Під час рубання виробів руки працівника повинні бути за огорожею обрубувального ножа.

  1. При роботі обладнання не дозволяється поправляти целулоїд, очищувати обладнання від нього.
  2. Для компресорів і насосів, що використовуються для перекачування легкозаймистих і горючих рідин, необхідно враховувати фізико-хімічні властивості продуктів, що перекачуються, і параметри технологічного процесу. Експлуатація компресорів і насосів повинна здійснюватись відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації поршневих компресорів, що працюють на вибухонебезпечних і токсичних газах, затверджених наказом Держгіртехнагляду СРСР 28.12.70 (НПАОП 0.00-1.1470).

Дозволяється застосування насосів з торцевим ущільненням та інших насосів, сконструйованих спеціально для перекачування легкозаймистих рідин.

  1. Для транспортування шляхом передавлювання легкозаймистих і горючих рідин, а також для продувки трубопроводів і апаратів після звільнення їх від таких продуктів потрібно застосовувати тільки інертний газ. При експлуатації балонів або комунікацій, які подають газ під тиском, необхідно дотримуватись вимог чинних нормативно-правових актів.
  2. У випадку застосування пари і газів, які містять токсичні продукти, перед викидом в атмосферу вони повинні очищуватися.
  3. Для скорочення часу на чищення і промивання апаратів при переході з одного виду продукції на інший рекомендується основні апарати закріплювати за визначеним видом продукції.
  4. Усі дозувальні прилади повинні бути відрегульовані таким чином, щоб зменшити додавання компонентів (пігментів, фарбувальної суспензії, пігментної пасти) вручну.
  5. Для зменшення виділення парів розчинників при виготовленні фарбувальних пігментів на фарботерочних машинах, а також у процесі розчинення смол в органічних розчинниках з підігрівом необхідно передбачати контроль температури води, що відходить, та автоматичне регулювання її подачі на охолодження.
  6. Завантажувальні люки, кармани апаратів-змішувачів можуть бути відкритими тільки при завантаженні твердої сировини і при відборі проб.
  7. Розчинники, пластифікатори, смоли, які застосовуються у виробництві нітролаків, нітромастик, є токсичними речовинами, тому при роботі з ними необхідно:

не залишати розчинники у відкритій тарі;

застосовувати засоби індивідуального захисту органів дихання з метою виключення вдихання парів і потрапляння токсичних речовин на відкриті ділянки тіла (респіратори газопилозахисні, рукавиці гумові) відповідно до вимог ГОСТ 12.4.011-89.

  1. Пролиті розчинники, смоли, пластифікатори, лаки повинні бути обережно зібрані й поміщені в спеціальну тару для відходів. Місце, на якому знаходилися пролиті речовини, повинно бути очищене до повного видалення слідів продукту.
  2. Для гасіння пожежі у виробничих приміщеннях хімічних композицій і в складах легкозаймистих і горючих рідин повинно бути передбачено обладнання та системи пожежогасіння із застосуванням азоту, пари та піни.
  3. Чищення центрифуги здійснюється за графіком не рідше одного разу на місяць, поточне чищення корзини здійснюється за необхідності, але не рідше одного разу на 10 днів.
  4. Центрифуги повинні оснащуватись блокувальними пристроями, що виключають можливість пуску при відкриванні кришки центрифуги.

Не дозволяється відкривати кришку центрифуги під час обертання.

  1. Робота фази зневоднення при несправній рекупераційній установці не дозволяється.
  2. Не допускається затікання целулоїдної маси в шийки валів змішувача і в підшипники змішувача.
  3. Завантаження у змішувач нітроклітковини та інших компонентів повинно здійснюватися при вимкненому змішувачі.
  4. Завантажувати у змішувач зворотні відходи целулоїду дозволяється тільки після їх старанного перегляду розсипом на парусі для вилучення сторонніх предметів.
  5. Ручне вивантаження маси, а також вивантаження шматків маси і залишків плівок необхідно здійснювати при непрацюючому обладнанні.
  6. На фазі фільтрації целулоїдної маси, щоб запобігти запресуванню повітря у виливницю, кожен завантажуваний шматок маси необхідно підпресовувати трамбівкою.
  7. Не дозволяється здійснювати фільтрацію маси на холодних дисках фільтрувальної установки.
  8. Процес вальцювання целулоїдної маси необхідно проводити відповідно до вимог Правил охорони праці для нафтохімічних підприємств, затверджених наказом Держгірпромнагляду України від 03.07.2008 N 156, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.08.2008 за N 729/15420 (НПАОП 0.00-1.19-08).
  9. При очищенні верстата від целулоїдної маси, при змащуванні ванни верстата сумішшю талька з милом, при завантаженні і вивантаженні верстата повинні бути встановлені два запобіжних стояки під покрівлею верстата.
  10. При відкриванні вентилів тиску і нагріву не можна перебувати навпроти штоків вентилів.
  11. Встановлення і знімання ножа на стругальній машині, а також перенесення ножа до точильного верстата і стругальної машини потрібно проводити із запобіжним дерев'яним чохлом, одягнутим на вістря ножа.
  12. Під час роботи стругальної машини не дозволяється проводити її прибирання і ремонт.
  13. Не дозволяється проводити стругання блоків при відсутності або несправності запобіжного валика або щитка.
  14. Під час різання браку і відходів на різальній машині не дозволяється пересувати і направляти целулоїд під ножем як при його русі, так і у вимкненому стані, для пересування шматків целулоїду необхідно користуватися дерев'яними штовхачами.
  15. Завантаження сушарки необхідно проводити відповідно до схеми розміщення пачок целулоїду із забезпеченням необхідних проходів. Схема узгоджується з відповідним відділом підприємства, службою охорони праці і затверджується керівником підприємства.
  16. Вирівнювання завантажених пачок целулоїду і картону проводиться за допомогою целулоїдної палиці. Вирівнювати пачки целулоїду руками без палиць не дозволяється.
  17. Металеві полірувальні пластини повинні мати заокруглені краї.
  18. При випрямлянні і поліруванні не дозволяється складати целулоїд стосами висотою понад 50 см.
  19. Під час опускання ножа, на якому проводиться відрізання листів целулоїду, не дозволяється поправляти целулоїд руками.
  20. Фрезерування і нарізання виробів із целулоїду повинно проводитися ножами, фрезами і пилками при достатньому змочуванні інструменту, стружки або виробів.
  21. Не дозволяється накопичувати і розкидати целулоїдну стружку, яка утворюється при обробці виробів.
  22. Закладання виробів у верстат для нарізання і знімання виробів, стружки дозволяється проводити тільки при непрацюючому верстаті.
  23. Електромаркувальні верстати повинні бути обладнані контактними термометрами з автоматичним вмиканням обладнання і звуковою сигналізацією для вимикання електричного струму працівником. Парові плити повинні бути обладнані манометричними термометрами для контролю температури. Не дозволяється нагрівати плиту вище 110° C.
  24. Під час шліфування вироби повинні бути покриті розчином. Шліфування без пемзи може призвести до загорання виробу. При поліруванні целулоїдних виробів на полірувальних кругах повинні бути вжиті заходи із зняття з працівників зарядів статичної електрики. Відносна вологість у приміщенні повинна бути не менше 65 %.
  25. Під час лакування і фарбування виробів слід дотримуватись застережних заходів, передбачених для робіт з розчинниками. Пульверизаційне фарбування целулоїдних виробів необхідно проводити у спеціальних камерах, обладнаних вентиляцією і зрошувальною системою (водяна завіса).

Розчинники і барвники, які застосовуються у виробництві, повинні зберігатися в металевій тарі з кришками, що закриваються, їх кількість у приміщенні не повинна перевищувати добової потреби.

  1. При підніманні прес-форми не дозволяється поправляти або підтримувати закладений у прес-форму плакет. При закладанні плакети у прес-форму потрібно перевірити, чи не залишилось там залишків целулоїду.

Під час штампування целулоїдних виробів на пневматичних пресах вмикання преса повинно виконуватись при зайнятості обох рук працівника.

  1. Виробничі процеси та обладнання з виготовлення електроізоляційних матеріалів повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.007.0-75 "ССБТ. Изделия электротехнические. Общие требования безопасности".
  2. Не дозволяється розливання лаків, смол або розчинників на підлогу, обладнання. Випадково пролиті лаки, смоли або розчинники необхідно терміново зібрати протиральним матеріалом, а забруднений матеріал прибрати у спеціально призначену для цього металеву тару.
  3. Ємності з лаками і розчинниками повинні бути герметизовані і споряджені дихальними лініями з вогнеперегороджувачами і обладнанням, що запобігає переливанню.
  4. Усі просочувальні і мікалентні машини, ємності для зберігання лаків, розчинників і смол та інше обладнання повинно бути заземлене.
  5. Усі приміщення повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння відповідно до вимог НАПБ Б.03.001-2004.
  6. Не дозволяється загромаджувати проходи і підступи до засобів пожежогасіння.
  7. Під час роботи на горизонтальних і вертикальних просочувальних машинах, а також на мікалентних машинах не дозволяється:

вимикати витяжну вентиляцію;

знімати рулони паперу, склотканини, інші наповнювачі;

допускати до машини сторонніх осіб і залишати її без нагляду;

розправляти на працюючій машині між різальними ножами полотно паперу, склотканини;

користуватися сталевими скребками при чищенні валків;

проводити заправляння просочувальної машини папером або склотканиною при увімкнених ножах;

проводити огляд і чищення перевалочного вала просочувальної машини;

зупиняти просочувальну машину блокуванням ножів;

починати роботу без перевірки зчеплення шестерень.

  1. Лак у ванну і бачки необхідно заливати обережно, не допускаючи його проливання і потрапляння сторонніх предметів у бачки і ванни. Підлогу біля машини потрібно періодично протирати і змочувати водою.
  2. Під час роботи на просочувальних, мікалентних машинах потрібно слідкувати за роботою вентиляції, комунікацій, повітроводів, вимірювальних і електропускових приладів.

Необхідно слідкувати, щоб між деталі, що обертаються, не потрапляли сторонні предмети.

  1. Перед початком роботи по пресуванню виробів необхідно перевірити справність гідропреса, запобіжних клапанів, контрольно-вимірювальних приладів і захисної арматури, насосів.
  2. Під час роботи преса потрібно слідкувати за показаннями манометра, не допускаючи підіймання тиску вище передбаченого технологічним регламентом.
  3. Не дозволяється проводити виправлення завантажених у прес плакет і чищення плит під час підіймання і опускання плит.
  4. Завантаження і розвантаження преса потрібно проводити у відповідному спецодязі і обов'язково в рукавицях відповідно до вимог НПАОП 24.0-3.03-07.
  5. Після пресування готову продукцію необхідно складати в штабелі висотою не більше 1,5 м, залишаючи вільні проходи і проїзди для цехового транспорту.
  6. Під час роботи преса не дозволяється: вимикати вентиляцію;

здійснювати затягнення гайок і гвинтів деталей, які знаходяться під тиском;

виконувати регулювання і ремонт запобіжних клапанів при відкритих вентилях магістралі;

перемикати завантажений прес з високого тиску на низький;

включати верхню плиту преса на високий тиск, якщо не завантажена нижня плита;

робоче місце біля преса і обладнання необхідно утримувати в чистоті.

  1. На фазі обрізання пресованих виробів потрібно дотримуватись таких правил:

перед початком роботи перевірити справність огородження верстата;

перевірити, чи немає тріщин на дисковій пилці, виконати змащування частин, що обертаються;

перевірку верстата проводити на холостому ходу, одночасно провести перевірку роботи пиловідсмоктувальної установки;

не можна допускати накопичення обрізків;

не дозволяється знімати огородження, яке встановлене над фрезою, просувати пальці до фрези;

при роботі на циркулярних верстатах працівник повинен стояти збоку від фрези;

подавати пресовані вироби до пилки, яка обертається, слід по рівній площині, не допускаючи зсувів в один або в інший бік;

не дозволяється працювати з фрезою, яка має тріщини, чистити, проводити змащування і ремонтувати верстат під час роботи фрези, гальмувати фрезу під час вимикання двигуна, працювати без увімкненої вентиляції;

встановлення і заміну фрези дозволяється проводити черговому слюсарю тільки після повної зупинки і знеструмлення верстата;

не дозволяється під час роботи фрезерного верстата виправляти положення міканітного листа;

при дорізанні дощок шаруватих пластиків необхідно користуватися колодкою-штовхачем.

  1. Перед початком робіт з випробування електроізоляційних матеріалів необхідно перевірити справність установок і електронагрівальних приладів, перевірити чистоту і цілість хімічної посуди, що використовується при випробуванні, перевірити наявність і придатність необхідних захисних пристосувань на робочому місці (гумові рукавиці, калоші, гумовий килимок, фартух, окуляри).

Роботи з випробування електроізоляційних матеріалів повинні проводитись кваліфікованими електротехнічними працівниками, які мають III - IV групи з електробезпеки, та з обов'язковим оформленням наряду-допуску на виконання робіт згідно з вимогами Правил безпечної експлуатації електроустановокспоживачів,затвердженихнаказом

Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 N 4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10.02.98 за N 93/2533 (НПАОП 40.1-1.21-98).

  1. Не дозволяється проводити роботи на високовольтній установці при неправильно зібраній схемі, без заземлення необхідних об'єктів схеми, несправній роботі комутаційної апаратури, сигналізації блокування та інших дефектах згідно з вимогами ГОСТ 12.2.007.3-75 "ССБТ. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности".
  2. Після закінчення випробувань необхідно відключити від електромережі всі прилади, на яких проводилися випробування. Варіатори або автотрансформатори кожної установки повинні бути приведені у вихідне положення. Блокування установок потрібно розімкнути, прибрати робоче місце.
  3. Вимоги безпеки під час виробництва гумотехнічних виробів викладені в НПАОП 0.00-1.19.08.
  4. Вимоги електробезпеки
  5. До експлуатації у вибухопожежонебезпечних зонах допускається електрообладнання, яке відповідає вимогам НПАОП 40.1-1.21-98 і НАПБ А.01.001-2004.
  6. Монтаж, випробування, налагодження і експлуатацію електроустановок, установлених у вибухонебезпечних зонах, необхідно здійснювати з дотриманням вимог Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 N 258, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1143/13017.
  7. У приміщеннях категорій А, Б, В за вибухопожежною небезпекою повинні застосовуватись електродвигуни у вибухозахищеному виконанні.
  8. Працівники підприємств, які виконують роботи з обслуговування та експлуатації електроустановок і користуються електроінструментом, повинні мати відповідну групу з електробезпеки та посвідчення відповідно до вимог НПАОП 40.1-1.21-98.
  9. Захист виробничих цехів та інших споруд від прямих ударів блискавки повинен здійснюватись шляхом встановлення на даху будинків блискавковідводів, які необхідно заземлювати відповідно до вимог ГОСТ 12.1.030-81 "ССБТ. Электробезопасность. Защитное заземление, зануление".