорових металів в основному такі самі, як і покрівель з лис­тової сталі. Для більшої міцності основи під покрівлю з листової міді настил з дощок і лат потрібно робити суцільним. При цьому слід використовувати дошки товщиною 3,5...5 см.


6.7.4.2 Окремі листи з'єднують фальцами висотою від 13 мм до 18 мм. Для утворення стоячих фальців потрібно відмірювати і залишати від кожного листа не­обхідну за розміром частину- з одного боку 51 мм, з другого -38 мм; належачі фальці - до 38 мм.


6.7.4.3 При відновленні покрівлі з міді клямри шириною 2,5...5 см і довжиною 7...9 см для прикріплення картин також потрібно нарізувати тільки з листової міді. Клямри прибивають до настилу мідними цвяхами з широкими головками. Клямри потрібно ставити на кутах листа і в проміжках на відстані 0,75 м один від одного.