На внутрішніх поверхнях огороджувальних конструкцій галерей трактів паливоподачі через кожні 20 м повинні бути встановлені покажчики найближчого виходу, напрямок руху й відстань до виходу. Над дверима евакуаційних виходів установлюються світлові покажчики "Евакуаційний вихід", виконані у вибухозахищеній арматурі.

6.9 Наземні конвеєрні галереї, крім опалюваних, повинні розташовуватися над несучими конструкціями естакади й відділятись від них плитами з негорючих матеріалів із межею вогнестійкості не менше 45 хв.

6.10 У транспортерах паливоподачі слід застосовувати тільки негорючу транспортерну стрічку, яка повинна бути сертифікована в Україні за цим показником.

6.11 Внутрішні поверхні приміщень дробильного корпусу, вузлів пересипання надземних транспортних галерей і підземних транспортних тунелів повинні бути гладкими й пофарбованими вологостійкими фарбами світлих відтінків, що не поширюють горіння. Виступи повинні виконуватися з нахилом під кутом не менше 60° до горизонту й фарбуватися вологостійкими фарбами світлих відтінків, що не поширюють горіння, або облицьовуватися світлими плитками.

6.12 Системи опалення в приміщеннях паливоподачі повинні забезпечувати температуру на поверхні опалювальних приладів для приміщень категорії В — не більше 130°С, для приміщень категорії Б — не більше 110°С.

6.13 Електрообігрівачі всіх типів та масляні системи опалення для приміщень паливоподачі передбачати не допускається.

6.14 У приміщеннях паливоподачі слід передбачати застосування опалювальних елементів із гладкими поверхнями, які піддаються очищенню від пилу за допомогою струменів води.

6.15 Силові й контрольні кабелі в приміщеннях паливоподачі слід прокладати по будівельних конструкціях відкритим способом на кронштейнах, переважно один під одним у вертикальній площині. Прокладання кабелів пучками не допускається.

6.16 Постійні зварювальні пости в приміщеннях па-ливоподачі не допускаються.

6.17 Склади для зберігання вогненебезпечних і вибухонебезпечних речовин, приміщення для зберігання ацетилену та інших горючих газів прибудовувати до будівель і споруд паливоподачі та розташовувати на відстані менше 50 м не допускається. Ремонтні майстерні та інші допоміжні приміщення з вибухопожежобезпечним виробництвом допускається прибудовувати до глухих стін паливоподачі.

6.18 Прокладання транзитних газопроводів кисню, ацетилену та інших горючих газів, трубопроводів ЛЗР і ГР, транзитних трубопроводів опалення, паропроводів, а також будь-яких транзитних електричних кабелів у приміщеннях паливоподачі передбачати не допускається.

Примітка. Транзитними вважаються трубопроводи й кабелі, що не підводяться до обладнання, яке встановлене та використовується в конкретних приміщеннях паливоподачі.


6.19 Персонал, який забезпечує експлуатацію, налагодження й ремонт паливоподачі твердого палива зобов'язаний знати властивості палива, що надходить на електростанцію, та його вибухо- й пожежонебезпеку.

6.20 Щоб уникнути самозагоряння палива внаслідок його злежування в бункерах сирого вугілля, слід згідно із затвердженим графіком проводити їх спорожнення до мінімально допустимого рівня.

6.21 У разі переходу електростанції на довготривале застосування інших видів палива (газу або мазуту) й перед початком капітального ремонту відповідного обладнання повинно проводитися повне спорожнення бункерів сирого вугілля.

6.22 Дренчерні водяні завіси повинні перевірятись із пуском води за графіком, але не рідше одного разу на квартал. Результати огляду та пуску дренчерних завіс повинні записуватися в оперативний журнал паливно-транспортного цеху.

Пульти ручного керування дренчерними завісами повинні бути справними й розташовуватися в доступних у разі пожежі місцях (на сходах, у тамбурах тощо).

6.23 Змащувальні матеріали в кількості добової потреби повинні зберігатися в закритій тарі й закритих маслянках поблизу робочих місць у спеціальних металевих ящиках.

6.24 Зварювальні та інші вогненебезпечні роботи повинні виконуватися відповідно до вимог, викладених у розділі 12.2 НАПБ В.01.034-99/111.

6.25 Перед проведенням вулканізаційних робіт на конвеєрах необхідно очистити від пилу ділянку не менше 10 м уздовж стрічки (за необхідності виконати гідроприбиран-ня) й забезпечити робоче місце пересувними засобами первинного пожежогасіння.

6.26 В галереях тракту паливоподачі перехідні містки через конвеєри повинні утримуватися в справному стані.

6.27 Під час експлуатації обладнання паливоподачі слід виконувати вимоги ПТЕ, а також ГКД 34.03.301-93.

6.28 У виробничих приміщеннях тракту паливоподачі забороняється:

• курити за межами спеціально відведених місць;

• застосовувати для опалення електричні нагрівальні прилади;

• застосовувати відкриті лампи розжарювання;

• подавати паливо, що самозагорілося (тліюче), на конвеєри та складувати його в бункери;

• нагромаджувати паливо під нижніми нитками конвеєрних стрічок;

• зупиняти конвеєри, навантажені паливом, крім аварійних випадків;

• у разі аварійної зупинки конвеєрні стрічки повинні бути розвантажені від палива в найкоротший термін;

• захаращувати галереї конвеєрів демонтованим обладнанням, рулонами транспортерної стрічки та іншими предметами й горючими матеріалами.

6.29 У разі виявлення осередків тління або відкритого горіння в бункері сирого палива персонал зобов'язаний ужити таких організаційних і технічних заходів:

• негайно доповісти про порушення начальникові зміни, цеху та електростанції;

• викликати підрозділи пожежної охорони;

• організувати гасіння вогнища (тління) розпиленою водою;

• завантажити бункер до найвищої позначки свіжим паливом, якщо це можливо;

• розпочати швидке спрацьовування палива з бункера. Про результати вжитих заходів вноситься відповідний запис в оперативний журнал цеху, а в разі пошкодження обладнання або його зупинки проводиться розслідування.

6.30 Концентрація паливного пилу в повітрі виробничих приміщень і галерей конвеєрів не повинна перевищувати допустимих значень, установлених санітарними нормами (до 10 мг/м3). Постійний контроль запиленості приміщень слід проводити за графіком залежно від властивостей палива.

Під час проведення різних робіт повинно бути вилучене або зведене до мінімуму утворення інтенсивного джерела пилу, оскільки завислий у повітрі пил вугілля (розмір частинок менше 0,2 мм) утворює вибухонебезпечну суміш.

6.31 Для забезпечення санітарних норм і вимог вибухобезпеки тракту паливоподачі на вузлах пересипання палива, в приміщеннях дробильного корпусу та пилоприготування передбачаються установки придушення пилу із застосуванням пристроїв димопридушення стаціонарного типу УДП-1, УДП-2, УДП-3, розроблених НВО "Укрсовпроект" (м. Київ).

Розрахунок кількості установок, необхідних для придушення пилу в приміщеннях паливоподачі та пилоприготування, виконується за методикою НВО "Укрсов-Іпроект".

6.32 В усіх опалюваних приміщеннях дробильного корпусу, вузлів пересипання, надземних транспортних галерей, підземних транспортних тунелів і надбункерної галереї головного корпусу, приміщеннях пилоприготування, подачі пилоподібного палива та котельному відділенні слід проектувати механізоване гідроприбирання підлоги й змивання пилу зі стін, перекриттів, конструкцій та обладнання. Підлога у вказаних приміщеннях повинна мати лотки й бути гладкою, а також мати нахили до лотків і приямків для стікання.

Для гідроприбирання слід також використовувати автоматичні установки пожежогасіння, перевівши їх у режим ручного керування.

6.33 Аспіраційні установки слід передбачати такими, щоб у трубопроводах унеможливлювалося відкладення пилу, а запобіжні клапани цих установок розташовувалися так, щоб їхні вихідні отвори не були спрямовані на місця можливого скупчення пилу, на кабельні траси, на робочі місця й проходи для обслуговуючого персоналу.

6.34 Пилопроводи повинні бути запроектовані так, Щоб у них не відкладався пил. Не допускається улаштування горизонтальних ділянок пилопроводів, мішків і тупиків. Кут нахилу пилопроводу до горизонту повинен бути не менше 45°.

6.35 Технологічне обладнання із джерелами запилювання повинно мати надійне ущільнення.

За станом ущільнень слід установити періодичний контроль. Виявлені неполадки необхідно ліквідовувати в короткий термін.

6.36 Під час подачі палива повинні працювати всі засоби знепилювання, які розміщуються на тракті паливо-подачі та пилоприготування, а також пристрої для вловлювання з палива металу й трісок.

Пристрої пуску та зупинки установок знепилювання або пилопридушення повинні бути зблоковані з установками пуску й зупинки конвеєрів паливоподачі.

6.37 На тракті паливоподачі та пилоприготування слід регулярно проводити контроль і своєчасно виконувати поточний ремонт устаткування для зменшення накопичення пилу.

6.38 У приміщеннях тракту паливоподачі та пилоприготування необхідно дотримуватися чистоти, регулярно проводити прибирання із видаленням пилу з усіх місць його накопичення.

Прибирання повинно виконуватися за графіком залежно від типу твердого палива, його здатності до окиснення й запилення приміщень. Графік і порядок прибирання визначаються місцевими інструкціями.

Пил повинен прибиратися гідрозмиванням або механізованим способом. У разі потреби в окремих місцях його можна прибирати вручну. Ці роботи дозволяється виконувати тільки після зволоження пилу розпиленою водою.

Для прибирання пилу гідрозмиванням необхідно використовувати автоматичні установки водяного пожежогасіння споруд паливоподачі, при цьому вони повинні бути переведені в режим ручного керування.

Щоб уникнути завихрення пилу палива необхідно регулярно проводити ремонт засклення та дверних прорізів.

6.39 Опалювальні системи, що встановлені протягом тракту паливоподачі та в приміщеннях пилоприготування, повинні мати гладкі поверхні та бути легкодоступними для очищення.

6.40 Електрообладнання повинно бути пилозахисного виконання й відповідати вимогам гідроприбирання пилу.

6.41 На кабельних трасах необхідно залишати просвіти між кабелями для зменшення накопичення пилу.

Кабельні проходи крізь перекриття й стіни повинні бути ущільнені.

6.42 У приміщеннях, галереях конвеєрів і бункерах сирого вугілля слід застосовувати світильники пилозахисного виконання. Очищення світильників і заміну лампочок слід проводити за умови виключеної напруги й тільки електромонтерам.

На трактах паливоподачі допускається застосовувати люмінесцентні світильники закритого виконання.

6.43 Під час завантаження конвеєрних стрічок та за їх роботи не повинно бути просипання палива. Просипане паливо слід прибирати протягом робочої зміни.


7 ОБ'ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНІ Й КОНСТРУКТИВНІ РІШЕННЯ ОСНОВНИХ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД

7.1 Об'ємно-планувальні й конструктивні рішення будівель головних корпусів та інших будівель електростанцій повинні відповідати розділам СНиП із проектування виробничих будівель промислових підприємств і ДБН В. 1.1-7-2002.

7.2 Основні будівельні конструкції будівель повинні ; виконуватись із негорючих матеріалів.

7.3 У покриттях головних корпусів слід застосовувати тільки негорючий або важкогорючий утеплювач. Гідроізоляційний килим покрівлі допускається виконувати з горючих матеріалів.

Товщина захисного шару гравію повинна бути 10 мм, на покрівлях покриттів із застосуванням металевого профільованого настилу (при нахилі покрівлі до 12,5%) і на покрівлях, заповнених водою, — 20 мм.

Пустоти ребер профільованого настилу заповнюються на довжину 250 мм негорючим матеріалом (мінеральною ватою і т.ін.) у місцях прилягання настилу до стін, деформаційних швів, стінок ліхтарів, а також із кожного боку гребеня покрівлі й розжолобка.

7.4 Тимчасові торці головних корпусів електростанцій під час будівництва чергами повинні виконуватися з негорючих матеріалів і мати межу вогнестійкості не менше 45 хв.

7.5 У фундаментах турбогенераторів і синхронних компенсаторів не повинно бути замкнутих просторів, у яких можливе скупчення водню. За наявності об'ємів, обмежених будівельними конструкціями (балки, ригелі та ін.), у яких можливе скупчення водню, з найбільш високих точок цих об'ємів повинен бути забезпечений вільний вихід водню на поверхню шляхом закладання труб та іншими конструктивними рішеннями.

7.6 У покриттях машинних залів головних корпусів теплових електростанцій, у місцях найвищих відміток, слід передбачати світлоаераційні ліхтарі й дефлектори. Діаметр внутрішнього отвору дефлекторів повинен бути не менше 300 мм.

7.7 У будівлях головних корпусів електростанцій не допускається розміщати виробництва категорій А, Б і В, якщо вони не пов'язані безпосередньо з основним технологічним процесом виробництва.

7.8 Не допускається в стінах будівель електростанцій і підстанцій передбачати віконні й вентиляційні прорізи в місцях установлення маслонаповнених трансформаторів, розташованих на відстані менше 10 м від стіни та ближче 5 м від контуру проекції трансформатора на цю стіну.

7.9 Блочні й центральні щити керування, як правило, повинні передбачатися в окремих або прибудованих до головного корпусу електростанції будівлях.

7.10 Облицювання горючими полімерними матеріалами поверхні будівельних конструкцій у приміщеннях ГЩК, ЦЩК, БЩК та інших приміщень щитів керування не допускається.

7.11 У зовнішніх стінах котельних відділень електростанцій, які працюють на твердому, рідкому чи газоподібному паливі, повинні передбачатися віконні прорізи або легкоскидні конструкції площею не менше 30% площі найбільшої стіни. Застосування армованого скла, склоблоків і склопрофіліту для цих вікон не допускається.

Маса легкоскидних конструкцій не повинна бути більше 70 кг/м2.

7.12 Евакуаційні виходи з будівель і приміщень електростанцій слід передбачати згідно з розділами СНиП із проектування виробничих будівель, проектування споруд промислових підприємств, проектування адміністративних і побутових будівель, правилами улаштування електроустановок (ПУЕ), протипожежними нормами.