5.6.5. Теплоізоляція повинна виконуватися з матеріалів, що внеможливлюють виділення вибухопожежонебезпечних речовин у кількостях, які перевищують гранично допустимі концентрації, і відповідати вимогам будівельних норм.

5.6.6. Не допускається:

- прокладання трубопроводів теплових мереж у каналах та тунелях разом з газопроводами зрідженого газу, кисню, трубопроводами з легкозаймистими речовинами;

- застосування теплоізоляції з матеріалів груп горючості Г2, Г3, Г4 для захисту теплових мереж, розміщених у приміщеннях категорій А, Б, В, у технічних підвальних поверхах та підвалах з виходами через загальні сходові клітки;

- експлуатація теплових мереж з пошкодженою і просоченою нафтопродуктами теплоізоляцією.

5.7. Сміттєвидалення

5.7.1. Стовбур сміттєпроводу повинен виконуватися з негорючого матеріалу, а кришки клапанів на поверхах - негорючими з ущільненнями в місцях прилягання до сміттєприймальників.

Стовбур сміттєпроводів, що забилися, повинні негайно очищуватися.

5.7.2. Сміттєзбірна камера, вбудована в будівлю, повинна мати самостійний вихід на зовні, бути відокремленою від сусідніх приміщень і від входу до будівлі протипожежними перегородками 1-го типу (без отворів) і протипожежним перекриттям 2-го типу.

5.7.3. Сміттєзбірні камери повинні регулярно очищуватися від сміття та горючих відходів, які треба збирати на спеціально виділених майданчиках у контейнери або ящики з негорючих матеріалів.

Двері сміттєзбірних камер повинні триматися замкненими на замок.

5.8. Ліфти та підйомники

5.8.1. У будівлях з сходовими клітками ліфтові шахти треба забезпечувати підпором повітря, а виходи з ліфтів здійснювати через ліфтові холи, які відокремлюються від суміжних приміщень і коридорів перегородками та дверима, що самозачиняються з ущільненнями в притворах відповідно до вимог чинних будівельних норм.

5.8.2. Ліфти та підйомники не допускається використовувати з метою евакуації (за винятком спеціальних пожежних ліфтів).

У разі пожежі ліфти і підйомники повинні бути опущеними на перший поверх, відчинені та вимкненими від електромережі.

5.8.3. Установлювати всередині ліфтових кабін будь-які додаткові електротехнічні пристрої (електричні розетки, електричні дзвінки тощо), не передбачені технічними умовами на ці ліфтові кабіни, не допускається.

6. ВИМОГИ ДО ТРИМАННЯ ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ ПРОТИПОЖЕЖНОГО ЗАХИСТУ

6.1. Установки пожежної сигналізації та пожежогасіння

6.1.1. Установки пожежної сигналізації (далі - УПС) та автоматичні установки пожежогасіння (далі - АУП) за їх наявності на підприємстві (об'єкті) повинні утримуватись у працездатному стані для чого щодо них слід уживати таких заходів:

- проведення технічного обслуговування з метою забезпечення надійної роботи на період строку служби;

- матеріально-технічне (ресурсне) забезпечення з метою безумовного виконання функціонального призначення в усіх режимах експлуатації, підтримання і своєчасного відновлення працездатності;

- опрацювання належної експлуатаційної документації, потрібної для підтримання в робочому стані УПС і АУП, для обслуговувального і чергового персоналу.

Під час визначення об'єктів, які підлягають обладнанню УПС та АУП, необхідно керуватись також НАПБ Б.06.004-2005 та іншими нормативними актами з питань пожежної безпеки (будівельних норм, стандартів тощо), що встановлюють вимоги до установок пожежної автоматики відповідно до галузі застосування вказаних норм.

Перелік виробництв, приміщень і будівель підприємств харчової промисловості, переробки сільськогосподарської продукції та підприємств рибного господарства, що підлягають обладнанню автоматичними установками пожежегасіння, автоматичною пожежною та охоронною сигналізацією, наведений у додатку 3.

6.1.2. Будинки, приміщення та споруди слід обладнувати УПС та АУП відповідно до вимог будівельних норм, правил, стандартів. Сигнали від приймально-контрольних приладів УПС та АУП необхідно виводити на пульти централізованого спостереження пожежної охорони (за наявності технічної можливості).

6.1.3. Апаратура та обладнання, які входять до складу УПС та АУП, повинні відповідати чинним стандартам, технічним умовам, мати сертифікат відповідності і не мати дефектів.

6.1.4. Установки пожежної автоматики слід тримати у справному стані і постійній готовності для використання за призначенням. Несправності слід усувати негайно, реєструючи це у спеціальному журналі обліку несправностей установки пожежної автоматики.

6.1.5. Регламентні роботи з ТО і планово-попереджувального ремонту (далі - ППР) установок пожежної сигналізації та пожежогасіння слід виконувати згідно з планом-графіком, заздалегідь повідомивши про це пожежну охорону об'єкта (ДПД), якщо є в наявності.

6.1.6. На опорах силових електромереж забороняється прокладати лінійну частину УПС і комплексну охоронно-пожежну сигналізацію (далі - КОПС).

6.1.7. Клемні коробки приладів повинні бути закритими й опломбованими захисними кришками, а корпуси приладів - заземленими.

6.1.8. Приміщення з установленими в ньому приймально-контрольними приладами та станціями повинно бути сухим, добре вентильованим, мати достатній рівень штучного й природного освітлення, а також обладнаним аварійним освітленням.

6.1.9. Електроживлення УПС, КОПС та АУП слід здійснювати за 1 категорією згідно з ПУЕ.

При використанні акумуляторних батарей як джерел резервного живлення ємність їх повинна забезпечувати роботу систем сигналізації протягом однієї доби в черговому режимі і не менше ніж три години в режимі "Тривога".

6.1.10. Розміщення світлових і звукових сигнальних пристроїв тривоги слід виконувати відповідно до вимог чинних нормативно-технічних документів.

6.1.11. АУП, змонтовані і введені в експлуатацію, повинні відповідати проектній документації та вимогам нормативних документів. Унесення будь-яких змін у конструкцію установки, перекомпонування захищуваних приміщень та інші переобладнання можливі за узгодженням з проектною організацією з обов'язковим поінформуванням про це органів державного пожежного нагляду.

6.1.12. АУП повинні мати автоматичний або ручний (дистанційний та місцевий) пуск. Виняток - спринклерні установки, які не мають ручного пуску.

6.1.13. Неприпустимим є переведення установок з автоматичного пуску на ручний, за винятком випадків, зазначених у нормативних документах.

Пристрої ручного пуску АУП мають бути захищеними від несанкціонованого приведення в дію та механічних пошкоджень, а також установлюватись поза можливою зоною горіння у доступному місці.

Для визначення місцезнаходження АУП слід застосовувати вказівні знаки, розміщуючи знаки як усередині, так і поза приміщенням.

6.1.14. Елементи та вузли АУП мають бути пофарбованими відповідно до вимог чинних стандартів.

6.1.15. Забороняється:

- використовувати трубопроводи АУП для підвішування або кріплення будь-якого устаткування;

- приєднувати виробниче обладнання та санітарні прилади до живильних трубопроводів АУП;

- установлювати запірну арматуру і фланцеві з'єднання на трубопроводах живлення та розподільчих трубопроводах.

6.1.16. Приміщення, де розташовані вузли управління, насосні станції пожежогасіння, повинні мати аварійне освітлення та бути постійно зачиненими.

Приміщення станцій пожежогасіння, насосних станцій слід забезпечувати телефонним зв'язком з диспетчерським пунктом (пожежним постом). Ключі від приміщень повинні бути в обслуги та оперативного (чергового) персоналу. Над входом до приміщення слід розмістити табло з написом "Станція пожежогасіння".

6.1.17. Посудини та балони установок пожежогасіння, маса вогненосної речовини або тиск середовища в яких знизились проти значень, установлених експлуатаційною документацією на 10 % і більше, підлягають дозарядженню (перезарядженню).

6.1.18. Посудини і балони АУП слід захищати від прямого сонячного проміння та безпосереднього теплового впливу опалювальних або нагрівальних приладів.

6.1.19. Приміщення, які захищені установками об'ємного пожежогасіння, повинні бути обладнані пристроями для самозачинення дверей.

6.1.20. Автоматичні установки об'ємного пожежогасіння, які мають електричну частину і призначені для захисту приміщення, де перебувають люди, повинні мати:

- звукову і світлову сигналізацію, яка сповіщає про подавання до цих приміщень вогнегасної речовини;

- пристрій переключення автоматичного пуску на ручний з відповідним сигналом у приміщення чергового персоналу;

- пристрої затримки (сповільнення) випуску вогненосної речовини в об'єм, який захищається АУП.

Усередині такого приміщення слід установлювати світловий сигнал у вигляді напису на світлових табло "Газ - виходь!" "Піна - виходь!" та ін. і звуковий сигнал оповіщення. Біля входу в приміщення, яке захищається, слід установлювати світловий сигнал "Газ - не заходити!", "Піна - не заходити!" та ін., а в приміщенні чергового персоналу - відповідний сигнал з інформацією про подавання вогнегасної речовини.

6.1.21. Підприємства, окремо розташовані (або віддалені) і ті, що перебувають поблизу населених пунктів, слід забезпечувати засобами пожежного зв'язку (телефонами, радіозв'язком, оповіщувачами), передбачивши можливість використання їх для передання повідомлення про пожежу в будь-який час доби.

6.1.22. Потенційно пожежонебезпечні об'єкти повинні мати прямий телефонний зв'язок з найближчим підрозділом пожежної охорони або центральним пультом пожежного зв'язку.

6.1.23. У разі відсутності на об'єкті телефонного зв'язку слід зазначити на видних місцях (написах, табличках тощо) місце найближчого телефону або спосіб виклику пожежної охорони.

6.1.24. Телефонні апарати (таксофони), установлені на території та в приміщеннях підприємств, мають бути справними та забезпечувати можливість передачі безоплатного повідомлення про виникнення пожежі на центральний пункт пожежної охорони або в найближчий місцевий пожежний підрозділ.

На телефонах повинні бути таблички з номером виклику пожежної охорони та призначенням цього номера і інформацією, що дзвонити можна безкоштовно.

6.1.25. У вибухонебезпечних зонах телефонні апарати і сигнальні пристрої до них повинні бути виконані відповідно до категорії та групи вибухонебезпечної суміші.

6.2. Системи повідомлення людей про пожежу

6.2.1. Системи повідомлення людей про пожежу повинні забезпечувати відповідно до розроблених планів евакуації передавання сигналів повідомлень одночасно по всьому будинку (споруді), а в разі потреби - послідовно або вибірково в окремі його частини (поверхи, секції тощо).

6.2.2. Порядок використання систем повідомлень необхідно визначати в інструкціях з їх експлуатації та в планах евакуації, де потрібно також указувати осіб, які мають проводити систему в дію.

6.2.3. Кількість гучномовців, їх розміщення та потужність повинні забезпечувати необхідну чутність у всіх місцях перебування людей. Гучномовці не повинні мати регуляторів гучності, підключення їх до мережі слід виконувати без роз'ємних пристроїв.

6.2.4. Для передавання текстів оповіщення та керування евакуацією допускається використовувати внутрішні радіотрансляційні мережі та інші мережі мовлення, наявні на підприємстві (за умови надійного повідомлення).

6.2.5. Системи повідомлень та керування евакуацією необхідно виконувати з урахуванням можливості прямої трансляції мовного повідомлення та керівних команд через мікрофон для оперативного реагування в разі зміни обстановки або порушення нормальних умов евакуації.

6.2.6. Пункт, з якого здійснюється керування системою повідомлення, слід розташовувати на нижніх поверхах будівель переважно біля входу на сходових клітках, у місцях з цілодобовим перебуванням чергового персоналу.

При обладнанні приміщень УПС її приймально-контрольні прилади слід розташовувати в тому приміщенні, з якого здійснюється керування системою повідомлення.

6.2.7. У будівлях, де немає потреби в технічних засобах повідомлень про пожежу і керування евакуацією, керівник підприємства наказом визначає порядок оповіщення людей про пожежу та призначає відповідальних за це осіб.

6.2.8. У вибухонебезпечних зонах технічні засоби повідомлення про пожежу повинні мати виконання, що відповідає категорії та групі вибухонебезпечної суміші.

6.3. Засоби зв'язку

6.3.1. Населені пункти й окремо розташовані (віддалені) підприємства необхідно забезпечувати засобами зв'язку (телефонами, радіозв'язком, гучномовцями), передбачаючи можливість використання їх для передавання повідомлення про пожежу в будь-який час доби. Номер телефону для виклику пожежної охорони - 01.

Обов'язок щодо забезпечення засобами зв'язку населених пунктів покладається на місцеві органи влади і самоврядування, а на об'єктах - на їх власників.

6.3.2. Театри, кіноконцертні зали, нафтобази та інші потенційно небезпечні в пожежному відношенні підприємства повинні мати прямий телефонний зв'язок з найближчим підрозділом пожежної охорони або центральним пунктом пожежного зв'язку населеного пункту. Необхідність влаштування такого зв'язку визначається територіальними органами Державного пожежного нагляду.

6.3.3. У разі відсутності на об'єкті телефонного зв'язку слід на видних місцях указувати (за допомогою написів, табличок тощо) місцезнаходження найближчого телефону або спосіб виклику пожежної охорони.

6.4. Протипожежне водопостачання

6.4.1. Кожне підприємство повинно бути забезпечене необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння (виходячи з вимог будівельних норм та інших нормативних документів).

Мережі протипожежного водогону повинні забезпечувати потрібні за нормами витрати та напір води. У разі недостатнього напору на об'єктах необхідно встановлювати насоси, які підвищують тиск у мережі.

6.4.2. Відповідальні за технічний стан пожежних гідрантів призначаються згідно з НАПБ А.01.001-2004.

6.4.3. Пожежні гідранти повинні бути справними і розміщуватися згідно з вимогами будівельних норм та інших нормативних документів таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями.